سری A از نگاه آمار

یوونتوس ملقب به بانوی پیر ایتالیا با ثبت ۲۷ عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم باشگاهی ایتالیا در راه فتح اسکودتو محسوب می شود

فوتبال ایتالیا از دیرباز همواره به عنوان یکی از قدرت های بزرگ و مشهور در دنیا شناخته شده است و این کشور چه در رده ملی و چه در رده باشگاهی همیشه در میان چند مدعی اصلی رسیدن به عناوین قهرمانی قرار داشته است. رقابت های سری A در سرزمین چکمه علاوه بر آنکه از پر سابقه ترین لیگ های باشگاهی اروپا بوده، یکی از پرافتخارترین های رقابت های معتبر اروپایی همانند لیگ قهرمانان اروپا و جام یوفا محسوب شده است. در این مطلب قصد داریم با بررسی آماری رقابت های سری A ایتالیا تجزیه و تحلیل و بررسی کلی از معتبرترین رقابت باشگاهی در این شبه جزیره به عمل آوریم.

● رکوردهای تیمی

۱) بیشترین عنوان قهرمانی:

یوونتوس ملقب به بانوی پیر ایتالیا با ثبت ۲۷ عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم باشگاهی ایتالیا در راه فتح اسکودتو محسوب می شود. پس از راه راه پوشان تورین، قرمز و مشکی پوشان میلان با ۱۷ عنوان قهرمانی در رده دوم و همشهری آنها یعنی اینتر با ۱۴ بار فتح اسکودتو در رده سوم پرافتخارترین های ایتالیا قرار دارند.

۲) بیشترین حضور:

اینتر با ۷۶ فصل حضور مداوم بیشترین حضور در رقابت های سری A را در کارنامه خود ثبت کرده است. ضمن آنکه آبی و مشکی پوشان تنها تیم حاضر در سری A می باشند که طعم تلخ سقوط به سری B را حس نکرده اند.

۳) بیشترین امتیاز کسب شده طی فصل:

باشگاه اسپیزا سال ۱۹۴۴ زمانی که ۳ تیم به مرحله پایانی رقابت های سری A راه می یافتند و در شرایطی که هر پیروزی تنها ۲ امتیاز را برای تیم ها به ثبت می رساند با کسب ۳ امتیاز بیشترین امتیاز را در آن فصل به خود اختصاص داد. تورینو تیم اول شهر تورین و یکی از قدرتمندترین تیم های ایتالیا در فصل ۱۹۴۶-۱۹۴۵ در حالی که ۱۰ تیم در رقابت های سری A حضور داشتند و هر پیروزی به منزله کسب ۲ امتیاز بود، با ثبت ۲۲ امتیاز یکی دیگر از تیم هایی محسوب می شد که بیشترین امتیاز را در طول فصل از آن خود کرد. در رقابت های تیمی سری A و بازهم در شرایطی که هر پیروزی حکم کسب ۲ امتیاز را داشت، اینتر با کسب ۵۸ امتیاز در فصل ۱۹۸۹-۱۹۸۸ در رده نخست پرامتیازترین تیم سری A، میلان با ۵۶ امتیاز در فصل ۱۹۹۲-۱۹۹۱ و یوونتوس با ۵۵ امتیاز در فصل ۱۹۳۱-۱۹۳۰ به ترتیب بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده بودند. با افزایش تعداد امتیازات هر پیروزی به ۳ امتیاز، در رقابت های ۱۸ تیمی سری A میلان با ثبت ۸۲ امتیاز در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ در رده نخست، رم با ۷۵ امتیاز در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ در رده دوم و یوونتوس با کسب ۷۴ امتیاز در فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷ در رده سوم تیم هایی که توانستند بیشترین امتیاز را طی فصل به خود اختصاص دهند جای گرفتند. تورینو در فصل ۱۹۴۷-۱۹۴۶ رقابت های ۲۰ تیمی سری A که هر پیروزی ۲ امتیاز را در پی داشت توانست با کسب ۶۳ امتیاز بیشترین امتیاز را در آن مرحله به خود اختصاص دهد. اما بیشترین امتیاز ممکن در رقابت های ۲۰ تیمی سری A که در آن هر پیروزی ۳ امتیاز در کارنامه تیم ها ثبت می کرد را اینتر با کسب ۹۷ امتیاز در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ به خود اختصاص داده است و این در حالی بود که یوونتوس در ۲ فصل قبل از آن به ترتیب با کسب ۹۱ و ۸۶ امتیاز توانست دو بار اسکودتو را فتح کند. هرچند این ۲ عنوان قهرمانی بعدها به دلیل ثابت شدن حضور یوونتوس در مسائل کالچوپولی ایتالیا از راه راه پوشان تورین بازپس گرفته شد.

● بیشترین برد پیاپی

آبی و مشکی پوشان شهر میلان در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ با ثبت ۱۷ پیروزی پیاپی نام خود را به عنوان تیمی که توانست رکورد بیشترین برد متوالی را از آن خود کند به ثبت رساند. پس از اینتر تیم های رم با ۱۱ برد متوالی در فصل ۲۰۰۶-،۲۰۰۵ یوونتوس با ۱۰ برد متوالی در فصل ۱۹۳۲-،۱۹۳۱ میلان با ۱۰ پیروزی پیاپی در فصول ۱۹۵۱-۱۹۵۰ و ۱۹۹۰-۱۹۸۹ و بلونا با ۱۰ برد پیاپی در فصل ۱۹۶۴-۱۹۶۳ در رده های بعدی قرار گرفته اند.

● بیشترین برد در طول فصل

درآمار بیشترین بردهایی که یک تیم توانسته است در طول یک فصل رقابت های سری A کسب کند اینتر با ۳۰ پیروزی در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ از ۳۸ دیدار در رده نخست، تورینو با ۲۹ پیروزی از ۴۰ دیدار در فصل ۱۹۴۸-۱۹۴۷ در رده دوم و بازهم اینتر با ۲۷ پیروزی از ۳۸ دیدار فصل ۱۹۵۱-۱۹۵۰ در رده سوم قرارگرفته اند اما بیشترین برد در کل رقابت های سری A به سفید و مشکی پوشان شهر تورین با ثبت ۱۳۹۲ پیروزی اختصاص دارد. یوونتوس همچنین با به ثمر رساندن ۴۸۵۲ گل از آغاز رقابت های سری A تاکنون که میانگینی معادل ۷۲/۱ گل در هر دیدار است بیشترین گل زده در کل این رقابت ها را به خود اختصاص داده اند.

● بیشترین بازیکن غیر ایتالیایی در ترکیب تیم

اینتردر جریان دیدار با تره ویسو در ژانویه سال ۲۰۰۶ با داشتن ۷ بازیکن غیر ایتالیایی به نام های خولیو کروز، نیکلاس بوردیو، خاویر زانتی، خوان سباستین ورون، استبان کامبیاسو، کیلی گونزالس و والتر ساموتر که همگی آرژانتینی بودند رکورد بیشترین تعداد بازیکن خارجی را به خود اختصاص داده است.

اما در تعداد بیشترین بازیکنان خارجی در ترکیب اصلی تیم، آبی و مشکی پوشان اینتر بازهم یکه تاز هستند. این تیم با داشتن ۱۱ بازیکن غیرایتالیایی در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ و در جریان دیدار با تیم های کاتانیا، رجینا، آسکولی و رم با فرستادن ترکیبی کاملاً خارجی رکورددار بیشترین مهره غیر ایتالیایی در جریان یک دیدار در رقابت های سری A می باشند. حضور بازیکنانی مانند خولیو سزار، خاویر زانتی، ایوان کوردوبا، والتر ساموئل، مکسول، لوئیز فیگو، اولیور داکورت، دژان استانکوویچ، سانتیاگو سولاری، آدریانو و زلاتان ابراهیموویچ نشان داد نهاده شدن نام اینتر ناسیوناله که به معنای اینتر بین المللی می باشد بی جهت نبوده است.

● رکوردهای فردی

۱) بیشترین قهرمانی: در میان بازیکنانی که تاکنون در رقابت های سری A بیشترین قهرمانی را به همراه تیم های خود تجربه کرده اند و رجینیو روزتا، بازیکن سال های دور یوونتوس و پرو ورچلی ۸ عنوان قهرمانی را در کارنامه افتخارات خود به ثبت رسانیده است که ۲ بار A به همراه پرو ورچلی و ۶ بار آن در جمع راه راه پوشان تورین بوده است. جووانی فراری نیز با ۸ قهرمانی که ۵ بار آن به همراه یوونتوس ۲ بار به همراه اینتر و یک بار در جمع مردان بولونیا بود، دیگر بازیکنی که ۸ بار طعم شیرین قهرمانی در سری A را چشیده جوزپه فورنیو می باشد که تمامی عناوین قهرمانی خود را به همراه سفید و مشکی پوشان تورین جشن گرفته بود. اما بازیکنانی که ۷ بار قهرمانی در سری A را تجربه کرده اند عبارتند از: روبرتو باجو ( به همراه یوونتوس)، آلساندرو کاستاکورتا ( به همراه میلان)، چیرو فرارا ( به همراه ناپولی و یوونتوس)، پائولو مالدینی ( به همراه میلان)، گائتانو اسکیه را (به همراه یوونتوس)، گولیلمو گابتا ( به همراه یوونتوس و تورین) همچنین بازیکنانی مانند گیدوآرا ( پرو ورچلی)، ادواردو پاستور (جنوا)، جیمز ریچاردسون اسینسلی( جنوا)، کلودیو جنتیله (یوونتوس)، فرانکو بارزی (میلان)، آنتونیو کابرینی (یوونتوس)، فرانکو کازیو (یوونتوس)، دینوزوف (یوونتوس) و روبرتو دونادونی (میلان)، کسانی بودند که ۶ بار طعم شیرین قهرمانی در سری A را به همراه تیم های خود تجربه کرده اند.

● برترین گلزنان

۳۱ گلزن برتر تاریخچه رقابت های سری A عبارتند از :

۱) سیلویو پیولا (۱۹۵۴-۱۹۲۹)، ۲۷۴ گل در ۵۳۷ دیدار

۲) گونار نوردال (۱۹۵۸-۱۹۴۸)، ۲۲۵ گل در ۲۹۱ دیدار

۳) جوزپه مه آتزا (۱۹۴۷-۱۹۲۹)، ۲۱۶ گل در ۳۶۷ دیدار

۴) خوزه آلتافینی (۱۹۷۶-۱۹۵۸)، ۲۱۶ گل در ۴۵۹ دیدار

۵-)روبرتو باجو (۲۰۰۴-۱۹۸۵)، ۲۰۵ گل در ۵۵۲ دیدار

۶) کورت هامرین (۱۹۷۱-۱۹۵۶)، ۱۹۰ گل در ۴۰۰ دیدار

۷) جوزپه سینیوری (۲۰۰۴-۱۹۹۱)، ۱۸۸ گل در ۳۴۴ دیدار

۸) گابریل باتیستوتا (۲۰۰۳-۱۹۹۱)، ۱۸۴ گل در ۳۱۸ دیدار

۹) جیامپیرو بونیپرتی (۱۹۶۱-۱۹۴۶)، ۱۷۸ گل در ۴۴۴ دیدار

۱۰) آمرئو آمادی (۱۹۵۶-۱۹۳۶)، ۱۷۴ گل در ۴۲۳ دیدار

۱۱) جوزپه ساولدی (۱۹۸۲-۱۹۶۵)، ۱۶۸ گل در ۴۰۵ دیدار

۱۲) گولیلمو گابتو (۱۹۴۹-۱۹۳۴)، ۱۶۵ گل در ۳۲۲ دیدار

۱۳) روبرتو بونینسنیا (۱۹۷۹-۱۹۶۵)، ۱۶۳ گل در ۳۶۶ دیدار

۱۴) فرانچسکو توتی (۱۹۹۳ تاکنون)، ۱۶۱ گل در ۳۸۱ دیدار

۱۵) لوئیجی ریوا (۱۹۷۶-۱۹۶۴)، ۱۵۶ گل در ۲۸۹ دیدار

۱۶) روبرتو مانچینی (۲۰۰۰-۱۹۸۱)، ۱۵۶ گل در ۵۴۱ دیدار

۱۷) لوئیز منیسیو (۱۹۶۸-۱۹۵۵)، ۱۵۵گل در ۳۴۸ دیدار

۱۸) کارلو رگوتزونی (۱۹۴۸-۱۹۲۹)، ۱۵۵ گل در ۴۰۱ دیدار

۱۹) استیوان نایرس (۱۹۵۶-۱۹۴۸)، ۱۵۳ گل در ۲۳۶ دیدار

۲۰) آدریانو باستو (۱۹۵۸-۱۹۴۶)، ۱۴۹ گل در ۳۲۹ دیدار

۲۱) عمر سیوری ( ۱۹۶۹-۱۹۵۷)، ۱۴۶ گل در ۲۷۸ دیدار

۲۲) آلساندرو دل پیه رو (۱۹۹۳ تاکنون)، ۱۴۲ گل در ۳۴۸ دیدار

۲۳) پائولو پالیسی (۱۹۸۵-۱۹۶۷)، ۱۴۲ گل در ۴۰۱ دیدار

۲۴) وینچنزو مونتلا (۱۹۹۶ تاکنون)، ۱۴۰ گل در ۲۷۳ دیدار

۲۵) یوهان هانسن (۱۹۵۵-۱۹۴۸)، ۱۳۹ گل در ۲۱۴ دیدار

۲۶) انریکو کیه زا (۱۹۸۸ تاکنون)، ۱۳۸ گل در ۳۸۰ دیدار

۲۷) کریستین ویه ری (۱۹۸۹ تاکنون)، ۱۳۷ گل در ۲۴۳ دیدار

۲۸) سرجیو برنیتی (۱۹۶۵-۱۹۵۲)، ۱۳۶ گل در ۳۱۱ دیدار

۲۹) هرنان کرسپو (۱۹۹۶ تاکنون)، ۱۳۵ گل در ۲۵۱ دیدار

۳۰) فیلیپو اینزاگی (۱۹۹۵ تاکنون) ۱۲۷ گل در ۲۹۴ دیدار

۳۱) دیوید ترزگه (۲۰۰۰ تاکنون)، ۱۰۸ گل در ۱۶۹ دیدار

● برترین دروازه بانان

فوتبال ایتالیا همواره مهد پرورش دروازه بانان کارکشته و مشهوری بوده است. وجود سنگربانان نام آشنایی همچون سباستیانو روسی و دینوزوف در سری A نشان از آن دارد که لیگ باشگاهی ایتالیا از لحاظ معرفی دروازه بانان مطمئن همیشه حرف اول را در فوتبال اروپا زده است.در لیست ذیل اسامی دروازه بانانی که در طول یک فصل دقایق بیشتری توانستند بدون دریافت یک گل از دروازه تیم خود محافظت کنند آورده شده است:

۱) سباستیانو روسی ( میلان، ۱۹۹۴-۱۹۹۳)، ۹۲۹ دقیقه

۲) دینوزوف (یوونتوس، ۱۹۷۳-۱۹۷۲)، ۹۰۳ دقیقه

۳) ماریو داپوزو(جنوا، ۱۹۶۴-۱۹۶۳)۷۹۱، دقیقه

۴)ایوان پلیتزولی (رم، ۲۰۰۴-۲۰۰۳)، ۷۷۳ دقیقه

۵) دیوید پیناتو (آتالانتا، ۱۹۹۸-۱۹۹۷)، ۷۵۷ دقیقه

۶) لوکا مارکه جیانی (لاتزیو، ۱۹۹۸-۱۹۹۷)، ۷۴۴ دقیقه

۷) آدریانو ریناتو (کالیاری، ۱۹۶۷-۱۹۶۶)، ۶۹۰ دقیقه

۸)سباستیانو روسی (میلان، ۱۹۷۲-۱۹۷۰)، ۶۸۷ دقیقه

۹) فابیو کودیچینی (میلان، ۱۹۷۲-۱۹۷۱)، ۶۸۷ دقیقه

۱۰) ایوان بوردون (اینتر، ۱۹۸۰-۱۹۷۹)، ۶۸۶ دقیقه

▪ بیشترین حضور در سری A

۱) پائولو مالدینی (۲۰۰۸-۱۹۸۴)، ۶۰۶ دیدار و ۲۸ گل

۲)جانلوکا پالیوکا (۲۰۰۷-۱۹۸۷)، ۵۹۲ دیدار و بدون گل

۳) دینوزوف (۱۹۸۳-۱۹۶۱)، ۵۷۰ دیدار و بدون گل

۴)پیترو ویرکیود (۲۰۰۰-۱۹۸۰)، ۵۶۲ دیدار و ۳۸ گل

۵) روبرتو مانچینی (۲۰۰۰-۱۹۸۱)، ۵۴۱ دیدار و ۱۵۶ گل

۶) سیلویو پیولا (۱۹۵۴-۱۹۲۹)، ۵۳۷ دیدار و ۲۷۴ گل

۷) انریکو آلبرتوسی (۱۹۸۰-۱۹۵۸)، ۵۳۲ دیدار و بدون گل

۸) جیانی ریورا (۱۹۷۹-۱۹۵۸)، ۵۲۷ دیدار و ۱۲۸ گل

۹) جوزپه برگومی (۱۹۹۹-۱۹۸۰)، ۵۱۹ دیدار و ۲۳ گل

۱۰) چیرو فرارا ( ۲۰۰۵-۱۹۸۴)، ۵۰۰ دیدار و ۲۷ گل

۱۱) جووانی گالی (۱۹۹۵-۱۹۷۷)، ۴۹۶ دیدار و بدون گل

۱۲) تارسیسو بورنیچ (۱۹۷۶-۱۹۵۸)، ۴۹۴ دیدار و ۶ گل

۱۳) جان کارلو ده سیستی (۱۹۷۹-۱۹۶۰)، ۴۷۸ دیدار و ۵۰ گل

۱۴) آنجلو پروتزی(۲۰۰۷-۱۹۸۷)، ۴۷۸ دیدار و بدون گل

۱۵) جیاچینتو فاکتی (۱۹۷۸-۱۹۶۰)، ۴۷۵ دیدار و ۵۹ گل

۱۶) فرانکو بارزی (۱۹۹۷-۱۹۷۷)، ۴۷۰ دیدار و ۱۲ گل

۱۷) پیرتو فرادیس (۱۹۵۰-۱۹۲۹)، ۴۶۹ دیدار و ۱۲۳ گل

۱۸) سرجیو چرواتو (۱۹۶۴-۱۹۴۸)، ۴۶۶ دیدار و ۴۵ گل

۱۹) فرانچسکو کازیو (۱۹۸۶-۱۹۶۷)، ۴۶۰ دیدار و ۶۶ گل

۲۰) خوزه آلتافینی (۱۹۷۶-۱۹۵۸)، ۴۵۹ دیدار و ۲۱۶ گل

۲۱) آلساندرو کاستاکورتا ( ۲۰۰۷-۱۹۸۷)، ۴۵۸ دیدار و ۳ گل

۲۲) روبرتو باجو (۲۰۰۴-۱۹۸۵)، ۴۵۲ دیدار و ۲۰۵ گل

۲۳) جامپیرو بونیپرتی (۱۹۶۱-۱۹۴۶)، ۴۴۴ دیدار و ۱۷۸ گل

۲۴) ماریو کورسو (۱۹۷۴-۱۹۵۸)، ۴۳۶ دیدار و ۷۸ گل

۲۵) جوزپه فاوالی (۱۹۸۹ تاکنون)، ۴۲۸ دیدار و ۷ گل

۲۶) جیاکو موماری (۱۹۷۲-۱۹۴۶)، ۴۲۵ دیدار و بدون گل

۲۷) فرانچسکو یانیچ (۱۹۷۲-۱۹۵۶)، ۴۲۵ دیدار و بدون گل

۲۸) آمدئو آمادی (۱۹۵۶-۱۹۳۶)، ۴۲۳ دیدار و ۱۷۴ گل

۲۹) لوکا مارکه جیانی (۲۰۰۵-۱۹۸۸)، ۴۲۲ دیدار و بدون گل

۳۰) آلساندرو ماتزولا (۱۹۷۷-۱۹۶۰)، ۴۱۷ دیدار و ۱۱۶ گل

▪ مسن ترین بازیکنان

۱) مارکوبالوتا ۴۳ سال (آخرین بازی: ۲۵ نوامبر ،۲۰۰۷ لاتزیو)

۲)دینوزوف ۴۱ سال (آخرین بازی: ۱۵ می ،۱۹۸۳ یوونتوس)

۳) آلساندرو کاستاکورتا ۴۱ سال (آخرین بازی: ۱۹ می ،۲۰۰۷ میلان)

۴) پیتر وویرکیود ۴۱ سال (آخرین بازی: ۶ آوریل ،۲۰۰۰ پیاچنزا)

۵) سیلویو پیولا ۴۰ سال (آخرین بازی: ۷ مارس ،۱۹۵۴ نوارا)

۶) انریکو آلبرتوسی ۴۰ سال (آخرین بازی: ۱۰ فوریه ،۱۹۸۰ میلان)

۷) آلبرتو فونتانا ۴۰ سال (آخرین بازی: ۷ آوریل ،۲۰۰۷ پالرمو)

۸) جانلوکا پالیوکا ۴۰ سال (آخرین بازی: ۱۸ فوریه ،۲۰۰۷ سامپدوریا)

۹) جانلوکا برتری ۳۹ سال (آخرین بازی: ۷ آوریل ،۲۰۰۷ سامپدوریا)

۱۰) روبرتو نستور سنسینی ۳۹ سال (آخرین بازی: ۲۲ ژانویه ،۲۰۰۶ اودینزه)

▪ جوان ترین بازیکنان

۱)آمدئو آمادی، ۱۵ سال (۱۹۳۷)، رم

۲)جیانی ریورا، ۱۵ سال (۱۹۵۹)، آلساندریا

۳) والری بوینوف ۱۵ سال (۲۰۰۲)، فیورنتینا