جنجالی ترین ستاره های جامانده از جام ملت های آسیا

کم تز از یک هفته ی دیگر تورنمنت جام ملت های 2019 آسیا برگزار می شود.

تورنمنت جذاب فوتبال آسیا، با چند غایب سرشناس برگزار می شود. بازیکنانی که اگر بودند، به افزایش سطح کیفی جام ملت های آسیا کمک می کردند اما امان از مصدومیت لعنتی و بدموقع. آسیب دیدگی در بدترین روزهای سال، مانع حضور 6 بازیکن مطرح فوتبال آسیا در امارات شده است. بازیکنانی که در تیم های خود، هم کلیدی بودند و هم بی جانشین.
مرور این اسامی، شاید شما را برای تماشای بازی هایی جذاب ناامید کند اما هستند دیگر ستاره هایی که جذابیت را به فوتبال آسیا هدیه بدهند و هواداران را در ورزشگاه ها و البته پای تلویزیون مجذوب حرکات خود کنند. از ایران، سعید عزت اللهی بزرگ ترین بازیکنی است که جام ملت ها را از دست داد. در کنار او می توانیم به علی کریمی، صادق محرمی و حتی کاوه رضایی هم اشاره کنیم.
استرالیا، کره جنوبی و حتی امارات که جزو تیم های پرقدرت و مدعی جام ملت های آسیا هستند هم مانند ایران دست به گریبان آسیب دیدگی ستاره های خود هستند. امارات عمر عبدالرحمان را ندارد، استرالیا از وجود آرون موی بی بهره است و کره جنوبی هم نام تائه هی را در آسستانه جام ملت ها از دست داده است. سوریه، چین، عمان و حتی لبنان سایر تیم هایی هستند که یک بازیکن کلیدی از ترکیب ثابت خود را به دلیل آسیب دیدگی در اختیار ندارند.
سعید عزت اللهی( ایران- ردینگ)
اینکه 22 ساله باشی و حضور در جام جهانی و جام ملت های آسیا را تجربه کنی، افتخار بزرگی است اما اگر دومی را هم از دست بدهی، چیزی از ارزش های یک بازیکن کم نمی شود. این ماجرا درباره عزت اللهی صدق می کند. کی روش، هافبک دفاعی مطمئن خود را در اختیار ندارد و همین مانند حفره ای بزرگ در قلب تیم ملی است. عزت اللهی با سابقه بازی برای ملوان، جوانان اتلتیکومادرید، روستوف، آنژی ماخاچ قلعه، آمکار و ردینگ، 27 بازی ملی انجام داده. سعید در مقدماتی جام جهانی 2018، 13 بار در ترکیب ایران قرار گرفت و البته در مرحله نهایی هم یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی بود. اینکه او را در اختیار نداریم، یک افسوس بزرگ است.

آرون موی( استرالیا- هادرزفیلد)
شماره 13 تیم ملی استرالیا با آن ظاهر خشن و جنگندگی بالا در زمین، جام ملت ها را از دست داده و در حسرت حضور در این بازی ها باقی مانده است. آرون موی که سومین فصل حضور در هادرزفیلد انگلیس را پشت سر می گذارد، چند روز قبل آسیب دید و به همین دلیل از لیست نهایی تیم ملی استرالیا خط خورد. موی این فصل 15 بازی برای هادرزفیلد در لیگ برتر انگلیس انجام داده، 1323 دقیقه در زمین بوده و 2 گل هم به ثمر رسانده. غیبت این هافبک توانمند، قطعا در ترکیب استرالیا به چشم خواهد آمد. بازیکنی که 39 بازی ملی انجام داده و طی سال های اخیر یکی از بازیکنان ثابت استرالیا بوده. موی در جام جهانی 2018 هم 3 بازی کامل برای کانگوروها انجام داد.
نام تائه هی( کره جنوبی-الدحیل )
نام تائه هی را بیشتر از اینکه در ترکیب کره جنوبی به یاد بیاوریم، با پیراهن الدحیل دیده ایم. باشگاه قدرتمند و متمول قطری که 8 سال قبل نام تائه هی را جذب کرد و همچنان از او در خط میانی خود استفاده می کند. نام تائه هی این فصل 11 بازی برای الدحیل انجام داده، 979 دقیقه در ترکیب این تیم قرار گرفته و 7 گل در لیگ ستارگان قطر به ثمر رسانده. این هافبک 27 ساله، 44 بازی ملی برای کره جنوبی انجام داده و در جام های جهانی 2014 و 2018 نیز یکی از بازیکنان کلیدی این تیم بوده. نام تائه هی همین 29 آبان، دروازه ازبکستان را در یک بازی تدارکاتی باز کرد. او آن روز هرگز فکرش را نمی کرد که جام ملت های آسیا را از دست خواهد داد.

عمر عبدالرحمان( امارات-الهلال )
مگر می شود جام ملت های آسیا را تماشا کرد و بازی های عمر عبدالرحمان را ندید؟ بله، می شود. چون هافبک تکنیکی تیم ملی امارات آسیب دیده و حضور در جام ملت های آسیا را از دست داده. امارات بدون عمر عبدالرحمان، یعنی هیچ. او این تیم را در سطح قاره به قدرت رساند تا نامش میان نام مدعی های کسب عنوان قهرمانی قرار بگیرد. عمر عبدالرحمان که فوتبال خود را در العین آغاز کرد و حدود 10 فصل پیراهن این تیم را پوشید، به الهلال رفته و 5 بازی برای این تیم مشهور انجام داده است. هافبک تکنیکی تیم ملی امارات، از سال 2010 عضو این تیم است و حضور در 2 جام ملت ها را تجربه کرده اما سومی را از دست داده. او با 62 بازی ملی یکی از بازیکنان باتجربه امارات، بعد از جام ملت ها خواهد بود.
علی الحبسی(عمان-الهلال)
اگر از دروازه بان های استرالیایی نظیر مارک بوسنیچ، مارک شوارتزر و مت رایان فاکتور بگیریم، دروازه بان دیگری جز علی الحبسی ندیده ایم که به فوتبال اروپا برود و بازی های درخشانی انجام بدهد. الحبسی 36 ساله در نخستین تجربه خود در انگلیس، به عضویت بولتون در آمد و سپس پیراهن ویگان اتلتیک را پوشید. الحبسی 8 فصل در لیگ برتر حضور داشت و سپس به مدت 6 فصل پیراهن تیم هایی چون برایتون و ردینگ را در چمپیونشیپ پوشید. ستاره عمان در 2 دهه اخیر و شاید تمام ادوار، از سال 2002 به عضویت تیم ملی در آمده و در این مدت حضور در تورنمنت های مختلفی را تجربه کرده است. او که دروازه بان ثابت الهلال است، 73 بازی ملی در کارنامه دارد.
فراز الخطیب( سوریه- السالمیه )
فراز الخطیب را نخستین بار در ترکیب تیم امید سوریه دیدیم. بازیکنی تکنیکی که با سوریه، مقابل نسل طلایی فوتبال ایران در رده امید قرار گرفت. نسلی که بازیکنان بزرگی نظیر جواد کاظمیان، مهرزاد معدنچی، محرم نویدکیا، ایمان مبعلی، آرش برهانی و مهدی رحمتی را در اخیتار داشت اما هرگز به المپیک نرسید. فراز الخطیب حالا 35 سال دارد و عضو باشگاه السالمیه در لیگ کویت است. این هافبک بازیساز، در 10 بازی اخیر خود برای السالمیه، 12 گل زده و بهترین بازیکن لیگ کویت بوده. حضور او در جام ملت های آسیا می توانست کمک بزرگی برای سوریه باشد اما چه سود که آسیب دید و دست برند اشتانگه آلمانی را در حنا گذاشت. فراز الخطیب 33 بازی ملی انجام داده و 11 گل هم زده.

لی ژیائو پنگ ( چین- گوانگ ژو )
آسیب دیدگی مدافع چپ پای گوانگ ژو و تیم ملی چین هم خبر تلخی برای مارچلو لیپی بود. او حساب ویژه ای روی لی ژیائو پنگ باز کرده بود اما مصدومیت جازه نداد تا این مدافع 30 ساله همراه چین به جام ملت های آسیا برود و در امارات بازی کند. لی ژیائو پنگ 10 فصل است که در لیگ حرفه ایچین حضور دارد. او 5 فصل عضو دالیان شیده بوده و الان هم 5 فصل است که پیراهن گوانگ ژو را پوشیده. او این فصل 27 بار در ترکیب گوانگ ژو قرار گرفت و 2334 دقیقه بازی کرد. لیژیائو پنگ همراه گوانگ ژو 4 بار قهرمانی لیگ چین شده و یک بار هم در سال 2015 لیگ قهرمانان آسیا را فتح کرده است. این مدافع 27 بازی ملی هم برای چین انجام داده است.

سایر مصدوم ها
در ترکیب تیم ملی ایران، بازیکنانی نظیر علی کریمی و کاوه رضایی هم جام ملت های آسیا را به دلیل آسیب دیدگی از دست دادند. درست مانند دنیل ارزانی در ترکیب تیم ملی استرالیا که در ترکیب سلتیک آسیب دید و از لیست گراهام آرنولد خط خورد. نصار محمود نصار، مدافع 26 ساله لبنانی نیز به دلیل آسیب دیدگی جام ملتهای آسیا را از دست داد. این بازیکن که در باشگاه الانصار لبنان حضور دارد، 10 بازی ملی هم در کارنامه دارد ولی آسیب دیدگی به او اجازه نداد تا حضور در جام ملت های آسیا را نیز تجربه کند.
در ادامه به بررسی نفراتی که به دلیل مصدومیت و یا خط خوردن نام شان توسط مربی، از فرصت حضور درادوار مختلف جام م لتها محروم شدند، می پردازیم.
2015: کابوس مصدومیت استقلالی ها
در جام م لتهای ۲۰۱۵ که در استرالیا برگزارشد، پژمان منتظری دفاع تیم استقلال که چندماه قبل در جام جهانی برزیل حضور داشت و در ترکیب اصلی قرار گرفت، به دلیل مصدومیت نتوانست تیم ایران را همراهی کند.هاشم بیگ زاده هم مانند سال گذشته قبل از جام جهانی مصدوم شد و نتوانست همراه تیم باشد تا خانزاده جای اورا در لیست تیم بگیرد تا تنها نماینده پرسپولیس در تیم ملی باشد.خلعتبری هم که به دلیل خط خوردن از لیست نهایی تیم ملی برای جام جهانی به واسطه مصاحبه هایش علیه کی روش دیگربه تیم ملی دعوت نشد.
محمد نوری کاپیتان آن سال پرسپولیس، که در تیم حمید درخشان بازی های خوبی برای این تیم انجام داده بود وامیدوار بود که در لیست نفرات کی روش جای بگیرد، در آخر موفق نشد کی روش را متقاعد کند. رحمان احمدی از دیگر نفراتی بود که کی روش، جوانترها مانند بیرانوند را به او ترجیح داد.
2011: طغیان جادوگر؛ خشم امپراطور
جام ملتهای ۲۰۱۱قطر،افشین قطبی هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت . پس از اعلام لیست نهایی، شاخص ترین چهره های بازمانده از لیست قطبی، پژمان منتظری، هادی نوروزی و علیرضا حقیقی بودند. علی کریمی که در اردوی تیم ملی در اتریش به دلیل مناسب نبودن شرایط اردو به افشین قطبی اعتراض کرده بود، مورد غضب او قرار گرفت و دیگر کریمی را در اردوهای بعدی فرانخواند تا کریمی یکی از سرشناس ترین بازیکن های آسیا باشد که در این دوره غیبت داشت.
2007: پرستاره اما ناکام با ژنرال.
در جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷ تیم ملی ما، تحت هدایت امیر قلعه نویی پای به این رقابت ها گذاشت که پر از ستاره و بازیکنان سرشناس بود. کیانوش رحمتی،هادی شکوری و ستار زارع نفراتی بودند که توسط قلعه نویی از لیست نهایی کنار گذاشته شدند اما غیبت هیچ کدام آنها به چشم نیامد. در آن سال مسعود شجاعی با سرو صدای زیاد در فهرست نهایی قرار گرفت اما یک دقیقه هم فرصت بازی پیدا نکرد.
2004: لیست برانکو برای سفر به چین
در جام م لتهای ۲۰۰۴چین، برانکو ایوانکویچ سرمربی ایران تیمی متشکل از جوانان در اختیار داشت ، که همراه او با تیم امید ایران دو سال پیش قهرمان بازی های آسیایی بوسان شده بودند. از سرشناسانی که برانکو روی نام شان قلم قرمز کشید فرهاد مجیدی و حامد کاویانپور را می توان نام برد. ناگفته نماند فرزاد مجیدی از نفراتی بود که آخرین لحظه به لیست برانکو اضافه شد و باعث تعجب همگان شد.
2000: همه به دنبال عقاب
بعد از جام جهانی فرانسه، احمدرضا عابدزاده دروازه بان و کاپیتان تیم ملی ایران دیگر به تیم ملی دعوت نشد تا تیم بدون او به بازی های آسیایی بانکوک برود. با روی کارآمدن دوباره جلال طالبی همه منتظر دعوت عابدزاده به تیم ملی برای جام ملتهای ۲۰۰۰لبنان بودند. عابدزاده که بعد از جلسه در فدراسیون خبرحضورش را در لیست تیم ملی برای جام ملتها اعلام کرده بود، پس از حضور در اردوی تیم ، متوجه شد که کادر فنی برنامه ای برای همراهی او در سفر به لبنان ندارد تا عقاب آسیا بزرگ ترین بازمانده لقب بگیرد.
1996: روح جوانی با سونامی بزرگ
محمد مایلی کهن مربی جوان آن سال های تیم ملی در لیستش برای جام ملتهای امارات نفراتی که در مقدماتی همراه این تیم بودند مانند، استیلی، قلعه نویی، حکیم زاده، مدیرروستا، گروسی، زرینچه و نادر محمد خانی را از تیم کنار گذاشت و تیمی جوان را همراه خود به این رقابت ها برد که باعث تغییر نسل در فوتبال ایران، رشد و شکوفایی ستاره های جدید برای تیم ملی شد.
1992: لیست سلطان
علی پروین مربی تیم ملی کشورمان در جام ملتهای ۹۲، تیم پرستاره ای از بازیکنان پرسپولیس و استقلال دراختیار داشت و تقریبا همه نفرات برای شرکت در این جام حضور داشتند. اما یکی از سرشناس ترین و مهمترین چهره های تیم ملی که نتوانست با تیم به هیروشیما برود مجید نامجو مطلق بود، بازیکن تکنیکی که میتوانست کمک زیادی به تیم بکند. صمد مرفاوی هم که در آن دوره از آمادگی به دور بود از لیست تیم ملی توسط پروین کنار گذاشته شد.

1988: لیست پر ماجرای دهداری
قبل از جام ملتهای۱۹۸۸ ، ۱۴بازیکن از حضور در تیم ملی استعفا داده بودند،تعدادی از آن نفرات به تیم برگشتند ولی نفراتی از آن لیست مانند: پنجعلی، محمدخانی، چنگیز، شاهرخ و شاهین بیانی، ابطحی، حاجیلو و درخشان بازیکنان سرشناسی بودند که در این دوره حضور نداشتند. دهداری نیز، مختاری فر، رضا احدی ، بهتاش فریبا، حمید علیدوستی و بهروزسلطانی را از تیم کنار گذاشت و نفرات جوان تر را جایگزین آنها کرد. این موضوع، یک بام و دو هوا، تا مدت ها فضای فوتبال ایران را متشنج کرد.
1980: جای خالی کاپیتان
در جام ملتهای ۸۰ که ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در این رقابت ها شرکت می کرد،علی پروین کاپیتان تیم ملی کشورمان در جام جهانی دو سال قبل و کسی که گل قهرمانی ایران را درفینال دوره ی گذشته به ثمر رسانده بود از نفرات نام آشنایی بود که از تیم ملی کنار گذاشته شده بود. به دلیل طرح واهی نفرات بالای ۲۷سال.
معمای نیکی
علیرضا نیکبخت واحدی یکی از بهترین فوتبالیست های ایران است که دو دوره از بازی های جام ملتها در سال های۲۰۰۴و۲۰۰۷ را در آخرین لحظات به دلیل مصدومیت از دست داده بود.درسال ۲۰۰۴علی بداوی جای نیکبخت را در تیم ملی گرفت و در سال۲۰۰۷نیز مهرزاد معدنچی جایگزین نیکبخت شد. یک سال پیش از این رقابت ها، نیکبخت به همین دلیل مصدومیت جام جهانی را از دست داده بود. نیکبخت در هیچ تورنمنت بزرگی تیم ملی را همراهی نکرد.