ایران کشور هزار رنگ

سفر کردن یکی از راههایی است که هر انسانی برای رهایی از خستگی و روزمرگی زندگی به آن پناه میبرد. یکی از نیازهای اساسی انسان بعد از خوراک و پوشاک و مسکن نیاز به سفر کردن است.

یک وقت هایی هست که در زندگی خیلی احساس خستگی میکنید. روزمرگی های زندگی و راس ساعت سر کار رفتن و برگشتن آدمی را شبیه به یک ربات می کند. رباتی که توجه و احساسش را نسبت به زبیایی های زندگی از دست داده است. دراین بین چیزی که نیاز است تغییراست. تغییری که عادات های روزانه ما را دگرگون کند و رنگ و بوی متفاوتی به زندگیمان بدهد. و سفر بهترین راه برای دگرگونی روزمرگی های ما است. سفر کردن هیجان انگیز است اما هزینه های خودش را هم به همراه دارد. آدمها چند مدل هستند. تعدادی از افراد هستند که دلشان میخواهد سفرشان هیجان زیاد داشته باشد بنابر این خودشان کوله پشتی شان را روی دوش می اندازند و به دل سفر میزنند و هر چه پیش آید خوش آید، اما عده ای از افراد هستند که برنامه ریزی دقیقی باید داشته باشند. هر کدام از این نوع آدمها که باشید فرقی نمی کند. سفر همیشه حال آدمها را خوب می کند. سفر کردن هم دونوع داریم سفرهای داخلی و خارجی ولی فکر میکنم به عنوان یک ایرانی بهتر است ابتدا ایران را بگردیم و کامل همه جای آن را ببنیم تا به خارج از ایران برسیم. ایران کشور بسیار زیبایی است و مناطق بکر و دست نخورده ای دارد که باید به کشف آن رفت و شاید هزاران هزار بار زیباتر از کوههای آلپ باشد. اما نکته اینجاست که ما آنها را نمیشناسیم و گرنه قابلیت های ایران برای گرشگری بسیار بالاست. شمال کشورمان زیباترین مناطق را دارد، مسحور کننده و اعجاب انگیز اما این تنها در شمال کشور نیست. خوشبختانه ایران سرزمینی است چهارفصل و انواع آب و هواهای مختلف کشورهای مختلف را در خود دارد، از مناطق شرجی گرفته تا جنوبی و شرقی و غربی، همه این استان ها و مناطق بکر آن منتظر شما هستند تا بروید زیبایی هایشان را ببینید و خستگی از تن به در کنید. برای آشنایی بیشتر با مناطق دیدنی ایران مطالب زیر را بخوانید.

تعریف گردشگری
سازمان جهانی گردشگری با توجه به تمامی تعاریف گردشگری که تا قبل از سال ۱۹۹۴ ارائه شده بودند در سال ۱۹۹۵ یک تعریف نهایی منتشر کرد:
«مجموعه فعالیت های فرد یا افرادی که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود مسافرت و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت می کنند و هدف از مسافرت آنان نیز گذراندن اوقات فراغت است. البته اهدافی نظیر اشتغال و کسب درآمد شامل آن نمی شود» بر این اساس کسانی که شامل این تعریف می شوند نیز گردشگر نامیده می شوند.
گردشگری در ایران
با دقت در سفرنامه هایی که به جای مانده به این نتیجه می رسیم که آنچه از قرن نهم تا قرن چهاردهم میلادی وجود دارد، گردشگری توسط مردمانی است که از منطقهٔ جغرافیایی ایران پیش از دورهٔ اسلامی است به کشورهای خاورمیانه و خاور دور، مانند: ژاپن و اروپا سفر می کردند. این گردشگران گزارش سفر خویش را در کتاب های جغرافیائی یا در پژوهش های تاریخی و عقیدتی ارائه داده اند؛ و در این دوران خبری از رفت و آمد گردشگران اروپایی و مردمان غربی نیست؛ و گویا آنان هیچ گونه علاقه ای به گردشگری نداشته اند. گاهی به یک جهانگرد و تاجر یهودی غربی در بلاد شرق برمی خوریم. از قرن پانزدهم به بعد، به ویژه در قرن هفدهم می بینیم که جریان گردشگری به طور دقیق به عکس جریان یافته است. جهانگردان مهم را غربیان تشکیل می دهند که به سرزمین های شرق روی آورده و گزارش های گوناگونی از آداب، میراث فرهنگی، شیوه های حکومتی، اجناس و محصولات شهرهای اسلامی داده اند و خبری از جهانگردان مسلمان نیست یا اگر رحله هائی وجود دارد، در محدوده سفر حج و از منطقه ای اسلامی به منطقه ای دیگر است.

صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان دارا است. در سال ۱۳۹۵، مجموعاً ۴٬۹۱۱٬۹۲۰ گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده اند و نسبت به سال قبل از آن ۹٫۹ درصد کاهش داشته است.
این صنعت از توسعه ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده است. از دلایل آن می توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه اشاره کرد. بی خبر بودن سرمایه گذاران از زمینه های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار اخبار منفی از ایران، محدودیت های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی و همچنین تنش های سیاسی با بعضی کشورهای غربی نیز از دیگر موانع در راه رشد صنعت گردشگری در ایران است.
در مقایسه با ایران، برخی کشورها توانسته اند کارنامه موفقی را در این زمینه از خود برجای بگذارند. به طور مثال تنها در سال ۲۰۰۷ میلادی، حدود ۵میلیون گردشگر خارجی از شهر دبی در کشور امارات متحده عربی در جنوب خلیج فارس دیدار کردند.۰ این در حالی است که کشور ایران با سهمی کمتر از یک پانزدهم تعداد گردشگران شهر دبی در سال مشابه، تنها کمتر از یک درصد سهم درآمد جهانی از صنعت توریسم را به خود اختصاص داده است.

مناطق شمالی
غار یخ مراد از جاذبه های طبیعی گردشگری ایران
سواحل دریای خزر (کاسپین)، تالاب انزلی و ماسوله از دیدنی های این ناحیه هستند. منطقه کوهستانی ماسوله در استان گیلان که حدود ۳۰ آبادی کوچک و بزرگ را دربردارد خانه ها با استفاده از چوب و پنجره های مشبک چوبی به صورت مشرف بر یکدیگر در دامنه کوه بنا شده اند. از جمله جاذبه های طبیعی این ناحیه پارک جنگلی سی سنگان است که در شرق شهرستان نوشهر قرار دارد. در این ناحیه جنگلی امکاناتی نظیر میز و نیمکت های چوبی، سرویس های بهداشتی، آلاچیق چوبی، اجاق های آتش و چادرهایی جهت اسکان مسافران ساخته شده است که البته به نسبت انبوه مسافران ناکافی است. متأسفانه در این ناحیه به دلیل عدم فرهنگ صحیح استفاده از پارک و کارهایی نظیر روشن کردن آتش زیر درختان، کندن پوست درختان با چاقو، ریختن زباله و استفاده از تفنگ های ساچمه ای محیط زیست تخریب می شود.
یکی دیگر ار جاذبه های برجسته طبیعی در شمال ایران پارک ملی گلستان است که بین گنبد کاووس و بجنورد قرار دارد. در این پارک همانند پارک های ملی دیگر کشورها، منطقه ای به بخش تفرجگاه اختصاص یافته که سالیانه صدها هزار نفر به آن وارد می شوند. تجمع بیش از اندازه توریست ها در مراکز تفریحی این ناحیه سبب، آسیب رساندن به پوشش گیاهی و فرار و جابه جایی غیرعادی حیوانات می شود و آلودگی های ایجاد می کند.
سواحل جنوبی ایران
کناره های خلیج فارس و تنگه هرمز به دلیل آب و هوای گرم برای گذراندن اوقات فراغت به ویژه در فصل زمستان مناسب است. جنگل های سحرآمیز حرا در سواحل بندرعباس که به هنگام مد تا نیمه به زیر آب می روند و هنگام جزر سر از آب بیرون می آورند از دیدنی های این ناحیه است.
مناطق غرب و شمال غربی
ارتفاعات البرز و زاگرس در هنگام زمستان که پوشیده از برف است حوزه های ورزش زمستانی را تشکیل می دهند. در فصل تابستان دامنه ها این ارتفاعات با آب و هوای معتدل، چشم اندازهای طبیعی زیبا، آبشارها، چشمه سارها و غارهای طبیعی به نواحی جاذب تبدیل می شوند. دامنه های شاهو و آبیدر در کردستان و همچنین دامنه های سبلان و سهند در آذربایجان و مراغه، اردبیل و مشگین شهر منطقه دماوند در البرز و… از نواحی عمده جذب مسافر در فصل تابستان است. از حوزه های مهم ورزش زمستانی در ایران می توان آبعلی، دیزین، شمشک و توچال را در ارتفاعات البرز نام برد.
آب های معدنی یکی از عوامل توسعهٔ گردشگری در هر ناحیه محسوب می شود. با نگاهی به نقشه پراکندگی چشمه های آب معدنی ملاحظه می کنیم که اکثر این چشمه ها در مناطق فعال زمین شناسی چون مشگین شهر، سرعین، مراغه، لاریجان، آوج و … تمرکز یافته اند.