پرویز دهداری

اولین بار در تیر ماه سال ۱۳۵۰ و در آستانه مسابقات بین المللی جام كوروش در تهران به مربیگری تیم ملی فوتبال منصوب شد وی با رهبری خوب خودش ایران را قهرمان این مسابقات كرد

مرحوم پرویز دهداری چهره آشنای فوتبال ایران است . او هم به دسته مردانی تعلق دارد كه مسئولیت هدایت تیم ملی فوتبال را ۲ بار بر عهده گرفت . اولین بار در تیر ماه سال ۱۳۵۰ و در آستانه مسابقات بین المللی جام كوروش در تهران به مربیگری تیم ملی فوتبال منصوب شد . وی با رهبری خوب خودش ایران را قهرمان این مسابقات كرد. دهداری در شهر شیراز متولد شد و سپس همراه خانواده اش به آبادان شهر اصلی خود بازگشت .

هنوز تحصیل در دبیرستان را به پایان نرسانده بود كه وارد تیم فوتبال جم آبادان شد . جم آبادان بعدها به شاهین تغییر نام داد. استعداد بسیار فراوان دهداری باعث شد تا به زودی عضو تیم منتخب آبادان شود . در مسابقات قهرمانی كشور با تیم منتخب آبادان درخشش قابل توجهی داشت و همین مسئله باعث شد كه در سال ۱۳۳۴ زمانی كه ۲۲ ساله بود به تركیب تیم ملی فراخوانده شود . دهداری همراه تیم ملی ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توكیو شركت كرد و در سال ۱۳۳۸ هم در مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا در هندوستان علاوه بر اینكه یار ثابت تیم ملی بود، بازوبند كاپیتانی را هم به به بازو بست و این بازوبند را تا سال ۱۳۴۳ حفظ كرد . آخرین بازی دهداری برای تیم ملی در بازی های مقدماتی المپیك ۱۹۶۴ توكیو بود و بعد از آن به علت بیماری از تیم ملی و سپس از فوتبال كناره گیری كرد. دهداری در تمام دوران فوتبال خود پیراهن تیم های جم و شاهین را به تن داشت . در واقع جم آبادان به شاهین تغییر نام داد و او سالها در تیم شاهین آبادان بازی كرد حتی وقتی به تهران آمد و پیراهن شاهین تهران را برتن كرد در مقاطعی شاهین آبادان را هم همراهی می كرد .

حتی در سال ۱۳۳۹ با پیراهن تیم شاهین آبادان، قهرمان كشور شد! تا سال ۱۳۴۶ كه شاهین منحل شد ، دهداری همراهش بود . از ابتدای سال ۱۳۴۷ كه پرسپولیس متولد شد دهداری مسئولیت رسمی اولین سرمربی این تیم را بر عهده گرفت . بعد از رفتن بازیكنان تیم پرسپولیس به پیكان ، دهداری به ساختن تیم گارد مبادرت كرد. تیمی كه بعدها زمینه ساز پیدایش باشگاه هما شد . در سال ۱۳۵۰ دهداری ۳۸ ساله سرمربی تیم ملی شد و در ۲ صحنه مهم بین المللی یعنی مقدماتی المپیك مونیخ و جام ملت های آسیا ، تیم ملی را همراهی كرد و در آستانه مسابقات المپیك ۱۹۷۲ مونیخ به خواست خود از هدایت تیم ملی كنار رفت . دهداری ۱۴ سال با مسئولیت هایی مثل سرپرست تیم های صنعت نفت آبادان و شاهین تهران كارش را ادامه داد و در سال ۱۳۶۵ با حكم نصراله سجادی رئیس وقت فدراسیون فوتبال بعد از ۱۴ سال دوباره سر مربی تیم ملی شد . دهداری در اولین گام بازگشت تیم ملی را در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول همراهی كرد. علی رغم اختلافات بسیار بین بازیكنان و مربیان ، تیم ملی در این مسابقات بد نتیجه نگرفت. . بعد از این مسابقات ۱۴ بازیكن تیم ملی از ادامه حضور در تیم ملی انصراف دادند و استعفای خود را به مسئولان تیم ملی دادند .

تیم ملی با وجود دهداری و بدون ۱۴ یار اصلی خود ریشه های آینده خود را از حضور همین جوانان دواند. بازیكنانی مثل عابد زاده ، زرینچه ، محرمی ، نادر محمدخانی، كریم باقری،صمد سرفاوی، نامجو مطلق و ..... در همین زمان به اوج رسیدند تیم ملی با دهداری در مسابقات فوتبال مقدماتی المپیك ۱۹۸۸ سئول و جام ملت های ۱۹۸۸ هم شركت كرد اما در آغاز مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ دهداری از مسئولیت خود استعفا داد. او در این زمان ۵۵ ساله بود . چهار سال بعد درد بیماری بر او غلبه كرد و در حالیكه هنوز به ۶۰ سالگی نرسیده بود دعوت حق را لبیك گفت و جان به جان آفرین سپرد .