جوان و ازدواج

ازدواج، فرایندی از تعامل بین زن و مرد است که از مسائل حیاتی و سرنوشت ساز محسوب میشود.ازدواج، پیوندی است مقدس که خاستگاه همه انسان ها بوده و ریشه در طبیعت آنان دارد. از ثمرات مهم ازدواج، تشکیل جامعه آرمانی، بقای نسل، پیوند زدن نسل ها و تحویل نسل نو به جهان است.

ازدواج موفق می تواند مایه آسایش جسم و آرامش روان گردد و اساس سعادت و بهروزی پسران و دختران را بنیان نهد. بر عکس، ازدواج ناموفق ممکن است منشأ بزرگ ترین نگرانی ها و ناراحتی ها شود و بنای بدبختی و تیره روزی جوان را پایه گذاری کند.
یکی از اندیشمندان می نویسد: «زناشویی، در ردیف نظم هایی قرار دارد که آفریدگار جهان، اساس آن را بنا نهاده است. هیچ امری در زندگی نمی تواند به اندازه ازدواج، بهروزی یا تیره بختی به بار بیاورد، و در جهان، برای هیچ چیز دیگری به اندازه ازدواج لازم نیست که انسان روح و قلب خود را آماده سازد».(1) از این رو اسلام به مسئله ازدواج اهمیت داده و با تجرد مخالفت کرده است.
این نوشتار می کوشد بعضی از محورها را بررسی کرده و برخی دیگر را به عنوان « محورهای پژوهشی» معرفی نماید تا علاقه مندان به مقاله نویسی، در باره آنها تحقیق و پژوهش کنند.

الف) اهداف ازدواج
ازدواج، اهداف متعددی دارد که به بعضی از آنها اشاره می شود:
1.آرامش روح و روان: از تعالیم اسلام استفاده می شود که یکی از مهم ترین و شاید اولین انگیزه ازدواج، ایجاد آرامش روح و روان است. ازدواج موجب می شود زن و مرد احساس آرامش کنند، زیرا زنان آرامش دهنده روانی مردانند و زن و مرد به دوستی با هم نیازمندند. قرآن، یکی از فلسفه های ازدواج را آرامش روانی بیان کرده است.
2.تأمین نیازهای جنسی: انسان دارای مجموعه ای از نیازها و غرایز است که عدم ارضا یا ارضای غیر صحیح هر کدام از آنها، شخصیت او را متزلزل کرده و پیامدهای منفی را در پی دارد. یکی از نیرومندترین غرایز، غریزه جنسی است که از طریق ازدواج تأمین می گردد،(3) زیرا ازدواج، بر آوردن خواهش طبیعت و پاسخ گویی به ندای فطرت است.

از آن جا که ازدواج های سالم، نقش بنیادی در تشکیل جامعه آرمانی داشته و زن و مرد را از انحراف و گناه مصون می دارد، بر این اساس، تنها وسیله طبیعی و مشروع ارضای این غریزه، ازدواج شمرده شده است.

3.بقای نسل: فرزندان، میوه های شیرین بوستان ازدواج هستند. شخصیت زن و مرد با برخوردار شدن از فرزند، کامل شده و حیات آنان با نسل نو ادامه می یابد. وجود فرزند، باعث گرمی، پویایی و صفای کانون خانوادگی می شود.

از دیدگاه اسلام نیز وجود فرزند صالح، برای پدر و مادر، یک عمل نیک محسوب می شود. امام زین العابدین علیه السلام فرمود: «من سعادهٔ الرّجل ان یکون له ولد یستعین بهم؛
از سعادت انسان، داشتن فرزندانی است که از آنان استعانت جوید.» در آموزه های دینی به این مسئله بسیار توجه شده است، تا آن جا که پیشوایان اسلام، داشتن زن شایسته را از سعادت های مرد شمرده و از آن به عنوان نعمت یاد کرده اند. افزون بر آن، ازدواج را عامل حفظ و کامل شدن دین دانسته اند. پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله فرمود: «هیچ کانونی در اسلام بر پا نشده است که نزد خدا محبوب تر از کانون ازدواج باشد.»

استاد شهید مطهری نیز در باره اهمیت و نقش ازدواج می نویسد: ازدواج، اولین مرحله خروج از خودِ طبیعیِ فردی و توسعه پیدا کردن شخصیت انسان است... یک پختگی هست که فقط در پرتو ازدواج و تشکیل خانواده پیدا می شود. این پختگی در مدرسه، در جهاد با نفس، در نماز شب، و حتی با ارادت به نیکان هم پیدا نمی شود؛ این را فقط در ازدواج باید به دست آورد.

علامه محمدتقی جعفری رحمه الله فرمود: «برتراند راسل (فیلسوف مشهور) به من نوشت: چرا اسلام این قدر به ازدواج بها داده و برایش قانون وضع کرده است؟ در جواب او نوشتم: مسئله انسان است؛ با ازدواج می خواهد انسان به وجود آید.»
ب) موانع و مشکلات ازدواج
هر جوانی به طور طبیعی به ازدواج و تشکیل خانواده علاقه مند است. غریزه جنسی از انسان می خواهد هر چه زودتر این نیاز طبیعی را اجابت کند، لیکن در خارج چنین نیست؛ بدین معنا که اغلب ازدواج ها در سنین طبیعی و مطلوب انجام نشده و عملاً به تأخیر می افتد.
حال این پرسش مطرح می شود که با توجه به اهمیت ازدواج و خواست جوانان، چرا ازدواج ها به تأخیر می افتد؟ حتی بعضی از جوانان - بر خلاف میل طبیعی خود - چندان به آن رغبت ندارند؟
آنچه باعث شده ازدواج ها به تأخیر بیفتد، وجود موانع و مشکلاتی است که می توان آنها را به دو نوع خیالی و واقعی تقسیم نمود. البته میزان تأثیر گذاری این موانع، یک سان نبوده و برخی از آنها مشکلات جدی محسوب شده و برخی دیگر، تأثیر گذاری کمتری دارند. در این مقاله، به طور اختصار به بعضی از موانع اشاره می شود:
1.اختلافات والدین: جوانان، کودکان دیروز هستند که در کنار پدر و مادر خویش بزرگ شده و شاهد دعواها و درگیری آنان بوده اند. این کشمکش ها و اختلافات در جوانان تأثیر می گذارد و آنها را از تشکیل خانواده ناامید می سازد، زیرا تصور می کنند سرنوشت زندگی مشترک، همین چیزی است که والدینشان به آن رسیده اند.

برخی جوانان در پاسخ این سؤال که چرا ازدواج نمی کنید؟ اختلافات خانوادگی و ازدواج ناموفق والدین خود را علت آن ذکر می کنند.

2.ازدواج های ناموفق: یکی از مشکلات ازدواج، تشکیل خانواده های ناموفق است. هنگامی که جوان پا به عرصه اجتماع می گذارد، با ازدواج های شکست خورده روبرو می شود که نگرش او را به ازدواج تغییر می دهد، زیرا احساس می کند ثمره ازدواج ها، شکست و به جای گذاشتن فرزندان طلاق است.

برای رفع این مشکل، باید ازدواج ها بر اساس معیارهای علمی و ارزش های دینی صورت گیرد تا جوانان شاهد این گونه ازدواج ها نباشند. البته جوانان عزیز نیز باید با بینش عمیق، مسائل اجتماعی را پی گیری نموده و ازدواج های شکست خورده را به اصل ازدواج ربط ندهند. افزون بر آن، همان گونه که در جامعه ازدواج های ناموفق وجود دارد، ازدواج های آرمانی و موفق نیز وجود دارد که جوانان می توانند آنها را الگو قرار دهند.

3.ادامه تحصیلات: عاملی دیگر که موجب تأخیر ازدواج می شود، ادامه تحصیلات پسر یا دختر است. اغلب پسران و دختران علاقه دارند تحصیلاتشان را ادامه دهند. از طرف دیگر، ازدواج را با درس خواندن ناسازگار می دانند، زیرا ازدواج، مسئولیت آفرین است و تأمین هزینه زندگی برای پسر، و رسیدگی به امور خانه برای دختر، مانعی بر سر راه تحصیل آنان است و فرصت درس خواندن را از آنان می گیرد.

برای رفع این مشکل، نخست باید فرهنگ سازی کرد؛ به این معنا که جوانان معتقد شوند با ازدواج کردن نیز می توانند ادامه تحصیل دهند. افزون بر آن، والدین نیز می توانند تدبیری اتخاذ نمایند که ازدواج فرزندانشان مانع تحصیل آنان نشود. همچنین حکومت می تواند با به کار گرفتن شیوه های مناسب، جوانان را در رفع این مشکل یاری نماید.

4.مشکلات اقتصادی: یکی از موانع جدی ازدواج، فقر و مشکلات اقتصادی خانواده هاست که در موارد زیر بیشتر ظهور و نمود پیدا می کند و موجبات به تأخیر افتادن ازدواج را فراهم می کند:

مخارج عروسی؛

تهیه مسکن؛

تأمین مخارج زندگی؛

تهیه جهیزیه و لوازم منزل.

متأسفانه به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، بسیاری از جوانان اوقات جوانی خود را در حال تجرد به سر می برند. این گروه از جوانان با وضع بسیار دشواری روبرو هستند. از یک طرف میل دارند مانند سایر جوانان ازدواج کنند و از طرف دیگر، امکانات و قدرت مالی آن را ندارند.
هر چند مشکلات اقتصادی از عوامل مهم تأخیر ازدواج می باشد، ولی می توان با اتخاذ سیاست های منطقی، این مشکل را کم رنگ نمود؛ بدین صورت که هزینه های ازدواج کاهش داده شود و ازدواج ها بدون تشریفات و هزینه های کمر شکن صورت گیرد. آیا نمی توانیم جشن ازدواج را به جای تالارها در خانه ها و به صورت ساده و با صفاتر برگزار کنیم؟! آیا نمی توانیم در ازدواج، از چشم و هم چشمی ها و رقابت ها پرهیز کرده، سیره معصومان علیهم السلام را الگو قرار دهیم تا هم خود و هم فرزندان جوانمان با آرامش خیال، زندگی مشترک را شروع کنند.
البته دولت نیز می تواند با اتخاذ سیاست های راهبردی مانند: دادن وام، واگذاری مسکن و... مشکلات را حل کند.
جوانان عزیز نیز باید توجه داشته باشند که بسیاری از زنان و مردان در ابتدای زندگی، صاحبِ خانه، ماشین و... نبودند، بلکه به تدریج این امکانات را به دست آورده اند؛ حتی بعضی از آنها هنوز این امکانات را هم ندارند؛ با وجود این به خوبی و خوشی زندگی خود را ادامه می دهند.
5.بیکاری یا شغل نامناسب: بعضی از جوانان بدان دلیل ازدواج نمی کنند که شغل مناسبی ندارند. در جامعه ما داشتن شغل به صورت یکی از معیارهای ازدواج در آمده است. یکی از پرسش های اساسی که در هنگام خواستگاری مطرح می شود، مربوط به شغل پسران است. از سوی دیگر، جوانان نیز تصور می کنند که مسئولیت تأمین همسر و زندگی، جز با داشتن شغل مناسب امکان پذیر نیست. در این راستا، هم والدین و هم حکومت وظیفه دارند جوانان را در رفع این مشکل یاری نمایند.
6.عدم شناخت صحیح از همسر آینده: یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه جوانان قرار دارد، «مشکل انتخاب همسر» است؛ بدین معنا که دختران و پسران نمی دانند چه کسی را با چه معیارها و خصوصیاتی به عنوان همسر خود انتخاب نمایند. واقعیت این است که مسئله فوق، از مسائل بزرگ و مهمی است که جوانان با آن مواجه هستند، مخصوصاً آن گروه از جوانان که در امر ازدواج وسواس داشته و در صددند همسر آرمانی و ایده آلی داشته باشند. طبق یک نظرسنجی انجام شده از بعضی دانشجویان، یکی از موانع جدی ازدواج را عدم شناخت صحیح از همسر آینده دانسته اند. برای رفع این مشکل، راه کارهایی وجود دارد؛ مانند: مشورت با صاحبان تجربه و مد نظر قرار دادن معیارها و ویژگی هایی که در اسلام برای انتخاب همسر ذکر شده است.

7.باورها و سنت های غلط: بی تردید ازدواج باید بر اساس باورها و سنت های دینی به وجود آید. متأسفانه گاهی اوقات سنت ها نادیده گرفته شده، آداب و رسوم غلط جایگزین آن می شود. این سنت ها در قالب های مختلف ظهور می کند: مهریه های سنگین، جهیزیه های گران قیمت و لوکس، خرج ها و تشریفات زاید و... از نمونه ها و مصادیق سنت های غلط هستند. در برخی از اقوام، این نگرش حاکم است تا زمانی که دختر و پسر بزرگ تر در خانه وجود دارد، نباید دختر و پسر کوچک تر ازدواج نمایند. در برخی از مناطق دیگر این فرهنگ حاکم است که ازدواج ها حتماً باید به صورت فامیلی باشد. سخت گیری های غیر منطقی والدین و اطرافیان نیز، از مشکلات جدی ازدواج محسوب می شود. متأسفانه در بعضی از موارد، پدر و مادر و اطرافیان دختر یا پسر از روی خود خواهی و باورهای غلط، مانع ازدواج فرزندان خویش می شوند و عملاً تیشه به ریشه آنان می زنند. دخالت های بی جا و اعمال نظر غیر معقول آنان موجب شده است که بعضی دختران، خواستگارهای مناسب خویش را از دست داده و خانه نشین شوند. چه بسا پسرانی که در اثر رفتار والدین و یا سنت های غلط حاکم در جامعه، ازدواج های ناموفق انجام داده و یا اصلاً موفق به تشکیل خانواده نشده اند. طبق یک نظر سنجی که از بعضی جوانان به عمل آمده، مشخص شده سنت های غلط و رفتار والدین، مانع بزرگ ازدواج جوانان بوده است. بر این اساس، برای از بین بردن باورها و سنت های غلط، باید فرهنگ سازی شود تا ازدواج ها بر اساس سنت ها و باورهای دینی صورت گیرد.

8.ارضای نامشروع: کشش جنسی، یک واقعیت خدادادی و طبیعی است که باید ارضا شود. منتها ارضای آن ممکن است به دو صورت قانونی و غیر قانونی صورت گیرد. اگر زمینه های ازدواج جوانان فراهم نشود، به ارضای غیر قانونی و نامشروع روی می آورند و در این صورت، از رونق ازدواج کاسته شده و آن را به تأخیر می اندازد، زیرا با این عمل، آتش شهوت خاموش می گردد.

در آموزه های دینی، ازدواج، تنها راه صحیح ارضای تمایل جنسی شمرده شده است. اسلام جوانان را از هر گونه ارضای غیر قانونی غریزه جنسی بر حذر داشته است. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله خطاب به جوانی فرمود: «ای جوان! ازدواج کن و از زنا بپرهیز، که زنا ریشه های ایمان را از دلت بر می کَند.»

9.ضعف باورهای دینی: یکی از ویژگی های اسلام این است که به انسان ها امید می دهد. اگر امید نباشد، زندگی بی معنا خواهد بود و انسان ها از هر گونه تلاش و کوششی در رفع نیازهای خود دست بر می دارند. در آموزه های دینی سفارش شده که اگر جوانان ازدواج کنند، خداوند مشکلات آنان را حل می نماید. قرآن می فرماید: «جوانان بدون همسر را همسر دهید... اگر فقیر باشند، خداوند با فضل و رحمت خود، آنان را غنی و بی نیاز می کند...» پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «همسر بگیرید که به یقین، رزق شما را زیاد می کند». امام صادق علیه السلام نیز همسر را موجب افزایش رزق دانسته است. پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «کسی که ازدواج را از ترس فقر و ناداری ترک کند، همانا به خداوند گمان بد برده است، زیرا خداوند می فرماید: اگر فقیر باشند، خداوند با فضل و رحمت خویش آنان را بی نیاز می سازد.»
تجربه و شواهد تاریخی نیز نشان می دهد کسانی که ازدواج کرده اند، مشکلات اقتصادی آنان کمتر شده است. متأسفانه امروزه باورهای دینی رو به ضعف نهاده است. هر گاه از جوانان سؤال می شود چرا ازدواج نمی کنید؟ بدون آن که از وعده های الهی سخن به میان آورند، مشکلات اقتصادی و موانع دیگر را مطرح می نمایند؛ در حالی که یک مسلمان باید به وعده های الهی امیدوار باشد، زیرا وعده های الهی تخلف ناپذیر است.