راهکارهای جلوگیری از سرقت خودرو

سرقت خودرو به یکی از نگرانی های بزرگ این روزهای مردم تبدیل شده غل و زنجیر و دزدگیر و همه برای جلوگیری از سرقت خودرو استفاده می شوند, و باز هم دزدها به دزدی شان می رسند چه کار کنیم که خودروی از دست دزدها در امامن باشد

ایران نوشت: موهایش سفید است و خودش معتقد است که موهایش را در سرقت خودرو سفید کرده است. ید طولایی در سرقت دارد و تا دلتان بخواهد خودرو سرقت کرده است. حشمت، یکی از آن دسته از سارقان است که تابلوی عبرتی است و می توان با شگردهای حرفه ای او دیواری نامرئی دور خودروهای مان بکشیم تا سرقت نشوند. مرد میانسال در گفت و گو با ما از نکات کلیدی و مهم می گوید.

مرجان همایونی / خدا آن روز را نیاورد که صبح از خانه خارج شوید و سوئیچ به دست به سمت خودرویتان بروید که شب قبل در کنار خیابان پارک کرده اید و زمانی که بخواهید سوئیچ را در قفل ماشینتان بیندازید، ببینید، ای دل غافل! ماشینی در کار نیست که بخواهد در و قفلی داشته باشد و آن موقع است که متوجه می شوید شما یکی از قربانیان سرقت شده اید و تلفنتان را به دست می گیرید و با پلیس 110 تماس می گیرید. اما اگر فقط 5 دقیقه وقتتان را به ما بدهید و این گزارش را بخوانید، به ضرس قاطع می توان گفت که هیچ وقت، با چنین صحنه ای یا صحنه مشابه آن در زندگی تان مواجه نخواهید شد. چند هفته قبل گزارشی در این رابطه در همین صفحه منتشر شد، اگر جزو آن دسته از خوانندگان خوش شانس باشید که مطلب را خوانده باشید، باید بگوییم که

همای سعادت روی شانه تان نشسته و با خواندن این گزارش دیگر تحت هیچ شرایطی در فهرست سارقان خودرو قرار نمی گیرید. اما اگر هم نخوانده اید با ما همراه شوید.

به نظرتان می شود کاری کرد که خودرویمان سرقت نشود؟

صد در صد، مرا که می بینید تا به حال 5 بار به خاطر سرقت انواع و اقسام خودرو بازداشت شده ام. برای همین چم و خم های ماشین ها دستم است و می دانم یک دزدگیر، کلی بازدارنده است و باعث می شود که دزد وقتش را پای سرقت خودرویی که دزدگیر دارد خرج نکند.

نظرت در مورد روکش و چادر ماشین چیست، به نظرتان تأثیری در به سرقت نرفتن خودرو دارد؟

نمی شود گفت تأثیر زیادی دارد اما داشتن چادر ماشین یا روکش به نظرم مفیدتر از نداشتنش است. ببینید برای ما دزدان، یکی از آپشن ها و گزینه های سرقت خودرو، داشتن سیستم صوتی خوب و گرانقیمت است. چادر و روکش ماشین، باعث می شود تا وسایل داخل آن را نبینیم و در نتیجه خود به خود، خودرو از لیست سرقت خارج می شود.

به غیر از دزدگیر، وسیله های کمکی دیگری هست که به سارقان رو دست بزند؟

قفل فرمان، البته نه هر قفل فرمانی، باید دقت کنید قفل فرمانی را انتخاب کنید تا تخریب آن برای سارقان کار آسانی نباشد.

بیشتر توضیح می دهید؟

ما سه نوع قفل فرمان داریم، یک نوع که همین معمولی هاست که می کشیم، که با یک ضربه به آن شکسته می شود. نوع دوم کشویی هستند که این مدل هم از کنار خم می شوند و عملاً این دو نوع قفل فرمان کار ساز نیستند. اما نوع سومی هست که قفل فرمان به قفل پدال وصل می شود. این نوع قفل فرمان از همه کارآ تر و مفیدتر است. اولاً تخریب آن سخت است و دوماً این کار زمان می برد و واقعاً برای دزدی که لحظات برایش ارزش دارند و تمام تلاشش این است که زمان سرقتش را به کمترین زمان برساند تا زودتر محل را ترک کند که گیر نیفتد، زمان برای شکستن و تخریب چنین قفل فرمان هایی نمی گذارد

شگرد دیگری به ذهنتان نمی رسد؟

بالا بردن و تقویت وسایل داخل خودروها، خیلی در به سرقت نرفتن آن تأثیر دارد. وقتی نقص های یک خودرو را برطرف کنیم، بی شک سارقان دیگر نمی توانند دستشان را روی نقطه ضعف خودرو بگذارند و آن را به سرقت ببرند. مثلاً 206 را در نظر بگیرد. در خودروهای 206 به راحتی تا می شود و می توان با کشیدن قفل، در آن را باز کرد. اما لوکس فروشی های ماشین و صافکاری ها این درها را تقویت کرده و کاری می کنند که قسمت بالای در که به راحتی خم می شود، محکم شود و دیگر خم نشود. همزمان کشویی قفل را هم از کار می اندازند و اگر سارق بتواند در خودرو را خم کند چون کشویی قفل ندارد، نمی تواند در را باز کند. یک سیستمی هم داریم به اسم قطع کن، باعث می شود که اتصال بین بنزین و استارت قطع می شود و ماشین روشن نمی شود.

تقویت قفل درهای ماشین ها چطور است؟

قفل بعضی از ماشین ها به راحتی باز می شود، مثلاً پراید های قدیم، یک سوئیچ به تمام قفل ها می خورد. یا اینکه من برای سرقت نیسان، سوئیچ موتوری را داشتم که با این سوئیچ می شد در تمام نیسان ها را باز کرد. اما قفل هایی است که مثل قفل کشوی کمد می ماند و مخصوص ماشین است. این قفل ها با کلید مخصوص خودشان باز می شود و هیچ سوئیچی به آنها نمی خورد..