رالی

مسابقات رالی یکی از مهیج ترین مسابقات ورزشی می باشد که هرساله برگزار می گردد برای آشنایی با این ورزش روی این صفحه کلیک کنید

رالی نوعی مسابقه‌ی ماشین‌سواری است که در جاده‌های عمومی یا خصوصی برگزار می‌شود و از ماشین‌های تغییر داده‌شده یا ماشین‌هایی که قانوناٌ برای این مسابقات ساخته‌شده‌اند در آن استفاده می‌شود. وجه تمایز این مسابقه با مسابقات دیگر رانندگی در این است که در رالی، حرکت در مسیرهای دایره شکل انجام نمی‌شود بلکه به صورت نقطه به نقطه است. هر راننده به همراه کمک راننده در بین نقاط مشخص شده مسیر حرکت می‌کنند و فواصل معینی را از نقطه‌ی شروع می‌پیمایند. برنده‌ی رالی ممکن است بر اساس سرعت در این فواصل مشخص شود و یا اینکه زمان کلی به پایان رساندن مسیر، به عنوان معیار انتخاب برنده استفاده شود.

تاریخچه‌ی رالی

لغت رالی به عنوان شاخه‌ای از ورزش های موتوری، احتمالاً به اولین رالی مونته کارلو در ژانویه ۱۹۱۱ بازگردد. ایتالیا از سال ۱۸۹۵ مسابقات رالی را برگزار می‌کند. زمانی که مسابقه رکوردگیری به صورت رفت و برگشت از تورین به آستی انجام می شد. اما اولین مسابقه واقعی کشوری، در سال ۱۸۹۷ در ساحل دریاچه‌ی مگیوره بوده است.

در بریتانیا سرعت مجاز برای این مسابقات ۱۹ کیلومتر بر ساعت تعیین شده بود، اما در آپریل و می سال ۱۹۰۰ انجمن اتومبیل‌رانی بریتانیا مسابقه‌ای با مسافت زیاد را برگزار کرد. این مسابقه‌ی ۱۵ روزه که شهرهای مهم بریتانیا را به هم وصل می‌کرد و ۱۳ مرحله داشت، برای ترویج این سبک نوین حمل و نقل انجام شد. در این مسابقه ۷۰ ماشین شرکت کردند که در ۱۳ مسیر که فاصله‌ی میان هر یک از ۶۹ تا ۱۹۸ کیلومتر متغیر بود حرکت می کردند. سرعت میانگین ماشین‌ها در این مسابقه ۱۹ کیلومتر بر ساعت بود.

جنگ جهانی اول و تاثیر آن بر رالی

جنگ جهانی اول سبب وقفه در مسابقات رالی شد. مسابقات مونته کارلو تا سال ۱۹۲۴ برگزار نگردید اما از آن به بعد، به غیر از جنگ جهانی دوم و وقایع بعد از آن، این مسابقات به طور سالیانه برگزار می شده است.

تاریخچه ماشین مسابقه

مهم‌ترین تغییر از آن زمان، بر روی ماشین‌ها و بر روی تبلیغات و حرفه ای بودن این ورزش بوده است. با افزایش علاقه‌ی عموم به رالی خودروسازان شروع به معرفی مدل های خاص و متنوعی از ماشین ها کردند، مانند مدل بسیار مشهور مینی کوپر که توسط " شرکت خودروسازی انگلیس" در سال ۱۹۶۲ معرفی شد.

در سال ۱۹۸۰ یک شرکت آلمانی با نام Audi که تا آن زمان به عنوان یک سازنده علاقه مند به رالی شناخته نمی شد، نسل جدید بزرگ‌تر و سنگین‌تر از ماشین کوپه خود را عرضه کرده، یک موتور ۵ سیلندر توربو شارژ در آن قرار داده و یک سیستم دو دیفرانسیل نیز برای آن در نظر گرفت. به این ترتیب آودی کواترو وارد بازار شد. مقررات جهانی در آن زمان مسابقه با ماشین های دو دیفرانسیله را ممنوع اعلام کرده بود، اما با ورود این ماشین قوانین تغییر کرد. این خودرو به سرعت تبدیل به ماشین برنده مسیرهای برف، یخ و شن شد. شرکت‌های دیگر محصول موتوری دو دیفرانسیله نداشتند تا با آن رقابت کنند. بنابراین FISA قوانین خود را تغییر داد و خودروهای کلاس B به مسابقات راه پیدا کردند.

رانندگان رالی

بیشتر رانندگان در دهه‌ی ۱۹۵۰ افرادی مبتدی بودند که به صورت رایگان یا با حقوق بسیار کمی در مسابقات شرکت می‌کردند. آن‌ها تنها هزینه‌ی خود را پرداخته و در صورت برنده شدن پاداش می‌گرفتند. ولی در سال ۱۹۶۰، اولین سوپراستار مسابقه‌ی رالی و یکی از اولین افرادی که به صورت حرفه ای از رالی حقوق می گرفت به رالی وارد شد. در همین سال‌ها مدیر مسابقات BMC گروهی از جوانان شجاع و خوش‌ذوق فنلادی که در کشور خود در مسابقات رانندگی روی یخ و شن مهارت خود را به حد اعلاء رسانده بودند را استخدام کرد و بدین ترتیب نسل جدید رانندگی حرفه‌ای متولد شد.

امروزه مسابقات جهانی رالی تقریباً در تمام قاره ها انجام می‌شود. این مسابقه در سال‌های اخیر دارای سطح بی‌سابقه‌ای از تماشاگران شده ولی از خیلی لحاظ از حالت مردمی قبل خارج شده است. رالی تبدیل به یک تجارت سودمند در حال حاضر شده است.

انواع مسابقات رالی

رالی مرحله‌ای: از سال ۱۹۶۰ این نوع مسابقات به عنوان مسابقات استاندارد رالی حرفه‌ای انجام می‌شد. این مسابقات اغلب در جاده‌های خصوصی برگزارشده و رانندگان با وارد شدن در شرایط سخت مانند زمین‌های یخی و جنگلی امتحان می‌شوند. در این مسابقات، تأکید اصلی بر روی سرعت است.

رالی مرحله‌ای

رالی در راه: این مسابقات معمولاً در سطح آماتور بوده و در راه‌های عمومی که بر روی ماشین های دیگر نیز باز هستند انجام می شود. ممکن است برای افراد ناآشنا با این ورزش برگزاری مسابقه در جاده عمومی کمی ترسناک به نظر برسد اما برای شرکت‌کنندگان محدودیت در میزان سرعت وجود دارد. در این گروه از رانندگان خواسته نمی‌شود که از زمین‌های خاکی و ناهموار عبور کنند.

مسیرهای رالی

مسیرهای رالی

مسابقات رالی به دلیل انتخاب زمان و مکان مسابقه نیز منحصربه‌فرد هستند. رالی در همه‌ی سطوح و در هر شرایطی برگزار می‌شود، در آسفالت، شن، برف یا یخ. بسته به نوع مسابقه ممکن است بیش از یکی از این‌ها در طول مسیر وجود داشته باشند. رالی همچنین در هر ماهی از سال و در هر شرایط آب و هوایی برگزار می‌شود، در سرمای طاقت‌فرسا و باران‌های موسمی. در نتیجه رانندگان دقیقاً نمی‌دانند چه شرایطی در پیش رو دارند.

مسیر مسابقه رالی

یک مسیر عادی رالی، شامل مجموعه‌ای از مسیرهای کوتاه (بیش از ۵۰ کیلومتر) زمانی و خاص است که مسابقه اصلی در آن اتفاق می افتد، و مرحله های غیر زمانی انتقال که در آن ماشین ها با نیروی خود به سمت مسیرهای مسابقه ای بعدی حرکت می کنند.

در بعضی از مسابقات دو ماشین در دو مسیر موازی باهم به رقابت می‌پردازند. در نظر بیننده این تصور به وجود می‌آید که دو ماشین در یک مسیر دایره شکل شانه به شانه حرکت می کنند.

آغاز کردن رالی

بهترین راه برای شروع مسابقات رالی ثبت‌نام در یک انجمن محلی وسایل موتوری است. مرحله‌ی بعد تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع مسابقه‌ی رالی ای است که می‌خواهید در آن شرکت کنید، رالی مرحله‌ای یا رالی در راه‌ها. یک تیم و یک کمک راننده به همراه ماشینی خوب برای خود انتخاب کنید. سپس در رالی سرعتی در مسیرهای عمومی و با سرعت ایمن و قانونی شرکت کنید. زمانی که آماده شدید می‌توانید برای رقابت با دیگر رانندگان ثبت‌نام کنید.

wiki.۵۰۴۰.ir