نوشته شده توسط & ثبت شده در فرهنگی و هنری, مقاله و دانستنی‌ها.

نورمن ویزدم هنرپیشه ی  قدیمی سینما که یکی از بزرگترین چهره های فرهنگی به شمار می رفت، سال ۱۹۱۵ در لندن در یک خانواده فقیر به دنیا آمد او فرزند دوم خانواده بود. نورمن فعالیت هنری خود را با فیلم دردسر در مغازه آغاز کرد. نورمن ویزدم در ۳۸ سالگی به سرعت به شهرت و محبوبیت رسید و در دهه ۱۹۶۰ از محبوبترین چهره های هنری بود. از دیگر فیلم های مطرح وی می توان به آرام رفتن اشاره کرد که نورمن در آن نقش بیماری سرطانی را بازی می کرد. او سال ۱۹۹۹ عنوان شوالیه را از ملکه الیزابت دوم دریافت کرد.
نورمن در یکی از مصاحبه های خود اعتراف کرد که فیلم های او در ایران و انگلستان طرفداران فراوانی دارد آن هم به دلیل دوبله ی بسیار زیبایش. دوبله های نقش نورمن توسط مرحوم محمد علی زرندی صورت می گرفت که البته بسیار هم زیبا و به جا بوده است. در دیگر جاهای دنیا از او به عنوان یک دلقک یاد می کردند.
نورمن در سال ۱۳۴۰ به ایران آمد که با استقبال فراوانی روبرو شد چرا که مردم ایران فیلم های او را بسیار دوست داشتند و استقبال بی نظیری می کردند.
او در سال های آخر عمرش حافظه ی خود را از دست داده بود تا اینکه در سن 95 سالگی در یکی از آسایشگاه های انگلیس از دنیا رفت.

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)