هادی طاووسی

هادی طاووسی, دروازه بان تیم های شاهین, پرسپولیس و پیكان بود كه در سال ۱۳۳۶, در حالی كه ۱۹ ساله بود به تیم شاهین آمد و تا سال ۱۳۵۳ در حالی كه ۳۶ ساله شده بود آخرین بازی های خود را برای تیم پرسپولیس انجام داد

هادی طاووسی، دومین رئیس فدراسیون فوتبال بعد از انقلاب است كه در مهر ماه سال ۱۳۵۹ به دنبال تغییر دولت و حضور شهید محمدعلی رجایی به عنوان نخست وزیر ایران توسط مصطفی داوودی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی به جای ناصر نوآموز به امر اداره فوتبال ایران مشغول شد. طاووسی بعد از علی كنی، هدایت ا.. گیلانشاه، محسن حداد، حسین سیاسی، مصطفی سلیمی، حسین مبشر، مصطفی مكری، ذبیح ا.. خیبری، حسین سروری، كامبیز آقابای و ناصر نوآموز ، دوازدهمین رئیس فدراسیون تاریخ فوتبال ایران بود.

● سابقه ورزشی

هادی طاووسی، دروازه بان تیم های شاهین، پرسپولیس و پیكان بود كه در سال ۱۳۳۶، در حالی كه ۱۹ ساله بود به تیم شاهین آمد و تا سال ۱۳۵۳ در حالی كه ۳۶ ساله شده بود آخرین بازی های خود را برای تیم پرسپولیس انجام داد. طاووسی را می توان یكی از با اخلاق ترین مردان تاریخ فوتبال ایران دانست كه طی ۱۷ سال حضورش در سطح اول فوتبال ایران هیچگاه دچار مسائل حاشیه ای نشد. او در سال ۱۳۴۸ با تیم فوتبال پیكان در مسابقات بین المللی جام دوستی به عنوان قهرمانی رسید. به جز این قهرمانی ، او دوبار در سالهای ۵۰ و ۵۲ با تیم پرسپولیس فاتح مسابقات فوتبال لیگ كشور شد. طاووسی در زمان ریاستش بر فدراسیون فوتبال ۴۲ ساله بود. او در دستگاه اجرایی فوتبال از مردانی چون كامبیز جمالی و حسین كلانی استفاده كرد تا كابینه اش را صدردرصد فوتبالی كند اما عمر حضور او در فدراسیون فوتبال به حدی نبود تا تاثیرات برنامه هایش در فوتبال ایران به نمایش گذاشته شود.

● برنامه ریزی های ناكام

بزرگترین مشكلی كه هادی طاووسی در دوران مدیریتش باآن دست به گریبان شد آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود. طاووسی سه هفته بعد از شروع جنگ تحمیلی كار خودش را در فدراسیون فوتبال آغاز كرد. جنگ تحمیلی تمام فعالیتهای ورزشی را تحت الشعاع قرار داد. بنابراین برنامه ریزی های طاووسی ناكام ماند، مضافاً بر این كه اختلافات بین رئیس سازمان تربیت بدنی و او رفته رفته بیشتر شد تا جائی كه در مرداد ماه سال ۱۳۶۰ با حكم مصطفی داوودی هادی طاووسی بعد از ۱۰ ماه خدمت در فدراسیون فوتبال از فعالیت منفصل شد و حسین آبشناسان جای او را گرفت.

● دوره مشكلات

دردوران مدیریت هادی طاووسی اولین دوره مسابقات فوتبال باشگاههای تهران بعد از انقلاب با شركت ۱۴ تیم آغاز شد. یكی از بزرگترین مشكلات دوران مدیریت هادی طاووسی مسئله باشگاه پرسپولیس بود. انتقال پرسپولیس به بنیاد مستضعفان و تغییر نام این تیم به شهید چمران باعث بروز مشكلاتی شد كه از ان جمله عدم حضور پرسپولیس در بازی مقابل هما بود. این دیدار با نتیجه ۳-۰ به سود هما برگردانده شد.

● تیم ملی ناكام

هادی طاووسی در دوران ریاست خود، اصغر شرفی رابه سمت سرمربی تیم ملی فوتبال منصوب كرد. شرفی در مسابقات جام جهانی فوتبال دستیار حشمت مهاجرانی بود و در ۳۹ سالگی صاحب تجربه خوبی از مربیگری در فوتبال بود اما شرایط بغرنج آن روزگار جامعه به تیم ملی فوتبال، مجال تشكیل نداد و تیم ملی دوران مدیریت هادی طاووسی تنها در حد نوشتههای روی كاغذ باقی ماند.

● مشاغل دولتی

هادی طاووسی از كارمندان عالیرتبه سازمان امور اداری و استخدامی كشور بود و در جامعه فوتبال با این مسئولیت معروف بود.

● ضمیمه

در فروردین سال ۱۳۶۰، اصغر شرفی از جانب هادی طاووسی سرمربی تیم ملی شده بود. قرار بود تیم ملی فوتبال برای شركت در یكی دو بازی دوستانه آماده شود. تیم ملی توسط اصغر شرفی تشكیل شد و تمرینات این تیم آغاز شد اما عمر مربیگری او بسیار كوتاه بود. زیرا با منتفی شدن بازی های تیم ملی و بركناری هادی طاووسی تیم ملی فراموش شد!