آیا روایت سایت فیفا از اتفاقات ماندگار ایران - استرالیا را خوانده اید؟

صعود ایران به جام جهانی فرانسه در سال ۱۹۹۷ که با شکست استرالیا در دو بازی رفت و برگشت حاصل شد، یکی از تاریخی ترین و دراماتیک ترین دیدارهای فوتبال در انتخابی جام جهانی محسوب می شود. به همین خاطر سایت فیفا در گزارشی به بررسی این دیدار تاریخی پرداخته و آورده است: ۲۹ نوامبر ۱۹۹۷ روزی است که برای همیشه در یاد علاقه مندان به فوتبال در ایران و استرالیا می ماند. استرالیا که قهرمان قاره اقیانوسیه محسوب می شد در برابر ایران برای حضور در جام جهانی ۹۸ فرانسه به رقابت پرداخت

سایت فیفا در گزارشی به بررسی دیدار تاریخی ایران و استرالیا در ورزشگاه کریکت ملبورن پرداخت. صعود ایران به جام جهانی فرانسه در سال ۱۹۹۷ که با شکست استرالیا در دو بازی رفت و برگشت حاصل شد، یکی از تاریخی ترین و دراماتیک ترین دیدارهای فوتبال در انتخابی جام جهانی محسوب می شود. به همین دلیل سایت فیفا در گزارشی به بررسی این دیدار تاریخی پرداخته و آورده است: ۲۹ نوامبر ۱۹۹۷ روزی است که برای همیشه در یاد علاقه مندان به فوتبال در ایران و استرالیا می ماند. استرالیا که قهرمان قاره اقیانوسیه محسوب می شد، در برابر ایران برای حضور در جام جهانی ۹۸ فرانسه به رقابت پرداخت.
تنها حضور استرالیا در جام جهانی مربوط به سال ۱۹۷۴ بود، درحالی که ایران تنها حضور خود را در سال ۱۹۷۸ در جام جهانی تجربه کرده بود.
ورزشگاه ملبورن کریکت استرالیا میزبان دیدار هیجان انگیز ایران و استرالیا بود. این ورزشگاه هیچ وقت دیداری به آن بزرگی را تجربه نکرده بود. استرالیا با بازیکنانی مانند مارک بوسنیچ، کرگ مور، استیو هوربات، الکس توبین، استان لازاریدس، رابی اسلاتر، ند زنیچ، آئورلیو ویدمار، کرگ فوستر، هری کیول و مارک ویدوکا به میدان آمد. در طرف مقابل تیم ملی ایران با بازیکنانی مانند احمدرضا عابدزاده، نعیم سعداوی، محمد خاکپور، محمدعلی پیروانی، مهدی پاشازاده، حمید استیلی، کریم باقری، مهدی مهدوی کیا، رضا شاهرودی، خداداد عزیزی و علی دایی پای به این مسابقه گذاشت. هر دو تیم مدت ها به دنبال صعود به جام جهانی بودند. در دیدار رفت نمایش خوب بوسنیچ در درون دروازه استرالیا در حضور ۱۲۸ هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. در بازی برگشت نیز یک رکورد تاریخی ثبت شد و ۸۵ هزار نفر در ورزشگاه حاضر بودند.
تری ونه بلز انگلیسی روی نیمکت استرالیا نشسته بود. استرالیایی ها پیش از این بازی ۱۴ بازی پی درپی را در انتخابیه جام جهانی با برد به پایان رسانده بودند، بااین حال ایران نیز پیشرفت های خیلی خوبی داشت. آنها در بازی پلی آف در زمین بی طرف یعنی مالزی برابر ژاپن شکست خوردند تا به پلی آف برسند.
استرالیا توانست در نیمه نخست فوتبال یک بازی هجومی را به نمایش بگذارد و بارها دروازه ایران را تهدید کرد. احمدرضا عابدزاده، کاپیتان، بارها مانع از فروپاشی دروازه ایران شد و شاید با خوش شانسی در خیلی موارد دروازه ایران بسته ماند، مانند جایی که مهدی پاشازاده توپ را از روی خط دروازه بیرون کشید. درنهایت هری کیول ۱۷ساله توانست دروازه ایران را در نیمه نخست باز کند. در اواخر این نیمه دروازه بان استرالیا در یکی، دو مورد مانع بازشدن دروازه تیمش شد. درنهایت در نیمه دوم استرالیا توانست گل دوم را به ثمر برساند. بعد از آنکه یک تماشاگر به زمین مسابقه آمد و پنج دقیقه در مسابقه وقفه ایجاد شد، ایرانی ها از این وقفه استفاده کردند و متحد شدند تا درنهایت بازیکنان باتجربه ای مثل خداداد عزیزی، کریم باقری و علی دایی به تیم کمک کردند تا نتیجه را برگردانند. دو گل از کریم باقری و خداداد عزیزی درحالی که ۱۹ دقیقه تا پایان مسابقه باقی مانده بود باعث شد ایران در آستانه صعود به جام جهانی قرار بگیرد. استرالیایی ها در اواخر مسابقه هرچه تلاش کردند نتوانستند دروازه ایران را باز کنند تا این ایران باشد که به جام جهانی می رسد. ستاره: خداداد عزیزی با گلی که در این بازی به ثمر رساند، به عنوان قهرمان کشور ایران انتخاب شد. او همچنین پاس گل نخست را نیز فراهم کرده بود. عزیزی ۲۶ساله در اوج دوران فوتبال خود بود. او یک بار هم به عنوان مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شد و بعد از این درخشش حضور در بوندسلیگا و باشگاه کلن را تجربه کرد.
تری ونه ولز، سرمربی استرالیا، بعد از پایان مسابقه گفت: این حقیقت فوتبال است که در ورزشگاهی دیگر نمی بینیم. شما تمام طول مسابقه برتر از حریف هستید ولی همه چیز تغییر می کند. همچنین والدیر ویرا، سرمربی تیم ملی ایران، بعد از پایان مسابقه گفت: من فقط روی نیمکت نشستم و دعا کردم. برای استرالیایی ها خیلی متأسفم. می دانم الان کودکان استرالیایی که فوتبال بازی می کنند چه حس و حالی دارند. استرالیا اینجا باید برنده می شد.
بعد از آن چه رخ داد؟
ایران به جام جهانی ۹۸ فرانسه رفت و در بازی نخست با یک گل به یوگسلاوی باخت. در ادامه توانست در بازی دوم آمریکا را ۲ بر یک شکست دهد و به اولین برد در جام جهانی دست یابد. ایران در بازی سوم با دو گل به آلمان باخت. این در حالی بود که استرالیا یک ماه بعد در جام کنفدراسیون ها به میدان رفت و بعد از حذف اروگوئه در نیمه نهایی که با گل طلایی کیول به دست آمد، در فینال با شش گل به برزیل باخت و نایب قهرمان شد. استرالیا بار دیگر در صعود به جام جهانی ۲۰۰۲ ناکام بود؛ اما درنهایت بعد از ضربات پنالتی در پلی آف انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ برابر اروگوئه به جام جهانی آلمان راه یافت.