وردربرمن دیگر زیبا و توانا نیست

مشکلات فصل جاری برای تیم تهاجمی آلمانی

وردربرمن شروع بدی در نیمه فصل دوم فوتبال آلمان داشته است. این تیم ابتدا در دور سوم جام حذفی این کشور مغلوب بوروسیا دورتموند و حذف شد و سپس در اولین هفته از نیم فصل دوم لیگ آلمان ۱-۲ به بوخوم تیم یازدهم جدول رده بندی لیگ باخت. برمن در پایان نیم فصل اول لیگ فقط به حکم تفاضل گل پس از بایرن مونیخ دوم شده بود، اما شکست فوق سبب شد هفته نوزدهم را با ۳ امتیاز کمتر از بایرنی ها شروع کند.

در اکثر اوقات طی دهه جاری وردربرمن ارائه دهنده بهترین و زیباترین بازی های تهاجمی بین باشگاه های آلمانی بوده است اما امسال مصدومیت ها سبب شده است تعدادی از مردان این تیم غایب باشند و کارایی آن کمتر از گذشته باشد. تابستان امسال در نظرسنجی ازدوستداران فوتبال آلمان مشخص شد که نه فقط هواداران برمن بلکه فوتبالدوستان آلمان این تیم را بهترین و ارائه دهنده زیباترین بازی ها در این کشور می دانند. از ۲۰۰۰ به بعد پائین ترین رتبه حاصله در بوندس لیگا برای تیم وردربرمن، رتبه هفتمی بوده و این تیم در هر ۴ دوره اخیر لیگ قهرمانان اروپا در این مسابقات حضور داشته است. با این وجود اگر این تیم متعلق به شهری کوچک (برمن) در یک ماه پیش رو ایرادات خود را رفع نکند، رتبه ای در بین دو تیم صدر جدول در پایان فصل برایش متصور نخواهد بود، نگران کننده تر از مسئله فوق این نکته است که برمن در آغاز نیم فصل دوم به ندرت عرضه کننده همان فوتبال زیبا و رو به جلو بوده است و حتی در بخش هایی از نیم فصل اول نیز چنین بود و تیم توماس شاف گاه فقط نتیجه می گرفت، بدون این که زیبا بازی کند و در بعضی موارد در تضاد با سنت و عادت خود به جای ارائه همان نمایش های راحت و منجر به گلزنی های پرشمار، عقب نشینی کرده و فقط زیر توپ کشیده است که برای هواداران تیم اسباب خجلت و تأسف است.

● ماجرای کلوزه

پیرو قضیه ای که برشمردیم، تعداد گل های وردربرمن در این فصل نیز به طور متوسط یک گل در هر بازی کمتر از فصول اخیر بوده است. این امر دلیل مشخص و مستقیمی دارد، زیرا خط حمله این تیم از فصول قبلی ضعیف تر و کم مهره تر است. انتقال میروسلاو کلوزه معروف به بایرن مونیخ در تابستان امسال حساب های بانکی برمن را برای مدتی کوتاه پر کرد، اما حفره ای بزرگ را در خط حمله تیم به لحاظ فنی ایجاد کرد که برمن از پر کردن و جبران آن ضایعه بازمانده است. درست است که بوبکر سانوگو از آنچه تصور می رفت در ترکیب برمن موفق تر ظاهر شده، اما او اصلاً قادر به پر کردن جای پرتداوم ترین گلزن دهه جاری فوتبال آلمان نبوده است. به علاوه سانوگو آن طور هم که باید، از جانب یارانش تغذیه و همراهی نشده و پاس های گل لازم به مقصد او ارسال نگشته است. در سال های گذشته برمن نه فقط یک گلزن مجرب داشت، بلکه یک همراه و مکمل خوب هم در خط حمله برای او به کار می گرفت تا از زوج های کارگشا در این خط سود جوید و ایلتون - پیزارو و سپس کلوزه - کلاسنیچ در این خصوص به یاد می آیند. این روزها چنین چیزی در برمن دایر نیست و با این که کلاسنیچ به میدان برگشته و در همان بدو رجعت یک گل زد، اما او پس از دو عمل جراحی پیوند کلیه نمی تواند همانی باشد که قبلاً بود. از طرف دیگر هنوز بر شاف روشن نشده که کدام نفرات باید در خط حمله برمن فیکس باشند و اگر سانوگو ثابت است، زوجش چه کسی باید باشد.

● سرآمد غایبان

کلاسنیچ فقط یکی از مصدومان پرشماری است که برمن داشته و شاید مهمترین آنها تورستن فرینگز بوده باشد که غیبت اش و آثار آن در خط میانی تیم کاملاً محسوس بوده است. او یک مهره خاص و متفاوت است زیرا می تواند در هر دو خط دفاعی و میانی بازی کند و هم تخریب کننده بازی رقبا باشد و هم عامل ساخت و پرداخت بازی تهاجمی و رو به جلوی تیمش و این کاری است که او اغلب طی سال های اخیر به نحو احسن انجام داده است و در تک فصلی هم که در بایرن مونیخ حاضر بود، به انجام می رساند.

بداقبالی برمن در این بود که فرینگز پیش از شروع فصل دچار پارگی لیگامان های زانو شده و حاشیه نشین شد و با این که توانسته است به میدان برگردد و بازی کند، اما هنوز فاقد کارایی گذشته است. مصدومیت ها دامان دیگر هافبک شاخص تیم یعنی «تیم بوروفسکی» را هم گرفته است و او نیز مدتی غایب بود و از درد زانو رنج می برد. این در حالی است که عده ای رل و نوع بازی بوروفسکی را با میشاییل بالاک قیاس کرده اند و بایرن مونیخ نیز اعتقاد داشته است او بهتر از هر کس می تواند رلی مثل بالاک را در این تیم ایفا کند، مشروط به این که بپذیرد به باواریا بیاید و به جای هافبکی بازی کند که ۲۰ ماه است به استخدام چلسی درآمده و در انگلیس بازی می کند.

● برزیلی بی خواب

انتقال کارلوس آلبرتوی برزیلی به برمن هم با این که ۷‎/۸ میلیون یورو آب خورد، اما اثری را به جا نگذاشت که باشگاه آلمانی می طلبید و او به واقع در این فصل کمتر مورد استفاده قرار گرفته و در اوایل فصل حتی در تمرینات تیم نیز چندان ظاهر نمی شد و گفته می شد که وی استراحت لازم را ندارد و از بی خوابی رنج می برد! در چنین شرایطی اگر دیه گو هافبک پرهنر و برزیلی برمن به درخشش خود ادامه نمی داد، معلوم نبود سرنوشت برمن به کجا می کشید. او چندی پیش قراردادش را با برمن تا ۲۰۱۱ تمدید کرد و اگر واقعاً بماند و باشگاه به قصد سودجویی و بهره مند شدن از پول عظیم ناشی از فروش وی او را به یکی از متقاضیان پرشمار او واگذار نکند، می تواند همچنان سلاح اول سفید و سبزهای فوتبال آلمان باشد. او بسیار کوتاه قد و کوچک جثه اما به غایت فنی و باهوش و کارساز است و می تواند با هر حرکت و پاس خود یک موقعیت گل ایجاد و سرنوشت یک بازی را عوض کند. کمتر باشگاه بزرگ اروپایی را این روزها می یابید که دیه گو را نخواهد و او را به خاطر بازی انفجاری و فنی و سریعش برای خود نطلبیده باشد و یکی از آنها رئال مادرید پرمهره است که آماده است ۳۰ میلیون یورو برای مردی بپردازد که روزی زوج و کامل کننده کار روبی نیو در تیم سانتوز برزیل بود و سپس به اروپا رفت و بعد از جا نیفتادن در پورتو پرتغال در برمن دگرگون و به چهره ای بدل شد که می شناسیم.

● بایرن قهرمان می شود

اگر برمن در پایان فصل دیه گو را بفروشد تا دوباره مشکلات مالی خود را به طور موقتی حل کند، شاید پول قابل توجهی را در کوتاه مدت به دست آورد، اما در درازمدت ضررهای فنی زیادی را متحمل خواهد شد. ضررهایی که پرسنل و نیروی انسانی فعلی برمن قادر به رفع و رجوع آن نیست. معنای آن در کوتاه مدت نیز این است که بایرن مونیخ امسال مثل دو سال پیش از نو قهرمان بوندس لیگا شده و برای بیست و یکمین بار به این عنوان چنگ خواهد انداخت.

منبع: Daily Mail