نوشته شده توسط & ثبت شده در خبر, سیاسی و اجتماعی.

حادثه ی انفجار زاهدان جزو داغترین اخبار دو هفته ی اخیر حوزه ی سیاست بود. بیانیه های زیادی در تحریم این حادثه ی تروریستی منتشر شد. در داخل و خارج از ایران، همگان این حادثه را محکوم کردند. شنبه ی هفته ی گذشته هیلاری کلینتون در بیانیه ای در این باره اظهار داشت: “با قاطعیت تمام حملاتِ تروریستی ای که جندالله مسئولیت آن را برعهده گرفته”، محکوم می کند.
شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای حادثه ی تروریستی مذکور را به شدت محکوم کرد. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با تسلیت این فاجعه به علمای شیعه و سنی و بازماندگان شهدای عملیات تروریستی زاهدان، این اقدام شرارت آمیز را شدیدا محكوم كرد.
صبح روز شنبه ی هفته ی گذشته نیز پیکر ۲۷ شهید کلگون کفن حادثه تروریستی زاهدان با حضور بسیار پرشور مردم عزادار این استان و شماری از مسئولان استانی و کشوری از مقابل مسجد جامع تا گلزار شهدا تشییع و خاکسپاری شد.
چهارشنبه ی هفته ی گذشته حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی به مناسب هفتمین روز درگذشت شهدای انفجار زاهدان پشتیبانی اصلی این جنایت را دستگاه های جاسوسی آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس دانستند.
در اولین روز از هفته ی گذشته اكبر هاشمی رفسنجانی به مناسبت ۲۷ تیر، سالروز پذیرش قطعنامه ی ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران به بیان دیدگاه خود در این ارتباط پرداخت.
دو خبر دیگر در حوزه ی داخلی: پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به استفتاء جدیدی درباره ی چگونگی التزام به ولایت فقیه و اینکه ایشان فرمودند: همین كه از دستورات حكومتی ولی امر مسلمین اطاعت شود، نشانگر التزام كامل به آن است.
و بالاخره اعضای هیئت رئیسه ی شورای نگهبان در انتخابات این شورا ابقا شدند و بر این اساس آیت الله جنتی دبیر و کدخدایی سخنگوی شورا باقی ماند.
در حوزه ی دیپلماسی و روابط بین الملل نیز دو خبر در مورد شهرام امیری چشمگیرتر است. هوشنگ امیراحمدی در مصاحبه با رادیو زمانه عنوان کرد که شهرام امیری از مدت ها پیش در اختیار دولت ایران بوده و احتمالاً طی قراردادی این اتفاق افتاده است.
یک روزنامه ی فرامنطقه ای در مقاله ای اظهار داشت که چرا عربستان و سران این کشور در ارتباط با مبحث ربودن شهرام امیری سکوت اختیار کرده اند؟
حضور علی لاریجانی در سوئیس و شرکت در کنفرانس بین المجالس نیز جزو اخبار داغ هفته ی گذشته بود. کاظم جلالی، عضو هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین کنفرانس بین المجالس نیز از ثبت پیشنهاد ایران در محکومیت تروریسم در سند اتحادیه بین المجالس خبر داد.
و آخرین در حوزه ی سیاست اینکه قرار است ژاپن و ایران با همکاری هم نیروگاه هسته ای ضد زلزله بسازند.
در حوزه ی اجتماعی نیز اخبار جالبی در هفته ی گذشته به چشم می آمد. آلودگی هوا نه تنها گریبانگیر انسان ها شده است بلکه بر روی محیط زیست و درختان نیز اثرات سویی گذاشته است.
نشت نفت و آلودگی خلیج مکزیک چند هفته ای است که در اخبار تمامی سایت ها و خبرگزاری ها دیده می شود. شنبه ی هفته ی گذشته اوباما رئیس جمهور آمریكا در نشست خبری در كاخ سفید تاكید كرد كه مشكل در خلیج مكزیک همچنان ادامه دارد. بی بی سی نیز در گزارشی اعلام کرد که عمق فاجعه بسیار بزرگتر از آن است كه در مدت كوتاهی كاملا تمام شده قلمداد شود و پیامدهای آن تا سال های متمادی ادامه خواهد یافت.
طرح عفاف و حجاب و برخورد با بد حجابی همیشه در صدر جدول اخبار پر خواننده و پر بازدید قرار دارد. اخیرا شایعه شده بود که لاک ناخن نیز جریمه دارد! اما دادستان کل کشور اظهار کرد که بحث جریمه ی لاک ناخن و مانتوی تنگ کذب است.
شنبه ی هفته ی گذشته خبری بر روی خروجی سایت ها و خبرگزاری قرار گرفت مبنی بر اینکه، داروی ایدز ایرانی به نام آیمود اكنون در مرحله ی نهایی كارآزمایی بالینی بر روی انسان است كه این مرحله تا بهار سال آینده با آزمایش بر روی ۱۵۰۰ بیمار طول می كشد. وزیر بهداشت نیز در سخنانی بر بیماری ایدز تاکید کرد و گفت: زمانی نگران انتقال ویروس ایدز از طریق خون بودیم اما در حال حاضر مسائل جنسی نگرانی ما را در این زمینه باعث می شود چرا كه یک روسپی می تواند در سال پنج تا ده نفر را به ایدز مبتلا کند.
و در آخر خبرهایی در مورد مهمترین بحث هفته ی گذشته ی حوزه ی اجتماعی. آلودگی آب تهران به نیترات باعث نگرانی تمامی اهالی شهر تهران شده است. با توجه به بحرانی بودن موضوع شورای شهر اعلام کرد که بعد از تعطیلات تابستانی موضوع کیفیت آب شرب تهران را پیگیری می کند.
با توجه به بحران آلودگی آب تهران، نوزادان زیر شش ماه كه از شیر خشک تغذیه می كنند تنها گروه جمعیتی هستند كه دریافت نیترات بیش از حد می تواند خطر یک نوع بیماری به نام متهمو گلوبینا را در این گروه ایجاد كند.

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)