انتظار برای تاکتیکی ترین جام جهانی تاریخ

نشریه معتبر تلگراف در مقاله ای، به بررسی جام جهانی در 88 سال اخیر پرداخته است تا بداند که آیا جام جهانی 2018 روسیه، یک تورنمت خاطره انگیز خواهد بود یا یک تورنمت، مخصوص فراموشی؟!

موقعیت های بسیار کمی در زندگی به وجود می آیند که بتوان در آن ها، تاریخ را رقم زد و نام خود یا کشور خود را در تاریخ، نوشت! جام جهانی، یکی از این فرصت هاست. از امروز تا 15 جولای و فینال رقابت های جام جهانی، بیست و یکمین دوره مهم ترین رویداد فوتبالی جهان رقم می خورد و قسمتی دیگر از تاریخ محبوب ترین ورزش جهان، نوشته می شود.


علاوه بر آنکه جام جهانی فوتبال، یک فستیوال تمام عیار فوتبالیست؛ این جام، مکان خوبی برای نشان دادن پیشرفت های دنیای ورزش است. چهارسال فاصله زمانی میان هر جام جهانی با جام جهانی قبل یا بعد از خود، زمان مناسبی است تا پیشرفت در عرصه ورزش، بیش از پیش احساس شود و مردم جهان و به خصوص ورزشدوستان، این تغییرات مثبت را احساس کنند. خود ورزش فوتبال نیز نسبت به گذشته بسیار پیشرفت کرده است و مقایسه جام جهانی 2018 و سبک بازی تیم ها با سال 1930 و اولین دوره جام جهانی فوتبال در کشور اروگوئه، تفاوت ها را به شما نشان خواهد داد. سایت تلگراف با کمک اپتا، موفق شده است تا داده های 84 سال گذشته را مطالعه کند و در نهایت، بیان کند که آیا جام جهانی به اندازه گذشته جذاب و هیجان انگیز است و آیا جام جهانی 2018، یک رویداد فراموش نشدنی خواهد بود یا خیر؟!


گل های کمتری می بینیم!


روز اول بازی های جام جهانی 1930 اروگوئه با 8 گل آغاز شد. در روز اول، فرانسه 4-1 مکزیک را شکست داد و آمریکا با 3 گل بر بلژیک فائق آمد. قهرمان اولین دوره رقابت های جام جهانی، یعنی تیم میزبان، اروگوئه، توانست تا در 4 بازی، 15 گل را به ثمر برساند و با این تعداد گل بالا، بتواند برای اولین بار جام را بالای سر ببرد. در اولین دوره جام جهانی، تنها یک تساوی رقم خورد، میانگین گل به ازای هر بازی 3.9 بود و میانگین اختلاف گل در پیروزی ها، 2.7 گل!
4 دوره بعدی جام جهانی- ایتالیا 1934، فرانسه 1938، برزیل 1950 و سوییس 1954، گل های بیشتری را نیز به خود دید و به ترتیب با میانگین 4.1، 4.7، 4 و میانگین خارق العاده 5.4 گل در هر بازی، سال های خارق العاده ای را از نظر گلزنی پشت سر گذاشتند!


جام جهانی 1954 سوییس، علاوه بر بیشترین میانگین گل زده به ازای بازی، بیشترین اختلاف گل میان تیم پیروز و تیم بازنده را با 3.3 گل در اختیار دارد. در این دوره همچنین پرگل ترین بازی تاریخ جام های جهانی میان اتریش و سوییس که با برتری 7-5 اتریش همراه بود و همچنین یکی از پرگل ترین پیروزی های تاریخ جام جهانی با برتری 9-0 مجارستان مقابل کره جنوبی نیز اتفاق افتاد. نکته عجیب ماجرا اینجاست که این آمار اکنون به میانگین 1.7 گل به ازای هر بازی رسیده است!
اگر گلزنی تنها معیار شما برای جذاب بودن یک بازی فوتبال است، قطعا تورنمت های گذشته برای شما جذاب تر بوده اند اما اگر بازی های فوتبال مدارس را نگاه کرده باشید، قطعا در می یابید که گلزنی، تنها عامل جذابیت و کیفیت فوتبال نیست. در این زمینه، بسیاری از فوتبال دوستان واقعی نیز با ما هم عقیده هستند.


استاندارد ها بالاتر رفته است!


برای اینکه بتوانیم به درستی گفته های بالا دررابطه با این موضوع که تنها گلزنی جذابیت و کیفیت را معین نمی کند، نیاز به نوشتن متن پایین وجود داشت. در سال 1966، اولین دوره ای که اطلاعات درباره دقت شوت بازیکنان وجود دارد، در هر بازی به طور متوسط 39.5 شوت به ثبت می رسید! از این تعداد، 30 درصد راهی چارچوب دروازه می شد و تنها 7 درصد، وارد چارچوب دروازه ها می شد. 48 سال بعد و در جام جهانی 2014 برزیل، تعداد شوت به ازای هر بازی بسیار کاهش یافته بود اما درصد دقت شوت بازیکنان، بسیار بالاتر بود و این امر، نشان دهنده این موضوع است که در فوتبال نوین امروز، شوت های کمتر اما دقیق تری را به سوی دروازه ها شاهد بوده ایم. جام جهانی برزیل 2014، با داشتن 26.5 شوت به ازای هر بازی، کمترین تعداد از این نظر و با دقت 10.5 درصد، بیشترین دقت شوت را به خود اختصاص داده بود تا آمار، گواهی ادعای فوق باشد.


نکته ای که به وضوح قابل دریافت است این است که فوتبال نوین و مدرن امروزی، بسیار سریعتر و قدرتمندانه تر از فوتبال سال های 1960 است و این نشان دهنده پیشرفت خوب فوتبال است. پیشرفت در دقت شوت، یکی از نکات مثبت است اما نکته مثبت دیگر، کمتر شدن اختلاف گل میان تیم برنده و بازنده در سال های گذشته است. این اختلاف در اولین دوره جام جهانی، 3 گل و در جام جهانی 1954 سوییس، 3.3 گل بود اما در 6 تورنمت اخیر، این آمار به چیزی حدود 1.7 گل رسیده است. بدون شک سطح کیفی تیم های فوتبال در دوره های گذشته جام جهانی به هم نزدیک تر شده است و تیم های ضعیف تر، می توانند یک دفاع مستحکم ارائه دهند و کار را برای تیم مقابل سخت کنند.
مالکیت توپ بیشتر!


آیا نزدیک شدن نتایج تیم ها به یکدیگر، نشان دهنده جذاب تر شدن فوتبال است؟ شاید برای بسیاری از فوتبال دوستان، این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد. کشور های ضعیف تر در حال حاضر، بیشتر به دنبال تقویت خط دفاع خود هستند تا آنکه خط آتش خود را تقویت کنند و دیوار دفاعی چنین تیم هایی، می تواند در مقابل فوق ستاره هایی مانند مسی و رونالدو نیز مقاومت کند! در چنین شرایطی، تیم های ضعیف تر با سیستم های تدافعی تری همانند 1-5-4 به مصاف حریفان می روند و امیدوارند تا تیم حریف با یک اشتباه، موقعیت ضدحمله را در اختیار تیمشان قرار دهد و آن ها با فرصت طلبی، بر حریف فائق آیند. تیم های قدرتمندتر نیز در واکنش به این موضوع، یک مهاجم یا گاها همه مهاجمان خود را بر روی نیمکت می گذارند و با بازی دادن به هافبک ها، میانه میدان را مال خود کرده و مالکیت توپ را از آن خود می کنند.


این اتفاقات سبب شده است تا تعداد تیم هایی که از سیستم 2-4-4 و 3-3-4 استفاده می کردند کاهش یابد و شاهد افزایش مربیانی که با سیستم 1-5-4 تیم خود را به میدان می فرستند، باشیم. میانگین تعداد پاس به ازای هر بازی نیز نسبت به جام های جهانی گذشته افزایش پیدا کرده است. در جام جهانی 2014 برزیل، 856 پاس به ازای هر بازی صادر شده است و این در حالیست که در جام جهانی 1966، 766 پاس به ازای هر بازی به ثبت رسیده است.


منتقدان معتقند که این سبک بازی و این حجم از مالکیت توپ، بسیار بیهوده است و پاس ها بیشتر در خط هافبک و خط دفاعی ارسال می شوند. جام جهانی بیستم در کشور برزیل، اولین جام جهانی بود که در آن، کمتر از 15 درصد پاس ها در یک سوم پایانی زمین ارسال شده اند!


اسپانیا در راه کسب اولین قهرمانی خود در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، تنها 8 گل به ثمر رساند اما موفقیت آن ها در کسب سه تورنمت مهم به صورت متوالی( یورو 2008، جام جهانی 2010 و یورو 2012) نشان دهنده این موضوع است که آن ها تیم بسیار قوی بودند و حتی به گفته بسیاری از کارشناسان، یکی از زیباترین فوتبال های تاریخ را اجرا می کردند.


استفاده از مالکیت توپ، اگر به درستی صورت بگیرد، می تواند موجب نتایج درخشانی شود مانند منچسترسیتی پپ گواردیولا، بارسلونا پپ گواردیولا و یا اسپانیا دل بوسکه در سال 2010 اما اگر مالکیت توپ به درستی انجام نشود، فرجامی جز لوییزفن خال در انتظار مربی تیم نخواهد بود!


این سبک بازی مالکانه، سبب شده است تا قابلیت بازی با پا و ارسال پاس های دقیق، برای بقیه پست ها نیز امری بسیار مهم و حیاتی باشد و در این مورد، شاید جوهارت، دروازبان مطرح انگلیسی، بیشترین ضربه را دید. اکنون دیگر دقت پاس، حتی برای دروازبان ها نیز یکی از نکات مهم تلقی می شود.کمتر شدن تعداد مهاجمان در زمین، سبب کاهش تعدادگل ها شده است و برای جبران این کمبود، هافبک های تهاجمی نیز برای گلزنی، تلاش بسیاری را انجام می دهند اما گاها، موفق نمی شوند. این امر سبب شده است تا در آمار گلزنی آقای گل های جام های جهانی نیز کاهش و رکود به وجود بیاید. اگر رونالدو لوییز نازاریو دلیما در سال 2002 که با زدن 8 گل آقای گل شد فاکتور بگیریم، آخرین فردی که موفق به زدن بیش از 6 گل در یک تورنمت شده باشد،گرژگورژ لاتو، مهاجم تیم ملی لهستان در جام جهانی 1974 است که با زدن 7 گل، آقای گل شد. علی رغم اینکه فرمت برگزاری فعلی رقابت ها، یک بازی بیشتر از بازی های ژوست فونتین برای تیم ملی فرانسه در سال 1958 را رقم می زند اما با توجه به تاکتیک های فعلی، رکورد فونتین برای زدن 13 گل در یک جام جهانی، به این زودی ها شکسته نخواهد شد.
محافظت بیشتر از بازیکنان!


تمامی این مسائل، با کمک داور های مدرن به حقیقت پیوسته است؛ چراکه این داور ها به خوبی از بازیکنان حمایت می کنند. جام جهانی 1990، یکی از خشن ترین و دفاعی ترین جام های جهانی فوتبال بوده است و به همین دلیل، بسیار بدنام است. پس از آن جام جهانی، قوانین سخت گیرانه تری در قبال مسائل داوری مطرح شد. این تغییرات در نهایت سبب کمتر شدن تعداد خطا ها در جام جهانی 1994 ایالات متحده آمریکا شد.
داور ها پس از آن جام جهانی، در دادن کارت نیز بی رحمانه تر عمل کردند؛ برای مثال در جام جهانی سال 1978، به ازای هر 24 خطا، یک کارت از جیب داور خارج می شد و این آمار، در مقابل آمار یک کارت به ازای هر 10 خطای جام جهانی 2014، بسیار تعجب برانگیز است.


روسیه 2018 چگونه خواهد بود؟!


جام های جهانی، دیگر آن تعداد گل را که قبلا به خود می دیدند، نمی بینند. در حالیکه تعداد گل ها و شوت ها بسیار کاهش یافته است، استاندارد کلی بازی ها به شدت افزایش یافته است و رقابت ها بسیار سخت تر و دشوارتر شده. بازی ها بسیار تاکتیکی تر شده اند اما دیگر به سختی می توان با بازی ها ارتباط احساسی برقرار کرد؛ مگر آنکه شما یک اسپانیایی باشید!


حمایت و مراقبت بیشتر داوران از بازیکنان تیم ها، سبب شده است تا بازیکنان بزرگ، بتوانند تلاش بسیار زیادی برای موفقیت تیم هایشان انجام دهند. برزیل 2014، یک جام جهانی بسیار زیباتر از جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی بود و این به دلیل وجود بازیکنانی همانند خامس رودریگز است که با گلزنی و انجام حرکات خارق العاده، سرنوشت بازی را تغییر می دادند. در نتیجه، جام جهانی 2014 بیشترین تعداد گل در یک جام جهانی از سال 1998 به این سمت و بیشترین دقت شوت در جام های جهانی از سال 1966 به این سو را به نام خود ثبت کرد.


در فوتبال مدرن امروز، دیگر بازی ها قابل پیشبینی نیست و تیم های ضعیف نیز بار ها و بارها دست به شگفتی سازی زده اند که در این مورد، ایسلند با برتری 2-1 مقابل انگلستان در یورو 2016، یکی از مهمترین این اتفاقات را رقم زده است. همه این ها نشان دهنده این موضوع است که جام جهانی 2018، می تواند یک تورنمت فوق العاده جذاب و تماشایی باشد.