فوتبال ما و لیگ انگلیس

در بحبوحه شركت پر سر و صدای تیم ملی ایران در دوره جدید فوتبال جام ملت های آسیا یك نكته و خبر توجه عظیم و بایسته ای را كه می طلبیده, برنیانگیخته و آن رویداد الحاق حسین كعبی ملی پوش كشورمان به باشگاه لسترسیتی انگلیس است

در بحبوحه شركت پر سر و صدای تیم ملی ایران در دوره جدید فوتبال جام ملت های آسیا یك نكته و خبر توجه عظیم و بایسته ای را كه می طلبیده، برنیانگیخته و آن رویداد الحاق حسین كعبی ملی پوش كشورمان به باشگاه لسترسیتی انگلیس است و البته چون خود كعبی نیز اینك تیم ملی را در پیكارهای آسیایی مالزی همراهی می كند، بدیهی است كه حواس ها بیشتر متوجه آن آوردگاه باشد و نه انتقالی كه گفتیم.

اما كعبی سومین بازیكن عمده ای است كه در تاریخ فوتبال ایران جذب لیگ های انگلیس شده است. اولی كریم باقری بود كه چنان مصدوم شد كه در كل یك فصل برای تیم اصلی چارلتون فقط ۲۰ دقیقه بازی كرد. دومی آندرانیك تیموریان است كه فصل نخست بازی اش را برای بولتون به قدری خوب سپری كرده كه مجوز ابقای خود را در این باشگاه گرفت و با این كه مربی فصل پیش بولتون ( سم آلاردیس) از این تیم رفته و رهبر نیوكاسل شده اما دستیار او سامی لی كه حالا سكاندار اصلی بولتون است، به همان اندازه به آندو ارادت دارد و اگر هافبك سابق ابومسلم با همین ریتم به پیشرفت خود ادامه بدهد، آینده درخشان تری در استادیوم ریبوك در انتظار اوست.

ممكن است به نظر عده ای بیاید كه چون لسترسیتی در لیگ دسته اول انگلیس بازی می كند، اهمیت انتقال كعبی به آن كمتر از انتقال باقری و تیموریان به باشگاه های مورد بحث است اما فرق زیادی بین برخی تیم های لیگ یك با دسته برتر این كشور نیست و لستر از آن دست است كه در این تعریف می گنجد و از قضا یكی از باشگاه هایی كه از كاندیداهای بالقوه برای راهیابی مجدد به لیگ برتر انگلیس جلوه می كند، همین تیم لستر است و تا چند سال پیش نیز در همین دسته بازی می كرد.

مارتین آلن مربی فعلی لستر مهاجم سابق تیم های كویینز پارك رنجرز و تاتنهام است و در جوانی اش از گلزن های زبده لیگ انگلیس بود و اگر به حرف های خود او استناد كنیم از بازی های كعبی به وجد آمده و معتقد است او می تواند از بازیكنان بزرگ شاغل در انگلیس شود، اما اگر تصادفات را كنار بگذاریم، باید متذكر شویم كه روزهای سختی در انتظار كعبی است و برای این گمانه زنی چند نمونه و سبب را می توان آورد. مهم ترین دلیل این است كه لیگ انگلیس به خودی خود میدان بسیار سختی است و رقابتی كه ۲۲ تیم حاضر در لیگ دسته اول انگلیس برای راهیابی به لیگ برتر دارند واقعا كمرشكن است.

دلیل دوم كه می تواند منتج از نمونه اول شمرده شود، كوتاهی قد و كوچكی جثه كعبی است. در لیگ انگلیس كه اولین شرط كسب موفقیت در آن، قدرت بالای بدنی و قد و وزن ایده آل است، كعبی فاقد این ملزومات اولیه نشان می دهد. اولین توصیه ای كه مسوولان فنی لستر به او خواهند كرد، افزون بر وزن و به تبع آن توان جسمانی اش خواهد بود زیرا اگر قد او قابل بیشتر شدن و مشكل او در این زمینه قابل حل گشتن نیست، وجه دوم تا حدی قابل ترمیم است. بدون این فاكتورها و بدون داشتن توان جسمانی و مقاومت لازم كار كعبی در انگلیس بسیار دشوار خواهد بود.

كعبی چند سال پیش تا مرز پیوستن به وولور همپتون دیگر تیم انگلیسی پیش رفت اما فولاد اهواز كه در آن موقع مالك این بازیكن و طرف قرارداد این پیستون راست پرتحرك و سریع به حساب می آمد، با اعتقاد به پایین بودن مبلغ قرارداد از این پیوند جلوگیری كرد. امروز كه كعبی با تجربه ای بیشتر بازیكن یك تیم دیگر انگلیسی شده، كار او به همان موازات سخت تر گشته زیرا توقعات هم از او به عنوان بازیكنی بالنسبه پرسابقه تر بیشتر شده است، اما موفقیت او مثل توفیق های اخیر آندو نشانگر صلاحیت و توانایی فوتبال ایران و به رخ كشیدن آن به انگلیسی های پرادعا خواهد بود و از این بابت رویدادی است كه باید با اشتیاق به انتظار آن نشست.

وحید رسولی