نوشته شده توسط & ثبت شده در خبر.

مهمترین خبر در ابتدای هفته گذشته تصویب پیش‌نویس نشست سران اجلاس گروه ۱۵ در تهران بود. در روز یکشنبه پس از تبادل نظرات پیرامون این تصویب اجلاس سران گروه ۱۵ به کار خود پایان داد.
كلوتید ریس تبعه فرانسوی بازداشت شده در ایران پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری، یکشنبه هفته پیش پس از آزادی، تهران را به مقصد پاریس ترک كرد. لازم به ذکر است که كلوتید ریس ۲۴ ساله در روز یكم ژوئیه سال گذشته به‌اتهام شركت در ناآرامی‌های انتخاباتی ایران بازداشت شد و پس از ۴۵ روز بازداشت با قید ضمانت از زندان اوین آزاد شد. بسیاری از سوسیالیست‌های فرانسوی در انتقاد به سارکوزی، آزادی ریس را یک معامله بین ایران و فرانسه خواندند.
هچنین رکسانا صابری خبرنگار آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران به مدت پنج ماه بازداشت بود، با ابراز خوشحالی از آزادی ریس از وی دلجویی کرد.
توافق هسته‌ای تهران از مهمترین و پرحاشیه‌ترین خبرهای هفته گذشته ایران و جهان بود. روز دوشنبه هفته پیش نشست سه جانبه ایران، برزیل، ترکیه با حضور محمود احمدی‌نژاد، لولا داسیلوا و رجب طیب اردوغان به منظور توافق درباره تبادل سوخت هسته‌ای برگزار شد.
خبرگزاری دوغان و سایت‌های اینترنتی این کشور ضمن پوشش خبری و بازتاب این خبر در ترکیه از شدت نگرانی و عصبانیت اسرائیل از این توافق سخن گفتند.
توافق انتقال سوخت تهران بازتاب گسترده‌ای در سرتیترهای دوشنبه هفته پیش رسانه‌های خبری جهان داشت. همچنین اوباما رییس جمهور آمریكا روز دوشنبه هفته پیش اعلام كرد كه توافق هسته‌ای تهران وی را قانع نکرده است.
بازگشت علی وکیلی‌راد از زندان‌های فرانسه که به اتهام  قتل شاپور بختیار به مدت ۱۸سال در زندان فرانسه به سر می‌برد. سه‌شنبه شب گذشته وی وارد تهران شد و با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی پاسخگوی سوالات خبرنگاران در مورد اتفاقات رخ داده در زمان حضور وی در فرانسه بود.
در حوزه داخلی فیلتر شدن سایت آفتاب نیوز که به تازگی فعالیت خود را پس از یک دوره فیلترینگ آغاز کرده بود، خبر حائز اهمیتی در هفته گذشته بود.
خبر دیگر حاکی از بازداشت احمد یزدانفر سرپرست تیم محافظان میرحسین موسوی است  و رد این خبر توسط یک مقام آگاه که وی تنها از سمت خود برکنار شده است.
در حوزه اجتماعی، نشست زمین در میدان منیریه که ساعت ۳۳ دقیقه بامداد روز شنبه هفته پیش رخ داد حواشی و بازتابی با خود به همراه آورد. به گفته شرکت آب و فاضلاب شهر تهران، نشست زمین در میدان منیریه باعث فرو رفتن تاسیسات زیرزمینی از جمله سه شاخه لوله ۱۸ اینچ آب شرب شده بود.
در خصوص سرقت مجسمه‌های شهر تهران، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار رسیدگی هر چه سریع‌تر به موضوع سرقت سریالی مجسمه‌های شهر تهران شد. شهرداری تهران نیز اعلام کرد که مجسمه‌های جدید جایگزین مجسمه‌های سرقت شده می‌شوند.

۴ نظرات در مورد “مهمترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی ۲۵ اردیبهشت – ۳۱ اردیبهشت”

  1. فریناز

    مرسی مهدی جان.
    پست‌های بخش خبر وبلاگ آفتاب، خلاصه‌ای از اخبار آفتاب است. کامل‌تر آن را می‌توانید در بخش اخبار سایت مطالعه کنید.
    در ضمن قبلا هم ذکر شده بود که آفتاب یک پورتال است و تمامی اخبار را پوشش می‌دهد و هیچگونه جهت‌گیری خاصی در هیچ زمینه‌ای ندارد.

    پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)