غرش پلنگ جویبار در لهستان

همه ساله كاپ زیلكوفسكی در لهستان آخرین تورنمنت دنیای كشتی قبل از رقابت های كشتی آزاد قهرمانی جهان به حساب می آید به همین خاطر سطح كیفی مقبولی دارد و در هر وزن, چند كشتی گیر شاخص از كشور های مختلف حضور می یابند كه البته با توجه به بعد مسافت, اثری از تیم های آمریكا و كوبا در این رقابت ها دیده نمی شود

همه ساله كاپ زیلكوفسكی در لهستان آخرین تورنمنت دنیای كشتی قبل از رقابت های كشتی آزاد قهرمانی جهان به حساب می آید.به همین خاطر سطح كیفی مقبولی دارد و در هر وزن، چند كشتی گیر شاخص از كشور های مختلف حضور می یابند كه البته با توجه به بعد مسافت، اثری از تیم های آمریكا و كوبا در این رقابت ها دیده نمی شود.

در مسابقات امسال، همچون همیشه تیم ملی ایران هم حضور داشت و نكته حیرت انگیز این كه تورنمنت مزبور، برای ایران نه جنبه تمرینی و تداركاتی بلكه جنبه انتخابی داشت به این صورت كه در اوزان ۷۴ كیلو، ۹۶ كیلو و ۱۲۰ كیلوگرم در هر وزن دو كشتی گیر را روانه تشك های ورشو كردیم تا فرد برتر را برای مسابقات جهانی و متعاقبا بازی های آسیایی دوحه انتخاب كنیم. در ۷۴ كیلوگرم هرچه پرسیدیم چرا حاجی زاده را به برنده اش یعنی سعید ریاحی ترجیح دادید كسی پاسخ مناسبی نداد و بعدا البته مشخص شد كه آقایان تصمیم گیرنده در اقدامی تاسف بار، قبل از برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی، اسامی مورد نظر را به سفارت لهستان داده بودند و كشتی های كرج سركاری بودهمهدی حاجی زاده در كاپ لهستان مقابل كشتی گیر درجه سه تركیه ای به نام احمت گولهان شكست را پذیرا شد.

حامیان او بلافاصله فرد پیروز را برنده اسبق مدال برنز جهان معرفی كردند. اما گولهان هرگز برنده چنین مدالی نشده و سال ۲۰۰۲ هم كه سوم شده بود، به دلیل مثبت بودن آزمایش دوپینگ، مدال او را به ولادیمیر سیروتین اوكراین، دادند. در همین وزن علی اصغر بذری كه از ناحیه كتف دچار مصدومیت شده بود مقابل میخائیل گانف بلغارستان شكست خورد تا هر دو كشتی گیر كشورمان كه داعیه طلای جهانی دارند، از راهیابی به فینال یك تورنمنت بین المللی محروم بمانند.

در ۶۶ كیلوگرم مسعود جوكار نیز متوجه شد كه سطح كیفی مسابقات داخلی در این وزن، اختلاف فاحشی با كیفیت جهانی این دسته دارد.

او مقابل حریف نه چندان مطرحی به نام ولی خان الله وردی یف از بلاروس تن به شكست داد و از گردونه مسابقات حذف شد.اما در ۸۴ كیلوگرم رضا یزدانی ستاره شب اول كاپ زیلكوفسكی بود. قهرمان جام جایزه بزرگ طلایی در باكو، كاپ لهستان را هم با اقتدار پشت سر گذاشت. او حریف تركیه ای را تسلیم كرد. سپس آرپاد ریتر مجارستان را نیز به سرنوشت كشتی گیر ترك دچار كرد تا به مصاف ماگمد كوروگلیف قزاقستان برود.

مصدومیت شدید یزدانی از ناحیه كشاله ران باعث شد تا حضور او در این مسابقه با ابهاماتی مواجه شود اما یزدانی دلاورانه به روی تشك رفت و جواز حضور در فینال را گرفت. مصدومیت او تشدید شده بود و اخبار رسیده از لهستان حاكی از كشتی نگرفتن یزدانی بود اما دلاور وزن پنجم ایران باز هم غیرت به خرج داد به روی تشك رفت و با غلبه بر حریف اهل روسیه مدال طلا را سزاوارانه نصیب خود كرد. رضا یزدانی مرد اول این روزهای كشتی آزاد ایران است و می تواند در مسابقات جهانی گوانگ ژو چین نیز حرف اول را بزند.

در وزن ۸۴ كیلوگرم آخرین باری كه كشتی ایران توانست خارج از خانه طلای جهان را بگیرد مسابقات جهانی ۱۹۶۵ در منچستر بود كه منصور مهدی زاده روی سكوی نخست قرار گرفت.در وزن ۹۶ كیلوگرم سعید ابراهیمی كه در گروهی دشوار قرار گرفته بود بر حریف سوئیسی پیروز شد اما مقابل الكسی كروپیناكف قرقیزستان نتیجه را واگذار كرد.

علیرضا حیدری اما در گروه خود با هیچ مشكلی مواجه نشد و دو حریف از لهستان و كشتی گیری از آلمان را شكست داد تا به فینال برسد. در مصاف پایانی هم هاكان كوچ از تركیه را وادار به قبول شكست كرد تا همچون یزدانی بر روی سكوی قهرمانی قرار بگیرد و جایزه سه هزار دلاری را به خود اختصاص دهد.

كشتی های روز دوم با كشتی یك طرفه تقی داداشی و حریف انگلیسی اش آغاز شد. ملی پوش ساروی ۵۵ كیلوگرم كشورمان رقیب نگون بخت را به سهولت از پیش رو برداشت. داداشی در دور دوم هم آزاد كار اهل كره جنوبی را مغلوب كرد. او سپس مقابل كشتی گیر اهل بلاروس نیز به برتری رسید تا دیدار پایانی را با نامیك عبدالله یف ۳۷ساله اهل جمهوری آذربایجان برگزار كند. عبدالله یف فاتح المپیك سیدنی در ۵۵ كیلوگرم است. در ۱۲۰ كیلوگرم علیرضا رضایی كه دو سال از میادین بین المللی دور بود، در اولین دیدار حریف چغری از بلاروس را با اقتدار كامل پشت سر گذاشت. او در مبارزه بعدی به مصاف علی عیسی یف كشتی گیر شاخص روسیه رفت كه این دیدار را با بداقبالی در قانون خم گیری واگذار كرد.

زیرا سكه به نام حریف روی تشك فرود آمد تا مطابق مقررات، خم حریف را دراختیار بگیرد. در آن سو فردین معصومی، اوتو آئوبلی از مجارستان را مغلوب كرد. حریف آلمانی و اوكراینی را نیز شكست داد تا روانه دیدار پایانی شود. حریف فینالیست او رجب كارا از تركیه بود. دیدار ۱۲۰ كیلوگرم عصر دیروز برگزار شد كه نتایج كشتی پایانی فردین معصومی را بعدا منتشر خواهیم كرد.همان طور كه از قبل نیز پیش بینی می شد با برگزاری كشتی های لهستان نیز همچنان گره برخی از اوزان ناگشوده باقی ماند.

در وزن ۷۴ كیلوگرم علی اصغر بذری در مسابقات انتخابی به مقام قهرمانی رسیده اما مقابل حاجی زاده نمایش مقتدرانه ای نداشت. حاجی زاده نیز مغلوب سعید ریاحی شده و نمی تواند مدعی شماره یك تیم ملی در این وزن قلمداد شود.

آخرین خبری كه عصر دیروز به تهران مخابره شد قهرمانی تقی داداشی در فینال ۵۵ كیلوگرم بود كه موفق شد نامیك عبدالله یف را از پیش رو بردارد. فقط این نكته را نباید نادیده گرفت كه تقی داداشی با دو كیلوگرم ارفاق وزن به مدال طلا رسید در حالی كه رقابت های رسمی سر وزن قانونی برگزار می شود و تقی داداشی در كاستن گرم های آخر دچار مشكل می شود. با این حال ارزش مدال طلای او نیز كمتر از مدال های زرین یزدانی و حیدری نبود.

● توكلیان: در دوحه به مشكل برمی خوریم

مربی اعزامی تیم ملی كشتی آزاد به لهستان گفت: كشتی گیران آسیا خیلی پیشرفت كرده اند و با مبارزاتی كه از آنها دیدیم، در دوحه به مشكل برخواهیم خورد.امیر توكلیان تصریح كرد: تیم های كره جنوبی و قزاقستان با كشتی گیران بسیار خوبی به لهستان آمده اند. در اوزان ۷۴ و ۱۲۰ كیلوگرم مدعی هستند و ۵۵ كیلوگرم كره هم خیلی خوب است. در مجموع وزن ۷۴ كیلو در آسیا خیلی مدعی دارد. به عقیده من در بازی های آسیایی با این حریفان مشكل خواهیم داشت.او در مورد عملكرد كشتی گیران ایران توضیح داد: در فشار تمرین بود كه در تورنمنت لهستان حاضر شدیم. بر این اساس نمی توان كار تیم را رضایت بخش دانست.

خوشبختانه در لهستان نكات مثبت و منفی و ضعف برایمان روشن شد.سرمربی تیم راه آهن در لیگ رضا یزدانی را بهترین كشتی گیر روز اول تیم ایران خواند و خاطرنشان ساخت: وی از ناحیه كشاله ران با مصدومیت سختی مواجه شده بود و او را از كشتی گرفتن منع كرده بودیم، اما به اصرار خودش یك پا پنج كشتی گرفت و قهرمان شد. وقتی به پزشك مراجعه كردیم، تشخیص مبنی بر پارگی نداد و برای تسكین درد به وی آرام بخش تزریق كرد. توكلیان در رابطه با وزن ۹۶ كیلوگرم گفت كه باید به ایران بیاییم و اعضای كمیته فنی در این خصوص نظر بدهند، اما باید این را در نظر گرفت كه علیرضا حیدری به هر حال در لهستان قهرمان شده است.

رقابت های كشتی آزاد زیلكوفسكی لهستان با حوادث مختلفی همراه بود.در روز نخست این رقابت ها كه دو مدال طلا توسط رضا یزدانی و علیرضا حیدری و همچنین یك مدال برنز توسط مهدی حاجی زاده به دست آمد، حوادث مختلفی رقم خورد كه شكست بوایسا سایتی یف نابغه كشتی روسیه این رقابت ها را تحت تاثیر قرار داد.

دارنده هشت مدال طلای جهان و المپیك در دور مقدماتی به مصاف دنیس چارگوش هموطن خود رفت كه نتوانست از پس این روس تازه وارد برآید. چارگوش در مسابقات قهرمانی كشور روسیه در غیاب سایتی یف اول شده بود. البته این كشتی گیر در ادامه رقابت ها چندان موفق عمل نكرد و برابر برنده اصغر بذری شكست خورد.

گانف بلغاری كه توانسته بود بذری را شكست دهد، برای كسب مدال برنز به مصاف چارگوش رفت و به پیروزی رسید. گانف سال گذشته در لیتوانی قهرمان جوانان جهان شده بود.با ناكامی چارگوش در كسب مدال، احتمال می رود تا بوایسا سایتی یف همچنان ملی پوش روسیه در وزن ۷۴ كیلوگرم باشد، مگر اینكه از لحاظ جسمانی دچار مصدومیت شده باشد یا اتفاقات دیگری رخ دهد.اما در وزن ۶۶ كیلوگرم این رقابت ها سرافیم بارزاكوف كشتی گیر باسابقه و عنوان دار بلغاری بر سكوی قهرمانی ایستاد. این كشتی گیر باهوش و بدل كار در فینال موفق شد المان عسگراف آذربایجانی را در دو تایم پیاپی مغلوب كند.

سهراب خاقانی