داوران فوتبال چقدر حقوق میگیرند؟

مثل تمام مشاغلی که درگیر دستمزد و افزایش دستمزد بوده اند، این شغل که به نوعی قضاوت هم دارد، مستثنا نیست. داوری از مشاغلی است که همیشه صاحبان شغلش از سختی کار و کمیِ دستمزد نالیده اند. نقطه اشتراک اینکه نسخه داخلی و خارجی ندارد و هر داوری در هر نقطه از کره خاکی نسبت به پولی که می گیرد گله دارد؛ حالا یکی بیشتر و یکی کمتر.

داوران همیشه شرایط سختی داشته اند؛ چه آن زمان که به غیر از لباس سیاه مجاز به پوشیدن و انتخاب لباسی با رنگ دیگر نبودند و چه تمام زمان هایی که انواع فحاشی ها و البته تهمت ها را به جان خریده اید. داوری جزء لاینفک فوتبال چه سنتی و چه نوع مدرنش است. این شغل بسته به پیشرفتی که فوتبال داشته رشد کرده و حالا علاوه بر امکانات جانبی از جمله گوشی بی سیم و ...، می تواند دلخوش به تکنولوژی و فناوری ویدئویی هم باشد.
بااین حال مثل تمام مشاغلی که درگیر دستمزد و افزایش دستمزد بوده اند، این شغل که به نوعی قضاوت هم دارد، مستثنا نیست. داوری از مشاغلی است که همیشه صاحبان شغلش از سختی کار و کمیِ دستمزد نالیده اند. نقطه اشتراک اینکه نسخه داخلی و خارجی ندارد و هر داوری در هر نقطه از کره خاکی نسبت به پولی که می گیرد گله دارد؛ حالا یکی بیشتر و یکی کمتر.
٧٠٠ هزار تومان برای ایرانی ها
در لیگ برتر ایران چندسالی می شود که دستمزد داوران افزایشی پیدا نکرده؛ سازوکار داوران ایرانی با فدراسیون و کمیته داوران است و آنها هم با توجه به کمبود بودجه دستشان برای پرداخت دستمزدهای آن چنانی باز نبوده و ظاهرا هم نیست. در لیگ برتر ایران هر بازی برای داور ٧٠٠ هزار تومان عایدی دارد و در بهترین حالت ممکن که البته خیلی کم پیش می آید، می تواند در یک فصل ٢٥ بازی سوت بزند که نهایتا سر سال برایش رقمی نزدیک به ٢٠ میلیون تومان خواهد داشت. واضح است که این رقم به همه داوران نمی رسد؛ در ایران فعلا فقط چند داور عالی داریم که می توانند در یک فصل این همه بازی را سوت بزنند. از این گذشته رقم دستمزد داوران خط و داوران چهارم هم به مراتب از این رقم پایین تر است؛ به طوری که کمک داور ٤٠٠ هزار تومان و داور چهارم ٣٠٠ هزار تومان برای هر بازی در لیگ برتر می گیرند. «همگی قبول داریم دستمزد داوران، دستمزد زیادی نیست. از این بدتر آنکه در طول چند سال گذشته هم رشدی نداشته است». این بخشی از صحبت های هدایت ممبینی، داور سابق ایران و البته یکی از اعضای هیئت رئیسه کنونی فدراسیون فوتبال است که خودش بیش از هر فرد دیگری درگیر داستان حق و حقوق داوران در ایران است. دستمزد داوران ایرانی در طول چند ساله گذشته با داشتن اسپانسر کمی بهتر شده ولی هنوز هم تا رسیدن به سطح ایده آل فاصله زیادی دارد. در واقع یک داور خوب ایرانی به غیر از سوت هایی که می تواند خارج از کشور بزند در بهترین حالت با این دستمزد، یک حقوق کارمندی دارد. در مقایسه با زندگی بقیه کارمندها، این رقم نمی تواند ناعادلانه باشد ولی در مقایسه با خود فوتبال و هزینه ای که باشگاه ها برای بازیکنان و ریخت و پاششان می کنند، رقم کمی است. ممبینی با اشاره به این موضوع می گوید: «نبود تناسب بین عایدی بازیکنان با داوران در همه جای دنیا مطرح است و فقط مختص ایران نیست. بااین حال صحبتی که داریم این است که جایگاه داوری واقعا جایگاه بسیار ویژه ای است که واقعا نیاز به رسیدگی بسیار زیادی دارد»
فاصله از زمین تا آسمان
همان طور که اختلاف فوتبال باشگاهی ایران با باشگاه های طراز اول اروپایی، اختلافی نجومی است، دریافتی داوران ایرانی در مقایسه با همتایان خارجی شان، حداقل در لیگ های معتبر، تقریبا ناچیز است. در اروپا داوران بسیاری از لیگ ها با قرارگرفتن در فهرست داوران «حرفه ای» حقوقی حرفه ای هم دریافت می کنند؛ به این معنی که رقم ثابتی برای دستمزد سالانه آنها در نظر گرفته می شود. آلمان، ایتالیا و انگلیس نمونه هایی از لیگ های مذکور هستند که به طور میانگین در یک سال ١٧٠ هزار یورو دستمزد به داوران حرفه ای می دهند. اما در اسپانیا شرایط کمی متفاوت است؛ در این لیگ علاوه بر اینکه داوران حرفه ای می توانند به داشتن دستمزد ثابت دلخوش باشند، می توانند به حق پخش تصویرشان هم دل ببندند و در مجموع عایدی شان در یک سال را تا ٢٠٠ هزار یورو هم افزایش دهند. حالا آیا چنین امکانی در ایران هم وجود دارد؟ یعنی می شود به داوران ایرانی دستمزد ثابت ماهانه یا سالانه داد؟ هدایت ممبینی، یکی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با یک «نه»قاطع به این سؤال پاسخ می دهد. «واقعیت این است در کشورهایی که نام بردید، داوران به دلیل حرفه ای بودن دستمزد ثابت دارند. فوتبال ایران بعید است که تا ده ها سال دیگر هم بتواند داوران حرفه ای داشته باشد». ممبینی می گوید بسیاری از کشورهای پیشرفته تر از ایران در عرصه فوتبال هم از حرفه ای کردن داورانشان عاجز مانده اند.
چشم امید به حقوق یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومانی
سالی که منتهی به جام جهانی شود، سال فوق العاده ای از لحاظ مالی برای داوران خواهد بود؛ در واقع آنها علاوه بر دستمزدی که در لیگ های داخلی شان دارند در بازی های جام جهانی می توانند دلخوش به دریافت حقوق های خارق العاده ای باشند. به طور مشخص برای قضاوت در هر بازی جام جهانی دستمزدی جداگانه به داوران می رسد؛ به عنوان مثال سوت زدن یک بازی در مرحله یک هشتم نهایی ٣٠ هزار یورو و قضاوت در مرحله یک چهارم و نیمه نهایی جام جهانی ٤٥ هزار یورو برای داور دستمزد به همراه دارد! رقمی شایان توجه که می تواند انگیزه داوران ایرانی برای سوت زدن در جام جهانی را چندبرابر کند. از این موضوع گذشته سوت زدن در لیگ قهرمانان آسیا برای ایرانی ها و لیگ قهرمانان اروپا برای داوران اروپایی هم عایدی های خوبی به همراه دارد. هر داور اروپایی در لیگ قهرمانان اروپا بسته به مرحله اش بین دوهزارو ٥٠٠ تا سه هزار یورو درآمد دارد. حالا کمی پایین تر از این رقم را می توان برای سوت زدن در لیگ قهرمانان آسیا در نظر گرفت. اکنون سؤال اینجاست که به غیر از علیرضا فغانی، کدام داور ایرانی می تواند چنین سوت هایی در تورنمنت های مهم بزند؟ به طور مشخص اینکه تعداد داوران ایرانی که می توانند فقط از راه داوری زندگی شان را تأمین کنند؛ یا وجود ندارند یا اینکه انگشت شمار هستند. «الان چندوقتی است که برنامه ریزی صورت گرفته تا حقوق داوران افزایش پیدا کند». این را هدایت ممبینی می گوید و ادامه می دهد: «اختلاف قیمتی که داوران ما با داوران منطقه دارند، چندان زیاد نیست. در واقع اگر بتوانیم به رقم مدنظرمان برای داوران در هر بازی برسیم، می شود گفت قیمت را با قیمت سوت زدن در منطقه برابر کرده ایم». فدراسیون فوتبال به همراه کمیته داوران در پی این هستند که در صورت تأمین بودجه، دستمزد داوران را تا رقم خوبی بالا بکشند؛ چیزی نزدیک به دوبرابر دستمزد فعلی. رقمی که فعلا بر سر آن چانه زنی می شود؛ دستمزدی که بین یک میلیون و ٢٠٠ تا یک میلیون و ٥٠٠ هزار تومان است.
وعده حق پخش!
سؤالی که حالا ذهن را درگیر می کند این است که این افزایش تقریبا دوبرابری دستمزد از چه راهی باید تأمین شود؟ هدایت ممبینی می گوید: «برنامه ریزی هایمان را کرده ایم؛ بخشی از این درآمد از طریق قراردادهای محیطی ورزش حاصل می شود و بخش دیگرش هم که با رسیدن حق پخش تأمین می شود». «حق پخش»؛ همان وعده موعودی است که ظاهرا هرگز زمان وقوعش فرانمی رسد. الان نه فقط باشگاه های فوتبال ایران بلکه داوران ایرانی هم چشم انتظار دریافت حق پخش تلویزیونی هستند؛ موضوعی که تجربه نشان داده رسیدن به آن در کوتاه مدت «امری محال» است. ممبینی اما نظر دیگری دارد: «نه؛ اتفاقا امر محالی نیست. ما به تازگی صحبت های خوبی با مسئولان صداوسیما داشته ایم و کارهای بسیار خوبی صورت گرفته که این مشکل برطرف شود. بسیار امیدواریم. از همین جا می گویم که برای لیگ هفدهم خبرهای خوبی در راه است».

سجاد فیروزی