آیا تجهیزات آتش نشانی تناسبی با خطرات احتمالی تهران دارد

چهار سال پیش با جان باختن دو زن کارگر در آتش سوزی ساختمان پنج طبقه خیابان جمهوری به دلیل فرسوده بودن و نبود تجهیزات مناسب آتش نشانی و امدادی مثل نردبان هیدرولیکی و بالابر, نخستین انتقادها به کمبود تجهیزات آتش نشانی پایتخت در محافل مختلف از جمله شورای شهر تهران مطرح شد
حتی حسن روحانی, رئیس جمهوری به وزارت کشور خود دستور داد که به موضوع رسیدگی و در اسرع وقت گزارشی را از این حادثه ارائه کند اما انفعال و سکوت متولیان ایمنی شهری در به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی باعث شد دی ماه پارسال حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو به آتش سوزی بزرگی تبدیل شده و تعداد کشته های آن بیشتر شود, به طوری که حتی خود آتش نشان ها هم در بین جان باختگان باشند با این حال به اعتقاد کارشناسان و نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنان تجهیزات آتش نشانی تهران تناسبی با خطرپذیری پایتخت ندارند بنابراین باید گزارش هزینه کرد بودجه آتش نشانی تهران توسط شهرداری اعلام شود

اعتباراتی که در جای دیگر هزینه شد

حادثه پلاسکو در حالی اتفاق افتاد که هفت ماه قبل از حادثه پلاسکو رحمت الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران با انتقاد از تامین نشدن اعتبار برای تجهیز خدمات آتش نشانی از شورای شهر خواست هرچه سریع تر لایحه به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی را تصویب کند. تامین شدن اعتبارات مربوط به تجهیزات آتش نشانی در حالی است که قرار بود از سال 94، 140 میلیارد تومان از محل دو درصد درآمد عوارض شهرداری برای تامین تجهیزات مورد نیاز و آموزش پرسنل اختصاص یابد که به گفته حافظی تا بهمن 95، 54 میلیارد تومان آن محقق شده بود و شهرداری تنها 25 میلیارد تومان آن را به آتش نشانی پرداخت کرده است. علاوه بر این در بودجه 95 شهرداری تهران هم 567 میلیارد تومان به آتش نشانی اختصاص داده شده بود که به گفته حافظی در جای دیگری هزینه شده است؛ به طوری که حافظی از شهردار تهران خواست توضیح دهد این اعتبارات کجا هزینه شده است. ماجرا به همین جا ختم نمی شود، چرا که لایحه به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی در ابتدا بودجه این کار را هزار میلیارد تومان مقرر کرده بود که این مقدار طی برنامه پنج ساله شهرداری تهران به 600 میلیارد تومان کاهش یافت. این در حالی است که بر اساس لیستی که برای تامین تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی از جمله بالابر، نردبان، دستگاه برش صنعتی فولاد و جرثقیل های 300 و 450 تن وجود دارد، پیش بینی می شود با 92 میلیارد تومان می توان این تجهیزات را خرید.

ردیف بودجه مشخص برای آتش نشانی

آتش سوزی پلاسکو باعث شد دولت در بودجه 96 ردیف مشخص 100 میلیارد تومانی برای تجهیزات آتش نشانی در نظر بگیرد. با این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به شرایط ریسک پذیری پایتخت و خطرات احتمالی پیش روی شهروندان خواستار نظارت بر تخصیص این منابع هستند. به طوری که محمد رضا نجفی، نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با اشاره به اینکه تجهیزات آتش نشانی تناسبی با ریسک پذیری تهران ندارد، خواستار اعمال دقیق استانداردها و تجهیز المان های مختلف شهری برای کاهش ریسک و خطرات از شهرداری شد. او خطرپذیری تهران را به زمان بر بودن نوسازی زیرساخت ها و در اولویت نبودن موضوع ایمنی در شهر نسبت داد. نجفی ادامه می دهد که اگر چه منابع مصوب شورای شهر و مجلس اختصاص داده شده به لحاظ عدد و رقم کافی نبوده است اما همین مقدار هم به درستی و در زمان مناسب تخصیص نیافته است. به گفته او وظیفه قانونی و ملی شهرداری ارائه گزارش نحوه هزینه کرد منابع تجهیزات آتش نشانی است بنابراین باید این گزارش را ارائه کند.

ورود مجلس بر تامین منابع مالی آتش نشانی

طیبه سیاوشی شاه عنایتی دیگر نماینده تهران هم در این باره گفت که بعد از بحران پلاسکو مردم نسبت به تجهیزات آتش نشانی توجه ویژه ای کردند اما متاسفانه بودجه توسعه تجهیزات آتش نشانی صرف هزینه های دیگر شده بود. به همین دلیل مجلس با همراهی شورای شهر باید بر نحوه تامین منابع مالی آتش نشانی نظارت دقیق داشته باشد. صدیف بدری، عضو فراکسیون شهری مجلس هم از شهرداری تهران خواسته است در تخصیص منابع آتش نشانی سلیقه ای عمل نکند و از شورا خواست نظارت دقیقی در این باره داشته باشد.

نظارت دقیق در شورای جدید

سید مهدی مقدسی، عضو فراکسیون شهری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید در بودجه سالانه شهرداری و در برنامه پنج ساله شهرداری در کلانشهرها توجه ویژه ای به بحث ایمنی و آتش نشانی شود، در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید: « وظیفه شهرداری فقط دادن مجوز برج سازی نیست، بلکه طبق قانون موظف است نسبت به تامین تجهیزات مدرن و تکنولوژی های به روز اقدامات لازم را انجام دهد.» در این میان او معتقد است که علاوه اینکه سایر نهادها باید به وظایف نظارتی خود عمل کنند، شورای شهر باید به بخشی از وظایف که ارتباط مستقیمی با شهرداری دارد، نظارت کند. او ضمن تبریک به اعضای جدید شورا از آنها خواست بر موضوع ایمنی و تامین تجهیزات آتش نشانی حساب ویژه ای باز کنند تا در زمان بروز بحران مشکلی پیش نیاید.