با موتورسواران قانون گریز و هنجار شکن چه باید کرد آیا جریمه های سنگین راه حل مناسبی است

بسیاری مواقع مشاهده شده برخی موتورسواران به دلیل ازدحام در خیابان ها, از پیاده روها رفت و آمد می کنند و باعث اعتراض عابران و آسیب به سالمندان و کودکان می شوند یا از لابه لای خودروها رد می شوند و با آینه بغل یا سپر و گلگیر خودروها برخورد می کنند و از آن جایی که روی پلاک شان را خاک مالی کرده اند یا با قفل و زنجیر پوشانده اند, کسی نمی تواند شماره پلاک شان را یادداشت کند بعضی ها هم برای فرار از جریمه های سنگین, شماره پلاک خود را دستکاری می کنند که این هم ضد قانون است

ترافیک خیابان های تهران سال هاست عذاب جان مردم شده و سفرهای درون شهری با خودرو به دلیل راهبندان و توقف طولانی پشت چراغ قرمز کلافه کننده است. مترو نیز به دلیل ازدحام واگن ها، برخی ها را وا می دارد برای کارهای ضروری خود از موتورسیکلت استفاده کنند. موتوسیکلت هم وسیله خوبی است به شرط آنکه موتورسوار، مقررات را رعایت کند و به مردم با خوب راندن، احترام بگذارد. بسیاری مواقع مشاهده شده برخی موتورسواران به دلیل ازدحام در خیابان ها، از پیاده روها رفت و آمد می‎کنند و باعث اعتراض عابران و آسیب به سالمندان و کودکان می شوند. یا از لابه لای خودروها رد می شوند و با آینه بغل یا سپر و گلگیر خودروها برخورد می کنند و از آن جایی که روی پلاک شان را خاک‎مالی کرده‎اند یا با قفل و زنجیر پوشانده اند، کسی نمی‎تواند شماره پلاک شان را یادداشت کند. بعضی ها هم برای فرار از جریمه های سنگین، شماره پلاک خود را دستکاری می کنند که این هم ضد قانون است. اینها که گفته شد دغدغه جدی بعضی از خوانندگان آفتاب یزد است که تحت عنوان سوژه با خبرنگاران ما در میان گذاشته اند. از همین رو به بررسی این معضل پرداختیم.

نه گریز و نه شکنجه

«علی.د» سال هاست گزارشگر روزنامه است، می گوید: هفته گذشته یکی از موتورسواران هنگام سبقت با خودرو ام برخورد کرد و چون ترافیک بزرگراه شهید حقانی سنگین و پلاک موتورسیکلت مخدوش بود نتوانستم شماره پلاک اش را یادداشت کنم و موتورسوار از لابه لای خودروها گریخت.

«مصطفی. خ»، دانشجو می گوید: بسیاری از موتورسواران وقتی چراغ راهنمایی و رانندگی قرمز است، باید توقف کنند، اما توجهی به چراغ و علائم هشداردهنده ندارند و به راهشان ادامه می دهند و بارها شاهد حوادث ناگوار رانندگی به دلیل بی احتیاطی رانندگان موتورسیکلت بوده ام.

«حمید قاسمی» می گوید: بعضی از موتورسواران با این که توسط دوربین های راهنمایی و رانندگی یا ماموران جریمه می شوند، همچنان به تخلف در راندن ادامه می دهند، ویراژ نابجا می دهند، ترک چرخ می زنند، لوله اگزوزشان را دستکاری و با صدای ناهنجار از مردم سلب آسایش می کنند.

«فرخی» می گوید: در تهران و بیشتر شهرها فروشندگان موتورسیکلت، به جوانان کم سن و سال که گواهینامه راندن ندارند موتور می فروشند و برخی ها هم موتورها را بدون پیش پرداخت و با شرایط بسیار آسان و به طور اقساط و به اصطلاح شرایطی به فروش می رسانند، از این رو روز به روز بر تعداد موتوسواران افزوده می شود و در میان آنها معدود افرادی وجود دارند که مقررات را رعایت می کنند. نادیده انگاری حقوق شهروندی، یکی از معضلات جدی موتورسواران است.

«مهرشاد. ب» می گوید: موتورسیکلت خریده ایم که بتوانیم بدون مزاحمت رانندگی کنیم. برخی از ماموران راهنمایی و رانندگی بدون دلیل قانونی موتورسواران را متوقف و سوییچ آنان را از روی فرمان برمی دارند و تقاضای کارت موتور و گواهینامه می کنند و اگر همراه نداشته باشی، موتورسیکلت را به پارکینگ منتقل و جریمه هم می کنند. وقتی رانندگان موتورسیکلت مرتکب تخلف می شوند، قطعاً باید جریمه شوند، اما انتقال موتوسیکلت به پارکینگ باعث اتلاف وقت و هدررفت پولشان می شود، از این رو موتورسواران ترجیح می دهند برای فرار از دست مجریان قانون از پیاده روها و کوچه پس کوچه های شهر رفت و آمد کنند.

«مسعود، ظ» می گوید: کلاه های به ظاهر ایمنی به هیچ عنوان ایمن نیستند. به علت این که قیمت کلاه های ایمنی واقعی گران است، رانندگان موتورسیکلت برای این که توسط ماموران راهنمایی و رانندگی یا دوربین ها جریمه نشوند، کلاه های ناایمن و ارزان قیمت تهیه می کنند و سرشان می گذارند. خدای نخواسته به محض وقوع هر حادثه ای با جانشان بازی می کنند، در حالی که کلاه های ایمنی گران قیمت، مقاومت بیشتری در برابر حوادث ناگوار رانندگی دارد، چون لایه ای که در کلاه های مخصوص به کار برده شده ، ضربه گیر است و در برابر حوادث ناگوار، ایمن تر است. بارها اتفاق افتاده موتورسواری که کلاه ایمنی مقاوم به سر داشت، هنگام تصادف، جان سالم به در برده است، اما آن هایی که از کلاه های ناایمن استفاده کرده اند، با افتادن، دچار مرگ مغزی شده اند.

«عرفان.ف» می گوید: چرا شهرداری برای دوچرخه سواران و موتورسواران مانند خط ویژه اتوبوس شرکت واحد، گذرگاه مخصوص ایجاد نمی کند تا ما بتوانیم به راحتی برانیم و مردم نیز از برخورد با ما در امان باشند؟»

«علی. م» می گوید: نادیده گرفتن حریم ها باعث مزاحمت و اخلال در نظم عمومی می شود. عبور موتورسوران از پیاده روها غیرقانونی است و باعث آسیب رهگذران می شود. اطلاع رسانی می تواند مفید باشد. فقط جریمه های سنگین کارساز نیست، بلکه بسیاری از مسائل و مشکلات شهری، با آموزش و اطلاع رسانی فرهنگی کارسازتر است. متاسفانه جریمه های سنگین باعث می شود خانواده های کم درآمد برای پرداخت آنها زیر بار قرض و بدهی بروند و از زندگی ساقط شوند. این رویه برای پیشگیری از تخلف به نظر من کار پسندیده ای نیست.

«محمد.ع»، می گوید: وضع ترافیک تهران به گونه ای است ما موتورسواران ترجیح می دهیم گرمای طاقت فرسا را تحمل کنیم. اما نبود جایگاه ویژه موتورسواران باعث شده، برخی ها قانون را رعایت نکنند.

هزینه درمان سنگین

«حسینی» فرهنگی است، می گوید: مدتی قبل یکی از خودروها با من که موتورسوار بودم و راه قانونی خود را می رفتم تصادف کرد و من آسیب دیدم و چون با اورژانس تماس نگرفتم، مجبور شدم هزینه های بیمارستان را به طور آزاد حساب کنم. در حالی که باید قانونی وضع شود که بیمارستان ها، افرادی که دچار حادثه رانندگی می شوند، با همان شرایط اورژانسی درمان کنند.

از روی بیکاری

«رحمان. ن» مسافربر می گوید: من سال هاست به دلیل بیکاری، با موتورسیکلت کار می کنم. برای این که بتوانم مسافران را زودتر به مقصد برسانم و پول بیشتری درآورم، آسان ترین راه و کم ترفیک ترین محل ها را طی کنم، اما ماموران راهنمایی و رانندگی همه جا مزاحمت ایجاد می کنند و تاکنون جریمه دوربین ها بیچاره ام کرده اند. وقتی برای خلافی موتورسیکلت ام به 10+ پلیس مراجعه می کنم، با صورتحساب چندمتری مواجه می شوم! مگر ما چقدر درآمد داریم که آن را دو دستی به عنوان جریمه تقدیم کنیم؟ وقتی برای جوانان کار مهیا نمی کنند، دست‎کم بگذارند مسافر ببرند!

از او می پرسم چرا مقررات را رعایت نمی کنید تا مجبور به پرداخت جریمه های سنگین نباشید؟ می گوید: به دلیل این که خط ویژه برای موتورسواران وجود ندارد، تعداد خودروها هم روز به روز بیشتر می شود. برای همین مجبوریم از پیاده روها که حریم عابران است یا از خط ویژه اتوبوس های شرکت واحد عبور کنیم و این مسئله باعث می شود، جریمه مان کنند آن هم با رقم های نجومی!

اگر پای درددل مردم بنشینیم، بی گمان از دست موتورسواران متخلف دلشان خون است، ولی هنگامی همنشین موتورسوارانی می شویم که کار دیگری جز مسافربری ندارند، حس دلسوزی انسان برانگیخته می شود؛ چرا قانون میان اینها و آن جوانان ویراژدهنده که مگر باد در کله ندارد، مرز نگذاشته است؟ انگار راهکار فقط ایجاد خط ویژه موتورسیکلت است.

امیدواریم مسئولان راهنمایی و رانندگی و سازمان ترافیک شهرداری تهران، پاسخ قانع کننده برای مردم داشته باشند.