بازی های المپیک ۱۹۳۲ لس آنجلس

پس از ۲۸ سال یک بار دیگر آمریکایی ها میزبان بازیهای المپیک شدند پیکارهای وزنه برداری این دوره از بازیها برای سومین مرتبه در ۵ وزن و سه حرکت استاندارد شده آن زمان یعنی حرکات اصلی المپیک پرس دودستی, یک ضرب دودستی و دوضرب دودستی به مورد اجرا گذاشته شد

● دهمین دوره بازیهای المپیک ۱۹۳۲- لس‌آنجلس، ایالات متحده

(ششمین دوره مسابقه‌های وزنه‌برداری)

پس از ۲۸ سال یک بار دیگر آمریکایی‌ها میزبان بازیهای المپیک شدند. پیکارهای وزنه‌ برداری این دوره از بازیها برای سومین مرتبه در ۵ وزن و سه حرکت استاندارد شده آن زمان یعنی حرکات اصلی المپیک (پرس دودستی، یک ضرب دودستی و دوضرب دودستی) به مورد اجرا گذاشته شد. همانند المپیک ۱۹۰۴ این بار نیز میزبانی آمریکایی‌ها باعث کاهش تعداد ورزشکاران شرکت کننده گردید و تنها ۲۹ وزنه‌ بردار از ۸ کشور در این پیکارها حضور یافتند. البته بحران در قاره اروپا و کشمکش احزاب و انقلاب بلشویکی در روسیه (یکی از بانیان وزنه‌برداری) و دوری کشورهای اروپایی از محل مسابقه‌ها به این امر کمک کرد. استونی به علت تسخیر توسط روسها از این المپیک بازماند و مصری‌ها هم که در سال قبل از المپیک در مسابقه‌های قهرمانی اروپا با ۳ مدال طلا قهرمان شده بودند، به علت مشکلات سیاسی و کشمکش‌های داخلی که پس از استقلال اسیر آن شده بودند غایب بزرگ المپیک لقب گرفتند.

به هرحال، با اینکه فقر کمی بر مبارزات وزنه‌برداران حاکم بود اما از لحاظ کیفیت و وزنه‌هایی که وزنه‌برداران بالای سر بردند، این دوره شکوه خاصی داشت. در دسته ۵/۸۲ کیلوگرم لوئیس‌ هاستین فرانسوی رکورد نصیر را که در دوره قبل برپا شده بود، ارتقا داد. در دسته ۷۵ کیلوگرم، رودولف اسمایر از آلمان با ثبت مجموع ۳۴۵ کیلوگرم علاوه بر کسب مقام قهرمانی موفق شد به مقدار ۱۰ کیلوگرم رکورد روژه فرانسیس قهرمان دوره پیشین را بهبود بخشد. در این پیکارها حتی هانس‌ هاس که ستاره وزنه‌ برداری اتریش به شمار می‌ رفت و قهرمان المپیک آمستردام بود، هم ناکام ماند و با اختلاف ۵/۱۷ کیلوگرم به رنه دوورگر فرانسوی باخت. در المپیک لس‌ آنجلس ۱۴ رکورد المپیک شکسته شد. البته در آن زمان وزنه‌برداری به سرعت در حال پیشرفت بود به طوریکه در المپیک بعدی تمامی رکوردهای این دوره نیز بهبود یافت. به هر حال قهرمانان فرانسوی بسیار موفق ظاهر شدند و با کسب سه مدال طلا قهرمان المپیک شدند. در وزن آخر وزنه‌برداران چکسلواکی درخشش خوبی داشتند و بالاتر از استراسبرگر قهرمان آلمانی الپیک قبل مدال‌های طلا و نقره را مال خود نمودند.

● نتایج وزنه‌ برداری المپیک ۱۹۳۲ لس‌آنجلس

وزنه بردار، کشور، پرس، یک‌ضرب، دوضرب، مجموع

▪ دسته ۶۰ کیلوگرم

۱) ریموند ساویگنی ـ فرانسه ـ ۸۲/۵ ـ ۸۷/۵ ـ ۱۱۷/۵ ـ ۲۸۷/۵

۲) هانس ولپرت ـ آلمان ـ ۸۵ ـ ۸۷/۵ ـ ۱۱۰ـ ۲۸۲/۵

۳) آنتونی ترلازو ـ ایالات متحده ـ ۸۲/۵ ـ ۸۵ ـ ۱۱۲/۵ ـ ۲۸۰

▪ دسته ۵/۶۷ کیلوگرم

۱) رنه دوورگر ـ فرانسه ـ ۹۷/۵ ـ ۱۰۲/۵ ـ ۱۲۵ ـ ۳۲۵

۲) هانس هاس ـ اتریش ـ ۸۲/۵ ـ ۱۰۰ ـ ۱۲۵ ـ ۳۰۷/۵

۳) گاستونه پیرینی ـ ایتالیا ـ ۹۲/۵ ـ ۹۰ ـ ۱۲۰ ـ ۳۰۲/۵

▪ دسته ۷۵ کیلوگرم

۱) رودولف اسمایر ـ آلمان ـ ۱۰۲/۵ ـ ۱۱۰ ـ ۱۳۲/۵ ـ ۳۴۵

۲) کارلوگالیمبرتی ـ ایتالیا ـ ۱۰۲/۵ ـ ۱۰۵ ـ ۱۳۲/۵ ـ ۳۴۰

۳) کارل‌ هیپ‌ فینگرـ اتریش ـ ۹۰ ـ ۱۰۷/۵ ـ۱۴۰ ـ ۳۳۷/۵

▪ دسته ۵/۸۲ کیلوگرم

۱) لوئیس هاستین ـ فرانسه ـ ۱۰۲/۵ ـ ۱۱۲/۵ ـ ۱۵۰ ـ ۳۶۵

۲) سوند اولسن ـ دانمارک ـ ۱۰۲/۵ ـ ۱۰۷/۵ ـ ۱۵۰ ـ ۳۶۰

۳) هنری دوئی ـ ایالات متحده ـ ۹۲/۵ ـ ۱۰۵ ـ ۱۳۲/۵ ـ ۳۳۰

▪ دسته ۵/۸۲+ کیلوگرم

۱) یاروسلاو اسکوبلا ـ چکسلواکی ـ ۱۱۲/۵ ـ ۱۱۵ ـ ۱۵۲/۵ ـ ۳۸۰

۲) واسلاو پسینچکا ـ چکسلواکی ـ ۱۱۲/۵ ـ ۱۱۷/۵ ـ ۱۴۷/۵ ـ ۳۷۷/۵

۳۰ ژوزف استراسبرگ ـ آلمان ـ ۱۲۵ ـ ۱۱۰ ـ ۱۴۲/۵ ـ ۳۷۷/۵