معرفی منطقه زیبا و بکر لرستان برای گردشگران

این روزها همه در تلاش و تکاپو هستند. نزدیکی های آمدن بهار است و شکوفه های زیبای بهاری در حال شکفتن و عطر پراکنی هستند. همه تقریبا با شادی و نشاط در انتظار آمدن بهار هستند.

همه مردم یکسال سخت ِ کاری و یا تحصیلی را پشت سر گذاشتند و منتظرندتا تعطیلات عید نوروز از راه برسد تا اندکی استراحت کنند یا برای تغییر در روزمرگی زندگیشان به سفر بروند. شاید سفر رفتن یکی از بهترین نکته های عید نوروز باشد. در این بین همه درصدد هستند تا ببیند به کجا سفر کنند بهتر است. عده ای سفرهای خارج از ایران را انتخاب میکنند اما خیلی از مردم ایران به خصوص در این روزهای گرانی و بی ثباتی استطاعت رفتن به سفرهای خارج از مرزهای ایران را نداشته باشند اما باز هم جای نگرانی نیست ایران خودمان عروس هزار رنگ خاور میانه است و در زیبایی همتا ندارد. تنها باید بگردی و ببینی هر شهری چه جاهایی برای دیدن و گردشگری دارد.

لرستان یعنی سکونتگاه مردم لر. مردمی که از تیره های اصیل ایرانی هستند و می توان گفت: پیشینه ی اقوام مختلف آن ها، هم سن و سال تاریخ ایران است.
لرستان یعنی سکونتگاه مردم لر. مردمی که از تیره های اصیل ایرانی هستند و می توان گفت: پیشینه ی اقوام مختلف آن ها، هم سن و سال تاریخ ایران است. اگر به دنبال سفر در بخش هایی با فرهنگ اصیل و دست نخورده هستید، لرستان می تواند جایی متفاوت برای شما باشد. قدمت چند هزار ساله ی این منطقه باعث شده تا از نظر باستان شناسی به یکی از مهم ترین استان های کشور تبدیل شود. علاوه بر آن به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی ویژه، دارای کوهستان های زیبا و آبشار های پر خروش است و به همین دلیل مقصدی پر از دیدنی برای گردشگران به حساب می آید. با این مطلب همراه باشید تا بخشی از زیبایی های ایران را در سفر به لرستان، در کنار هم ببینیم.
لرستان دارای آب و هوای متنوعی در بخش های مختلف است. این تنوع در اقلیم باعث ایجاد جاذبه های طبیعی متفاوت در این بخش از کشور شده است. با دیدنی های طبیعی و تاریخی این اقلیم آشنا شوید و با کوله باری از اطلاعات، سفر خود را به این خطه کوهستانی پر طرفدار آغاز کنید.
قلعه فلک الافلاک، دژ مستحکم ساسانیان

خرم آباد یکی از شهر های قدیمی و سومین شهر پر جمعیت ایران است. شهری که حتما باید یک بار هم که شده آن را در لیست سفر های خود قرار دهید. این شهر سابقه تاریخی طولانی نیز دارد و آن را محل شکل گیری تمدن ایلامی ها می دانند. قلعه فلک الافلاک یکی از آثار تاریخی به جا مانده در این شهر است که البته پیشینه ی آن به دوره ی حکومت ساسانیان بازمی گردد؛ اما نام فلک الافلاک را قاجار ها بر آن گذاشتند. این قلعه مانند اغلب دژها، جایی برای تامین امنیت شهر بوده که به فراخور زمان تغییر کاربری داده بود.
بر طبق اسناد تاریخی مدتی از این قلعه به عنوان پادگان نظامی و محل آموزش سربازان استفاده می شد. پس از آن زندانی برای نگهداری اسرای رومی بود و بخشی از عمرش را نیز به عنوان خزانه سپری کرده است. قلعه فلک الافلاک حدود ۵۰۰۰ متر وسعت دارد و از سنگ، آجر، گچ و ساروج ساخته شده و با وجود این هنوز هم مستحکم و پابرجا میزبان گردشگران است. اگر عکسی از نمای بالای قلعه ببینید، بخشی از درخشش معماری اصیل ایرانی را در آن خواهید دید. امروزه این جاذبه به موزه مردم شناسی، هنر های دستی و باستان شناسی تبدیل شده و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

بام لرستان، نگاهی متفاوت به شهر خرم آباد

بازدید از مکان های دنج و گوشه و کنار های کمتر دیده شده در هر شهر، بخشی از لذت کشف در سفر است. بام لرستان یکی از جاذبه های استان است که البته می تواند به تجربه ای لذت بخش برایتان تبدیل شود. در هنگام ورود به شهر خرم آباد سراغ کوهی به نام مدبه را بگیرید. امروزه بر بالای این کوه مجتمع تفریحی و رفاهی ساخته شده تا بام خرم آباد را به خاطره ای شیرین برای گردشگران تبدیل کند.

اینجا بالاترین نقطه شهر خرم آباد است. می توانید ساعت ها از بالاترین نقطه، زیبایی های شهر را به تماشا بنشینید. به تازگی در این منطقه پژوهشگاه گیاهان دارویی ساخته شده و رصد خانه نیز در حال ساخت است. شب های تماشایی این منطقه را در سفر به لرستان، به ویژه در نسیم خنک بهاری از دست ندهید.

دریاچه کیو، چشمه جوشان در میانه شهر

اینجا تفرجگاه دوست داشتنی اهالی شهر خرم آباد است. دریاچه ای که درست در میانه ی شهر قرار گرفته و باعث شده تا طراوت بی نظیری به شهر ببخشد. این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در میان شهر، دسترسی فوق العاده ای دارد. پس از ورود به محوطه، به ویژه در ساعت های عصر با طبیعتی سرزنده مملو از اهالی شهر مواجهید که برای گذران ساعت های فراغت خود به این دریاچه محبوب آمده اند. دریاچه کیو در حدود ۷ هکتار مساحت دارد و عمق آن در قسمت هایی به ۷ متر نیز می رسد. به دلیل این ویژگی ها، همه ی تفریحات آبی را می توانید در این دریاچه تجربه کنید. قایق موتوری، جت اسکی، شاتل و اسکی روی آب هیجان دیدن این جاذبه را بیشتر خواهد کرد. در بخش دیگری از پارک زمین بازی کودکان با وسایل ایمن و مجهز قرار داده شده تا پاسخی سرگرم کننده برای همه سنین داشته باشد. همچنین فضای سبز اطراف دریاچه محیط مناسبی برای برپایی پیک نیک های خانوادگی است.

آبشار بیشه، سربرآورده از جنگل های بلوط

حتی اگر تا به حال به لرستان سفر نکرده باشید، حتما نام این آبشار در لیست زیباترین آبشار های ایران به گوشتان خورده است. یا شاید عکسی را در میان هزاران عکس از دیدنی ترین جاذبه های ایران دیده اید و نمی دانستید که این نمای پر خروش دل انگیز، آبشار بیشه در استان لرستان است. آبشار بیشه را زیباترین آبشار استان لرستان می دانند. جایی که آب از میان درختان بلوط و تپه های کوهستانی و از ارتفاع ۴۸ متری به پایین سرازیر شده و عبور از درختان باعث ایجاد انشعاب های دیدنی در آن شده است. اگر می خواهید از این آبشار دیدن کنید باید راهی جاده اراک- خرم آباد شوید. نرسیده به دورود باید مسیر خود را به سمت روستای بیشه کج کنید و ماشین خود را در روستا پارک کنید. ادامه مسیر را باید در طبیعت زیبای لرستان قدم بزنید تا به آبشار دیدنی بیشه برسید. شدت جریان آب و همچنین سطح نامناسب و تفاوت عمق باعث شده تا دریاچه ی ایجاد شده در مسیر آبشار محلی نامناسب برای شنا باشد. پس به نکات ایمنی توجه کنید و تنها از تماشای این زیبایی ها لذت ببرید.
آبشار های آب سفید، گریت، چکان و وارک از دیگر آبشار های دیدنی در سفر به استان لرستان هستند.


تنگه شیرز، منظره رویایی لرستان

تنگه شیرز از جاذبه های رویایی در سفر به لرستان است. باید های دیدنی این استان بدون تنگه شیرز کامل نخواهد بود. این منطقه در نقطه تلاقی لرستان، کرمانشاه و ایلام قرار دارد و شاید این جغرافیای منحصر به فرد یکی از دلایل ایجاد اقلیم متفاوت و البته بسیار زیبای آن است. عظمت کوهستان، همزیستی بی همتای صخره و رود و جنگل و شکل عجیب و طبیعی دیواره ی کوه ها باعث شده تا تنگه شیرز را بهشتی در غرب ایران بدانند. پیاده روی در این تنگه به ویژه اگر علاقه مند به کوهستان باشید، بهترین تفریح در سفر به لرستان برای شما خواهد بود. برای بازدید از این منطقه حتما کفش مناسب پیاده روی و آب معدنی به همراه داشته باشید.
وجود کوهستان های زیبا در این منطقه باعث شده تا تعداد بسیاری از این تنگه های دیدنی و راز آلود در قلب کوه ها ایجاد شود. تنگه هلت و لی لی دورود نیز از همین نوع تنگه هستند که از جاذبه های مهم لرستان به حساب می آیند.


دریاچه گهر، نگین زاگرس

شاید دریاچه ای به طول یک و نیم کیلومتر در میان دریاچه های پهناور ایران، کوچک و بی اهمیت به نظر برسد. اما دریاچه گهر از نظر طبیعی آنقدر اهمیت داشته و زیبایی را در دامنه زاگرس به همراه آورده که به آن نگین زاگرس لقب داده اند. این دریاچه در حوزه شهرستان دورود قرار گرفته و در اطراف آن می توانید طبیعتی بی نظیر را به تماشا بنشینید. متاسفانه با راحت تر شدن مسیر دسترسی و افزایش گردشگر، طبیعت این دریاچه در خطر است. اگر مسافر این بخش از لرستان هستید، به طبیعت زیبای پیرامون آن احترام بگذارید.

دشت لاله های واژگون، جاذبه شگفتی ساز الیگودرز

بهار همیشه پر از هدیه های طبیعت است. دشت لاله های واژگون یکی از این نعمت های بهاری است که در اواخر فروردین می توانید آن را در الیگودرز ببینید. در این زمان دامنه زاگرس پر است از لاله های قرمز رنگ واژگون و شما می توانید زیباترین چشم انداز بهاری را در سفر به لرستان ببینید.

در این زمان جشنواره های محلی زیبایی به مناسبت فصل رویش در این منطقه برگزار می شود که تماشای آن ها خالی از لطف نیست. حضور در جشن های شاد و پوشیدن لباس محلی لری از تفریحات این منطقه در فصل بهار است.

تونل برفی ازنا، جاذبه سپید اشترانکوه

اگر در دامنه ی اشترانکوه واقع در شهرستان ازنا به پیش بروید به تونلی برفی می رسید. تونلی که به صورت طبیعی دارای یخ و برف است و نمایشگاهی زمستانی و جذاب در دل کوه به حساب می آید. این تونل زیبا و دیدنی در فصل بهار و تابستان منبع آب شیرین روستا های اطراف است. طول این تونل برفی ۸۰۰ متر و ارتفاع آن حدود ۳ متر است.
هر شهر از استان لرستان می تواند لیستی از جاذبه های دیدنی را پیش روی شما بگذارد. تماشای این زیبایی ها را تجربه کنید و این تجربه های ناب را با ما درمیان بگذارید.