بوشهر؛ دیدنی های سرزمین دریا، نخل و آفتاب

استان ساحلی بوشهر به سرزمین دریا، نخل، آفتاب و مردمان خون گرم و مهمان نواز شهره است، در نوروز به لطف رحمت خداوندی، با باران های پاییزی و زمستانی خوش آب و رنگ شده در کنار ساحل های زیبا و شرایط آب و هوایی مناسب چشم انتظار پذیرایی از گردشگران است.

استان بوشهر با جاذبه های گردشگری بسیار درکنار دریای نیلگون فارس، نخلستان های سرسبز، دشت های پر از گل رنگارنگ، جاذبه های گردشگری طبیعی، بناهای قدیمی و بافت تاریخی، اقامتگاه های بوم گردی، روستاهای هدف گردشگری، پارک های ملی دریایی نای بند و دیر - نخیلو، موزه ها، بنادر و جزایر زیبا و ایستگاه های پرنده نگری و هزاران سوژه و منظره جالب و دیدنی دیگر سالانه مقصد گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور است.
این جذابیت ها باعث شده تا بوشهر پس از استان های گیلان و مازندران به عنوان سومین استان گردشگر پذیر کشور معرفی شود.
قابلیت ها و جاذبه های گردشگری، بازار و ساحل زیبا و دیدنی باعث شده 93 درصد مسافران نوروزی خواهان تکرار سفر به استان بوشهر باشند.
بنادر و سواحل طولانی با خلیج فارس با توجه به فراهم بودن امکانات و زیرساخت های مختلف گردشگری و ورزش های آبی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان بوشهر به شمار می رود.
نخلستان های سرسبز و سربه فلک کشیده استان بوشهر جلوه بسیار دیدنی به این استان داده است و هیچ مسافری را بدون توقف و خرید مقداری محصولات خرما و نخل اجازه عبور نمی دهد.
دیدنی های استان بوشهر درحوزه های مختلف ازجمله طبیعی، تاریخی و فرهنگی برای گردشگران پرجاذبه است که درزیر شماری از آنها معرفی می شود.
* گنبد نمکی
گنبد نمکی یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد های نمکی ایران و خاورمیانه و از جمله جاذبه های طبیعی استان بوشهر است که در بهمن ماه سال 1386 به عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به ثبت رسیده است.
نوع نمک ها، گنبدها، غارهای منحصر به فرد، آبشارها و بلورها از جمله دیدنی های این گنبد نمکی است.
آتشکده وکلات مند، حاشیه سرسبز رودخانه های مند و باغان و جنگل های چاه چاهو و عمارت بنگه و شیرینه از آثار تاریخی و طبیعی موجود درشهرستان دشتی است که هر سال مورد بازدید گرشگران قرار می گیرد.
*موزه رئیسعلی دلواری
رئیسعلی دلواری از سرداران مبارزه با استعمار در استان بوشهر است که خانه وی در بخش دلوار از توابع شهرستان تنگستان تبدیل به موزه شده و پذیرای گردشگران است.
قلعه زایر خضرخان اهرمی، ساحل بندر دلوار، منطقه گردشگری سرسبز خائیز وکوه های پر از چشمه سار بیرمی، آبگرم معدنی اهرم، رودخانه باهوش و منطقه گردشگری دل آرام از مناطق دیدنی و گردشگری شهرستان تنگستان است.
*منطقه شکار ممنوع کوه سیاه دردشتستان
این منطقه کوهستانی در محل قشلاق عشایرقشقایی است که در حدود7 هزار راس کل، بز، قوچ و میش وحشی در این زیست پناهگاه زندگی می کنند.
دشت های سرسبز و رودخانه های دالکی، شاپور و حله، آبشارها و مناطق دیدنی بوشکان و ارم با آثار باستانی کاخ اردشیر و گور دختر هخامنشی، کاروانسرای مشیرالملک برازجان، کاخ بردک سیاه و چرخاب، شاهزاده ابراهیم و نخلستان های سعدآباد، آبپخش و وحدتیه، سد شهید رئیسعلی دلواری با دشت های سر سبز شبانکاره از جمله مناطق مهم گردشگری این شهرستان است.
*گورستان و منطقه باستانی سیراف
بندر سیراف با سواحل زیبا و بناهای گردشگری باستانی و قلعه تاریخی نصوری و موزه آن در شهرستان کنگان برای گردشگران علاقه مند به جاذبه های تاریخی و باستانی و محققان و پژوهشگران بسیار مهم است.
*پارک ملی دریایی دیر- نخیلو در شهرستان دیر
این پارک ملی در جنوب استان بوشهر قرار دارد و ایستگاه پرنده نگری و دیدن فوج فوج پرستو های دریایی است که برفراز ساحل پرواز می کنند و در هنگام فرود همه ساحل شنی را از رنگهای سیاه و سفید پر و بالهای خود می پوشانند، یا تخمگذاری و جوجه آوری لاکپشت های دریایی در سواحل این پارک منظره های دیدنی است که هر گردشگری را می تواند ساعت ها محو خود کند.
*بازار بوشهر
بازار قدیمی بوشهر مانند دیگر شهرهای ایران مرکز اصلی داد و ستد، تهیه مایحتاج زندگی و رونق بخشیدن به شهر است این بازار در زمان قاجاریان با معماری زیبا و دیدنی آن دوران تاسیس شد.
معماری آن به گونه ای است که نور مناسب به داخل بازار می آید ولی هنگام باراش باران آب به داخل بازار نفوذ نمی کند.
*سی نیز
سی نیز یا شی نیز بندری باستانی در بخش امام حسن واقع در شهرستان دیلم استان بوشهر است که در ناحیه شمالی استان میان دو بندر مهروبان و جنابه (گناوه) قرار دارد و صنعت پارچه بافی آن شهرتی جهانی دارد.
در کنارجاذبه های تاریخی و طبیعی در استان بوشهر، برپایی نمایشگاه ها و بازارچه های مختلف نوروزی، جشنواره های نمایشی، موسیقی، گشت های دریایی و ده ها برنامه جذاب دیگر برای سرگرمی و رفاه گردشگران نوروزی در استان بوشهر برپا می شود.