استقلال اهواز و استقلال تهران

باشگاه استقلال اهواز در سال ۱۳۲۷ خورشیدی ۱۹۴۸ میلادی توسط مرحوم حکیم شوشتری تاسیس گردید این باشگاه به عنوان نماینده باشگاه استقلال تهران تاج سابق در اهواز تاسیس شد و تاج اهواز نام گرفت

۱) استقلال اهواز

▪ Esteghlal Ahvaz مالک: سازمان تربیت بدنی ایران

▪ تاسیس: ۱۳۲۷

▪ نام های سابق: تاج اهواز

▪ موسس: حکیم شوشتری

▪ مدیرعامل: علی شفیع زاده

▪ آدرس: اهواز، کیانپارس، خیابان سوم غربی، فاز ۳۰، پلاک ۱۱۸

▪ تلفن: (۰۶۱۱) ۳۳۶۰۱۵۴

▪ فکس: (۰۶۱۱) ۳۳۶۰۱۵۴

▪ وب سایت: www.esteghlal.ir

▪ ایمیل: info@esteghlal.ir

● تاریخچه

باشگاه استقلال اهواز در سال ۱۳۲۷ خورشیدی (۱۹۴۸ میلادی) توسط مرحوم حکیم شوشتری تاسیس گردید. این باشگاه به عنوان نماینده باشگاه استقلال تهران (تاج سابق) در اهواز تاسیس شد و "تاج اهواز" نام گرفت.

از همان بدو تاسیس، تاج اهواز شروع به جذب بهترین فوتبالیستهای خوزستان کرد. در سال ۱۹۵۲ تاج اهواز به جام تخت جمشید راه پیدا کرد اما قوانین این لیگ در آن زمان طوری بود که به دو تیم با یک نام مشترک اجازه شرکت در لیگ را نمی داد. پس بدین خاطر استقلال (تاج) تهران در لیگ یک باقی ماند و استقلال اهواز در لیگ پایین تر بازی کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران، تاج اهواز نامش به استقلال اهواز تغییر داده شد. جنگ ایران-عراق نیز باعث شد تا شهرهای اهواز و خوزستان به شدت تخریب شوند، از همین رو سازمان این باشگاه نیز تا حدی از هم پاشیده شد. اما پس از جنگ مردم بازهم به این باشگاه رسیدگی کردند تا اینکه در سال ۱۳۷۰ تیم فوتبال آن به لیگ آزادگان که در آن زمان لیگ سطح اول فوتبال ایران محسوب می شد، راه پیدا کرد. اینبار دیگر محدودیتی برای شرکت دو تیم با یک نام وجود نداشت.

اما شش سال بعد استقلال اهواز باز هم با لیگ دو سقوط کرد ولی در سال ۱۳۸۱ به لیگ سطح اول که حرفه ای شده بود (لیگ برتر) بازگشت.

طرفداران این تیم آنرا بنام "چلسی ایران" صدا می زنند.

▪ رنگها: آبی و سفید

▪ رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت سفید

▪ رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت آبی

۲) استقلال تهران

▪ FC Esteghlal Tehran مالک: سازمان تربیت بدنی ایران

▪ تاسیس: ۱۳۲۴

▪ موسس: پرویز خسروانی

▪ مدیرعامل: محمد غریب

▪ سرمربی: صمد مرفاوی

▪ سرپرست: علی نظری جویباری

▪ آدرس: تهران، خیابان فلسطین، تقاطع زرتشت، پلاک ۱۳، طبقه ۲

▪ تلفن: (۰۲۱) ۸۸۹۸۲۲۱۱

▪ فکس: (۰۲۱) ۸۸۹۶۹۶۸

▪ وب سایت: www.esteghlalfc.com

▪ ایمیل: info@esteghlalfc.com

● تاریخچه

سوم مهرماه ۱۳۲۴ آقایان میرزایی، جهانپور و نواب باشگاهی را با نام دوچرخه سواران در خیابان فردوسی تاسیس کردند. هدف از ایجاد این باشگاه، اول تاسیس کلوبی برای دوچرخه سواران بود. اما پس از مدتی این باشگاه، کلوبی برای فوتبال دوستان را نیز مهیا کرد.

یکسال بعد اولین بازی رسمی باشگاه فوتبال دوچرخه سواران در جام حذفی ایران انجام شد. در سال ۱۳۲۶، این باشگاه توانست قهرمان جام حذفی شود.

در سال ۱۳۲۸، باشگاه ورزشی دوچرخه سواران رسما" نام خود را به باشگاه "تاج" تغییر داد. با گذشت چند سال، تاج توانست طرفداران زیادی را به خود جذب کند و یکی از دو تیم محبوب ایران باشد.

در سال ۱۳۵۸، بعد از واقعه انقلاب اسلامی در ایران، باشگاه تاج، نام خود را به استقلال تغییر داد.

همکنون استقلال به همراه تیم پرسپولیس تهران، محبوبترین تیم باشگاهی ایران بشمار می رود. این تیم تا به حال موفق شده ۵ مرتبه در لیگ سطح بالای ایران (لیگ یک و برتر)، ۵ مرتبه در جام حذفی و ۲ بار در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.

▪ رنگها: آبی و سفید

▪ رنگ لباس اول: پیراهن آبی / شورت آبی

▪ رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت سفید

▪ ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه آزادی تهران