تحلیل و بررسی بازی دانمارک ـ پرو

در دومین بازی از گروه C جام جهانی 2018 از ساعت 20 به وقت محلی روسیه در روز شنبه، دوتیم دانمارک و پرو به مصاف هم رفتند که اریکسن و هم تیمی هایش با ارائه یک نمایش مدبرانه موفق به کسب اولین بردشان در جام جهانی شدند!

پرو که پس از 36سال حسرت به جام جهانی آمده، با آرایشی هجومی و روبه جلو و با نمایشی جسورانه و بدون ترس از شهرت بازیکنانِ نام دار تیم ملی دانمارک، پابه میدان گذاشت و بازی را از همان ابتدا در اختیار گرفت. شاگردان ریکاردو گارچکا با چیدمان 1-2-3-4 که هرزگاهی به 3-3-4 خطی تبدیل می شد وارد میدان شدند و بازی مستقیم را در دستور کار قرار دادند، آن ها علاقه ای به پاس کاری های متعدد یا همان تیکی تاکا معروف نداشتند و سعی می کردند با ارسال پاس های قطری و بلند خیلی سریع از خط دفاع به دروازه دانمارک نزدیک شوند، پرویی ها با استفاده از قدرت حمل توپ بالای بک ها و وینگرهای خود به خصوص آندره کاریلو در سمت راست از کانال های کناری به خط دفاعی دانمارک فشار می آوردند و با ارسال سانترهای بلند قصد داشتند خلق موقعیت کنند، که در بیشتر مواقع مدافعان بلندقامت و سرزن دانمارک این تاکتیک را خنثی می کردند. جوزدگی و بازیِ احساسی درمیان بازیکنان پرو موج می زد و آن ها برای فتح دروازه ی کسپر اشمایکل بسیار بی تاب بودند، یکی از برنامه های پرویی ها برای گل زنی، زدن شوت های متعدد از پشت محوطه جریمه بود که البته کم دقتی بازیکنان این کشور در انجام این برنامه باعث شد تا از این روش به نتیجه ای نرسند.
اما در طرف مقابل شاگردان آگه هاریدی بسیار با طمأنینه فوتبال بازی کردند، آن ها که در دقایق ابتدایی مالکیت را به حریف واگذار کرده بودند و تحت فشار قرار داشتند رفته رفته تمرکز خود را به دست آوردند و با استفاده از تجربه ی بالاترشان نسبت به حریف لاتین خود، بازی را تا حدودی کنترل کردند. دانمارکی ها برای حمله کردن و خلق موقعیت اصلا عجله نداشتند و با پاس کاری های متعدد کم کم به سمت جلو حرکت می کردند و همانند پرو از جناحین سانتر می کردند، امااصلا موفق نبودند. آن ها پس از این در زمین خود به دفاع کردن پرداختند و به ضدحمله چشم دوختند و توانستند از همین راه به گل هم برسند. بازیکنان پرو که به واسطه سال ها غیبت کشورشان در این فستیوال فوتبال بسیار پرانگیزه بودند، با دوندگی بالا و پرس شدید درمیانه میدان به خوبی توپ گیری می کردند و اجازه خودنمایی به رقیب اروپایی خود نمی دادند. در واپسین لحظات نیمه اول پرویی ها مزد حملات خود را گرفتند و صاحب یک ضربه پناتی شدند، اما کریستین کوئوا ضربه پنالتی را به بدترین شکل ممکن از بالای دروازه به اوت زد تا دو تیم با همان نتیجه مساوی به رختکن روند.
درنیمه دوم، فوتبال هجومی پرو ادامه پیدا کرد و دانمارک به روی ضدحمله های برق آسایی که از جانب کریستین اریکسن طراحی می شد، حساب باز کرده بود. حوالی دقیقه 60 که پرویی ها بی مهابا جلو کشیده بودند، دانمارک توانست تاکتیک ضدحمله اش را به خوبی پیاده کند و از شکاف ایجاد شده در خط دفاعیِ پرو نهایت استفاده را ببرد و با پاس گل عمقیِ اریکسن و ضربه تمام کننده ی یوسوف پولسن به گل برتری دست بیابد. پس از به ثمر رسیدن گلِ دانمارک، ریکاردو گارچکا با انجام تعویض های هجومی و آوردنِ رافائل گوئررو کهنه کار فشار به روی دروازه دانمارک را بیش از پیش کرد ولی به نتیجه ای دست نیافت، پرویی ها برای گلزنی نه دقت کافی داشتند نه شانس و اقبال، آن ها همینطور سد بزرگی به نام کسپر اشمایکل را پیش رو داشتند که با یک نمایش بی نقص و سیوهای پرتعداد دروازه کشورش را بسته نگه داشت، تا رکورد گل نخوردن پدرش در تیم ملی را جابه جا کند. کسپر با درخشش فوق العاده اش و انجام 6 سیو مرد شماره یک کشورش در مقابل پرو بود و به تنهایی در برابر حملات بی شمار پرویی ها ایستادگی کرد و مهم ترین عامل پیروزیِ دانمارک در نخستین بازیِ جام جهانی بود، هرچند دانمارکی ها این فرصت را داشتند که با استفاده از ضدحمله های زهردارشان به گل دوم برسند اما در انجام این امر ناموفق بودند. پرو در روزی که بر بازی تسلط داشت و سوار بر بازی بود، نتوانست از برتری اش استفاده کند و اسیر فوتبال مدبرانه دانمارک شد و بازی را واگذار کرد تا کارش برای صعود به مرحله حذفی بسیار سخت شود.