بهروز صحابه

بهروز صحابه یكی از جوانترین روسای تاریخ فدراسیون فوتبال بود كه در اردیبهشت ۱۳۶۲ مسئولیت ریاست فدراسیون فوتبال كشورمان را به جای حسین آبشناسان عهده دار شد

بهروز صحابه یكی از جوانترین روسای تاریخ فدراسیون فوتبال بود كه در اردیبهشت ۱۳۶۲ مسئولیت ریاست فدراسیون فوتبال كشورمان را به جای حسین آبشناسان عهده دار شد . وقتی در سازمان تربیت بدنی تغییر و تحول انجام شد و اسماعیل داوودی شمسی جای مصطفی داوودی را گرفت ، بهروز صحابه هم در ۳۰ سالگی رئیس فدراسیون فوتبال كشورمان شد.

● سوابق فوتبالی

بهروز صحابه یكی از بازیكنان خوب تیم پاس در دهه ۵۰ بود. او ابتدا از تیم دوم پاس یعنی شهربانی فوتبال را آغاز كرد سپس به تیم دسته اول این باشگاه رفت. مهندس بهروز صحابه كه یكی از هافبك های مهاجم خوب تیم فوتبال پاس تهران بود، با این تیم صاحب عناوین شایسته ای شد كه مهمترین آنها قهرمانی در لیگ های سالهای ۵۵ و ۵۶ تخت جمشید و قهرمانی در جام حذفی كشور بود.

● سوابق مدیریتی

صحابه قبل از حضور در فدراسیون فوتبال سوابق اجرایی و مدیریتی خاصی نداشت. عمده فعالیت او بعد و قبل از دوران ریاست در فدراسیون فوتبال كشورمان مدیریت كارخانجات بنیاد مستضعفان بود.

● جوان اما صاحب فكر

بهروز صحابه در ابتدای دوران مدیریت خود قصد جوانگرایی در تیم ملی را داشت به همین دلیل تیم ملی امید را انتخاب كرد. تیم ملی امید در جام دیوار بزرگ چین در كشور چین شركت كرد اما نتایج شایسته ای را در این رقابت ها كسب نكرد . بعد از آن بهروز صحابه در ابتدای سال ۶۳ تیم ملی بزرگسالان را تشكیل داد . این تیم ،یكی از نمونه های موفق تیم داری بعد از انقلاب بود كه در مسابقات جام ملت های ۱۹۸۴ آسیا در دور مقدماتی نتایج بسیار شایسته و قابل توجهی گرفت

● مربیان تیم ملی

بهروز صحابه ،محمود یاوری را در دوره مدیریت خود سر مربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان كرد . البته به جز یاوری ، ناصر ابراهیمی هم در كادر فنی تیم ملی بزرگسالان حضور داشت . در تركیب تیم ملی فوتبال امید هم احمد طوسی و ایرج سلیمانی مسئولیت مربیگری در تیم ملی را یافتند .

● نتایج شایسته

در مقدماتی جام ملت های ۱۹۸۴كه ایران در جاكارتا پایتخت اندونزی دیدارهایش را برگزار كرد موفق ترین نتایج بعد از انقلاب برای تیم ملی شكل گرفت . دراین رقابت ها، ایران ۵-۰ تایلند و بنگلادش را برد، ۷- ۱ فیلیپین را شكست داد و مقابل سوریه و اندونزی موفق به برتری ۳-۱ و۱-۰ شد. تیم ملی كشورمان در این رقابت ها به عنوان تیم اول رقابت ها راهی دور دوم مسابقات شد.

● كناره گیری رئیس جوان

بعد از درگیری های ایجاد شده در دیدار پرسپولیس و پاس در مهر ماه سال ۱۳۶۳، بهروز صحابه ازمسئولیت ریاست فدراسیون فوتبال كشورمان كنار رفت و به جای او سید نصرا.. سجادی این مسئولیت را بر عهده گرفت.

● مسابقات باشگاههای تهران

صحابه در سطح باشگاهی كشوری در طی یك سال و ۵ ماه مدیریت خود برنامه خاصی نداشت اما ۲ دوره مسابقات فوتبال باشگاههای تهران در دوران مدیریت او با نظم خاصی انجام شد.

اولین اروپایی آمد

در دوران مدیریت بهروز صحابه اتفاقی در فوتبال ایران رخ داد كه مرور آن قطعاً خالی از لطف نیست. بعد از جنگ هیچ تیمی از اروپا به ایران نیامده بود اما باشگاه لوكوموتیو لایپزیك آلمان شرقی سابق با بهره گیری از رندمولر دروازه بان تیم ملی این كشور در تابستان سال ۶۳ به ایران آمد و یك بازی دوستانه قابل توجه با تیم ملی فوتبال كشورمان انجام داد كه این دیدار با تساوی ۰-۰ به پایان رسید.

● بدون مدیریت های بعدی

صحابه در ۳۱ سالگی از مدیریت فدراسیون فوتبال كنار رفت و بعد از كناره گیری دیگر هیچگاه در سطوح مدیریت فوتبال در كشورمان مطرح نشد.