مسابقات والیبال قهرمانی جوانان آسیا ۱۹۹۶

اولین دوره رقابتهای والیبال جوانان آسیا در سال ۱۹۸۰ در سئول کره جنوبی با حضور ۱۰ کشور آسیایی برگزار شد در این دوره از رقابتها تیم ایران غایب بود تا امروز دوازده دوره از این رقابتها برگزار گردیده که ایران علاوه بر میزبانی مسابقات در سالهای ۱۹۹۲, ۱۹۹۸, ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲, در سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ به مقام قهرمانی آسیا رسیده است

اولین دوره رقابتهای والیبال جوانان آسیا در سال ۱۹۸۰ در سئول کره‌ جنوبی با حضور ۱۰ کشور آسیایی برگزار شد. در این دوره از رقابتها تیم ایران غایب بود. تا امروز دوازده دوره از این رقابتها برگزار گردیده که ایران علاوه بر میزبانی مسابقات در سالهای ۱۹۹۲، ۱۹۹۸، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲، در سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ به مقام قهرمانی آسیا رسیده است.

● تاریخچه مسابقات

▪ ۱۹۸۰ سئول (کره جنوبی)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۰ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی. ۲) ژاپن. ۳) هند.

ـ ایران در این دوره غایب بود.

▪ ۱۹۸۴ ریاض (عربستان)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۹ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی. ۲) چین. ۳) ژاپن.

ـ رتبه ایران: دهم

▪ ۱۹۸۶ بانگکوک (تایلند)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۵ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی. ۲) ژاپن. ۳) چین.

ـ ایران در این دوره غیبت داشت.

▪ ۱۹۸۸ جاکارتا (اندونزی)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۷ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) ژاپن. ۲) کره‌ جنوبی ۳) چین.

ـ رتبه ایران: یازدهم

▪ ۱۹۹۰ بانگکوک (تایلند)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۳ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) چین. ۲) ژاپن. ۳) کره‌جنوبی.

ـ رتبه ایران: نهم

▪ ۱۹۹۲ تهران (ایران)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۳ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی. ۲) ژاپن. ۳) چین.

ـ رتبه ایران: چهارم

▪ ۱۹۹۴ دوحه (قطر)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۲ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی ۲) هند ۳) چین.

ـ رتبه ایران: ششم

▪ ۱۹۹۶ هوشی (ویتنام)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۳ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) چین. ۲) تایوان. ۳) ژاپن

ـ رتبه ایران: پنجم

▪ ۱۹۹۸ تهران (ایران)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۲ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) ایران ۲) کره‌ جنوبی ۳) تایوان.

▪ ۲۰۰۰ تهران (ایران)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۳ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) چین ۲) عربستان ۳) ایران.

▪ ۲۰۰۲ تهران (ایران)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۴ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) ایران ۲) هند ۳) چین.

▪ ۲۰۰۴ دوحه (قطر)

ـ تعداد تیمهای شرکت‌کننده: ۱۹ تیم

ـ رده‌بندی نهایی: ۱) کره‌ جنوبی ۲) ایران ۳) قطر.

● بهترین والیبالیست‌های ایران در جوانان آسیا

▪ سال ۱۹۹۲ (بانکوک): محمد غیاثی (بهترین توپ‌گیر) و محمدحسین نجاتی (موثرترین بازیکن)

▪ سال ۱۹۹۴ (قطر): محمود افشاردوست (بهترین توپ‌گیر)

▪ سال ۱۹۹۷ (ایران) - مقدماتی جوانان جهان: بهنام محمودی (مؤثرترین بازیکن) و فیروز تابش‌نژاد (بهترین اسپکر)

▪ سال ۱۹۹۸ (ایران): بهنام محمودی (بهترین زننده سرویس و کاملترین بازیکن)، علیرضا نادری (مؤثرترین بازیکن) و محمد ترکاشوند (بهترین اسپکر)

▪ سال ۲۰۰۰ (ایران): مرتضی شیاری (مؤثرترین بازیکن)

▪ سال ۲۰۰۲ (ایران): داود مقبلی (بهترین دفاع)، روح‌الله کولیوند (بهترین زننده سرویس و با ارزش‌ترین بازیکن)، بهزاد به‌نژاد (بهترین پاسور) و فرهاد ظریف (بهترین دریافت)

▪ سال ۲۰۰۴ (قطر):‌ آرش صادقیانی (بهترین توپ‌گیر) و محمد سلیمانی (بهترین اسپکر)

● هشتمین دوره مسابقات والیبال جوانان آسیا و اقیانوسیه

▪ (۱۹۹۶ - هوشی مینه ( ویتنام ))

شتمین دوره مسابقات والیبال جوانان آسیا و اقیانوسیه با شرکت ۱۳ تیم در شهر هوشی مینه ویتنام برگزار شد. تیم ملی جوانان ایران در گروه دوم مقدماتی با کره جنوبی و مالزی هم گروه بود که پس از پیروزی بر مالزی و شکست برابر کره جنوبی به مرحله یک چهارم نهایی صعود نمود. در این مرحله، در گروه اول با کره جنوبی، ژاپن و چین به رقابت پرداخت. به علت احتساب نتایج مرحله اول، تیم ایران دو بازی انجام داد و با قبول شکست برابر چین و ژاپن از صعود به نیمه نهایی باز ماند و به همراه کره جنوبی، تایلند و استرالیا برای مقام پنجم تا هشتم بازی کرد و در نهایت با پیروزی بر استرالیا و تایلند به مقام پنجم آسیا دست یافت.

ـ نتایج کامل مسابقات

الف) مرحله مقدماتی

□ گروه یک: استرالیا ۳- ویتنام صفر، تایلند ۳ - استرالیا یک، تایلند ۳ - ویتنام صفر

□ گروه دوم: ایران ۳ - مالزی صفر، کره جنوبی ۳ - مالزی صفر، کره جنوبی ۳ - ایران یک

□ گروه سوم: هند ۳ - هنگ کنگ صفر، تایوان ۳ - هند صفر، تایوان ۳ - هنگ کنگ صفر

□ گروه چهارم: چین ۳ - ژاپن صفر، سری لانکا ۳ - فیلیپین صفر، چین ۳ - سری لانکا صفر، ژاپن ۳ - فیلیپین صفر، ژاپن ۳ - سری لانکا صفر، چین ۳ - فیلیپین صفر

ب) مرحله دوم

□ گروه الف) ایران، کره جنوبی، ژاپن، چین

ـ نتایج دور مقدماتی که محاسبه شد: ایران ۱- کره جنوبی ۳، چین ۳ - ژاپن صفر

ـ نتایج این مرحله) چین ۳ - ایران صفر، ژاپن ۳ - کره جنوبی ۲، ژاپن ۳ - ایران ۱، چین ۳- کره جنوبی ۱

□ گروه ب) تایلند، استرالیا، هند و تایوان

ـ نتایج دور مقدماتی که محاسبه شد: تایوان ۳ - هند صفر، تایلند ۳ - استرالیا ۱

ـ نتایج این مرحله) هند ۳ - تایلند صفر، تایوان ۳ - استرالیا صفر، هند ۳ - استرالیا صفر، تایوان ۳- تایلند صفر

ج) برای مقام اول تا چهارم

ـ نتایج محاسبه شده در این مرحله: چین ۳- ژاپن صفر، تایوان ۳ - هند صفر

□ برای مقام اول: چین ۳ - تایوان یک

□ برای مقام سوم: ژاپن ۳ - هند صفر

د) برای مقام پنجم تا هشتم

□ ایران ۳ - تایلند صفر، ایران ۳ -استرالیا صفر، کره جنوبی ۳ - تایلند ۲

و) رده بندی نهایی

۱) چین

۲) تایوان

۳) ژاپن

۴) هند

۵) ایرن

۶) کره جنوبی

۷) تایلند

۸) استرالیا

ه) بهترین های هشتمین دوره

ـ بهترین اسپوکر: ژائووین فی (چین)

ـ بهترین دفاع: روی ژوزف (هند)

ـ بهترین زننده سرویس: لین هونگ نین (تایوان)

ـ بهترین و موثرترین بازیکن: ووچین مین (تایوان)

ی) نتایج کامل تیم ایران

ـ ایران ۳ - مالزی صفر (۱۵-۶، ۱۵-۸، ۱۵- صفر )

ـ ایران یک - کره جنوبی ۳ ( ۸-۱۵، ۱۵-۱۰، ۱۲-۱۵، ۹-۱۵ )

ـ ایراان صفر - چین ۳ ( ۷-۱۵، ۹-۱۵، ۵-۱۵ )

ـ ایران یک - ژاپن ۳ ( ۱۴-۱۶، ۱۵-۱۳، ۵-۱۵، ۴-۱۵ )

ـ ایران ۳ - تایلند صفر ( ۱۵-۷، ۱۵-۵، ۱۵-۱۰ )

ـ ایران ۳ - استرالیا صفر ( ۱۵-۵، ۱۵-۵،۱۵-۱۱ )

ـ اعضای تیم ایران: بهنام محمودی، امیر حسین منظمی، عبدالاحد ارمشی، کیانوش سلیمانی، احمد مساجدی، علی خباره گه، غلامرضا مومنی مقدم، فیروز تابش نژاد، حسین پرموز، بابک مرادی، محمدرضا تند روان

ـ سرمربی: ایوان بوگانیکوف

ـ مربی: امیر حیدری

ـ سرپرست: سید حسین حسینی