نوشته شده توسط & ثبت شده در خبر, سیاسی و اجتماعی.

راه اندازی رسمی نیروگاه بوشهر داغ ترین خبر هفته ی گذشته بود. شنبه ی هفته ی گذشته سخنگوی آژانس اتمی روسیه اعلام كرد که سوخت نیروگاه اتمی بوشهر ۲۱ ماه آگوست بارگذاری خواهد شد و از این تاریخ نیروگاه بوشهر عملا آغاز به کار می کند. کاخ سفید نیز در واکنش به تجهیز نیروگاه بوشهر به سوخت اعلام کرد که ایران دیگر دلیلی برای غنی سازی اورانیوم ندارد.
دوشنبه ی هفته ی گذشته علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز گفت: راه اندازی نیروگاه بوشهر زمانی اتفاق می افتد كه سوخت به قلب رآكتور منتقل شود. در آخرین روزهای هفته ی گذشته نیز سرگئی لاوروف کلیه ی فعالیت های نیروگاه اتمی بوشهر را صلح آمیز خواند و گفت كه تنها محصول تولیدی این نیروگاه الکتریسیته است.
طبق روال هر سال، جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به مدت یک ماه از 23 مرداد تا 20 شهریور ماه برگزار نخواهد شد و به تعطیلات تابستانی می رود.
و بالاخره یکشنبه ی هفته ی گذشته، محكمه ی تجدید نظر دیوان محاسبات كشور با نقض حكم صادره علیه اسفندیار رحیم مشایی، وی را از تمامی اتهامات در خصوص پرونده ی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبرئه كرد.
و آخرین خبر در حوزه ی سیاست، شبکه خبری سی ان ان در یک نظرسنجی از کاربران و مخاطبان خود خواست که نظرات خود را در مورد مناظره ی احتمالی احمدی نژاد و اوباما بیان کنند.
در شاخه ی اجتماعی خبرهای گوناگون و داغی در طی یک هفته ی گذشته به چشم می خورد. منع تعقیب قضایی سرباز فراری از شاخص ترین آنها بود. شنبه ی هفته ی گذشته مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برابر مصوبه ی فرمانده ی کل قوا تمام سربازهایی که تا پایان سال ۸۶ مرتکب فرار از خدمت سربازی شده اند از تعقیب و مجازات معاف هستند. همچنین در صورت تدوین آیین نامه ی آموزش دفاعی توسط آموزش و پرورش و سپاه پاسداران و تائید آن از سوی این ستاد دو ماه از خدمت سربازی دانش آموزان کسر می شود.
سازمان تاکسیرانی شهر تهران در ماه رمضان اقداماتی را برای مردم انجام می دهد. از جمله یکی از آنها این است که پنجاه گشت میدانی در سطح شهر برای نظارت بر عملکرد تاکسی ها در زمینه ی سرویس دهی به هنگام در زمان افطار و برخورد با تخلفات احتمالی روزه خواری رانندگان فعال شده اند.
به زودی قرار است پایگاه های سنجش آنلاین آلودگی آب تهران نیز راه اندازی شود. در تمام استان تهران هشت ایستگاه سنجش آلودگی آب نصب شده است.
دریاچه ارومیه سرخ شد! اتفاقی دور از انتظار که همه ی دوستداران محیط زیست را تحت تاثیر خود قرار داد. نظرات متعددی درباره ی علل این واقعه منتشر شد، یکی از آنها این بود که مشاور معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست، عامل تغییر رنگ دریاچه ی ارومیه را تغییر ترکیبات نمک دانست. برخی از شایعات نیز از بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند قرمز در دریاچه ی ارومیه خبر می داد. اواخر هفته ی گذشته بود که بر اساس اعلام موسسه ی تحقیقات شیلات ایران، محققین مرکز تحقیقات آرتمیای کشور علت تغییر رنگ دریاچه ی ارومیه از آبی و آبی سبز به قرمز خونی را اعلام كردند. دلیل علمی این پدیده، عدم امکان تبدیل املاح امونیاکی دریاچه به املاح نیترات است، زیرا قدرت جذب و استفاده گونه جلبک دونالیلا سالینا از املاح آمونیاکی بیشتر از گونه اولی، دونالیلاپریدیس، است.
با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان هستیم، خودروی شهروندانی که روزه خواری می کنند به مدت سه روز توقیف می شود.
به گفته ی امام جمعه ی بوشهر آمار نشان می دهد که ۵۰ درصد از طلاق ها و اختلافات خانوادگی ریشه در بی حجابی دارد.
و در آخر باز هم فارسی 1 و تاثیرات مخربی که به گفته ی کارشناسان و جامعه شناسان بر روی خانواده ها دارد.

۲ نظرات در مورد “مهمترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی 23 مرداد – 29 مرداد”

 1. نیما

  در مورد تغییر رنگ ناگهانی دریاچه ارومیه باید یه چیز را مورد دقت قرار دهیم و اون اینه که چرا ناگهانی باید این اتفاق بیفته ؟
  اگه تغییر رنگ به صورت تدریجی در طیزمان حداقل ده سال یا بیشتر اتفاق می افتاد ، اون موقع می شد تغییر رنگ را آنهم به صورت حدس و گمان به بافت جلبکی یا هر گونه بافت زیست محیطی در کف دریاچه نسبت داد .(حدس باید آزمایش شود)
  ولی به نظر من ، در مورد تغییر آنی و بسیار فوری رنگ این دریاچه بهتره دقت کنیم ، بگردیم و ببینیم تو ایندریاچه بیچاره چی ریختن که ترکیبات شیمیایی آب آن اونقدر سریع تغییر کرده و رو تما آب دریاچه تأثیر گذاشته و باعث میشه طیف نور قرمز غلبه بر بقیه کنه
  شاید هم چیزی نریخته باشن (مصنوعی) و یه پدیده طبیعی باعث شده باشه بر اثر تغییر در چینش های زمین شناختی ، یک منبع خاص از مواد معدنی یا آلی با آب دریاچه ارتباط برقرار کرده و در آب مخلوط یا با آب ترکیب شده و ایجاد تغییر رنگ ناگهانی کرده .

  بهر حال من اگه جای مسئولین رده بالا بودم ، از این موضوع نهایت بهره برداری رو برای جذب توریست به این منطقه می کردم

  پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

 • (منتشر نخواهد شد)