از باشگاه های میلیونی تا ورزش های بی هزینه

برای ورزش کردن چقدر خرج کنیم

از قدیم گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است و در این خصوص کارشناسان و متخصصان به این نتیجه رسیدند که ورزش اصلی‌ترین راه برای حفظ سلامت بدن است. اما آیا خانواده‌ها میان مشکلات متعدد روزمره خود به این نیاز اساسی توجهی دارند و حاضرند برای ورزش وقت یا هزینه صرف کنند یا اصلا وقت یا هزینه‌ای می‌ماند که با فعالیت بدنی گامی در تامین سلامت جسمی و روحی‌شان بردارند؟

مردم ما در تقابل با مقوله ورزش چند دسته‌اند: گروهی که ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند و در اندیشه ارتقا و پیشرفت در عرصه قهرمانی هستند. بخشی از این گروه از همین راه امرار معاش هم می‌کنند. گروه دیگر هرچند به صورت تفریحی ورزش می‌کنند، اما در انتخاب متفاوتند؛ دسته‌ای ورزش‌های سبک را انتخاب می‌کنند و عده دیگر به رشته‌های خشن و سنگین علاقه دارند. گروه دیگری صرفا سلامت و تناسب اندام ورزش را جزو برنامه‌های روزمره خود می‌گنجانند و عده‌ای دیگر کلا با ورزش بیگانه‌اند و حتی از آن بیزار.

اما خدمات و امکانات باشگاه‌های ورزشی بانوان در چه حد است، چه مقدار هزینه دارد و آیا اصلا هزینه ثبت‌نام در این باشگاه‌ها متناسب با امکانات و خدماتشان هست؟

اینها سوالاتی است که در این گزارش به دنبال یافتن پاسخی برای آن هستیم. با ذکر این نکته که برای ارزیابی باشگاه‌های ورزشی بانوان به علت تنوع و تعداد این مکان‌ها در تهران، پایتخت را انتخاب کردیم که به تناسب منطقه می‌توان به نتایج تقریبی برای شهرهای مختلف دست یافت. بر ای ما که جالب بود پیشنهاد می‌کنیم شما هم همراهی کنید.

● گران‌ترین باشگاه‌های ورزشی بانوان

پرس‌وجو درباره گران‌ترین باشگاه‌های ورزشی فعال در حوزه بانوان ما را به منطقه الهیه و فرشته می‌رساند؛ منطقه‌ای که البته دور از ذهن نیست هزینه ورزش کردن نیز متناسب با سایر هزینه‌ها سرسام‌آور باشد!

تماس با دو باشگاه معروف‌تر این منطقه چنین نتیجه‌ای داشت: برای استفاده از دستگاه‌های بدنسازی با حضور مربی برای هر روز هفته و انتخاب ساعت آزاد باید ماهانه حدود ۵۰۰هزار تومان پرداخت کنید که البته اعضای دائمی این باشگاه‌ها باید هزینه عضویت را هر سه ماه یک بار و البته در شروع دوره پرداخت کنند.

بنابراین هزینه یک سال عضویت در این باشگاه‌ها برای بدنسازی که ورزش‌ پرطرفدار بین خانم‌ها بخصوص برای کاهش وزن است چیزی حدود شش میلیون تومان خواهد شد. البته مسئول ثبت‌نام توضیح دیگری هم می‌دهد که جالب و البته عجیب به نظر می‌رسد. اگر ورزش موضعی با کاهش وزن تضمینی و مربی خصوصی بخواهید جلسه‌ای صد هزار تومان که در مرحله اول برای کاهش وزن البته با توجه به وزن شخص مراجعه‌کننده باید حداقل در ۱۲ جلسه طی شود!

● اما آیا این هزینه‌ها متناسب با خدماتی است که باشگاه‌ها ارائه می‌کنند؟

سوسن توکلی، مربی ایروبیک شاغل در باشگاه‌های تهران که مدتی معلم ورزش نیز بوده است در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: متاسفانه عده‌ای هدف اصلی از ورزش‌ کردن را گم کرده‌اند. در باشگاه‌هایی که شما از آن صحبت می‌کنید مقوله‌های دیگر مثل تجملات یا خودنمایی نسبت به اصل ورزش در اولویت است، البته این هزینه‌های بالا به این دلیل است که باشگاه‌ها به صورت خصوصی اداره می‌شوند و برای تامین هزینه‌های خود ازجمله اجاره ملک در مناطق شمالی تهران هزینه‌های ثبت‌نام را افزایش می‌دهند. فضا ممکن است با یک مجموعه ورزشی معمولی متفاوت باشد، اما از نظر مربی، ورزش و نتیجه‌ای که از آن به دست می‌آید اختلاف فاحشی نیست.

● متوسط هزینه ورزش در باشگاه‌های خصوصی

سایر باشگاه‌ها ماهانه بین صد تا ۲۸۰ هزار تومان برای استفاده از کلاس‌ها به صورت سه روز در هفته هزینه دارند که در صورت ثبت‌نام در روزهای زوج و فرد به صورت کامل بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه می‌شود.

این باشگاه‌ها خصوصی است و به طور کامل به بانوان اختصاص ندارد و فقط بخشی از روز را به زنان اختصاص می‌دهد و در مناطق مختلف شهر تهران پراکنده است. البته این باشگاه‌ها بیشتر وقت و فضای ورزشی خود را به رشته‌های پرطرفدارتر اختصاص می‌دهند و معمولا در همه رشته‌ها کلاس‌های آموزشی ندارند. برخی از این باشگاه‌ها با فراهم کردن فضایی برای نگهداری از کودکان البته با هزینه جداگانه که به صورت ساعتی محاسبه می‌شود، امکان حضور مادران همراه با فرزندان را نیز فراهم کرده‌اند که از مزایای این باشگاه‌ها در مقایسه با باشگاه‌هایی که این امکان را ندارد برشمرده می‌شود.

● باشگاه‌های دولتی با قیمت‌های مناسب‌تر

اما باشگاه‌هایی هم هست که به صورت دولتی و زیر نظر ارگان‌های مختلف اداره می‌شود. برخی از آنها فقط مخصوص کارمندان آن مجموعه‌هاست و بعضی دیگر برای استفاده عموم آزاد است. در کنار اینها مجموعه‌های ورزشی‌ای هم هست که زیر نظر شهرداری‌هاست.

این گروه از باشگاه‌ها نسبت به سایر مجموعه‌های ورزشی قیمت مناسب‌تری دارد، اما تعدادشان چندان کافی نیست در برخی مناطق حتی نبود امکانات ورزشی مناسب بانوان با هزینه‌های مناسب کمبودی است که احساس می‌شود.

در این باشگاه‌ها به تناسب منطقه برای انجام سه روز ورزش در هر هفته به مدت یک ساعت و نیم باید بین ۱۵ تا ۵۰ هزار تومان در ماه هزینه کنید.

در این مجموعه‌های ورزشی معمولا کلاس‌های والیبال، بسکتبال، بدمینتون، یوگا و ورزش‌های رزمی با هزینه ماهانه از ۲۵ تا ۶۰ هزار تومان نیز دایر است.