خوشا شیراز و وصل بی مثالش

شیراز از جمله شهرهای بسیار زیبای سرزمین مادری مان ایران است. شهری که با بوی عطر بهار نارنج عجین شده و در بهار به شهر عشاق شهره است. یادتان باشد حتما به شیراز سفر کنید، در مطلب زیر جاهای دیدنی شیراز را برایتان معرفی کردیم، اندکی از جغرافیای شهر شیراز برایتان گفتیم و البته غذاهای محلی و لذیذی که در این شهر پخته میشود را به شما معرفی کردیم. یادتان باشد بهار در پیش است، سفر به این شهر را فراموش نکنید. شیراز زیباست خاصه در بهار...

شیراز از جمله شهرهای بسیار زیبای ایران زمین است، نام این شهر با شاعران بزرگی گره خورده است و حافظ شاعر نامی ِ ایران در شعر هایش مکرر از شهرش و زیبایی آن یاد کرده که خوشا شیراز و وصل بی مثالش خداوندا نگهدار از بلایش، این شهر علاوه بر آن که زادگاه شاعران بزرگ پارسی است مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد. و بر هر ایرانی واجب است که به این شهر زیبا سفری بکند.

. بازار وکیل

این مکان خوش منظر با صدها مغازه و دکه، بازار اصلی شیراز است که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود. این بازار که به صورت هزارتو طراحی شده است، مکانی برای خرید فرش، ادویه، طلا و جواهر و لوازم خانه و … است. حجره ها و مغازه ها، چای خانه ها، دالان ها، کاروانسراها و حمام های سنتی چشم نواز باعث می شوند که تماشای مفصل بازار بیش از یک بعدازظهر طول بکشد. ساختار چلیپایی و سقف های طاقی شکل بازار نمونه ای شگرف از معماری دوره ی زندیه در قرن ۱۸ میلادی (۱۲ هجری قمری) هستند که نه تنها به شگفتی فضا می افزایند، بلکه آن را در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر نگه می دارند. زیبایی بازار وکیل وقتی به اوج خود میرسد که مسحور پارچه های الوان این بازار میشوید.

شیراز به باغ هایش معروف است و باغ ارم بهترین آن ها و یکی از دیدنی های شیراز است. این باغ که در اختیار دانشگاه شیراز است، پر از درختان سرو، پرچین های آراسته و بوته های گل سرخ است. در مرکز باغ حوض و همچنین کاخ قاجاری قرار دارد که ورود به آن برای عموم آزاد نیست. این باغ به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. درختان سرو باغ ارم بسیتر مشهور است. بعضی از این درختان سرو ریشه هایشان از خاک بیرون است ریشه هایی که نشان از قدمت صد ساله و شاید بیشتر این درختان کهن دارد.

مقبره ی بدیع شاه چراغ، آرامگاه دو تن از برادران امام هشتم شیعیان و ازجمله جاهای دیدنی شیراز است. با اینکه این دو تن در قرن نهم کشته شده اند، اما مقبره ی آنها از دوران قاجار تا به امروز توسعه ی فراوانی یافته است. در مرکز محوطه ی آرامگاه، حوضی فواره دار قرار دارد و مقبره ی شاه چراغ با کاشی های آبی و آینه کاری های خیره کننده نمایی کاملا ایرانی را به رخ می کشد که همین امر آن را به یکی از زیباترین عبادتگاه های شیراز تبدیل کرده است. موزه ای در قسمت شمال غربی محوطه قرار دارد که آثار مختلفی را در ارتباط با شیراز به نمایش می گذارد، ازجمله قرآن های نفیس قدیمی و دری که با طلا، نقره و لاجورد تزیین شده است. جالب توجه آن است که ستون های این آرامگاه بسیار زیبا از چوب ساخته شده است.

حافظ را می توان پرطرفدارترین شاعر پارسی زبان دانست. ایرانیان از هر طبقه و فرهنگی، دست کم چند بیتی از اشعار حافظ را به خاطر دارند. مقبره ی حافظ در باغی آراسته در شمال غربی شیراز قرار دارد. حافظ در قرن هشتم از دنیا رفت و مقبره ی او در قرن ۱۲ توسط کریم خان زند به این مکان منتقل شد. روی سنگ های مرمر بنا اشعار حافظ کنده کاری شده است. در سال ۱۳۱۵ طاقی هشت ضلعی روی قبر قرار گرفت. این مکان بیشتر از اینکه یکی از جاذبه های گردشگری شیراز باشد، میعادگاه طرفداران حافظ از سراسر دنیاست. در محوطه ی آرامگاه فال بگیرید، به نکات ظریف غزل های حافظ بیندیشید، در چای خانه استراحت کنید و در حافظیه بگردید. مقبره حافظ از به یادماندنی ترین مکان های شیراز است، شاید یکی از دلایلش ارتباط روحی و معنوی است که کلا مردم ایران زمین با حافظ دارند. در دلشان نیت میکنند، غم هایشان را به حافظ میگویند، جوان ترها که عاشق میشوند نام دلبرشان را به حافظ میگویند و از حافظ میخواهند تا حدیث عشق بگوید و حافظ لسان الغیب ما ایرانیان که راز دل همه را میداند چیزهای شگفت انگیزی برایشان میگوید که یک قصه بیش نیست غم عشق و وین عجب که از هر زبان که میشنوم نا مکرر است!

آرامگاه سعدی: آرامگاه سعدی خوش سخن، دیگر جاذبه مشهور شیراز به شمار می رود و به مانند آرامگاه حافظ در میان باغی باصفا قرار گرفته است. اینجا در کنار بازدید از مقبره سعدی که با معماری زیبا و تماشایی خود و اشعاری که دیواره های آن را به زیبایی تزیین کرده اند دلبری می کند، می توانید از حوض ماهی، قنات سعدیه، حوض سکه و ... دیدن کنید. یک چیز خیلی مهم هم این است که در کنار حوض ماهی میتوانید بنشینید و در دل آرزو کنید و سکه ای در داخل حوض بیندازید به نیت بر آورده شدن آرزویتان، اینجا حافظیه و سعدیه است میتوانید هر چقدر دوست دارید خودتان را بسپارید به دست عاشقی و بهار و شعر یه خصوص اگر که جوان باشید و شور عشق در دلهایتان.

مجموعه زندیه: زندیه دوره ای بود که شیراز در آن به بهترین، زیباترین و برترین ساختمان ها، معماری ها و هنرها دست پیدا کرد. یکی از عالی ترین نمونه های که از این دوره در شیراز به یادگار مانده مجموعه زندیه در قلب تاریخی این شهر است. این مجموعه شامل ارگ کریم خانی، عمارت کلاه فرنگی (باغ نظر)، بازار وکیل، مسجد وکیل، حمام وکیل و آب انبار وکیل می شود.

مسجد نصیرالملک: مسجد صورتی یا مسجد نصیرالملک از محبوب ترین و برترین جاذبه های شیراز است و شهرت بسیاری میان گردشگران ایرانی و خارجی دارد. مسجدی که با کاشی کاری های منحصر به فرد و متمایز و شیشه های رنگی زیبایش لقب دومین مسجد زیبای دنیا را از آن خود کرده است.

- مسجد عتیق: این مسجد تاریخی، کهن ترین مسجد شیراز است و یکی از وسیع ترین و زیباترین مساجد جهان به شمار می رود. کتیبه های سنگی موجود در این مسجد از نمونه های ارزنده هنر خطاطی به شمار می روند و در همسایگی حرم شاهچراغ مجموعه مذهبی تاریخی جذابی به وجود آورده است.

دروازه قرآن: از مشهورترین دروازه های تاریخی ایران است و در ورودی شهر شیراز از سمت اصفهان و مرودشت قرار دارد. وجود بوستانی با صفا در نزدیکی دروازه قرآن لذت گشت و گذار در این جاذبه را چند برابر می کند و شب هنگام به دلیل چراغانی منحصر به فردش جلوه بسیار زیبایی دارد.

موزهای شیراز

شیراز به دلیل تاریخ غنی و همجواری با جاذبه های باستانی، تعدادی از مشهورترین و بهترین موزه های ایران را در خود جای داده است. در ادامه با تعدادی از مشهورترین موزه های شیراز و استان فارس آشنا می شویم.
موزه پارس: موزه پارس مشهورترین موزه شهر شیراز محسوب می شود و درون باغی زیبا با سروهای آزاد، درخت های نارنج و عمارتی کلاه فرنگی با معماری کاملا ایرانی -باغ نظر- قرار گرفته است. در این موزه اشیای مختلفی مانند کوزه ها و اشیای سفالی، سوزن دوزی های دوره صفویه و زندیه، قرآن هایی قدیمی منسوب به ائمه، اشیای متعلق به کریم خان زند و ... بسیاری دیگر در سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی به نمایش درآمده اند.
موزه تخت جمشید: در محوطه تخت جمشید موزه ای به چشم می خورد که در آن آثار دوره هخامنشی مانند گل نبشته های تخت جمشید، سرستون ها، سرنیزه و پیکان، گل میخ طلا، کتیبه حرم خشایارشا، خمره های بزرگ سفالی و ... در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
موزه هنرهای تجسمی یا هنرهای معاصر شیراز: موزه هنرهای تجسمی در خانه فروغ الملک در ساختمانی سه طبقه در زمینی به وسعت ۱۰۲۰ مترمربع برپا شده است. در این موزه که به همت حسن مشکین فام به موزه هنرهای تجسمی یا هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده، آثاری از هنرمندان معاصر فارس در زمینه نقش برجسته، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی ، هنرهای تجسمی و ...به نمایش درآمده است. از این موزه با نام موزه هنر مشکین فام نیز یاد می شود.
موزه مشاهیر | خانه زینت الملک: در نزدیکی باغ نارنجستان قوام بنایی زیبا و تاریخی به نام خانه زینت الملوک وجود دارد که محل برگزاری موزه مشاهیر شیراز است. در این موزه، تندیس ها و ماکت هایی از بزرگان و نام آوران شیراز از زمان های بسیار دور تا عصر حاضر دیده می شود.

موزه شاهچراغ: موزه آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) مجموعه ای گسترده از آثار مختلف تاریخی، مذهبی، هنری و فرهنگی مرتبط به دوره های پیش از تاریخ تا دوره معاصر است و شامل بیش از هشت هزار شی و بیش از سه هزار نسخه خطی و سند قدیمی می شود. برای دسترسی به این موزه باید خود را به ضلع جنوبی حرم شاهچراغ برسانید.

موزه نارنجستان قوام: این موزه در عمارت نارنجستان قوام قرار دارد و در آن اشیای اهدایی پروفسور پوپ، ایران شناس شهیر در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته شده است.

موزه آب شیراز: موزه آب شیراز در آب انبار وکیل برقرار است و در آن ماکت های سازه های آبی متعلق به دوره های مختلف و دیگر موارد مرتبط با آب به نمایش درآمده است.

موزه سنگ هفت تنان: این موزه در تکیه هفت تنان قرار دارد و به دلیل وجود قبر هفت عارف گمنام به این نام خوانده می شود. در قسمت جنوبی این تکیه باغچه ای پردرخت وجود دارد که امروزه از آن به عنوان موزه سنگ های تاریخی استفاده می شود. سنگ هایی که در این بخش به نمایش درآمده اند به قرن های سوم تا یازدهم هجری قمری تعلق دارند و با انواع خطوط کوفی، ثلث، توقیع، نستعلیق و نسخ تزیین شده اند.

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی: موزه ای با انواع گونه های جانوری، گیاهان و سنگواره ها در شیراز که برای ارتقا سطح شناخت مردم راجع به طبیعت و گونه های جانوری در سال ۱۳۵۳ احداث شده است. موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز شامل ۲۵۰۰ نمونه بی مهرگان، مهره داران و ۶۰ گونه گیاه دارویی، فسیل ماهی با عمر ۷۰ میلیون سال و انواع کانی ها و سنگ ها و فسیل هاست.

در سفر به شیراز، جاذبه هایی در شهرهای اطراف وجود دارند که باید حتما رفت و دید و از دست نداد. دیدنی هایی که در شهر دیگری قرار دارند اما با نام شیراز شناخته می شوند. در ادامه تعدادی از این دیدنی ها را به شما معرفی می کنیم تا در صورت امکان در برنامه سفرهای خود قرار دهید و از گشت و گذارتان لذت بیشتری ببرید.
۱- مجموعه تخت جمشید در فاصله تقریبی ۶۰ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
۲- مجموعه پاسارگاد و آرامگاه کوروش در فاصله تقریبی ۱۳۳ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
۳- نقش رستم و کعبه زرتشت در فاصله تقریبی ۶۷ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
۴- نقش رجب در فاصله تقریبی ۶۶ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
مجموعه تاریخی و باستانی ثبت جهانی شده دوران ساسانی استان فارس در کازرون در فاصله تقریبی ۱۴۳ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
مجموعه تاریخی و باستانی ثبت جهانی شده دوران ساسانی استان فارس در فیروزآباد فاصله تقریبی ۱۱۱ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
دشت ارژن فارس در فاصله تقریبی ۷۳ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
دریاچه مهارلو در فاصله تقریبی ۳۰ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
تنگ بستانگ در فاصله تقریبی ۱۴۰ کیلومتری از مرکز شهر شیراز
آبشار مارگون در فاصله تقریبی ۱۵۰ کیلومتری از مرکز شهر شیراز

حمل و نقل برون شهری
برای رسیدن به شهر شیراز می توانید از سیستم های حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای استفاده کنید. فرودگاه بین المللی شهید دستغیب، ایستگاه راه آهن شیراز و پایانه های اتوبوس رانی شهید کاراندیش، علی بن حمزه، امیرکبیر، شهید مدرس و شهید طباطبایی به مسافران خدمات رسانی می کنند.
حمل و نقل درون شهری
تردد در شهر شیراز با وجود تاکسی های متعدد خطی، خطوط اتوبوس رانی شهری و مترو به آسانی صورت می پذیرد و حمل و نقل عمومی کار دسترسی به نقاط مختلف را آسان کرده است.
شما همچنین می توانید با استفاده از سامانه نقشه همراه شیراز موقعیت مکانی خود را بر روی نقشه به راحتی مشخص کرده و با استفاده از وسایل نقلیه ای که می خواهید، مسیر خود را به راحتی پیدا کنید. همچنین با استفاده از این نقشه آنلاین می توانید به راحتی از وضعیت آنلاین ترافیک، دوربین ها، پارکینگ ها، مناطق شهرداری، جایگاه های CNG، مراکز معاینه فنی، پایانه های مسافربری، جایگاه های بنزین و ... باخبر شوید.
اقلیم و آب و هوا
شیراز در ناحیه مرکزی استان فارس قرار گرفته است. این ناحیه در تابستان ها هوایی گرم و خشک و زمستان ها آب و هوایی نسبتا معتدل دارد. میزان بارندگی نیز در این ناحیه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیمتر متغیر است.
بهار: هوایی خنک با وزش بادهای بهاری و همراه با بارندگی. اردیبهشت های شیراز آکنده از عطر بهارنارنج است و هر مسافری را مست می کند.
تابستان: در این فصل هوای شیراز گرم و خشک است.
پاییز: آب و هوای شیراز در پاییز به نسبت خنک است و هر از گاهی بارش باران اهالی شهر و گردشگران را غافلگیر می کند.
زمستان: شیراز در زمستان هوایی نسبتا معتدل به همراه بارندگی دارد و در دی ماه میانگین دمای آن به ۵ درجه سانتی گراد می رسد
جغرافیا
شیراز با مساحت ۲۴۰ کیلومترمربع در جنوب غربی ایران و تقریبا در نیمه شمالی استان فارس قرار دارد. این شهر در منطقه کوهستانی زاگرس و در ارتفاع متغیر ۱۵۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است و معادل ۵.۸ درصد از مساحت کل استان را در بر می گیرد.
شیراز از لحاظ طبیعی از سمت شمال به کوه های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی و از غرب به کوه دراک محصور می شود. شهرستان شیراز از شمال به شهرستان های مرودشت و ارسنجان، از شرق به شهرستان استهبان و فسا، از جنوب به شهرستان های جهرم و فیروزآباد و از غرب به شهرستان های کازرون و ممسنی می رسد. .
یادم هست در سفری که به شیراز داشتم مهمان یک خانواده گرم و مهربانی شیرازی شدیم. کلم پلویی که آنجا خوردم آنقدر خوشمزه بود که هیچوقت فراموش نمیکنم. شما هم فراموش نکنید.

کلم پلوی شیرازی: کلم پلوی مخصوص یکی از لذیذترین و محبوب ترین غذاهای شیرازی است. برای تهیه این غذا از کلم قمری، گوشت چرخ کرده، سبزی (ترخون، شوید، ریحان و تره) و آرد نخودچی استفاده می کنند. گوشت چرخ کرده را با آرد نخودچی و نمک و فلفل به صورت قلقلی درآورده و در روغن و کمی آبلیمو سرخ کنید. برنج آبکش شده را با کلم و سبزی های مخصوص مخلوط کرده و دم بگذارید و بعد از مدت زمانی در حدود یک ساعت گوشت های قلقلی را به آن اضافه کنید.
یخنی شیرازی: یَخنی، آبگوشت شیرازی است که با گوشت و نخود و پیاز و سیب زمینی طبخ می شود. ابتدا گوشت و نخود و پیاز و ادویه را با آب پخته و بعد سیب زمینی ها را اضافه کرده و بعد از پخت، آب مواد را جدا کرده و مواد را کوبیده و می خورند. آب آن را هم تلیت کرده و نوش جان می کنند.

شکرپلو شیرازی: یک نوع پلوی شیرین مخصوص شیرازی هاست که از شهد شکر، برنج، زعفران و خلال بادام تهیه می شود. برای تهیه این نوع غذا ابتدا برنج را با زردچوبه و آب روی اجاق قرار می دهند، سپس آن را دم می گذارند. قبل از دم کشیدن برنج آن را با کفگیر داخل سینی ریخته و شهد شکری که با زعفران مخلوط شده را به آن اضافه می کنند و دوباره برنج را دم می گذارند. پس از دم کشیدن کامل شکرپلو، پوست نارنگی شیرین شده و خلال بادام را روی آن می ریزند. شیرازی ها اغلب این پلو را با خورش قیمه سرو می کنند.

آش ماست: آش از غذاهای مورد علاقه مردم شیراز است. به شیراز که می روید، دکان های زیادی را می بینید که به پخت و فروش آش های سنتی شیراز مشغولند. آش ماست یکی از معروفترین آش های شیراز است که در بین اهالی این منطقه نیز طرفداران بسیاری دارد. برنج و پیاز داغ و لپه و سبزی و ماست مواد اصلی این آش است، به این صورت که لپه و برنج را با هم پخته و سبزی شِوید و ترخون را به آن می افزایند و گوشت را جداگانه با پیاز و ادویه می پزند و آن را کوبیده و با مواد دیگر مخلوط می کنند. زمانی که مواد کامل پخته شد ماست را به آن اضافه می کنند. این آش نسبت به آش های دیگر غلیظ تر سرو می شود.
آش سبزی: از محبوبترین آش ها بین شیرازی ها، آش سبزی ست. اهالی شیراز اغلب این آش را برای نذری در مراسم مختلف طبخ می کنند. آش سبزی با سبزی ترخون و تره، گوشت، برنج، لوبیا سفید، عدس، نخود، روغن و دارچین آماده و در اغلب اوقات با روغن داغ، پیاز داغ، آبلیمو و نان سنگک سرو می شود.
فالوده شیرازی: امکان ندارد به شیراز بروید و طعم این دسر خوش طعم را نچشید. دسری که در تمام ایران طرفدار دارد و بهترین نوع آن در شهر بهارنارنج ها تهیه می شود. شیرازی ها برای تهیه فالوده ابتدا نشاسته را در آب حل می کنند و آن را روی شعله کم می گذارند، وقتی غلیظ شد، ماده را داخل ظرف مسی استوانه ای ریخته و با دسته چوبی بر آن فشار می آورند. در انتهای این ظرف، بخشی به شکل آبکش وجود دارد که نشاسته به صورت رشته هایی باریک از آن خارج شده و به ظرفی دیگر که پر از یخ است، می ریزد. با این کار بلافاصله رشته های فالوده منجمد می شود. در انتها نیز شربتی که از شکر، آب و گاهی گلاب تهیه شده را روی رشته های فالوده می ریزند و کمی هم آبلیموی خوش عطر و طعم شیرازی به آن اضافه کرده و نوش جان می کنند.
سالاد شیرازی: آیا می توان کسی را در ایران پیدا کرد که از خوردن سالاد شیرازی لذت نبرد؟ این سالاد معروف در بیشتر سفره های ایرانی دیده می شود و بسیار طرفدار دارد. سالاد شیرازی با استفاده از گوجه، خیار، پیاز، نعنا خشک و آبلیمو درست می شود، به این صورت که گوجه، خیار و پیاز را نگینی خرد کرده و به آن نعنا و آبلیمو (یا آبغوره) اضافه می کنند.
مسقطی: از معروفترین خوردنی هایی که در شیراز می توان از طعم خوش آن لذت برد، مسقطی ست. البته بهترین نوع مسقطی مربوط به شهر لارستان فارس است و نمونه هایی عالی از آن در مغازه های شهر به فروش می رسد. مسقطی در اصل نوعی حلواست و از نشاسته پسته تهیه می شود. این شیرینی انواع مختلفی دارد از جمله: زعفرانی، پسته ای، گل محمدی، زرشکی و... .
خوردنی ها، غذاها و خوشمزه های شیراز در این لیست خلاصه نمی شود و این تنها گوشه ای از فرهنگ غذایی شیرازی ست. کوفته سبزی، لوبیا پلو شیرازی، دو پیازه شیرازی، آش انار، کلوچه شیرازی، بادام سوخته و ... دیگر خوشمزه های شیراز را شامل می شوند.