قراردادهای عجیب قوتبالیست ها را دیده اید؟/بازیکنان فوتبال چه شرایطی حیرت آوری را برای باشگاه ها گذاشته اند؟

در فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران شاهد هستیم در برخی موارد بازیکنان شروط حیرت انگیزی را در قراردادهایشان با باشگا ه ها قید می کنند.

بدهی های کلان باشگاه های بزرگ فوتبال ایران قابل کتمان نیست و این بدهی ها آنقدر زیاد شده که حتی رئیس فدراسیون فوتبال هم می گوید اگر بخواهیم مانع فعالیت باشگاه های بدهکار شویم باید لیگ را تعطیل کنیم! با این شرایط برخی از کارشناسان می گویند اگر در این چند سال پیش رو فکری به حال بدهی باشگا ه ها نشود و رقم و دستمزد بازیکنان سرسام آور بالا برود شاید خیلی زود شاهد ورشکستگی کامل فوتبال باشگاهی ایران باشیم و دیگر هیچ باشگاهی قادر به پرداخت دستمزدها نباشد و عملا لیگ تعطیل شود.

با این وجود برخی باشگاه ها بدون توجه به بدهی های میلیاردی همچنان به دنبال جذب ستاره های گرانقیمت هستند. دستمزد برخی از این ستاره ها هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما شنیده ها و شایعه ها حکایت از ارقام میلیاردی برای قرارداد برخی ملی پوشان با باشگاه هاست.

اینکه هر باشگاهی می تواند هرچقدر برای خرید و دستمزد بازیکنانش هزینه کند و این مساله در فوتبال روز جهان به خود باشگاه مربوط می شود اما مساله این است که باشگاه های فوتبال در دنیا براساس دخل و خرج شان بازیکن می گیرند اما اکثر باشگاه های فوتبال ما نیمه دولتی یا دولتی و شبه خصوصی هستند. با این حال این باشگاه ها خیلی راحت به شرایط عجیب و غریب برخی از ستاره ها و بازیکنان کنار می آیند. زیرا خرج از کیسه خودشان نیست و مدیر باشگاه خیلی راحت حاتم طایی می شود!

مدیر یکی از باشگاه ها لابه لای دردل هایش با خبرنگار از نبود صداقت در فوتبال ایران بخصوص در بازار نقل و انتقالات سخن به میان آورد و می گفت بازیکنی پیشنهاد 800 میلیون تومانی آنها را رد کرده است و حاضر است که یک و نیم میلیارد تومان هم بابت رضایت نامه اش به باشگاه پول پرداخت کند! از سویی دیگر مدیر باشگاهی که خواهان این بازیکن است در رسانه ها می گوید ما کمتر از 500 میلیون تومان به او پیشنهاد داده ایم!

از سوی دیگر شاهد تعیین شرط های حیرت انگیز در قرارداد بازیکنان با باشگاه ها هستیم از شروطی مثل فسخ یکطرفه قرارداد به دلیل تغییر سرمربی تیم فوتبال گرفته تا آپشن هایی که برخی بازیکنان در قراردادهایشان لحاظ می کنند.

دروازه بانی می گوید اگر گل نخوردم و کلین شیت داشتم برای هر مسابقه چندین میلیون تومان پول جدا از مبلغ قرارداد باید به من پرداخت شود.

مهاجمی می گوید اگر گل زدم و پاس گل دادم باید به من چندین میلیون اضافه پرداخت شود و این شرط ها به عنوان آپشن قرارداد بازیکنان از سوی برخی باشگاه ها نیز مورد قبول واقع می شود! در حالیکه باید از مدیران باشگاه هایی که زیر بار چنین شروطی می روند سوال کرد که آیا واقعا وظیفه مهاجم در زمین چیزی جز گل زدن یا پاس گل دادن است؟!

آیا یک دروازه بان وظیفه ای جز حفاظت از دروازه تیمش و گل نخوردن در زمین چمن کار دیگری دارد؟! به نظر می رسد بازیکن سالاری در فوتبال ما از همین فصل نقل و انتقالات رقم می خورد جایی که یک سرمربی ساعت 11 نیمه شب خود را به بازیکن می رساند و با خواهش و تمنا از او می خواهد که قرارداد با باشگاهش امضا کند. آیا این مربی بعد از امضا قرارداد می تواند برای چنین بازیکنی ژست یک مربی و معلم را داشته باشد؟