خدمات نظافتی | نکاتی درباره نظافت و خدمات نظافتی

انسان موجودی است سلامت پرست؛ پاکیزگی، نظم و سلامت در زندگی را یک اصل می داند.

انسان، موجودی است اجتماعی؛ اجتماعی بودن و ارتباط با دیگران، امری فطری برای انسان است. به علاوه اکثر انسان ها، نظم، پاکیزگی و سلامت را در زندگی خود یک اصل می دانند. نظافت منزل، رابطه مستقیم با کیفیت ارتباطات با دیگران دارد. هر چقدر نظافت دقیق تر و از روش های علمی و به صورت مداوم انجام گیرد، قطعا شانس بیشتری برای ارتباط مداوم با دیگران ایجاد خواهد داشت.
اگرچه اشاره شد پاکیزگی و سلامت با ارتباطات اجتماعی در ارتباط است، اما در نظر داشته باشید که فقط بخشی از آن را شامل میشود. مسئله ای که بیشتر برای انسان ها مطرح است، سلامت روانی و جسمی است که رابطه تنگاتنگی با نظافت و نظم دارد. مطمئنا هر انسانی که به زندگی کردن در محیط های آلوده ادامه دهد، چندی نمیگذرد که سلامتیش به خطر می افتاد.
لازم به ذکر است انجام نظافت منزل به صورت مداوم، با وسواسی بودن هیچ ارتباطی ندارد، رعایت بهداشت تنها فواید و آثار مثبت بسیاری در زندگی برای شخص انسان و نیز اطرافیانش خواهد داشت.
فواید نظافت چیست؟
• نظافت؛ جذابیت، دل انگیزی، دل ربایی مکانها و محیط را تضمین می کند. عاری کردن کف ها دیوارها از گرد وخاک وآشغال ونظافت بهداشتی و ضدعفونی، زیبایی آن مکان را دو چندان می کنند.
• نظافت؛ ابتدا سلامتی یک محیط سالم را فراهم می کند. در هر مکانی بهداشت و نظافت لازم وضروری است. اگر نظافت بهداشتی رعایت نشود باکتری ها بیشتر می شود وبعضی باکتری های خطرناک باعث بیماری ها و مرگ می شود. مثلا ملافه وظروف بیماران بیمارستانها ومسافرین هتل ها بعد از نظافت وشستشو ضدعفونی نشود یا با حشرات وموشها ودیگر موجودات خطرناک مبارزه نشود در این صورت باکتری های خطرناک از هر طرف به طرف دیگر پخش می شوند. برای از بین بردن این باکتریها نظافت بهداشتی و سمپاشی از سوی شرکت های خدماتی انجام می شود و بهداشت محیط به پرسنل وکارکنان آن نیز بستگی دارد.
• نظافت؛ سطوح لوازم چون مبلمان، پرده ها، فرش ها و... را حفاظت می کند. همچنین عمر آنها را افزایش می دهد.
• نظافت؛ باعث می شود لوازم اضافی و آشغال ها از محیط جمع آوری شده و امکان خطرات ناشی از آنها از بین رود.
• نظافت؛ باعث می شود کار و فعالیت در محیط به راحتی و با نظم بیشتری انجام شود.
برای نظافت منزل خود برنامه ریزی کنید
مهمترین دغدغه ای که اغلب افراد بخصوص خانم های خانه برای نظافت منزل خود دارند این است که برای نظافت منزل از کجا شروع کنند، از چه مواد شوینده ای استفاده کنند که نه تنها به وسایل خانه صدمه ای وارد نکند بلکه آنهارا مثل روز اول براق و تمیز کند.
موقع استفاده از محصولات نظافت به موارد زیر توجه کنید.
1. از محصول و برند معتبر استفاده کنید.
2. اتیکت روی محصول را به خوبی مطالعه کنید.
3. موادهای شستشو نباید با هم مخلوط شود.
4. محصولات اسیدی با محصولات کلردار نباید استفاده شود.
5. محصولات مواد شوینده نباید هیچگاه بو شود.
6. در هنگام نظافت پوست باید کاملا محافظت شود.
از طرفی باید تصمیم درست بگیرید که آیا خود می خواهید نظافت منزلتان را انجام دهید یا بنا به دلایلی مثل مشغله کاری یا حساسیت به مواد شوینده می خواهید از شرکتهای نظافتی معتبر برای اعزام نظافتچی خانم یا نظافتچی آقا استفاده کنید.
اینکه برنامه زمانی مشخصی برای نظافت منزل خود داشته باشید باعث می شود هم همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید هم نظافت مداوم وسایل منزل باعث می گردد طول عمر وکارایی آنها به مراتب بیشتر شود.
شرکت خدماتی نظافتچی
از آنجایی که نظافت منزل، امری است با قواعد و اصول و مقررات مشخص. امروزه، بعضی افراد نیز، با هدف خدمات رسانی به دیگران این اصول را فرا میگیرند تا به بهترین شکل نظافت را انجام دهند. از این رو، بهترین کار این است که نظافت منزل را به افراد ماهر و مطمئن بسپارید. در این صورت، علاوه بر صرفه جویی در زمان، در انرژی نیز صرفه جویی کرده و از خسارات و خطرات احتمالی نیز جلوگیری می کنید.
شرکت های خدماتی نظافتی به منظور تسهیل نظافت منازل و یا شرکت ها، با در اختیار داشتن پرسنلی خبره در امر نظافت می توانند به سازمان ها و منازل کمک کنند.
تایید هویت متخصصین نظافت
از مهم ترین نکاتی که به شما کمک می کند به یک شرکت خدماتی یا نظافتی اعتماد کنید، بررسی نحوه استخدام و جذب نیرو در این شرکت هاست. از آن جایی که این خدمات با خصوصی ترین حریم مشتری، یعنی خانه و یا محل کار او ارتباط مستقیم دارد، لازم است این افراد قبل از فعالیت به عنوان نیروی خدماتی تایید هویت شوند. هر چند روند بررسی سابقه کاری در شرکت های مختلف متفاوت است اما در معتبرترین شرکت های نظافتی مدارک زیر اخذ و بررسی می شود:
• اصل شناسنامه و اصل کارت ملی
• گواهی عدم سو پیشینه
• اخذ تضامین معتبر
• ثبت آدرس و کد پستی معتبر محل سکونت فرد
• ثبت اثر تمام انگشتان دست ها با دستگاه های انگشت نگاری
چند نکته درباره ی شرکت های خدماتی نظافتی منزل
• فقط با موسسات مجاز و صاحب سابقه در محل زندگی خودتان تماس بگیرید و تقاضای کارگر کنید.
• اگر از شرکتی تقاضای اعزام پرستار کردید از پرستار اعزامی بخواهید کارت بهداشت خود رانشان دهد.
خدماتی که شرکت های نظافتی ارائه می دهند
• شستن درها، دیوارها، حمام، سرویس بهداشتی، تمیز و مرتب کردن وسایل داخل بوفه، کمد و کابینت ها، شستن و تمیز کردن راه پله ها، لوسترها و...
• اگر آن ها هنگام کار به صورت اتفاقی یا عمدی خسارتی به وسایل منزل وارد کنند میتوان سریعا با شرکت مورد نظر تماس گرفته، ادعای خسارت کرده و شرکت موظف به پرداخت کامل خسارت است.
• کارگری که به منزل می آید باید نیم ساعت وقت برای صرف ناهار داشته باشد.
• اگر در ساعات اولیه حس شود کارگر راضی کننده نیست می توان با شرکت تماس گرفته و تقاضای کارگر دیگری کرد، شرکت بدون دریافت هیچ گونه وجهی، فرد جدیدی را برای ادامه کار به منزل می فرستد.
• حتما قبل از آمدن کارگر به منزل دستمزد و هزینه کار مخصوصا در کارهایی مثل باغبانی و شستن مبلمان و تابلو فرش به توافق رسیده شود.
• سعی شود حتی الامکان وقتی کارگر به منزل می آمد دو نفر در خانه باشد تا اگر کاری برای اشخاص خانه پیش آمد خانه بدون صاحبخانه نماند.
• قبل از آمدن کارگر به منزل اشیای قیمتی برداشته شود.
• کارگرانی که فرستاده می شوند وظیفه تاکردن، بردن، دوباره آوردن و پهن کردن فرش ها را به عهده دارند.
• توجه شود گول نام شرکت هایی را که با نام شرکت های معتبر تشابه اسمی دارند اشتباه گرفته نشود.
ارائه آموزش های لازم به نیروهای نظافتچی
هر نیروی نظافتی قبل از استخدام فارغ از آن که چقدر تجربه کار نظافتی داشته باشد، باید در دوره های مخصوص آموزشی شرکت کند. این دوره ها زیر نظر شرکت برگزار می شوند. بعد از گذراندن دوره، فرد باید از طرف مدرس کلاس آموزشی و یا از طریق آزمون تایید یا رد شود. با سپری کردن این کلاس های آموزشی، با مبانی و اصول نظافت و همچنین نحوه رفتار و برخورد با مشتری آشنا خواهند شد. بنابراین ارائه ی این آموزش ها کمک می کند هم شرکت شناخت بهتری از نیروهای نظافتی خودش داشته باشد و هم خدمات نظافتی با کیفیت بهتری به مشتری ارائه شود.
شرکت قانونی و جواز کسب معتبر
کد ثبتی و مجوز کسب نشان دهنده فعالیت مجاز شرکت خدماتی است. پس مطمئن شوید فعالیت شرکت قانونی است. البته داشتن کد ثبت شرکت کافی نیست. باید از معتبر بودن آن نیز مطمئن شوید. داشتن پروانه کسب به این معناست که هم فعالیت شرکت قانونی است و هم از طرف اتحادیه و سازمان های دیگر تحت نظارت است. در مورد شرکت های آنلاین خدمات خانگی یا اپلیکیشن های نظافت علاوه بر شماره ثبت، از داشتن نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) و پروانه کسب از اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز مطمئن شوید.
نظارت بر روند سفارش نظافت
روند نظارت بر سفارش از طریق واحد پشتیبانی باید صورت بگیرد. این نظارت باید پیش از شروع سفارش نظافت شروع شود. تا بعد از پایان سفارش ادامه یابد. درصورتی که نخستین تجربه ی کاری متخصص نظافت است این نظارت باید دو چندان شود. موارد زیر از مهم ترین فعالیت‎های واحد پشتیبانی یک شرکت خدماتی قابل اطمینان است:
• تماس با مشتری پیش از سفارش و اطمینان از حضور متخصص در روز و ساعت سفارش
• اطمینان از حضور به موقع متخصص نظافت در محل مشتری
• شروع به موقع سفارش
• اطمینان از روند رضایت بخش سفارش از طرف مشتری و متخصص
• اتمام کار نظافت در زمان مقرر
• در نظر گرفتن ساعات اضافی نظافت در صورت نیاز و بعد از تایید مشتری
• نظارت بر هزینه دریافتی توسط متخصص و نوع پرداخت توسط مشتری
• پیگیری سفارش بعد از اتمام
• استعلام میزان رضایت مشتری در مورد سفارش
• پیگیری مواردی که ممکن است بعد از اتمام کار توسط مشتری اعلام شود
مشخص بودن هزینه نظافت
یکی از مواردی که اهمیت فراوانی دارد، مشخص بودن هزینه قبل از شروع سفارش است. در اپلیکیشن های نظافتی و خدمات آنلاین خانگی این مبلغ قبل از نهایی شدن سفارش یا اعزام نیروی خدماتی به مشتری اعلام شده است. حتی می توانید قبل از شروع سفارش هزینه نظافت را به صورت آنلاین پرداخت کنید. اگر از شرکت های خدماتی تلفنی و سنتی استفاده می کنید، خدمات مورد نظرتان را به آن ها بگویید و بخواهید هزینه را به صورت شفاف به شما اعلام کنند. دریافت مبلغ بیشتر به بهانه های مختلف مانند هزینه نهار یا ایاب و ذهاب و انعام مجاز نیست.
اعزام نیروی خدماتی به محل شما برای انجام سفارش نظافتی می تواند به تجربه ی خوشایندی بدل شود، در صورتی که این خدمات را از جای معتبری دریافت کنید. البته نکاتی که بیان شد حداقل موارد ضروری جهت اطمینان مشتری به یک شرکت خدماتی است. بهره گیری از تیم حقوقی خبره، ارتباط فعال با پلیس آگاهی، تضمین کیفیت خدمات و جبران خسارت های احتمالی و… از مواردی است که فقط از بهترین شرکت های خدمات نظافت می توان انتظار داشت.