نوشته شده توسط & ثبت شده در سفر و اقامت.

غروب بود.
صدای هوش گیاهان به گوش می آمد.
مسافر آمده بود.
مسافر از اتوبوس پیاده شد
« چه آسمان تمیزی!»
و امتداد خیابان غربت او را برد.

گهواره تمدنی کهن، بستر تضارب اندیشه های آزاد، سرزمین رویش سه لوح تابناک با ریشه های  جاری در سال های قبل از میلاد و همراه با شاخ و برگ های پر طراوت، بر موازین خردمندانه خردورزان این خاک.
آذربایجان غربی، با قدمتی دو هزار ساله یکی از نامهای مشهور جغرافیای ایران است.
وسعت بی کرانه اش را باید با دریاچه ارومیه سنجید که آبهای سه استان در طول سال به این دریاچه می ریزند. اما گویی دریاچه با اقیانوس ها در پیوندی ناگسستنی، بده و بستان دارد و این داد و ستد در عمق زمین و دور از چشم آدمیان صورت می گیرد که هیچگاه لبریز نمی شود و طغیان نمی کند.
آذربايجان مکان عبادت پادشاهان ساسانی، زادگاه تعدادی از شاعران بزرگ ایران، دانشمندان و عالمان مذهبی می باشد.
در این منطقه بیش از هزار منطقه باستانی باقیمانده از اولین دوره های تمدن بشر وجود دارد که ۲۰۰ اثر آن در شمار آثار ملی ثبت شده است.

تخت سلیمان
این نامی است که در دوران باستان به این مکان داده شده است و منشا آن نام یکی از انبیا انجیل است که بر طبق متون باستانی و حکایات، از قدرت ماوراء طبیعی برخوردار بوده است نام این مکان در عصر ساسانیان (641 میلادی) « آیتو گشتاسب» و یا مکان « آتش مرد جنگی » بوده است. در تاریخ اسلام از این محل به شیزووستوریق در دوره ایلخانیان (قرن چهاردهم) یاد شده است. تخت سلیمان در شمال غربی ایران، چهل کیلومتری شمال شرقی شهر جدید تکاب، در دوره بالخاش قرار دارد.

موزه کاخ باغچه جوغ
این ساختمان در روستای باغچه جوغ، غرب جاده ماکو بازرگان با فاصله 2 کیلومتری از جاده اصلی قرار دارد. باغ زیبا و تزیینات این ساختمان شامل گچ بریها، آینه کاری ها، دکوراسیون های ارزشمند، کش پنجره ها، کاغذ دیواری ها، نقاشی های رنگ روغن، نرده های چوبی و… می باشد که در نوع خود بی نظیر هستند.

عمارت کلاه فرنگی
این عمارت بخشی از ساختمان بزرگی است که متعلق به دوران علی خان بیات ماکو ( اواخر قاجاریه) می باشد.

امامزاده محمد و ابراهیم
این بنا در روستای امام زاده بکشلو در 10 کیلومتری شرق ارومیه قرار دارد و متعلق به دوران زندیه یا اوایل عهد قاجاریه و بر قبری قدیمی تر ساخته شده است. طرح آن مستطیلی شکل و دارای گنبدی مرکزی است که خود آن گنبدی چهارگوش را به وسیله چندین شاه تیر به یک هشت ضلعی تقسیم می کند.

سه گنبد
این ساختمان ارامگاه مذهبی تنها متعلق به اواخر دوره سلجوقیان است که در خیابان جانبازان (استاد برزگر) واقع شده است.

موزه
آذربایجان غربی پنج موزه را در خود جای داده که به اختصار به توضیح آن می پردازیم.

موزه ارومیه
ساختمان این موزه در سال 1346 ساخته شد. در این موزه اشیای مربوط به باستان شناسی، قوم شناسی و هنرهای معاصر وجود دارد. مهمترین اشیایی که به نمایش گذاشته شده اند کتیبه های سنگی با خط میخی متعلق به هزاره قبل از میلاد می باشد.

موزه باغچه جوق
قصر باغچه جوق به فاصله 2 کیلومتری غرب ماکو در روستای باغچه جوق بر دامنه کوه مرتفعی، در داخل باغی با وسعت 11 هکتار واقع شده است.

موزه خوی
موزه خوی واقع در خیابان نوراخان، بلوار امام، در سال 1347 بنا گردید. در این موزه اشیایی مربوط به دوران قبل از تاریخ، دوران اسلامی و دوره های معاصر قرار دارد.

موزه نقده
ساخت این موزه در سال 1374 آغاز، ودر سال 1379 به مناسبت روز جهانی موزه افتتاح گردید. ساختمان موزه مساحتی در حدود 600 متر مربع زیربنا دارد و در مجاورت یک مجموعه تفریحی قرار گرفته است.

صنایع دستی و سوغات
مهم ترین سوغات شهر ارومیه عبارتند از: صنایع چوبی، نقل بیدمشک، لباسهای پشمی دستباف، عسل، لبنیات، عرقیات گیاهی مانند عرق بیدمشک و عرق نعناع، کشمش، شیره انگور، حلوای گردو و هویج و از جمله سوغات شهر خوی تخمه آفتابگردان و کدو است در اغلب شهر های این استان نیز سوغاتی از قبیل انواع دستبافه ها، زری بافی ها و … وجود دارد.

۳ نظرات در مورد “جاذبه های استانی در دل هزار جزیره”

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)