3 دلیل برای شکست بلژیک مقابل برزیل در دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی

در این مقاله به بررسی سه دلیل برای پیروزی برزیل در دیدار با بلژیک می پردازیم.

در این مقاله به بررسی سه دلیل برای پیروزی برزیل در دیدار با بلژیک می پردازیم.1- موقعیت یانیک کاراسکو

روبرتو مارتینز اغلب به خاطر تصمیماتش در تیم ملی بلژیک مورد انتقادات زیادی قرار گرفته است. به عنوان مثال عدم استفاده از راجا ناینگولان یکی از تصمیمات خاص روبرتو مارتینز بوده که این سرمربی را با انتقادات زیادی مواجه کرده است.

اما بازیکن دیگری که می خواهیم درباره او صحبت کنیم یانیک کاراسکو است، بازیکنی که با نقش وینگر راحت تر است و می خواهد وینگر باشد اما مارتینز اغلب به عنوان مدافع از او استفاده می کند، پستی که کاراسکو کمترین تجربه را در آن دارد و باعث شده کاراسکو ضعیف ترین بازیکن بلژیک در رقابت های جام جهانی باشد.

کاراسکو به عنوان یک وینگر دفاعی علاوه بر شرکت در کارهای هجومی، باید مراقب خط دفاعی هم باشد. البته کاراسکو خصلت های تهاجمی قابل توجهی دارد اما در کارهای دفاعی ضعیف است. یانیک اغلب تمایل به حضور در کارهای هجومی دارد و این موضوع فضای خالی بزرگی را پشت سر او ایجاد می کند که بازیکنان حریف می توانند از این فضا به نحو احسن استفاده کنند.

کاراسکو در جریان دیدار با تیم ملی ژاپن اغلب به وسیله بازیکنان تند و تیز حریف غافلگیر می شد و گنکی هاراگوچی بارها از فضای خالی پشت سر کاراسکو استفاده کرد و برای بلژیک مشکل ساز شد.

اما در دیدار با برزیل، کاراسکو باید با ویلیان مقابله کند مردی که در دیدار برزیل و مکزیک بهترین بازیکن میدان لقب گرفت. با سرعت و مهارت ویلیان در عبور از بازیکنان روبرویش، بی شک کاراسکو یکی از اهداف اصلی برزیلی هاست.2- خط میانی ضعیف بلژیک

با وجود عملکرد عالی بلژیک در مسابقات جام جهانی باید گفت که بلژیکی ها به معنی واقعی کلمه مورد آزمایش و محک قرار نگرفته اند. دیدارهای بلژیک در مقابل تیم های ملی پاناما و تونس در مرحله گروهی مسابقات جام جهانی بیشتر به مسابقات تمرینی شبیه بود و بلژیکی ها با وجود دریافت دو گل از تونس، بی شک تیم برتر میدان بودند. آخرین دیدار بلژیک در گروهش با سه شیرها هم از کیفیت لازم برخوردار نبود، چون هیچ یک از دو تیم برای پیروزی به میدان نیامده بودند و ضعیف ترین ترکیب خود را به میدان فرستاده بودند.

البته تیم ملی بلژیک در هیچ یک از دیدارهای خود در جام جهانی تاکنون تحت فشار نبوده اما با وجود داشتن یکی از بهترین هافبک های جهان یعنی کوین دی بروین, بلژیکی ها اصلا خط میانی قدرتمندی ندارند.

دی بروین اغلب در کنار اکسل ویتسل قرار داده می شود که بازیکن چندان کارامدی نیست و در سوپرلیگ چین بازی می کند که یک لیگ قوی به شمار نمی رود. بلژیک به وضوح از نداشتن یک هافبک کارآمد سرعتی در رفت و برگشت ها رنج می برد. این در حالی است که راجا ناینگولان بازیکن بسیار مناسبی برای پوشش این ضعف است اما مارتینز بنا به دلایلی از او استفاده نمی کند.

در دیدار بلژیک و ژاپن ضعف خط میانی بلژیکی ها به خوبی مشهود بود. در نیمه اول این دیدار ژاپن عقب نشسته بود و خط دفاع بلژیک مورد آزمایش قرار نگرفت. اما در نیمه دوم بود که دفاع بلژیکی ها محک مناسبی خورد. در نیمه دوم فضاهای خالی زیادی در بین خط دفاعی بلژیک ایجاد شده بود و این به بازیکنان سرعتی ژاپن چون شینجی کاگاوا فرصت زیادی می داد.

حالا بلژیک باید با برزیلی بازی کند که خط میانی اش سریع تر، جوان تر و خلاق تر از ژاپن است. بلژیک در دیدار با برزیل حق تکرار اشتباهات مسابقه با ژاپن را ندارد چون در برزیل بازیکنانی چون کوتینیو و پائولینیو بازی می کنند که از فضاهای خالی خط میانی بلژیک حدااکثر استفاده را خواهند کرد.1- ضد حملات بلژیک در مقابل برزیل کارایی ندارد

ترکیب تیم ملی بلژیک از بازیکنانی روملو لوکاکو، کوین دی بروین و ادن آزار تشکیل شده است. که این موضوع بلژیک را به خصوص در ضد حملات خطرناک می کند. یک مثال، گل برتری بلژیک به ژاپن در وقت های تلف شده بازی دو تیم است که بلژیکی ها بر روی یک ضد حمله دروازه ژاپن را باز کردند.

اما در دیدار با برزیل، بلژیک مسلما شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد. مارسلو مدافع چپ برزیل در دیدار مرحله گروهی با صربستان مصدوم شد و مسابقه مرحله یک هشتم نهایی با مکزیک را از دست داد. تا فیلیپه لوئیس جای او در زمین قرار بگیرد. فیلیپه لوئیس ذهنیت تدافعی بیشتر دارد و اگر در دیدار با بلژیک در ترکیب اصلی باشد, ضد حملات بلژیک برای سلسائو چندان خطرناک نخواهد بود.

میراندا و تیاگو سیلوا در زمان ضربات ایستگاهی برزیل هرگز جلو نمی آمدند و در خط دفاع می ماندند، ویژگی که باعث می شود سنگر دفاعی برزیل در زمان ضد حملات خالی نماند. بی شک حضور میراندا و لوئیس در قلب خط دفاعی برزیل ضد حملات بلژیک را بی اثر یا حداقل کم اثر خواهد کرد.