طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی فقط برای زیبا جلوه دادن محیط نیست، می تواند بر خلق و خو افراد آن محیط نیز تاثیر قابل توجهی بگذارد. استفاده از طرح های رنگی نشاط بخش و ایده های متفکرانه در نور و فضا حس متفاوت و احساس آرامش ایجاد می کند.

پیشینه طراحی دکوراسیون داخلی در بین گذشتگان
مطمئناً علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع رسانی، نقش تزئینی نیز داشته اند.
به هر روی، هنگامی که در سال 1922، هاوارد کارتر (Howard Carter)، باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود؛ نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی را در اختیار محققان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.
حفاری های اولیه نشان داد که حتی بی نواترین خدمتکاران مصری هم، لوازم روزمره خانه شان را تزئین می کرده اند، امری که براساس استاندارهای فعلی در خور توجه است اینکه مصریان هرگز به راحتی رازهای خود را برملا نمی کردند، به همین روی مشخص نیست که دقیقاً علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است.
فرضیه ها و استدلال های مستمری در این زمینه مطرح شده است. آنچه می دانیم این است که سبک های آغازین طراحی از مصر نشأت گرفته اند.
رومی ها اساتید مسلم طراحی بوده اند و هنوز هم از بسیاری جهات، خصوصاً در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهانند. علاقه وافرشان به اشیاء زیبا و سبک آسایش طلبانه شان در آثار به جامانده کاملا قابل ملاحظه است.
آنها علاقمند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعی شان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند.
به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین های این هنر محسوب می شوند.
میزان آسایش و نقاشی های زیبای فضای داخلی خانه هایشان که به صورت نقاشی دیواری و موزائیک کاری کف جلوه نمایی می کرد، از شگفت آورترین موفقیت های طراحی داخلی آن زمان بوده است.
آنها با تمامی آراستگی و آذینی که می توانستند متصور شوند مبلمان، میزهایی با پایه های پنجه مانند، صندلی، اثاثیه خاص و مبلمان راحتی را طراحی می کردند و می ساختند. ضیافت ها و شیوه زندگی مجلل مهم ترین بخش هستی شان بود و از این رو این امر را در آرایش خانه هایشان متجلی می ساختند.
برخلاف رومیان، یونانی ها در زمینه دکوراسیون داخلی چندان شهره نبودند و شهرت اصلی شان به خاطر سبک معماری فوق العاده شان است که هنوز هم در شهر آتن قابل ملاحظه است.
پس از سقوط امپراطوری روم و اشاعه مسیحیت، سبک سرد و صومعه مانندی بر دکوراسیون داخلی خانه ها حکمفرما شد. شیوه های کلاسیک، آزادی طراحی، زیبایی دوستی و تجمل پرستی رومی جای خود را به تخته های تیره و خانه های بی تزئین دادند.
گرچه هنرمندان دوران گوتیک، سعر کردند تا حدی از این بی پیرایگی بکاهند، اما عملاً این سبک تا زمان ظهور رنسانس حکمفرما بود. با تولد دوباره آزادی های هنری؛ زیبایی و تزئین، مجدداً به خانه ها بازگشت. تعدد هنرمندان به نامی که پس از رنسانس با آنها روبرو می شویم، خود گواهی بر این امر است.
در ملل شرقی نیز علاقه به دکوراسیون داخلی زیبا کاملاً آشکار است. مبلمان و تزئینات چینی، فرش های ایرانی، صدف کاری های ژاپنی و مجسمه ها و نقاش های پر رنگ و لعاب هندی، همه نشان دهنده علاقه این ملل به زیباسازی فضای زندگی شان است. گرچه سبک دکوراسیون داخلی شرقی با شیوه غربی آن تفاوت های بسیاری دارد.
بسیاری از طراحان داخلی سرشناس، سبک ها و مبلمان هایی را به نام خود به جا گذاشته اند.
گرچه ساختمان ها و فضای داخلی آنها باید سبک و شیوه زندگی زمان خود را منعکس کنند، اما این عمل بدون آگاهی از پیشینه آنها میسر نمی شود. بسیاری از طراحان داخلی با آمیختن چند سبک و حتی به کار بردن المان های شرقی و غربی در مکانی واحد، فضایی را خلق می کنند که علاوه بر تنوع و زیبایی، آرامشی خاص را برای ساکنینش به ارمغان می آورد.
دکوراسیون داخلی چیست ؟
براساس معنی مندرج در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: «هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه.»
دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه ها و نیازهای هر دوره، دستخوش تغییر می شوند.
معماری داخلی در واقع همان خلق فضاست، فضایی که در عین زیبایی و اثرگذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را ایجاد می کند که معرف هویت، نیاز، درک و خواسته های طرف مقابلش است.
چرا طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت دارد؟
شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم، اما همین شادی فرار از محیط بسته، نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم. به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب، بهترین راه حل برای بهبود وضعیت کاری، تحصیلی و زندگی می باشد.
طراحی دکوراسیون داخلی فقط برای زیبا جلوه دادن محیط نیست، می تواند بر خلق و خو افراد آن محیط نیز تاثیر قابل توجهی بگذارد. استفاده از طرح های رنگی نشاط بخش و ایده های متفکرانه در نور و فضا حس متفاوت و احساس آرامش ایجاد می کند.
طراحی دکوراسیون داخلی تنها محدود به منازل و ساختمان های مسکونی نیست، بلکه می تواند در مدارس، بیمارستان ها و محیط های کاری و تجاری نیز پیاده سازی شود و موجب افزایش اعتبار یک شرکت و روحیه کاری کارمندان آن محیط شود. چرا که انسان ناخودآگاه دوستدار زیبائی است.
دکوراسیون
امروزه که دکوراسیون منزل برای افراد اهمیت ویژه ای پیدا کرده است، انتخاب رنگ دکوراسیون، نحوه چیدمان، نورپردازی و تزیینات جزو مسائلی است که هنگام طراحی دکوراسیون ذهن باید درگیرشان شود. برای طراحی دکوراسیون کامل، بی عیب و نقص شناخت قوانین طراحی دکوراسیون و استفاده از نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی لازم و ضروری است.
طراحی دکوراسیون داخلی با ابتکار منحصر به فرد
تزیین منزل با پرده مناسب
یکی از قوانین طراحی دکوراسیون داخلی این است که پرده هایی که تا روی زمین آمده اند بهتر هستند. اگر پرده های کوتاه در دکوراسیون منزل استفاده شود، باید آنها را با پرده های بلند جایگزین کرد، تا زیبایی دکوراسیون منزل دوچندان شود.
تزیین شومینه با قاب عکس
بهترین وسایلی که میتوان ازآن ها برای روی شومینه استفاده کرد قاب عکس ها هستند، این نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی است و باعث منحصر به فرد و مدرن بودن منزل میشود.
ترکیب دو رنگ در کابینت
استفاده از ترکیب دو رنگ، بهترین ایده برای کابینت های آشپزخانه است. برای مثال: کابینت های بالایی کرمی و کابینت های پایین قهوه ای باشند و یا کابینت ها به صورت یکی در میان کرم و قهوه ای باشند.
تزیین منزل با گیاهان
طبیعت را به خانه بیاورید، یکی از جالب ترین راه های تزیین دکوراسیون منزل استفاده از گیاهان زیبا و سنگ های لب رودخانه است، گویا طبیعت راهی منزل شده است.
استفاده از رنگ برای نقاشی دیوار
از رنگ های جدید برای نقاشی دیوارها استفاده شود، دیوار ها را با توجه به رنگ دکوراسیون منزل نقاشی کرده و همیشه به رنگ سفید برای دیوار ها اکتفا نشود.
ترکیب سبک مدرن و کلاسیک
از ترکیب دو سبک در دکوراسیون داخلی منزل استفاده شود، ترکیب سبک مدرن و کلاسیک با هم نتیجه اش بسیار خاص و منحصر به فرد خواهد شد.
دکوراسیون مدرن منزل با رنگ آرامش
از آنجایی که هیاهوی زندگی امروز آدمی را خسته میکند و سعی بر قرار گرفتن در یک فضای آرامش بخش برای رفع خستگی دارد، استفاده از رنگهای خنثی و ملایم فضای آرامی ایجاد می کند. متعادل سازی موثر همراه با ایجاد راحتی و آرامش در فضا، چالشی بزرگ برای طراحان و معماران است.
طراحان با در نظر گرفتن اولویت های طراحی و زیباشناسی، بدون از بین بردن تمرکز در فضا و حس "خانه" که گرمی و آرامش را به فضا اهدا می کنند. آپارتمان هایی به کمک رنگ های طبیعی، همچنین ایده هایی برای ذخیره سازی و سازمان دهی وسایل، با طرح ها و مبلمان ساده، نقوش و سبک دکوراسیون، سعی بر ایجاد تجسمی از خانه ایده آل و رویایی را در فضا دارد.
چند نکته در زیبایی دکوراسیون خانه
• هنگام دکور کردن، رنگی که تابلوها باید داشته باشند را آخر از همه انتخاب کنید، صندلی هایی انتخاب کنید که با هم ست نباشند و نورپردازی کمدها را هم فراموش نکنید.
• کوسن ها را روی هم ریخته و یکجا جمع کنید. یک جفت کوسن همیشه کم و ناقص به نظر می رسد. بهتر است دو جفت کوسن با طرح ها و رنگ ها و جنس های متضاد استفاده کنید.
• یک تخت بزرگ تر بخرید. مبلمان و تخت های کوچک فقط باعث می شوند که یک اتاق خواب کوچک، کوچکتر به نظر برسد. از یک تخت با ارتفاع بلند استفاده کنید و اتاقتان بزرگ تر به نظر خواهد رسید.
• در قفسه ها را باز بگذارید. یک بوفه با در باز یا ویترین در اتاق پذیرایی بسیار جالب تر از یک کمد با در بسته است. دیگران را بیشتر وارد زندگی خصوصی خود کنید.
• از رنگ های تیره بیشتر استفاده کنید. دیوارهای تیره برعکس آنچه که فکر می کنید عمل می کنید و باعث می شوند که یک اتاق کوچک، بزرگ تر به نظر برسد.
• کاغذ دیواری کار را خیلی آسان می کند. سریع ترین راه برای دکور کردن کمدهایی با درهای کشویی این است که از کاغذ دیواری استفاده کنید.
• کلکسیون های بزرگ نیاز به نظم و ترتیب دارند. قفسه های دیواری می توانند نظم و ترتیب خوبی به کلکسیون های بزرگ و اجسام عجیب و غریب بدهند.
• از یک فرش واقعی در حمام استفاده کنید. به جای اینکه از یک پادری مخصوص حمام استفاده کنید یک فرش در حمام بیندازید. فرش ها بادوام تر می باشند.
• بعضی وقت ها اشکالی ندارد که از کاناپه استفاده نکنید. هیچ قانونی وجود ندارد که حتما هر اتاق پذیرایی باید یک کاناپه داشته باشد.
• گاهی اوقات می توانید نسبت به محیط خانه از رنگ سفید استفاده کنید. شما هیچوقت از یک اتاق پذیرایی سفید خسته نخواهید شد.
• سبک ها را ترکیب کنید. به عنوان مثال یک تخت کلاسیک در یک اتاق مدرن می تواند اتاق را دنجتر جلوه دهد.