خانه های قدیمی | تبدیل به خانه ای رویایی

خانه محل آرامش و امنیت است و بیشترین زمان عمر در خانه سپری می شود. بنابراین برای رسیدن به خانه های دلخواه طبق سلیقه شخصی، خانه قدیمی خود را بازسازی و نوسازی کرده و آن را تبدیل به خانه رؤیایی کنید.

خانه محل آرامش و امنیت است و ما بیشترین زمان عمر خود را در خانه به سر می بریم. اما ساخت خانه دلخواه کار زمان بر و پرهزینه ای است؛ از طرفی، در شهرهای بزرگ پیدا کردن زمین خالی با قواره مناسب جهت ساخت و ساز یا بنا کردن ملکی که تمام ویژگی های موردنیاز را دارا باشد، بسیار وقت گیر است. هرچند می توان با خرید خانه کلنگی یا اجاره خانه کلنگی و بازسازی خانه طبق سلیقه شخصی به مقصود موردنظر دست یافت. حتی می توان خانه قدیمی خود را بازسازی و نوسازی کرده و آن را تبدیل به خانه رؤیایی کرد.
بازسازی ساختمان چیست؟
نوسازی یا بازسازی ساختمان (Renovation) مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. بررسی ها حاکی از آن هستند که از عصر ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن زمان دارد. جدا از این مسئله، امروزه بازسازی ساختمان و یا نوسازی آن در سراسر دنیا عملی کاملا مرسوم شناخته می شود. در ایران نیز آپارتمان ها هرازگاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند. در این موارد می بایست بازسازی آپارتمان و یا همان بازسازی منزل به صورتی حرفه ای صورت پذیرد.
به عنوان مثال در ایالات متحده که بسیاری از خانه ها چوبی و یا از جنس ترمووود هستند، هر ساله هزینه زیادی برای مقابله با خوردگی چوب ها توسط موریانه صرف می شود. تمام هزینه های از این قبیل، جزء هزینه بازسازی ساختمان محسوب می شوند
با این تفاسیر در شرایط کنونی کشورمان با توجه به حجم عظیم ساخت و ساز صورت گرفته در دهه گذشته، نیاز به بازسازی ساختمان و یا بازسازی آپارتمان بسیار بیشتر از گذشته احساس می شود. ضمن این که در کشور در حال حاضر، ساختمان ها برای عمر مفید ۵۰ سال طراحی می گردند، اما متاسفانه به علت ضعف در کیفیت اجرا، قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی به بازسازی ساختمان نیاز پیدا می کنند. بنابراین بازسازی منزل در ایران از اهمیتی فوق العاده نسبت به سایر کشورها برخودار می باشد.
نکته مهم دیگر نیز بعد اقتصادی مسئله بازسازی منزل است. چرا که در واقع شما با یک حساب سرانگشتی درخواهید یافت که هزینه بازسازی ساختمان، تا حد قابل توجهی پایین تر از هزینه ساخت ساختمان جدید می باشد.
کلیه عوامل بالا سبب می شود که بازسازی ساختمان، گزینه ای کلیدی و مهم محسوب شده و امروزه در سطح جهان، به عنوان یک خدمات شناخته شده برای هر نوع ساختمان در حال اجرا باشد. به علاوه انجام موارد مختلفی همچون مطالعات سازه ای و معماری در بازسازی ساختمان امری تخصصی بوده و می بایست توسط نیروهای ماهری که در این زمینه تاکنون فعالیت حرفه ای داشته اند، صورت پذیرد. چرا که هنر بازسازی منزل، انجام کار با پایین ترین هزینه بوده و این کار تنها از پیمانکاری باتجربه در این زمینه ساخته خواهد بود.
• تعیین نیازها و نقشه کلی
• محاسبه میزان بودجه مورد نیاز
• کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند
• بازسازی
تعیین نیازها و نقشه کلی
اولین قدم در شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه تعیین نیازها و نقشه کلی ساختمان با توجه به نیازهای خانواده است. نقشه کلی و فضاهای کنونی را در نظر بگیرید و آن ها را روی کاغذ پیاده کنید. با استفاده از متراژ صحیحی که از هر قسمت به دست می آورید، فضای کنونی را اندازه گیری کرده و یادداشت کنید.
فضاهای کور خانه که در حال حاضر برایتان قابل استفاده نیستند را شناسایی کنید. اگر از نقشه خانه، که شامل متراژ اتاق ها، آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی می شود، راضی هستید و تصمیم به تعمیرات و بازسازی خانه به طور کلی را دارید، پروسه بازسازی خانه برای شما راحت تر بوده و یک قدم جلو هستید.
در مشخص کردن نقشه فعلی جای درها و پنجره ها را فراموش نکنید؛ این کار به شما دید کلی از فضایی که دارید را می دهد. حالا نوبت به ایجاد تغییرات است. هیچ جای محدودیتی ندارید. می توانید اتاق ها را حذف کرده و به سالن اضافه کنید و یا از گوشه سالن که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد، اتاق خواب کوچکی بسازید. فقط یادتان باشد که درب ورود و خروج و پنجره ها را فراموش نکنید؛ ضمن اینکه نورگیر بودن اتاق ها و فضا نیز آیتم مهمی است؛ مگر اینکه در خانه نیاز به اتاق صدابرداری یا تاریک خانه داشته باشید.
سعی کنید منطقی به پلان خانه نگاه کنید. هیچ گاه از یک آپارتمان ۸۰ متری نمی توان انتظار تبدیل شدن به یک خانه ویلایی ۱۵۰ مترمربعی را داشت. مشخص کردن تعداد اتاق خواب ها، سرویس های بهداشتی و حمام در ابتدا کار شما را تسریع می بخشد. کمک گرفتن از متخصصین بازسازی و نوسازی خانه نیز به شما در تصمیم گیری کمک بزرگی می کند. می توانید از ۲ یا چند کارشناس خبره و پیمانکار برای بازدید دعوت به عمل آورید. آن ها با توجه به نیازها و فضای شما با توجه به تبحر و تخصصشان نقشه ها و طرح های متفاوتی را ارائه می دهند. بهتر است پس از جمع آوری تمام اطلاعات با توجه به سلیقه شخصی، نقشه نهایی را تعیین کنید.
محاسبه میزان بودجه مورد نیاز
قدم دوم پس از تعیین نقشه نهایی، بودجه بندی و تعیین میزان هزینه ها بر اساس نقشه دلخواه است. بهتر است با کارشناسان امر صحبت کرده و از آن ها مشاوره بگیرید و البته خودتان به طور تخمینی می توانید مبلغ مصالح را با توجه به قیمت روز و دستمزد کارگران را مشخص کنید. بهتر است در صورت امکان علاوه بر هزینه پیش بینی شده مبلغی را برای موارد غیرقابل پیش بینی و غیرمنتظره کنار بگذارید.
برای صرفه جویی در هزینه ها از پیمانکار بخواهید در صورت سالم بودن و قابل استفاده بودن بعضی قسمت ها و لوازم در بازسازی خانه استفاده کند تا از هزینه تراشی های بی مورد جلوگیری شود.
خرید خانه کلنگی و بازسازی آن عموماً از خرید خانه نوساز هزینه کمتری می برد گرچه این هزینه ها را باکمی مدیریت می توان به حداقل رساند، این موضوع در مورد اجاره خانه کلنگی نیز صدق می کند.
کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند
پس از تعیین نقشه و تعیین و تأمین هزینه موردنیاز قبل از شروع عملیات بازسازی باید مواردی را در نظر داشته باشید:
• اگر شما قصد اجاره یک خانه کلنگی را دارید و یا پس از خرید خانه کلنگی می خواهید آن را اجاره دهید و میزان بودجه شما محدود است، علاوه بر زیبایی، به مواردی که موجبات آسایش ساکنین را نیز تأمین خواهد کرد، توجه داشته باشید. مثلاً از سالم بودن لوله کشی ها، شیرآلات و برق کشی ساختمان مطمئن شوید.
• اگر قصد بازسازی و نوسازی خانه ای که در آن ساکن هستید را دارید، بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات در زمان انجام عملیات، خانواده را در جای دیگری ساکن کنید؛ همچنین لوازم خانه را بسته بندی کرده و دریکی از اتاق ها قرار دهید یا در صورت امکان خانه را تخلیه کنید.
• پس از مشورت و ارزیابی با کارشناسان و پیمانکاران مربوطه، قرارداد رسمی با توجه به تغییراتی که در نظر دارید تهیه و طرفین را ملزم به اجرای آن به طور رسمی کنید.
• با اینکه زمان دقیق تحویل خانه در قرارداد ذکر می شود، اما همیشه برنامه ریزی های خود را برای حداقل یک هفته بعد از آن تاریخ در نظر بگیرید.
• میزان مصرف انرژی را در نقشه ها مدنظر قرار دهید، همچنین بهتر است تا جایی که بودجه به شما اجازه می دهد وسایل پیشرفته تر و بروزتری را بکار گیرید.
• از تمام فضای خانه استفاده کنید، با کمی تحقیق و مطالعه می توانید ایده های بهتری در هر قسمت خانه اجرا کنید.
خانه های قدیمی و کلنگی المان های قدیمی بسیاری از قبیل شیشه های رنگی، دستگیره هایی با طرح های خاص و... دارند. می توان با نگه داشتن آن ها به زیبایی و اصالت خانه افزود.
اگر تمایل دارید کار بازسازی و نو سازی خانه را خودتان به دست بگیرید، هیچ اشکالی ندارد. با کمی مطالعه و راهنمایی می توانید پروژه را به اتمام برسانید. یک کارگر باتجربه ساختمانی نیز می تواند کمک بزرگی در این راه باشد. اما اگرتصمیم به بازسازی خانه با کمک شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان دارید، اطلاعاتی در این خصوص جمع آوری کرده و به مطالعه بپردازید.
مراحل بازسازی ساختمان یا بازسازی خانه به چه صورت است ؟
با توجه به مطالب اشاره شده، این موضوع مطرح می شود که مراحل بازسازی ساختمان دقیقا به چه صورت می باشد؟ در این جا مراحلی به صورت مختصر ذکر شده است. با این حال توجه داشته باشید که این مراحل به شکلی کلی بوده و بازسازی خانه، با توجه به ویژگی های خود به شکلی کاملا منحصر انجام می پذیرد.
۱- دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال در بازسازی ساختمان
در گام نخست، شما می بایست سعی کنید که اطلاعاتی جامع و کامل از ساختمان خود و شرایط کنونی آن داشته باشید. دقت کنید که پیش از تصمیم برای بازسازی ساختمان باید با خود این تصمیم را بگیرید که " در مورد ساختمان شما، اصلا بازسازی خانه یا ساختمان به صرفه هست یا خیر؟" مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا سقف از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چراکه ساختمان های قدیمی از منظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید.
۲- انجام مرحله تخریب به روش مهندسی توسط تیم بازسازی منزل
مرحله تخریب اگرچه که ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید این مورد را بدانیم که تخریب، یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است. طبق آمار صورت گرفته در ایالات متحده امریکا، بیش تری حوادث ساختمانی در مرحله تخریب رخ می دهد. برای همین می بایست حتما تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت پذیرد. متاسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد صورت گرفته ناشی از بی تجربگی پیمانکار، تخریب باعث هزینه دیه چند صد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده شود چرا که تیم متخصص از طراحی سازه ای ساختمان به شکل کلی اطلاع داشته و این گام را به شکلی کاملا اصولی انجام خواهد داد.
۳- انجام مرحله ساخت با توجه به نیازهای ساختمان
در حقیقت مهم ترین نکته ای که بایستی در مرحله ساخت به آن توجه نمود، نیازها و خواسته های مشتری است. در این مرحله بایستی کاملا روشن شود که مشتری متقاضی تعمیرات ساختمانی، دقیقا چه نیازهایی داشته و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد. به طور مثال در برخی پروژه های بازسازی آپارتمان، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند. برخی هم خواستار حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند. نبایست این نکته را از یاد برد در این مرحله، تاکید بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه، علاوه بر نیاز داشتن به بنا، نقاش و...که آسایش را از اهل خانه سلب می کند، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.
۴- مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب در تعمیرات ساختمان
در این مرحله به این نکته توجه می شود که آیا پس از ساخت، نیاز به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت نیاز به گچکاری، باید این مرحله به کمک سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد. چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان، معمولا بیش تر در معرض دید بوده و از این رو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می نماید، قرار خواهند گرفت. علاوه بر این ها، باید در صورت نیاز از سقف های کاذب در بازسازی خانه نیز استفاده نماییم. سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملا بسته به سلیقه کارفرماست.
۵- مرحله نورپردازی
مرحله نورپردازی، مرحله ای بسیار مهم در بازسازی محسوب می گردد. چرا که نورپردازی درست و اصولی، سبب زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، طرفداران زیادی داشته و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تاثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولا خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است. چرا که اگر مثلا نور قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی، کاری دشوار و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسرر های اضافه به همراه نخواهد داشت.
۶- کف سازی
پس از انجام مراحل بالا، می بایست یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم. باید دقت کنیم که هر نوع کف، کاربری منحصر به فرد خود را داراست.
۷- رنگ آمیزی دیوارها و سقف
در مورد رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان، شما می بایست دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است. اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند، با این حال رنگ های قرمز، آبی، سبز و... نیز امروزه توسط بسیاری از عزیزان استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به خود شما و سلیقه تان دارد.
۸- تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار
در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد. شما گزینه های فراوانی پیش رو دارید که می بایست یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله انتخاب هایی هستند که در این مرحله در مقابلتان مطرح می گردند. البته بهتر است قبل از انتخاب، حتما نمونه کارهای اجرا شده مختلفی که ارائه میشود را به دقت بررسی نموده و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم بگیرید.
۹- اجرای قرنیز
پس از انجام پوشش دیوارها در تعمیرات ساختمان نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیز ها را اجرا نمایید. نکته ای که در بازسازی خانه در مورد اجرای قرنیزها وجود دارد، هماهنگی قرنیز ها با محیط است. قرنیز ها باید هم با کف (مثلا پارکت) و هم با دیوار (مثلا کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.
۱۰- دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه
هرچقدر هم که برای بازسازی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور، شما می بایست در بازسازی منزل خود چیدمان و دکوراسیون داخلی جدید و باسلیقه ای را در نظر بگیرید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتما برای آن بیش ترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید. مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدل های بسیار بیش تری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد.
در واقع ایراد اصلی مدل های موجود در اینترنت برای بازسازی خانه این است که متاسفانه از لحاظ اجرایی زیاد قدرتمند نبوده و لذا ممکن است حتی در ایران قابل اجرا نباشند و یا اجرای آن ها بسیار مشکل باشد. برای همین وجود یک طراح دکوراسیون داخلی آشنا با مسائل اجرایی و بازسازی منزل سرعت کار را چندین برابر خواهد کرد.
ایده هایی برای دکوراسیون داخلی
• با تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دو یا سه جداره جدید می توان پنجره هایی با ابعاد بزرگ تر و درنتیجه دید زیباتر و نور بیشتر داشته باشید و در عین حال از ورود و خروج حرارت، صدا، گرد و خاک از بیرون به داخل منزل و برعکس جلوگیری کنید.
• آشپزخانه از مهم ترین فضاهای داخلی خانه است که می توان با ایجاد تغییرات در آن به هر چه زیباتر شدن خانه کمک کرد. معمولاً در خانه های قدیمی تعداد کابینت های نصب شده در آشپزخانه کم و کهنه هستند. با تعویض کابینت ها و یا حتی رنگ کردن آن ها نمای آشپزخانه خود را تغییر دهید.
• استفاده از کاشی ها و سرامیک ها و کفپوش متناسب با بودجه و سلیقه تان در کف و دیوارها نیز راه حل دیگری است که همیشه می توان در نظر داشت
دیگر از دیوار آشپزخانه و جدا کردن فضای آن از خانه در طراحی های مدرن خبری نیست و طراحان داخلی با کوتاه کردن بلندی اوپن و پهنا دادن به آن، فضای بسته خانه را بازتر از قبل نشان می دهند.
در نظر داشته باشید استفاده از سنگ های کوارتز و کورین روی کانتر برای جلوه دادن به آشپزخانه های قدیمی بیشتر کاربرد دارد.
ضرورت نیاز به کمدهای دیواری جادار و مناسب برای استفاده را در بازسازی خانه فراموش نکنید.
سرویس های بهداشتی و حمام را می توان با تغییر نقشه و یا جابه جایی آن ها بازسازی کرد. اگر نیاز به جابه جایی سرویس های بهداشتی دارید بهتر است کار بازسازی را از آنجا آغاز کنید؛ زیرا لوله های فاضلاب و آب باید در کف و جای صحیح قرار گیرند.
با نصب کاشی های جدید برای کف و دیوارها به کلی جلوه سرویس بهداشتی تغییر می کند.
می توان از کاشی هایی برای دیوارها و کف استفاده کنید که قابلیت چسبیده شدن روی کاشی های قبلی رادارند. ضمن اینکه می توان تجهیزات سرویس بهداشتی از قبیل توالت، توالت فرنگی, روشویی و شیرآلات و هم چنین آینه را نیز تعویض کرد
نورپردازی مناسب را در دستور کار بگذارید. نور سقفی، مخفی و حتی نور کف سالن در هر چه مدرن و زیبا شدن خانه نقش بسیاری دارد.
درب های شکسته و خراب را تعویض کنید. در زمان تعویض درب ها خصوصاً درب ورودی به ضد سرقت بودن آن جهت افزایش امنیت خانه توجه کنید.
از شومینه قدیمی موجود می توانید استفاده کرده و با تغییرات کمی آن را به بهترین شکل بازسازی کنید.
پذیرایی و نشیمن
پذیرایی و نشیمن یکی از جاهایی در خانه است که شاید با کمترین هزینه بسیار تغییر کرده و به خانه حال و هوایی نو، مدرن و زیبا می دهد. شما خیلی ساده با استفاده از ترکیبات مختلفی از کاغذ دیواری و رنگ یا ام دی اف و کناف می توانید به خانه جلوه ای زیبا بدهید که البته انتخاب هریک از این ها بستگی به سلیقه و دکوراسیون داخلی خاص یا معماری داخلی متفاوتی مدنظر شما دارد.
اتاق ها
اتاق فضای دنج و خصوصی منزل شماست، جایی است که سلایق شما و آرامش شما در اولویت است . معمولا اتاق ها نسبت به بقیه فضاها کوچک تر است پس بهتر است دربازسازی آپارتمان فضای اتاق خواب خیلی شلوغ نباشد و بیشتر وسایل در کمد ها و کشو ها جای داده شود .
طراحی کمد مناسب برای اتاق ها سر آغاز یک فضای مناسب است
با انتخاب رنگ دلخواه و فرم های آرامش بخش در فضای اتاق میتوانید بعد از یک روز پر کار آرامش داشته باشید و کاملا تغییرات یک بازسازی عالی را احساس کنید .
در بازسازی رنگ های شاد را با تم خنثی ترکیب کنید .
استفاده از تم خنثی در دکوراسیون ساختمان همیشه از ایمن ترین و انعطاف پذیرترین رنگ های موجود در بازار است. این رنگ ها به آسانی با آخرین مدهای روز طراحی هماهنگ میشود و به دیگر گزینه های رنگی به خوبی اجازه خودنمایی میدهد .
حتی اگر قرار است تابلوهای زیادی به دیوارتان نصب کنید باز هم رنگ های خنثی بهترین گزینه خواهد بود زیرا چنین آثاری را به بهترین شکل به نمایش میگذارد .
اما شاید بهترین دلیل برتری تم های خنثی نسبت به سایر تم های رنگی در دکوراسیون داخلی، اتمسفر و جوی باشد که آنها در خانه ایجاد میکنند. دکوراسیون خنثی میتواند روشن و دعوت کننده یا تیره و عاشقانه و یا حتی لوکس و با شکوه باشد. در بازسازی آپارتمان همیشه رعایت نکات خاص باعث مطلوبتر شدن فضای داخلی شده و آرامش و زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کنید .
نکات نهایی در بازسازی آپارتمان
دقت کنید در بازسازی آپارتمان به طراحی داخلی خانه، شخصیت نیز بدهید و در کنار پیاده سازی اهداف موردنظرتان، یک طرح منحصر به فرد برای خود داشته باشید.
هرچند افرادی که برای بازسازی از طراحان داخلی استفاده می کنند، مسئولیت کمتری بر دوش دارند، ولی حتما به یاد داشته باشید که شما این فرد را برای این استخدام کرده اید که در کنار کار خودش، ایده ها و نظرات شما را هم پیاده سازی کرده و سلیقه ی شما را نیز مدنظر قرار دهد. چون در نهایت شما هستید که می خواهید در آن مکان زندگی کنید و بعد از یک روز کاری در آن محیط به آرامش برسید و به استراحت بپردازید.
در بازسازی آپارتمان به این مورد توجه کنید که نیاز نیست هر چیزی را دوباره مورد استفاده قرار دهید و بهتر است از دست خیلی از خرده ریزهایی که زیاد هم ضروری نیست خلاص شوید.