کاسیاس دیگران از من تعریف کنند

اگر اسامی تیم منتخب یوفا در سال ۲۰۰۷ را به یاد داشته باشید به بازیکنانی چون آلوس, نستا, تری, آبیدال, کریستیانو رونالدو, جرارد, سیدورف, کاکا, دروگبا, ابراهیموویچ و البته ایکر کاسیاس بر می خورید آخرین بازیکن لیست مذکور که خود ملی پوش اسپانیایی دروازه رئال مادرید است, می گوید عجب تیم فوق العاده ای البته جای فان نیستلروی هم خالی است

اگر اسامی تیم منتخب یوفا در سال ۲۰۰۷ را به یاد داشته باشید به بازیکنانی چون آلوس، نستا، تری، آبیدال، کریستیانو رونالدو، جرارد، سیدورف، کاکا، دروگبا، ابراهیموویچ و البته ایکر کاسیاس بر می خورید. آخرین بازیکن لیست مذکور که خود ملی پوش اسپانیایی دروازه رئال مادرید است، می گوید: عجب تیم فوق العاده ای! البته جای فان نیستلروی هم خالی است.

● پیراهن شمار یک

بسیاری از منتقدان بر سر این که چه کسی شماره یک دروازه رئال باشد مرتب در بحث و جدال هستند اما به اعتقاد برخی ها ایکر شایسته پوشیدن این پیراهن است. فابیو کاپلو، سرمربی سابق رئال مادرید قهرمانی تیمش در فصل گذشته را مدیون خط دفاعی و خصوصا کاسیاس است، کاسیاس که سنگر کهکشانی ها را با تمام قدرت بسته نگه می داشت. کاسیاس خود در این باره به خبرنگار یوفا می گوید: قهرمانی سال گذشته از عنوان برتری در اروپا هم بهتر بود. پس از سپری کردن چهار سال بدون داشتن حتی یک عنوان و افتخار، با ترس و اضطراب راهی میادین می شدیم و هواداران هم کلی ناامید شده بودند. فکر می کنم غیر از ما و هوادارانمان در اسپانیا عده زیادی دیگر در سراسر دنیا همزمان با رئال جشن قهرمانی برپا کردند. هواداران تنها به برد و پیروزی ما عادت کرده اند و چون ۴ سال جشنی برپا نکرده بودند گویی یادشان رفته بود که خوشحالی و پایکوبی را چگونه برگزار کنند.

● مسوولیت تیمی

ویکتور فرناندس، سرمربی سابق رئال ساراگوسا، کاسیاس را موثرترین بازیکن لالیگا می داند. این ستاره ۲۶ ساله ترجیح می دهد که دیگران راجع به او قضاوت کنند، ایکر می گوید: هر بازیکن وظیفه خاصی در تیم برعهده دارد و این نظر من است. هر چند که نتواند وظیفه اش را به خوبی انجام دهد، اما همیشه وجدان و احساس مسوولیتش او را به سوی کمک به تیم راهنمایی می کند.

● تاثیرات ویژه دن فابیو

کاسیاس در خصوص تفاوت عملکرد فابیو کاپلو و برند شوستر می گوید: روش این دو مربی کاملا متفاوت است. پیش از این بازیکنان به تنهایی بازی های کیفی ارایه می دادند اما به عنوان یک تیم چندان کیفی عمل نمی کردند. شاید علت این بود که اهمیت تیم را درک نکرده بودند. اما در حال حاضر این واقعیت را که ما یک تیم هستیم به خوبی درک کرده و دوست نداریم از هر بازیکن به صورت جداگانه تقدیر شود. همه ما به عنوان تیم پیش می رویم.

● سازندگان تاریخ

نقش کاسیاس در پیروزی های رئال مادرید باعث تعجب و شگفتی می شود. او هنوز ۲۶ سال دارد اما ۳۰۰ بازی با پیراهن قوها ثبت کرده و ۷۴ مرتبه پیراهن تیم ملی اسپانیا را بر تن کرده است. او اولین دیدار رسمی اش برای مادرید را در سال ۱۹۹۹ انجام داد. وی در همان سال و سن ۱۹ سالگی به قهرمانی رئال مادرید در فینال اروپا مقابل والنسیا کمک کرد. ایکر در این باره می گوید: تجربه فراموش نشدنی است. از کودکی چنین اتفاقاتی را در ذهن پرورش می دهید اما هیچ وقت فکر نمی کنید که روزی رنگ واقعیت به خود بگیرند. در آن سال هر بازی برای من حکم پاداش را داشت. سال بعد رئال مادرید قهرمان اسپانیا شد و پاداشی دیگر به کاسیاس داده شد و این اتفاقات در سال ۲۰۰۲ نیز مجددا تکرار شد. سنگربان قوها می افزاید: تصور کنید که یک رئال مادریدی هستید و هر سال عنوانی کسب می کنید. درک این مساله قدری سخت است اما به مرور باور می کنید که این جریانات واقعیت دارند و شما در رویا نیستید کم کم وارد لیست سازندگان تاریخ باشگاه می شوید. دوران خوبی بود. ستارگان بزرگی در اینجا حاضر بودند و جو رختکن وصف نشدنی بود.

● شکست لورکوزن

شاید از اسطوره های رئال ما درید بتوان به زین الدین زیدان اشاره کرد که در قهرمانی مادرید در اروپای سال ۲۰۰۲ سهیم بود اما کاسیاس که سنگر رئال را مقابل لورکوزن بسته نگه می داشت، ارزشی کمتر از زی زو ندارد. البته ایکر آن بازی را با نیمکت نشینی آغاز کرد. او می گوید هواداران مرتب نام مرا فریاد می زدند. دو ماه نیمکت نشین بودم و دیگر امیدی نداشتم اما هیچ شکایتی نکرده بودم. فراموش نمی کنم که مربی مرا به زمین فرا خواند. لحظه ای که هیچ گاه از یاد نمی برم. کاسیاس طبق معمول نقش اساسی اش در قهرمانی آن سال رئال را نادیده گرفته و می گوید: خیلی خوب از دروازه حفاظت نکردم و حریف ۳ ضربه متوالی به دروازه من نشانه رفت که خوشبختانه هر سه را مهار کردم. البته در مورد آخری خیلی خوش شانس بودم. اولی را نیز با پایم متوقف کردم. قهرمانی آن سال را مدیون گل زیدان و تلاش تیمی هستیم.

● بی ثباتی

مادرید می توانست در سال ۲۰۰۳ نیز قهرمان اروپا شود اما با بدشانسی به جمع کهکشانی ها راه یافت و این قضیه را در کنار سریال تمام نشدنی تعویض مربی های مادرید در آستانه افت قرار داد. خود این دروازه بان می گوید: تغییرات مرتب مربی تاثیر منفی روی تیم گذاشت. عدم ثبات در رختکن بیداد می کرد و ابدا مصون نبودیم. نمی توانستیم به یک مربی عادت کنیم و حتی تغییر روسای باشگاه نیز وضع را بدتر کرد تا این که کاپلو آمد و ما دوباره روی نیمکت افتادیم. او به ما وحدت و انسجام داد و سیستم دفاعی را در تیم تزریق کرد و همین عوامل باعث قهرمانی ما شد.

● محکی به نام رم

این بار تیم رم سد راه رئال مادرید و مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان است و کهکشانی ها برای تکرار افتخارات اخیرشان در اروپا ناچار به غلبه بر تیم هایی چون رم هستند. کاسیاس می گوید: نمی خواهم از حالا به رم فکر کنم. این تیم بسیار قوی است و فاصله اش با اینتر در جدول سری A را به حداقل رسانده است. رمی ها بسیار منسجم هستند و چه در حمله و چه در دفاع خطرناک ظاهر می شوند.

کاسیاس به تازگی قراردادش با باشگاه را تا سال ۲۰۱۷ تمدید کرده و این به معنای حضوری مادام العمر در سانتیاگو برنابئوست و امیدوار است امسال و همین قهرمانی سپیدپوشان در اروپا را در کنار شاگردان شوستر جشن بگیرد.

حورا شکیبی