کارواش از سیار تا ایزی جت

در گذشته مردم ترجیح می دادند شخصا نسبت به شست و شو و نظافت خودروی خود با شلنگ آب و پارچه ای به نام لنگ اقدام کنند؛ با پیشرفت زمان و گسترش کسب و کار کارواش، رویه شست و شوی اتومبیل دچار تحولاتی شد و مردم رفته رفته وظیفه شست و شو و نظافت خودروی خود را به موسسات واگذار کردند.

کارواش به انگلیسی(carwash)، مکانی برای شست وشوی بیرون و گاهی داخل وسایل موتوری است، در گذشته مردم ترجیح می دادند شخصا نسبت به شست و شو و نظافت خودروی خود با شلنگ آب و پارچه ای به نام لنگ اقدام کنند؛ با پیشرفت زمان رویه شست و شوی اتومبیل دچار تحولاتی شد و با ایجاد و گسترش کسب و کار کارواش، مردم رفته رفته وظیفه شست و شو و نظافت خودروی خود را به موسسات واگذار کردند.
پیشرفت فناوری شاهد ظهور و گسترش کارواش های اتوماتیک بودیم؛ در این کارواش ها ماشین آلات جای نیروی انسانی را گرفتند و مشتری به منظور شست و شوی بدنه خودروی خود در حالی که سوار بر آن بود در مسیر تونل مانند تجهیزات ماشینی شست و شو حرکت می کرد.
در ابتدای این مسیر مستقیم ماشین آلاتی قرار گرفته اند که با استفاده از نازل های فشار قوی خود؛ آب گرم را در تمام جهات به بدنه ماشین می پاشند و باعث از بین رفتن گل و لای موجود در بدنه خودرو می شوند؛ در ادامه مسیر تجهیزات کف پاش قرار گرفته اند که از طریق سنسور های چشمی خود از حضور خودرو در محدوده عملیاتی خود آگاه شده و وظیفه کف پاشی و آغشته کردن بدنه خودرو به مواد شوینده را بر عهده دارند؛ پس از این مرحله خودرو به محدوده برس های بزرگ با حرکت دورانی وارد می شود؛ این برس ها به وسیله تماس با بدنه خودرو و حرکت دورانی خود کف موجود بر روی بدنه خودرو را در تمام سطوح پخش کرده و باعث از بین رفتن جرم و لکه های آن می شوند.
مرحله بعدی مرحله آب کشی بدنه اتومبیل است؛ در این مرحله ماشین آلاتی شبیه به نمونه های موجود در مرحله اول بدنه خودرو را به طور کامل و در جهات مختلف آب پاشی کرده و باعث آبکشی کف و مواد شوینده موجود بر روی بدنه خودرو می شوند؛ در پایان این مسیر تونل مانند ماشین هایی قرار داند که وظیفه آنها خشک کردن بدنه از طریق جریان دادن هوای گرم و پر فشار است.
انواع کارواش
بیشتر کارواش ها در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند
•کارواش دستی که در آن خودرو توسط کارکنان کارواش شسته می شود.
•کارواش تونلی که با استفاده از تسمه نقاله خودرو را از میان تعدادی دستگاه های شست وشوی ثابت عبور می دهد.
•کارواش شیمیایی یا کارواش بدون آب که از مواد شیمیایی برای شستن و پولیش کردن خودرو استفاده می کند.
•کارواش بخار که با جت بخار و پارچه های میکروفایبر کار می کند.
•کارواش سیار
کارواش خانگی
کارواش خانگی یا واتر جت دستگاهی است که آب را با فشار بالا و با استفاده از یک نازل، بر روی سطح مورد نظر می پاشد، فشار بالای آبی که از نازل دستگاه بیرون می آید باعث پاک شدن جرم و آلودگی از سطح مورد نظر می گردد. در سال های اخیر استفاده از این دستگاه در صنایع مختلف به عنوان یک ابزار کار آمد جهت پاکیزگی مساله رایجی شده است اما کارایی و شاخص های منحصر به فرد این دستگاه موجب شده که استفاده از این دستگاه محدود به محیط های صنعتی و شستشوی اتومبیل نگردد و انواع خانگی آن نیز در بازار عرضه شود .
مزایای استفاده از کارواش خانگی
صرفه جویی در وقت و زمان
در دستگاه کارواش خانگی از نیروی آب پرفشار برای انجام عملیات شستشو استفاده می شود در نتیجه سرعت انجام عملیات با استفاده از آن در مقایسه با عملیات مشابه با شلنگ آب معمولی و یا سایر روش های نظافت سنتی ۴ تا ۵ برابر بیشتر می باشد.
صرفه جویی در نیروی کار
سرعت بیشتر عملیات شستشو بعنوان نیروی کار کمتر می باشد. با استفاده از دستگاه کارواش خانگی عملیات نظافت به سرعت و با صرف کمترین میزان انرژی صورت می گیرد، زیرا در این روش پاک کردن آلودگی و کثیفی از روی سطوح توسط فشار بالای جریان آب خروجی دستگاه، صورت می گیرد و نیازی به صرف انرژی توسط فرد برای زدودن آلودگی های سرسخت نیست.
صرفه جویی در مصرف آب
شاید عجیب به نظر برسد اما میزان مصرف آب توسط دستگاه کارواش خانگی بسیار کمتر از سایر روش های نظافت می باشد. بطوریکه اگر برای انجام یک عملیات شستشوی معمولی به جای شلنگ آب از کارواش خانگی استفاده شود، میزان مصرف آب به اندازه ۵۰ تا۷۰ درصد کاهش می یابد.
کارواش اتوماتیک و عادی
از آنجایی که این روزها بیشتر افراد به علت مشغله کاری، کمبود وقت و خستگی حاصل از روزهای کاری سخت ترجیح می دهند از کارواش برای شستشوی اتومبیل خودشان استفاده کنند. در حال حاضر در ایران دو نوع کارواش عادی و اتوماتیک فعالیت می کنند که هر کس بر اساس میل و سلیقه شخصی خود می تواند از آنها استفاده کند. کارواش های عادی از روش های قدیمی شستشوی خودرو یعنی سطل حاوی مواد شوینده و اسفنج استفاده می کنند، عمل شستشوی خودرو توسط کارگران کارواش و به صورت کاملا دستی صورت می گیرد و البته تعداد کارواش عادی در سطح شهرها به نسبت بیشتر از کارواش اتوماتیک است و به دلیل هزینه کمتر معمولا طرفدار بیشتری نیز دارد.
تفاوت کارواش اتوماتیک و عادی
کارواش اتوماتیک نسبت به کارواش عادی قدمت کمتری دارد و چند سالی است که وارد کشور ما شده است. در کارواش اتوماتیک شستشوی خودرو بدون دخالت دست و با سرعت بیشتری در یک پروسه کاملا اتوماتیک صورت می گیرد.
از نظر مساحت مورد نیاز کارواش عادی در مقایسه با کارواش اتوماتیک به مساحت بیشتری نیاز دارد چون هر خودرو در یک جایگاه و توسط کارگران مختلف شسته می شود.
تفاوت زمان شستشو در کارواش اتوماتیک با عادی
زمان شستشوی خودروی شما در کارواش اتوماتیک و عادی متفاوت است. در حالیکه شستن خودرو در کاوراش اتوماتیک توسط دستگاه ها ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد، مدت زمان شستشو در کارواش عادی از ۲۰ تا ۴۰ دقیقه متفاوت است. بنابراین از لحاظ صرفه جویی در وقت می توان گفت کارواش اتوماتیک نسبت به کارواش عادی ارجح است و شما به راحتی می توانید حین بازگشت به منزل طی ۵ تا ۱۰ دقیقه خودروی خودتان را بشویید.
تفاوت هزینه کارواش اتوماتیک با عادی
یکی از دلایل استفاده کمتر از کارواش اتوماتیک نسبت به کارواش عادی هزینه شستشوی خودرو است. طبیعتا به دلیل تجهیزات بکار گرفته شده در کارواش اتوماتیک هزینه شستشو در این کارواش بالاتر است و افراد با توجه به بودجه خودشان می توانند از کارواش عادی یا اتوماتیک استفاده کنند ولی باید در نظر داشته باشید که هزینه بالاتر کارواش اتوماتیک به دلیل منافع بالاتر این نوع شستشو است.
تفاوت کیفیت شستشو خودرو در کارواش اتوماتیک با عادی
شستشوی خودرو در کارواش اتوماتیک بسیار دقیق تر و تمیزتر صورت می گیرد و اکثر مشتریان بعد از مراجعه به کارواش اتوماتیک رضایت بیشتری دارند. در کارواش عادی شلنگ های آب قدرت شستشوی کامل مواد شوینده را ندارند و معمولا لکه های حاصل از این مواد پس از خشک شدن روی خودرو نمایان می شود .
تنها مشکل کارواش اتوماتیک این است که دسترسی به گوشه و کناره های ماشین توسط برس ها دشوار است و با شستشوی دستی خیلی بهتر می توان به این نقاط دسترسی پیدا کرد و این مسئله یکی از دلایلی است که برخی افراد مایل به استفاده از کارواش عادی هستند .
تفاوت امنیت کارواش اتوماتیک با عادی برای خودرو
برس های شستشوی خودرو در کارواش اتوماتیک طوری طراحی شده اند که نسبت به اسفنج و دستمال آسیب کمتری به رنگ ماشین بزنند. علاوه بر این مواد شوینده ای که در کارواش اتوماتیک به کار می روند محیط زیست دوست هستند و نسبت به مواد شوینده خانگی که معمولا در کارواش های عادی مورد استفاده قرار می گیرند، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کنند.
علاوه بر این شستشو در کارواش عادی توسط کارگران کارواش صورت می گیرد که امکان صدمه رسیدن به خودرو بیشتر از روش اتوماتیک است به عنوان مثال: مواد زائد حاصل از شستشوی مکرر که در سطل حاوی مایع شوینده جمع می شود می تواند باعث ایجاد خط و خش روی خودرو شود .
از لحاظ صرفه جویی در مصرف آب نیز کارواش اتوماتیک به صرفه تر است زیرا نیاز به استفاده از شلنگ آب برای شستشوی خودرو نیست که با توجه به کم آبی عمومی کشور و بحران آب در جهان می تواند یک گزینه عالی باشد.
خشک کردن خودرو در کارواش اتوماتیک و عادی
پس از شستشوی خودرو، مسئله مهم دیگر خشک کردن آن است تا لکه های آب یا باقی مانده مواد شوینده روی خودرو اثری به جا نگذارد. در کارواش عادی عمل خشک کردن خودرو با دست و با استفاده از دستمال صورت می گیرد که در صورت بالا بودن مهارت فرد این عمل به خوبی انجام می شود ولی نسبت به کارواش اتوماتیک زمان بر خواهد بود .
در کارواش اتوماتیک خشک کردن خودرو در یک پروسه سریع و بدون دخالت دست و با استفاده از دستگاه های دمنده پر قدرت انجام می شود که تمام لکه های روی بدنه و شیشه های خودرو را پاک کرده و به عبارتی خودرو را برق می اندازد.
خدمات اضافی در کارواش اتوماتیک و عادی
در کارواش اتوماتیک برخلاف کارواش عادی برنامه های شستشوی متعددی را می توان بر اساس تمایل مشتری تنظیم نمود به عنوان مثال گزینه هایی مانند: نظافت داخل خودرو، زیرشویی خودرو، واکس پاشی و رینگ شویی و حتی سیستم مکانیزه برای شستشوی کفی وجود دارد که شما به دلخواه می توانید از هریک استفاده کنید. اما در کارواش های عادی خدمات محدودتری به مشتریان ارائه می شود و همین امر بر گرایش افراد به نوع کارواش تاثیرگذار خواهد بود.
کارواش نانو (بدون آب)
در سال های اخیر با پیشرفت روز افزون فناوری نانو، استفاده از خدمات کارواش نانو و یا کارواش بدون آب، نحوه شست و شوی خودرو ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.
آشنایی با مواد شوینده
هنگامی که جرم یا کثیفی از هر نوع آلودگی روی سطوح قرار می گیرد، به دلیل جاذبه بین مولکولی، حالت چسبندگی ایجاد می شود. انباشته شدن ذرات و جرم های مختلف روی سطوح سبب کدر شدن رنگ آنها می شود.
در تمیز کردن با آب خالی یا مواد شوینده و آب، مولکول های آب یا شوینده، نقش واسط در احاطه ذرات و جابجایی آنها را بر عهده دارند و هر چه مولکول های آب با سرعت بالاتری به سطح برخورد کنند، توانایی بیشتری در پاک کنندگی دارند که در کارواش های معمولی از فشار هوا و آب برای نیل به این هدف استفاده میشود.
حال اگر آب از شستشوی خودرو حذف شود، نیاز به یک ماده است که همان نقش واسطه گری آب و مواد شوینده را در برابر جرم ها و ذرات چسبیده شده روی سطح داشته باشد. تکنولوژی مواد شوینده نانو همان ماده می باشد.
این مواد می توانند روی سطوح با ابعاد بسیار ریز نانومتری نفوذ کنند و آنها را با ایجاد رشته های به هم پیوسته, به الیاف دستمال منتقل نمایند. بنابراین جرم های بسیار ریز غیر قابل رویت، در ابعاد نانو از روی سطوح پاک می شوند. هم چنین این مواد بعد از فرایند تمیزکاری, با ایجاد یک لایه با چسبندگی بالا از سطح محافظت میکنند.
نحوه شست و شو
ابتدا باید مواد نانو را به سطح خودرو اسپری کنیم که این عمل باعث جدا شدن آلودگی از آن سطح شده و همزمان لایه ای بسیار ظریف از ذرات نانو در زیر آلودگی ایجاد می شود، سپس با کشیدن حوله اول تمام آلودگی و کثیفی جذب حوله شده و بلافاصله حوله دوم کشیده می شود. کشیدن حوله دوم سبب یکنواختی و پرداخت همان لایه نانو و براق شدن سطح اتومبیل میشود.
یکی از مهمترین مزایای این کارواش ها چند منظوره بودن آنهاست که علاوه بر نظافت و درخشندگی فوق العاده به علت وجود واکس مخصوص موجود در این شوینده خودرو مدت بیشتری نسبت به روش سنتی تمیز و براق باقی میماند.
بعد از شست وشو با این مواد همان گونه که ذکر شد لایه ای بسیار ظریف از ذرات نانو بصورت واکس روی رنگ خودرو ایجاد می شود که شامل ۴ خاصیت بسیار مفید است که عبارت اند از:
1.سطح خودرو بسیار صیقلی و لیز می شود و چنانچه گرد و خاک در حالت سکون روی خودرو بنشیند، پس از حرکت بخش عمده آن آلاینده ها در اثر باد از روی ماشین بلند خواهد.
2.رنگ خاصیت آب گریز و آنتی استاتیک پیدا می کند و به همراه خاصیت اول که همان سطح بسیار لیز است پس از تجمیع قطرات کوچک به قطره های بزرگ تر سبب جاری شدن آب از روی بدنه خودرو می شود.
3.به علت وجود صمغ مخصوص، از کدر شدن رنگ بدنه در اثر تابش خورشید جلوگیری میکند.
4.این واکس ها همانطور که قبلا توضیح داده شد موجب درخشندگی رنگ بدنه خودرو میشوند.
یکی از ویژگی های اصلی این محصول صرفه جویی در مصرف مواد می باشد و همچنین قدرت بالا در نفوذ به آلودگی ها. به همین خاطر بهترین شرایط استفاده از این محصول بصورت موضعی می باشد. چیزی شبیه به پاک کردن شیشه. یعنی این محصول در سطحی به مساحت حدودا نیم متر مربع اسپری شود و با یک دستمال تمیزمی گردد، بلافاصله با دستمال تمیز دیگری، سطح مورد نظر پرداخت گردد تا شفافیت و براقیت با پرداخت شدن واکس نانو، حاصل شود. در این روش با حدودا پنجاه سی سی از این محصول یک خودرو تمیز می شود.
خدمات کارواش سبز با صرفه جویی در مصرف آب و بدون هرگونه زباله سازی، کمک شایانی به حفاظت از محیط زیست و کاهش پسماند های غیرقابل تصفیه می کند.
کارواش سبز
امروزه یکی دیگر از روش ها برای کاهش مصرف آب و همین طور بالا رفتن کیفیت شستشوی اتومبیل استفاده از کارواش سبز است. روش اجرای این خدمات به این صورت است که کف مخصوص کارواش را بر روی سطح اتومبیل می پاشند و با کمک دستمال مخصوص نانو و همین طور پمپ آب فشار قوی آن را شستشو می دهند. مهمترین نکته ای که در کارواش سبز وجود دارد این است که متخصص مربوطه، با «مصرف کمتر از ۶ لیتر آب» و «بدون استفاده از مواد دور ریختنی» این خدمات را با بالاترین کیفیت انجام می دهد.
روش اجرای کارواش سبز
پس از ثبت سفارش کارواش سبز و رسیدن متخصص شستشوی مربوطه، در زمان دل خواه سفارش دهنده و به نشانی مورد نظر، کار شستشوی ماشین شروع می شود. برای انجام این کار تنها کافیست که یک پریز برق در فاصله حداکثر ۵۰ متری اتوموبیل وجود داشته باشد، همچنین برای انجام خدمات توشویی اتومبیل، می توانید تنها با تحویل سوییچ اتوموبیل، خدمات شستشوی را دریافت کنید. به این معنا که «نیازی به حضور سفارش دهنده و صرف وقت برای انجام این خدمات نیست» متخصص مربوطه کلیه تجهیزات لازم برای شست و شوی اتومبیل را همراه خود دارد. از مهم ترین تجهیزاتی که استادکار کارواش سبز، همراه خود دارد می توان به «باکس کامل شستشوی اتومبیل» که شامل پمپ واترجت و جاروبرقی است اشاره کرد.
مدت زمان انجام این خدمات بسته به میزان نیاز به نظافت اتومبیل و همین طور میزان مهارت استادکار، از بین یک، تا یک و نیم ساعت متغیر است. همچنین برای شستشوی کامل اتومبیل تنها به ۳ تا ۶ لیتر آب نیاز است. در نهایت نیز اتومبیل با کمک محلول نانو یا کف مخصوص کارواش شسته و توسط دستمال نانو پاک سازی و براق می شود.
مهمترین خدمات کارواش سبز
روشویی و توشویی دو خدمت اصلی کارواش سبز هستند.
در خدمات روشویی: بدنه ماشین (سواری – شاسی بلند) به صورت کامل شستشو می شود.
و همچنین در خدمات توشویی علاوه بر واکس خوردن داشبورد و نظافت صندلی ها، کف خودرو نیز جارو می شود.
خدمات رایگان کارواش سبز: در کلیه خدمات شستشو، واکس لاستیک و داشبورد ماشین به صورت رایگان انجام می شود.
مهمترین مزیت کارواش سبز یا سیار
اگر بخواهیم کارواش سبز را با کارواش های سنتی مقایسه کنیم می توانیم به مزایایی همچون «نداشتن توقف در محیط کارواش»، «امکان برنامه ریزی دقیق زمانی»، «صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب و حفاظت از محیط زیست»، «کاهش مصرف سوخت» و «کاهش هزینه های روانی» همچون پرداخت انعام و چانه زدن و قیمت های نامتعارف و همین طور برخوردهای نامناسب کارکنان اشاره کنیم. این در حالی است که کیفیت شستشوی ماشین در کارواش سبز به مراتب بالاتر از کارواش سنتی است و از طرف دیگر آسیبی به بدنه ی خودرو های آسیب دیده و رنگ شده وارد نمی شود. همچنین به دلیل استفاده از مواد مصرفی مخصوص در کارواش سبز خودرو در مدت زمان طولانی تری تمیز می ماند.
قیمت کارواش سبز
در استادکار، سفارش توسط متخصصین مختلفی دیده می شود و شما پیشنهادات مختلفی از آنها با قیمت های مختلف دریافت می کنید. شما می توانید بر اساس «قیمت استادکاران» و همین طور «سابقه و نظرات قبلی مشتریان»، استادکار مورد نظر خود را انتخاب کنید. حدود قیمت برای اجرای خدمات روشویی کارواش سبز بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان و همین طور برای خدمات توشویی کارواش سبز بین ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان محاسبه می شود.
معایب کارواش سبز
قطعا کارواش سبز هم جدای همه مزایایی که دارد، دارای معایب و محدودیت هایی نیز هست. یکی از محدودیت های کارواش سبز، عدم امکان شستشوی درون موتور و یا زیر ماشین است. همچنین برق شهری نیز یکی از ملزومات اجرای خدمات کارواش سبز است و بنابراین امکان اجرای این خدمات در مکان هایی که فاقد برق هستند وجود ندارد.