روز غزه تحقیق درمورد روز غزه 29 دی

روز غزه در 29 دی سال 1387, مردم دلاور غزه با مقاومت مثال زدنی شان بر رژیم غاصب صهیونیستی غلبه کردند و پیروز شدند در این مقاله به جوانب مختلف این واقعه و سخنان مقام معظم رهبری درباره آن اشاره شده است

فلسطین از سپیده دم تاریخ تاکنون محور رویدادها در جهان بوده است. هر رویداد و حادثه ای که از این کشور برخیزد تأثیر بسزایی بر کشورهای دنیا می گذارد چراکه این کشور مهد مذاهب آسمانی و مقصد اشغالگران در طول تاریخ بوده است. و حوادث و رویدادهایی که از زمان اشغال فلسطین به دست صهیونیست ها تاکنون افتاده است می تواند شاهد یک تاریخ عظیم از عزت و ذلت را در سراسر تاریخ منعکس کند.

غزه نامی آشنا ولیکن غریب در ادبیات رسانه های بین المللی است. این شهر از اصیل ترین و قدیمی ترین شهرهای عربی است که دارای تلفظ های مختلفی است که همانند شهرهای باستانی بر سر آن در طول تاریخ اختلاف وجود داشته است و معروف ترین نام آن «غزه هاشم» هست که بنا به وجود بارگاه جد پیامبر اکرم (هاشم بن عبد مناف) نامیده شده است. این شهر با توجه به قدمت دیرینه اش، آماج حملات گسترده ای از اشغال گران قرار گرفته و باید غزه را محصورترین سرزمین تاریخ دانست. سرزمینی که از دریا و آسمان و زمینش بر سر مردمانش گلوله بارید اما آن مردم سر خم نکردند.

غزه بارها موردتهاجم رژیم اشغالگر قرار گرفت که آخرین آن ها در سال 2014 در جنگ 51 روزه بود. این شهر امروزه محصورترین نقطه جهان چه از منظر استراتژیک و چه از منظر سیاسی است چراکه هر نوع تردد در این محور از سوی اشغالگران ممنوع شده و دروازه های رفح را بر این مردم بسته اند. دریا هم جای امنی برایشان نیست تا صیادان تور ماهی گیری پهن کنند و زندگی خود را بچرخانند.

استقامت و ایستادگی اهالی غزه باوجود حصار همه سویه و کمبود مواد غذایی و دارویی مثال زدنی است تا جایی که این ایستادگی امروز به عنوان اسطوره صبر و مقاومت نامیده می شود. آنچه در غزه دیدنی است سکونت تمامی طوایف و گونه های اجتماعی و فرهنگی مختلف ذیل محور پایداری و ایستادگی است. مفهومی که سالیان درازی است ارتش تادندان مسلح اسرائیل بر آن است تا نابودش سازد و آن را از متن زندگی مردم فلسطین حذف کند. در هر حمله ای هم صهیونیست ها بودند که شکست خوردند و که نتوانستند ذره ای از خاک غزه را در اشغال خود نگه دارند.

باید بدانیم استقامت و پایداری در مقابل رژیم اشغالگر قدس که تادندان مسلح است و به تعبیر بسیاری از مؤسسات بین المللی پنجمین ارتش دنیا محسوب می شود حاصل اتحاد آن مردم است و در ادامه نیز مستلزم وحدت ملت های اسلامی و حمایت همه جانبه آن ها از این منطقه محصور است. به طوری که استقامت امروز مردم در فلسطین -به ویژه غزه- یادگار رشادت های مردمانی است که با آرزوی آزادی قدس شریف به شهادت رسیدند. چه زیبا رهبری معظم انقلاب در پیام خود با مردم غزه سخن گفتند. ایشان فرمودند : «خدای متعال به مردم غزه این توفیق را داده است که در مقابل این دشمن خشن و ددمنش استقامت کنند، ایستادگی کنند و آن‏ها پاسخ ایستادگی خودشان را هم گرفتند و آن عزت مردم غزه بود؛ نشان دادند که با ایستادگی، با مقاومت، با سخت‏کوشی می توان با همه حجم کوچک، بر یک حجم بزرگِ پیچیده مسلحِ تأییدشده و حمایت شده از طرف قدرت های بزرگ فائق آمد. این یک پیام است به دنیای اسلام، دنیای اسلام اگر می خواهد در مقابل حملات دشمنان و خباثت های دشمنان و توطئه های دشمنان و نامردی ها و ناجوانمردی های دشمنان آسیب ناپذیر بماند، باید باقدرت از خود دفاع کند، باید در خود، قدرت ایجاد کند؛ هم قدرت معنوی که قدرت ایمانی و عزم اراده است و هم قدرت مادی.» (1/9/1391)

عزت و کرامتی که مردمان غزه در جهان با آن توصیف می شوند، حاصل بردباری و استقامت همه جانبه ای است که در شش جنگ ظرف مدت کمتر از ده سال تحمل کردند. پشتکار آن ها به همراه حمایت و دعای ملت های مسلمان بخصوص مردم غیور شهیدپرور جمهوری اسلامی ایران سبب شده تا در آخرین جنگ و عقب نشینی متجاوزین «شکرا لایران» بر سر خیابان های غزه نصب شود و مردم فلسطین از ته قلب از انقلاب اسلامی ایران تشکر کنند!

روز غزه، روز ایستادگی، مقاومت و پایداری در مقابل اشغالگران و بیگانگان خونخواه و رمز ایجاد وحدت و قدرت معنوی و مادی و قدم برداشتن به سوی ملت ها و کشورهایی مقاوم و قدرتمندتر است. غزه حالا نماد این ایستادگی است. روز بردباری و صبر و گرفتن انتقام خون عزیزانی است که تا ابد جانشان فدای آمال آزادی قدس شریف و دفاع از اسلام می شود. این روز را زنده و گرامی می داریم تا همیشه عزت و کرامت خود را حفظ و قدرت و یکپارچگی را به حداکثر برسانیم. یاد و نام غزه تا زمانی که مقاومت و تلاش برای ایجاد وحدت در امت اسلامی وجود داشته باشد ادامه دارد و فراموش نشدنی است.

سخنان رهبری درباره غزه و رسوایی جهان غرب

امروز آمریکا و غرب در قضیه ی فلسطین و در بسیاری از قضایای دیگر صریحاً دارند دروغ میگویند؛ صریحاً دروغ میگویند. فاجعه ی عظیمی مثل فاجعه ی غزه را در جنگ ۲۲ روزه وارونه وانمود میکنند. باید به این توجه کنیم. این را میخواهم یادآوری کنم. امروز غزه و فلسطین عرصه ی رسوائی غرب است. غرب با ادعای حقوق بشر بزرگ ترین و فجیع ترین نقض حقوق بشر را در غزه ندیده گرفته. تا روزهای متمادی غربیها در سال گذشته یک کلمه حرف به نفع مردم غزه و در دفاع از آنها نزدند. روزهای متمادی پشت سر هم میگذشت، ما هی گوشمان بود ببینیم آیا از اروپا -از آمریکا که هیچ- از سازمانهای حقوق بشر، از سازمانهای به اصطلاح مدافع آزادی، یک کلمه حرف به نفع مردم غزه صادر میشود؟ نمیشد. بعد از آنی که سر و صدای مردم بلند شد، مردم در کشورهای مختلف سر و صدا کردند، راهپیمائی کردند، تظاهرات کردند، حرف زدند، رسوائی بالا گرفت، شروع کردند به حرف زدن؛ فقط حرف! غرب هیچ گونه حمایتی از مردم غزه نکرد؛ در مقابل یک چنین فاجعه ی عظیمی که جلوی چشم همه داشت اتفاق میافتاد. تا امروز هم باز غرب در همان مواضع است. سازمان ملل خودش را رسوا کرد. آمریکا رسوا بود و رسواتر شد.

منبع : علی فیاض، askdin