نوشته شده توسط & ثبت شده در تکنولوژی.

دنیای اکتشافات و اختراعات روز به روز در حال گسترش است. به منظور آگاهی از آخرین اختراعات سال گذشته تصمیم گرفتیم در هر نوشته به معرفی دو اختراع جدید بپردازیم. با امید به اینکه مورد توجه دوستان عزیز قرار بگیرد.

پشه ضد مالاریا و لیزر پشه
امسال برای پشه ها سال بدی بوده است. این آزار دهنده ترین حشره جهان مسئول سالانه 250 میلیون مورد بیماری مالاریا و 1 میلیون مرگ است. اما دانشمندان در دانشگاه آریزونا از لحاظ ژنتیکی پشه ای را طراحی کرده اند که بدنش  نسبت به انگل پلاسمودیوم ایمن است، این انگل همان عامل  مالاریا زا است که او آن را با نیش خود انتقال  می دهد. گام بعدی ایجاد یک پشه جدید سرسخت تر از نوع معمولی، و سپس رها کردن آن در دنیای وحش (شاید بمدت 10 سال) است، جایی که او بتواند جانشین انواع کشنده پشه شود. در همین حال، ناتان میرولد، مدیرسابق مایکروسافت، درحال توسعه لیزری است که می تواند  بدون آسیب رساندن به دیگر حشرات و انسان ها، پشه ها  را از میان ببرد. این لیزر، اندازه پشه ها و ضربان بال آنها را ردیابی کرده و سپس حجم عظیمی از حشرات مختلفی را به سوی آنها حمله ور می سازد، و با مرگ آنها به بهداشت عمومی و سلامت انسان ها کمک می کند.
iPad
آیا می دانید شرکت اپل چگونه باقی مانده صنعت تکنولوژی را اختراع می کند؟ این کار اغلب با ابداع مجدد محصولاتی که رقبای او از آن دست کشیده اند، انجام می گیرد. از دیدگاه اصول نظری، iPad صرفا دنباله روی کامپیوترهای صفحه تخت غیر کاربردی مثل کامپیوترهای تبلت مایکروسافت است. اما اپل اولین شرکتی است که سخت افزار و نرم افزار کاربردی به وسیله انگشتان را از یک تغییر کوچک و -نه یک دگرگونی- بر روی یک کامپیوتر شخصی و تبدیل آن به یک جعبه بدون کیبورد ایجاد کرد. درحالیکه او این نتایج را “جادویی” و “انقلابی” می نامد، این نتایج در واقع تنها تحریف کوچکی از واقعیت هستند. یک تحلیلگر می گوید که در تاریخ مصرفی وسایل الکترونیکی،  iPad از سایر وسایل غیر از تلفن سریعتر بفروش می رسد.

۴ نظرات در مورد “برترین اختراعات سال 2010 (پشه ضد مالاريا، iPad)”

  1. ٍاحسان

    ممنون بابت تمام زحماتي كه ميكشيد. اما متأسفانه بسياري از مقالات سايت آفتاب امكان دسترسي نميده… واقعآ جاي تأسف داره

    پاسخ دادن

نظر شما چیست؟

  • (منتشر نخواهد شد)