آیا سرنوشت ساختمان آلومینیوم مثل پلاسکو خواهد شد در خیابان جمهوری بافت های فرسوده بازسازی نخواهند شد

می گویند این ساختمان محکم است با پلاسکو خیلی فرق دارد, اینجا بتن است پلاسکو پایه فلزی بود آلومینیوم تقریباً هم سن پلاسکو است, دو سال جوانتر پلاسکو را نخستین برج تهران می دانند

حالا نخستین برج و نماد تهران مدرن را دیگر فقط در عکس ها می شود دید. آنچه به جا مانده، دیوار موقتی است با طرحی از آتش نشانان فداکار، جلوی ساختمانی که دیگر وجود ندارد. کسبه آلومینیوم اما سرنوشت پلاسکو را برای محل کسب شان متصور نیستند. البته نه اینکه اصلاً نگران نباشند؛ شاید بیشتر یک جورهایی به خودشان دلداری می دهند که اینجا طوری نمی شود؛ محکم است. ساختمان 53 ساله اما دیگر جوان نیست. می شود هر گوشه از 13 طبقه اش، نشانه های سالخوردگی را دید. دلیل اینکه دادستانی مهلت سه ماهه برای ایمن سازی ساختمان تعیین کرده هم همین است.

«آمدند بنری جلوی ساختمان نصب کردند که نوشته بود باید موارد ایمنی را رعایت کنیم. برای جلوگیری از حادثه. اینجا یک بار آتش سوزی شده اما اتفاق خاصی نیفتاد. بعد از حادثه پلاسکو هم خودمان به فکر افتادیم موارد ایمنی را بیشتر رعایت کنیم. کپسول آتش نشانی خریدیم و در مغازه های مان گذاشتیم. الان هم استانداردی که می گویید، همان کپسول آتش نشانی است. چیز دیگری به ما نگفته اند. آن را هم خودمان تهیه کردیم. البته تأمین کپسول برای فضای بیرون و راهروها به عهده مالک است که تأمین کرده.» این را یکی از کسبه طبقه همکف آلومینیوم می گوید. از ساعت فروشی های داخل حیاط: «زمانی که حادثه پلاسکو اتفاق افتاد، تقریباً 80 درصد مغازه های آلومینیوم بیمه نبودند. بعد از حادثه همه بیمه کرده ایم.»

مهدی حبیب زاده از دیگر کسبه آلومینیوم در طبقه همکف، سابقه کسب 16 ساله در این ساختمان دارد. می گوید: «ساختمان قوی است. برای اینجا هیچ اتفاقی نمی افتد. هفته پیش جای کولر را می خواستم دربیاورم، 5 تا کارگر آوردم و باز هم به زور توانستند دیوار را بکنند. ما خودمان مغازه را بیمه آتش سوزی کرده ایم. برای ایمنی ساختمان، اینجا خیلی مشکلی ندارد. داخل طبقات بیشتر در معرض خطرند. آنجا وضعیت تهویه هم خوب نیست.» برای رفتن به داخل طبقات باید از آسانسور استفاده کرد. می گویند آسانسورهای اینجا زیاد خراب می شود. آسانسور طبقه پنجم می ایستد. ساعت 8 عصر مغازه ها تک و توک بازند.

راهروی بلند و باریک با نور کمی روشن شده. داخل مغازه ها با حال و هوای ساختمان هماهنگ است.

تعمیراتی ها که لوازم برقی کارکرده داخل شان بدون نظم روی هم ریخته شده؛ مغازه های ابزار فروشی، از آن قدیمی ها. یکی شان فروشنده ادوات قدیمی سینماست. فروشگاه آسیا که نامش از سینما آسیا گرفته شده. اکبر رستم پور صاحب فروشگاه از 51 سال پیش در آلومینیوم به کسب و کار مشغول است. تقریباً از زمان راه اندازی ساختمان. روی دیوار تصاویری از هنرپیشه ها و فیلم ها دیده می شود. بیشترشان قدیمی. دورتا دور مغازه را دوربین های قدیمی و دیگر ادوات سینمایی پر کرده اند. می گوید: «اینجا برای خودش کلی تاریخ دارد، کلی خاطره. آقای کیمیایی اینجا دو تا فیلم ساخته؛ «جرم» و «محاکمه در خیابان» را در این ساختمان فیلمبرداری کردند. من اینجا جزو قدیمی ترین ها هستم. مالک آلومینیوم و پلاسکو یکی است. از ما خواستند کپسول بگذاریم، ما هم گذاشتیم. مالک هم در راهروها کپسول گذاشته. کار خاص دیگری نکردند.»

یکی دیگر از کسبه طبقه سوم که از 40 سال پیش به کسب و کار در این ساختمان قدیمی مشغول است، می گوید در مورد مسائل ایمنی ساختمان، جلسات بین بنیاد مستضعفان و شورای ساختمان برگزار می شود. بنیاد اعتقاد دارد تأمین امنیت به عهده شورای مدیریت ساختمان است. ما اینجا مشکل تهویه داریم. نه اینکه سیستم تهویه نداشته باشیم اما پست برق همه مغازه ها، زیر ساختمان است و فقط یکی دو ساعت در روز می تواند روشن باشد وگرنه برق مشکل پیدا می کند. همین طوری هم اداره برق اطلاعیه چسبانده بود که از مصرف زیاد خودداری کنیم.»

اگر نخواهید منتظر آسانسورهای آلومینیوم که به سالم بودن شان هم اعتباری نیست، بمانید می توانید از پله ها رفت و آمد کنید؛ البته اگر پایتان روی ورق های آلومینیومی که برای نو کردن پلکان، روی آن نصب کرده اند، لیز نخورد. کسانی که از پله ها رفت و آمد می کنند، از این مسأله شکایت دارند. «روزی نیست اینجا چند نفر از روی پله ها سُر نخورند. ما اینجا شاگرد مغازه هستیم و در روز بارها پیش می آید بین طبقات رفت و آمد کنیم و از این مغازه به آن مغازه برویم. طبعاً برای طی کردن یکی دو طبقه از آسانسور استفاده نمی کنیم. اما این وضعیت پله ها هم خیلی ناجور است. مثلاً خواستند درستش کنند ولی بدتر شد. پله ها قدیمی و شکسته است.» پسر جوان این را می گوید و پله ها را دو تا یکی پایین می رود. دیوارها کثیف و دودگرفته اند. سقف، طبله کرده و آثار نم روی آن مشهود است. سیم های بیرون زده از دیوارها را همه جا می شود دید.

تلاش برای ایمن سازی ساختمان آلومینیوم بعد از حادثه پلاسکو شدت گرفت. صاحبان سرقفلی مغازه ها هم بعد از آن حادثه بود که خودشان به صرافت افتادند که برای خرید کپسول های آتش نشانی و اعمال بیمه آتش سوزی اقدام کنند. مهلت سه ماهه دادستانی هم بر اساس قدمت این ساختمان بود.

اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در این باره می گوید: «ساختمان آلومینیوم از جمله ساختمان هایی است که هرچه سریعتر باید نسبت به ایمن سازی آن اقدام می شد. خوشبختانه مدیریت این ساختمان سلسله جلساتی مشترک با دادستانی و سازمان آتش نشانی در راستای ایمن سازی آن برگزار کردند و دستورالعمل آتش نشانی با تأیید دادستانی به مالکان آلومینیوم ابلاغ شد. بر این اساس دادستانی سه ماه به مالکان فرصت داده تا براساس دستورالعمل آتش نشانی موارد ناایمن ساختمان را رفع کنند. همچنین مناقصه شرکت انجام دهنده ایمن سازی انجام شده و مشاور ایمن سازی نیز انتخاب شده است.»

به گفته شاکری، باید دستورالعمل عمومی ایمنی حریق در ساختمان های بلند مرتبه عمومی و قدیمی با اولویت ساختمان های بلندمرتبه فلزی تدوین شود چراکه احتمال فروریزش ساختمان های بلند با سازه فلزی در زمان حادثه بسیار است و باید تمهیدات خاصی برای این ساختمان ها در نظر گرفت. در حادثه برج گرنفل لندن به دلیل آنکه سازه، بتنی بود فروریزشی ایجاد نشد. بر همین اساس نظام مهندسی باید از حادثه پلاسکو درس بگیرد و برای ساختمان های سازه فلزی، هسته بتنی یا پوشش خاص ضد حریق ایجاد کند. وجود 800 واحد تجاری در ساختمان آلومینیوم، لزوم ایمن سازی آن را هرچه بیشتر نمایان می کند.

البته تنها آلومینیوم نیست که در معرض خطر قرار دارد. به گفته معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران، حدود 3هزار ساختمان در پایتخت با شرایط ناایمن مشابه پلاسکو وجود دارند. نکته مهم اینجاست که بیش از 40 درصد مجتمع های تجاری و تولیدی خیابان جمهوری اخطار آتش نشانی دارند؛ اخطارهایی که به نظر می آید بعد از حادثه پلاسکو جدی تر گرفته شده است. طی سال های گذشته در مورد امنیت ساختمان پلاسکو بارها به هیأت مدیره این ساختمان اخطارهایی داده شده بود ولی اخطارها نادیده گرفته شد و شاغلان در پلاسکو همچنان با شرایط موجود به کسب و کارشان ادامه دادند و سرانجام، ساختمان 15 طبقه فروریخت. راسته خیابان جمهوری را که پیش بگیرید، با تعداد زیادی ساختمان های فرسوده مواجه می شوید که هر روز در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند. در این میان شاید تنها معروف ترین شان همچون آلومینیوم و علاء الدین را بشناسیم. حادثه هر روز حوالی جمهوری پرسه می زند.