نوشته شده توسط & ثبت شده در سفر و اقامت.

طبیعت سحرانگیز استان زیبا منظر اردبیل با الهام از نفس حیات بخش بهار جامه سبزی از گیاهان لطیف به تن مي كند و نقطه نقطه آن با گلهای هزار رنگ و زیبا نقش به گونه ای دلفریب آراسته می شود و رایحه روح نواز آن هرگذر و مسافری را جان تازه می بخشد.

جاي جای سرزمین سبز سبلان با صدای احیاگر باد و هوای جان بخش بهار با طراوت و لطافت وصف ناپذیری سبز و شاداب می گردد و فرش رنگین مخملی اش را به گونه ای زیبا به قدوم مهمانانش می گسترد.
دامن خیال انگیز و پرنقش و نگار کوهستان پر صلابت سبلان، چشمه ساران و جویباران روان از سینه پرمهر خاک، چمن زارهای بی بدیل طبیعی، ییلاقهای با صفای «باغرو»، کرانه های فرح بخش دریاچه گوهرنشان «نئور»، آب های گرم و شفابخش معدنی در دو سوی سبلان اسرارآمیز، صدای دل نشین مرغکان شکرسخن، لاله زاران گسترده بر صحیفه خاک، شرشر گوش نواز آبشاران قشنگ و هزاران نعمت گسترده در این دشت و دمن هریک موهبتی از کرم و بخشش خدای سبحان و مایه حیرت و ادراک عمیق از تبحر و چیره دستی خالق عالمیان.

سبلان

شهرستان اردبیل در فاصله 40 کیلومتری مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد و در میان دشت وسیعی به طول 45 کیلومتر در پای کوه سبلان و در 591 کیلومتری نهران واقع شده است. هوای شهرستان اردبیل در بهار و تابستان معتدل و خنک و مطبوع می باشد و از عمده ترین محصولات اردبیل می توان به عسل، سیب زمینی، بذر چغندر قند و لبنیات اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری وآثار تاریخی اردبیل
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی مربوط به دوره صفوی، مقبره شیخ جبرائیل جد شاه اسماعیل صفوی، موزه بقعه شیخ صفی، مسجد جامع مربوط به دوره سلجوقی، مجموعه بازار تاریخی اردبیل، ده پل تاریخی مربوط به دوره صفوی، مجتمع تفریحی و توریستی کوثر(دریاچه شورابیل) و… می باشد.بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه بازار اردبیل نیز با سراها، تیمچه ها و راسته های متعدد متعلق به دوران صفوی بوده و یادآور دوران طلایی جاده ابریشم است.

بازار اردبیل

اردبیل علاوه بر آثار تاریخی جاذبه های طبیعی منحصر به فردخاصی دارد که هر سال پذیرای هزاران مسافری است که از اقصی نقاط کشور برای گذراندن بهار و تابستان به این منطقه مسافرت می کنند تا در کنار طبیعت زیبا، در چشمه های شفابخش  آب گرم های معدنی سرعین تن به آب بزنند.
استان اردبیل در اکثر نقاط کشور پهناور ایران قبل از هرچیز به چشمه های معدنی جوشان از دامنه کوه سبلان معروف بوده  و این ویژگی طبیعی بیشترین سهم را در جذب گردشگران به این استان اختصاص داده است. دهها آب گرم معدنی جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف گردشگران را از نقاط مختلف کشور و کشورهای خارجی به سوی خود می کشاند.
کارشناسان می گویند مجموعه آبهای معدنی استان اردبیل که  درخود انواع ترکیبات شیمیایی را دارند، در معالجه بیماری های مختلف تاثیر شگرفی دارند، گرچه هم اکنون نگرش اغلب گردشگران به چشمه های معدنی این استان نگرش تفریحی است، اما بسیاری از افراد نیز که از بيماری های مختلف در رنج هستند بهبود کامل خود را با اسنحمام در این آبها به دست آورده اند.

چشمه های معدنی جوشان از دامنه کوه سبلان

سرعين
سرعین با مجموعه آبهای معدنی خود مشهورترین مجتمع توریستی استان اردبیل می باشد که 9چشمه آب معدنی با خواص درمانی گوناگون را در خود جای داده است. آب گرم های آب چشم، پهن سوئی، ژنرال، ساری سو، قهوه سویی، گاومیش گلی، بش باجیلار، مجتمع آب گرم آب درمانی و ویلادرق با درجه حرارت بین 16 تا 45 درجه سانتیگراد چشمه های معدنی این شهر توریستی را تشکیل می دهند. به گفته کارشناسان آبهای معدنی ژنرال، پهن سوئی، قهوه سویی، قره سو که از لایه های معادن مس می جوشد دارای خواصی تاثیر گذار در معالجه امراض رماتیسمی، دردهای مفصلی و اعصاب می باشند. این عده می گویند: آب معدنی ویلادرق که در روستای زیبا و سرسبزي به همین نام واقع است برخلاف سایر چشمه های معدنی سرعین دارای آب سرد بوده و علاوه بر استحمام به عنوان یک نوشیدنی موثر نیز مورد مصرف قرار می گیرد، آب این چشمه دارای مزه ترش و گاز دار بوده و برای امراض گوارشی به ویژه سوء هاضمه بسیار موثر می باشد .

سرعین

سردابه
منطقه سیاحتی « سردابه» نیز با آب گرم معروف خود در 25 کیلومتری شمال غرب شهر اردبیل در منطقه ییلاقی در دامنه سبلان واقع است. چشمه آب معدنی این منطقه با آب دهی 25 لیتر در ثانیه و حرارت 35 درجه سانتیگراد دارای ترکیبات شیمیایی کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات منیزیم، سولفات سدیم و نمک می باشد و به اعتقاد متخصصین در معالجه بیمای یرقان تاثير بسزایی دارد.

سردابه

چشمه معدنی «قرتور سوئی» به همراه چند چشمه مکمل و کوچک که در دامنه غرب سبلان و در شهرستان مشکین شهر واقع می باشد به علت مجاورت با معادن گوگرد دارای ترکیبات گاز سولفور بوده و در معالجه امراض جلدی بسیار مفید است.

۱۰ نظرات در مورد “سرزمين سبز سبلان، اردبيل”

 1. يه دوست اردبيلي مقيم تهران

  با سلام به تمامي اردبيلي هاي عزيز به خصوص پدر ومادرم اردبيل نگين ايران زمين است اردبيل با مردمان مهربانش وزيبايي هاي خدا دادهاش زبان زد خاص وعام دربين ايرانيان خارج وداخل است

  پاسخ دادن
 2. صنم

  یکی از منحصر به فرد ترین شهرهای جهان است از لحاظ داشتن تعداد زیادی چشمه های آب گرم با فاصله ی کم
  به جرات می توان گفت مسافرت به شهر های همچون اردبیل نه فقط به لحاظ داشتنی شگفتی های خلقت و اماکن تاریخی بسیار زیبا و چشمه های آبگرم سحر آمیز بلکه و مردم دوست داشتنی و بسیار مهمان نوازوش دل کند از آن را برایتان سخت خواهد کرد

  لذت داشتن یک چنین لحظاتی را در عمر خود از دست ندهید

  پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

 • (منتشر نخواهد شد)