چرا دولت باید مواد مخدر رقیق را بین معتادان توزیع کند

دولت تریاک معتادان را خودش تامین می کرد امروز هم ما می توانیم به این سمت حرکت کنیم عضو کمیسیون قضایی و حقوقی تاکید می کند من معتقدم که همان شربت متادون به معتادان می دهند, این تا اندازه ای در ترک اعتیاد موثر بوده است اما معتقدم اگر هدف نهایی ما ترک اعتیاد باشد, باید اردوگاه هایی را در نظر بگیریم, معتادان را به آنجا دعوت کنیم و با یک برنامه علمی و پزشکی معتادان را به سمت ترک اعتیاد سوق دهیم این که معتادان رها شده در جامعه را تامین کنیم کار درستی نیست مدیریت این اردوگاه ها باید زیر نظر شهرداری, بهزیستی یا وزارت بهداشت فعالیت کند که به تدریج برنامه ترک را به آنها بدهند ما این کار را می کنیم که دست معتادان را از دست قاچاقچیان بیرون می آوریم و باعث می شود که با بحث قاچاق و واردات موادمخدر بهتر مبارزه کنیم زیرا بازار مصرف را از قاچاقچیان می گیریم

«در آخرین جلسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مقرر شد کسانی که جرمشان حمل، توزیع یا نگهداری تریاک تا زیر ۱۰۰کیلوگرم بود، یا همین جرائم را در مورد تولید و توزیع مواد مخدر صنعتی تا مقدار کمتر از ۲ کیلوگرم یا حمل و نگهداری آن تا زیر ۵ کیلوگرم باشد و سوءپیشینه موثر نداشته باشند، اعدامشان به حبس درجه یک (حبس ابد) تبدیل می شود.

همچنین کسانی که از این به بعد مرتکب چنین جرائمی شوند، برای تولید و توزیع مواد صنعتی ۲ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی یا حمل و نگهداری ۳ کیلوگرم از همین نوع مواد مخدر با حکم اعدام مواجه می شوند.» این خبر را محمد کاظمی، عضو این کمیسیون به آفتاب یزد می دهد.

اما این تنها موضوعی نبود که کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در مورد آن بحث کردند بلکه پیشنهاد توزیع موادمخدر دولتی نیز مطرح شد و تمامی مراجع تصمیم گیرنده موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام کردند.حجت الاسلام نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با ایلنا، درباره تصویب پیشنهاد دیگری در جلسه اخیر این کمیسیون درخصوص توزیع دولتی مواد مخدر اعلام کرد: «باتوجه به تاکید ویژه ای که در سیاست های کلی نظام بر لزوم انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان صورت گرفته است، مقرر کردیم دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا این عزیزان بتوانند به تدریج ترک کرده و به جای آن که جلب قاچاقچیان موادمخدر شوند، به سمت نظام آمده و از طریق مجاری رسمی نیاز خود را برطرف کنند.»

نماینده اصولگرای رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نهایی شدن روند تصویب این پیشنهاد در کمیسیون قضایی و حقوقی در پاسخ به سوالی درباره این که دولت قرار است چه نوع مواد مخدری در اختیار معتادان قرار دهد، گفت: «در واقع این مواد مخدر شامل همان متادون و موادی رقیق تر از مواد مخدر پیشین می شود و اختیار تصمیم گیری درباره آن نیز برعهده آیین نامه ای که قرار است توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیئت وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.»

او در پاسخ به سوال دیگری درباره تفاوت این مصوبه با آنچه پیش از انقلاب به صورت توزیع کوپنی مواد مخدر انجام می شد، افزود: «آن طرح اشکالی نداشت و طرح جدید نیز تقریباً همان چیزی است که پیش از انقلاب انجام می شد.»سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سوال دیگری که آیا جایگزینی برای مواد مخدر صنعتی در این پیشنهاد در نظر گرفته شده است، گفت: «تصمیم گیری در این مورد نیز در همان آیین نامه اجرایی انجام خواهد شد و هدف ما این است که رابطه معتادان و قاچاقچیان را منقطع کنیم.»نوروزی در پاسخ به سوالی درباره میزان توفیق این طرح پیشنهادی و همچنین اینکه آیا مراجع تصمیم گیر خارج مجلس با آن موافقت دارند، تاکید کرد: «قطعاً شاهد موفقیت آن خواهیم بود و این درحالی است که نمایندگان همه مراجع و قوای دخیل در این مسئله در جلسه کمیسیون قضایی مجلس حضور داشتند و همگی نظر مثبت داشتند.»

نگاه واقع بینانه و اصلاح واقعیت

اردشیرگراوند، جامعه شناس با اشاره به اینکه قبل از انقلاب برخی معتادان در داروخانه ها سهمیه داشتند، به آفتاب یزد می گوید: «کسانی که مورفین نیاز داشتند هم کوپن داشتند و از داروخانه تریاک می گرفتند و این در جامعه نهادینه شده بود. بعید می دانم که سیستم دارویی کشور به بعضی از اعتیادهایی که تبدیل به موادمخدر صنعتی شده اند، ورود پیدا کند زیرا این مواد کاملا مضر است و سیستم بهداشتی و درمانی کشور قبول نمی کند که چنین موادی را هم تحت پوشش قرار دهد.»

وی با بیان اینکه آیا بعضی از موادمخدر صنعتی با شربت متادون قابل ترک هستند یا خیر؟ می افزاید: «به هر حال برای مدیریت وضعیت اعتیاد در کشور قاعدتا باید مجاری رسمی خود وارد جریان موادمخدر شوند. من معتقدم نظام سلامت باید هر کسی که به دارو یا موادمخدر اعتیاد دارد، را به عنوان یک واقعیت قبول کند، در این زمان است که باید برای اصلاح این واقعیت تلاش کند.»گراوند تاکید می کند: «اگر اعتیاد را به متادون تقلیل دهیم اما زنجیره اعتیاد را کامل نکنیم، موفق نخواهیم شد. متاسفانه ما در کشور در مورد یک زنجیره تصمیم نگرفته ایم. تا زمانی که زنجیره ای وارد مبحث اعتیاد نشویم قاعدتا به نتیجه نمی رسیم. سیستم عمومی کشور باید برای اعتیاد و ترک آن یک زنجیره تعریف کند. این زنجیره شامل دارو، حمایت های اجتماعی (خانواده و جامعه و...)، حمایت های نهادهای مختلف (همه ارگان ها و نهادهای درگیر اعتیاد و موادمخدر) و حتی حمایت های قانونی است.»

این جامعه شناس با اشاره به اینکه ضرورت دارد که حداقل سیستم دارویی اعتیاد در کشور جا بیفتد، می افزاید: «ولی با یک سیستم دارویی به تنهایی نمی توان کاری کرد بلکه باید کل مجموعه مدیریت اعتیاد و موادمخدر وارد این سیاستگذاری و تصمیم گیری وارد شوند تا به نتیجه برسیم.»

معتادان رها شده را تامین نمی کنیم

محمدکاظمی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی، هم مورد پیشنهادی که در کمیسیون حقوقی و قضایی مطرح شده است، می گوید: «این پیشنهاد یکی از نمایندگان بود آن هم در روزی که ما به احکام موادمخدر رسیدگی می کردیم و یک پیشنهاد خامی است که اگر در صحن به تصویب برسد به یک برنامه ریزی وسیعی نیاز دارد. اگر دولت برنامه ریزی دقیق و خوبی انجام دهد، با توزیع دولتی معتادان به سمت و سوی ترک اعتیاد سوق پیدا می کنند. این پیشنهاد با هدف گرایش و تشویق معتادان به سمت ترک اعتیاد مطرح شد و ما هم آن را تصویب کردیم.»

وی با اشاره به این که در گذشته و قبل از انقلاب هم چنین مسئله ای بوده است، می افزاید: «دولت تریاک معتادان را خودش تامین می کرد. امروز هم ما می توانیم به این سمت حرکت کنیم.»عضو کمیسیون قضایی و حقوقی تاکید می کند: «من معتقدم که همان شربت متادون به معتادان می دهند، این تا اندازه ای در ترک اعتیاد موثر بوده است. اما معتقدم اگر هدف نهایی ما ترک اعتیاد باشد، باید اردوگاه هایی را در نظر بگیریم، معتادان را به آنجا دعوت کنیم و با یک برنامه علمی و پزشکی معتادان را به سمت ترک اعتیاد سوق دهیم. این که معتادان رها شده در جامعه را تامین کنیم کار درستی نیست. مدیریت این اردوگاه ها باید زیر نظر شهرداری، بهزیستی یا وزارت بهداشت فعالیت کند که به تدریج برنامه ترک را به آنها بدهند. ما این کار را می کنیم که دست معتادان را از دست قاچاقچیان بیرون می آوریم و باعث می شود که با بحث قاچاق و واردات موادمخدر بهتر مبارزه کنیم. زیرا بازار مصرف را از قاچاقچیان می گیریم.»

کاظمی با اشاره به ناخالصی موادمخدر و فوت معتادان زیادی به دلیل این ناخالصی می افزاید: «یکی از انگیزه های پیشنهاد دهندگان این طرح پیشگیری از فوت چند معتاد در روز به دلیل مصرف موادمخدر شیمیایی ناخالص بود. به هر حال این معتادان هموطن ما هستند که براثر مشکلاتی به اعتیاد مبتلا شده اند و باید به آنها کمک کنیم.»این نماینده مجلس دهم با بیان این که متاسفانه کشور ما در مسیر ترانزیت موادمخدر به اروپا و آسیا قرار گرفته است، می گوید: «این ترانزیت مشکل اساسی در مبارزه با موادمخدر در کشور است. یک دیدگاه این است که ترانزیت را رها کنیم تا موادمخدر از کشور عبور کند. اما ما به هر حال در مقابل بشریت مسئول هستیم و فرقی نمی کند که معتاد آسیایی باشد یا اروپایی یا ایرانی و باید جوانان را از این مواد خانمانسوز دور کنیم. بنابراین مبارزه باید تشدید شود و انسداد مرزها را تشدید کنیم. درست است که ترانزیت و اعتیاد دو موضوع جدایی هستند اما یکی از مشکلات عدیده ما در بحث مبارزه با اعتیاد ترانزیت است.»