باورهای نادرست مردانه و زنانه درباره رابطه زناشویی

بسیاری از افراد جوامع مختلف, در مورد رابطه زناشویی باورهای اشتباهی دارند که در انتها به تنهایی, غمگینی و جدا شدن عاطفی از همسرانشان منجر می شود

بسیاری از افراد جوامع مختلف، در مورد رابطه زناشویی باورهای اشتباهی دارند که در انتها به تنهایی، غمگینی و جدا شدن عاطفی از همسرانشان منجر می شود. برخی از این باورها بسیار خطرناک هستند و باید هر چه سریع تر آنها را از ذهن و روش زندگی خود حذف کرد. این تصورات اشتباه همیشه درد و ناراحتی به دنبال دارند و اجازه نمی دهند تا همسران، واقعیت های زندگی و رابطه عاشقانه خود را ببینند و درک کنند. تمایلات جنسی هیچ قاعده و قانون مشخصی ندارند و هر چیزی که برای زوج لذت بخش، خوشایند و عملی باشد، قابل انجام است، زیرا ترکیب جسمی و افکار زوج ها با هم تفاوت دارد. همچنین مسائل جنسی به دلایل فرهنگی هیچ گاه در ایران مقبولیتی نداشته و همواره با شرم، خجالت، گناه و امری ممنوعه به آن نگاه شده و باعث به وجود آمدن باورهای غلط از رابطه زناشویی شده است. بگذارید ببینیم چه باورهای اشتباهی در این رابطه بین عموم مردم وجود دارد و حقیقت آنها چیست؟!

۱-زنانی که در رابطه زناشویی اوج لذت را تجربه نمی کنند، سردمزاجند

امروزه این باور کاملا رد شده است. زنی که در رابطه زناشویی با همسر خود است، به طور حتم نوعی از اوج لذت را تجربه کرده و اصلا سردمزاج نیست. به زنانی که به اوج لذت نمی رسند اما میل به برقراری رابطه زناشویی دارند نیز در اصطلاح طبی سردمزاج نمی گویند.

۲- برای یک رابطه زناشویی موفق حتما باید اوج لذت را تجربه کرد

در طی زمان های مختلف به اوج لذت رسیدن زنان همیشه مورد بحث بوده و بسیاری از زنانی که به این نقطه لذت جنسی نمی رسیدند، سرد مزاج تلقی می شدند. مردان نیز گاهی از اینکه نمی توانستند همسرشان را به اوج لذت برسانند، احساس ناتوانی می کردند. این موضوع در آن زمان باعث شد زندگی های مشترک زیادی از هم پاشیده شود، زیرا زنان این مساله را به ناتوانی مرد و مردان آن را به سردمزاجی زن ربط می دادند اما واقعیت این است که لذت جنسی برای زن مهم است ولی نرسیدن به آن مانع این حس نیست. خوشنودی در تمایلات جنسی بیشتر عاطفی و احساسی است و حتی بدون تجربه آن هم افراد می توانند رابطه جنسی لذت بخش داشته باشند. تجربه اوج لذت فقط نشانه تکمیل جسمی فعالیت جنسی است و نقش کمتری در احساس رضایت افراد از رابطه جنسیشان دارد.

۳-رابطه زناشویی کوتاه، نشانه عدم موفقیت رابطه زناشویی است

برای یک رابطه زناشویی موفق حداکثر یا حداقل زمان تعریف نشده است. این مدت زمان صرف شده نیست که اهمیت دارد، بلکه میزان رضایت زوجین از رابطه مهم است. همه رابطه زناشویی را نباید در رابطه جنسی خلاصه کرد و کم بودن میزان آن را به معنی نابودی و ضعف کلی ارتباط دانست.

۴-همسران باید همزمان به اوج لذت برسند

گرچه این مورد باعث افزایش صمیمیت جنسی و عاطفی بین همسران می شود، اما به علت تفاوت¬های فیزیولوژیکی و همچنان عوامل محیطی همیشه میسر نیست که هر دو طرف، هم زمان به اوج لذت جنسی برسند. زمان رسیدن به اوج هیجان جنسی معمولا در زنان و مردان یکسان نیست و هر دو نمی توانند در یک زمان به آن برسند. گرچه تطابق دادن خود با دیگری در زمان رسیدن به اوج لذت جنسی اهمیت دارد.

۵-در یک رابطه زناشویی مرد باید مقدم باشد

این باور احساس فشار را در مرد بیشتر می کند. همیشه برای زنان نیز رسیدن به اوج لذت جنسی مرد و رضایت او اولویت داشته و مهم بوده است. زن و مرد که هر دو از یک نوع و انسان هستند، به یک اندازه تمایلات جنسی دارند. اما زنان برخلاف مردان طوری طراحی شده اند که بیشتر به جنبه های عاطفی رابطه نگاه می کنند تا جنسی آن. برای زنان لازم است که ابتدا وابستگی عاطفی پیش بیاید. به علت همین تفاوت است که اغلب باور دارند فعالیت جنسی مردان بیشتر از زنان است.

۶-به صورت طبیعی، یک زوج باید هفته ای چندین بار رابطه زناشویی داشته باشند

این از مواردی است که به علت اغراق در مسائل جنسی حاصل می شود و سبب می شود تا همسران گمان کنند که برای رضایت جنسی باید چندین بار در هفته رابطه داشته باشند. اما واقعیت این است که کیفیت ارتباط جنسی در همسران نقش دارد نه میزان تعدد و کمیت آن. میزان تمایل به برقراری رابطه زناشویی بین افراد مختلف متفاوت است و نمی توان گفت برقراری چه مقدار رابطه زناشویی در یک زمان معین نشانه طبیعی بودن همسران است.

۷–در زمان رابطه زناشویی، نباید با هم صحبت کرد

هیچ فردی قادر به خواندن ذهن فرد مقابل خود نیست و در مورد مسائل جنسی نیز اگرچه تجربه باعث تبحر در آن می¬شود ولی تا زمانی که افراد نیازها و خواسته های خود را در هنگام ارتباط جنسی بیان نکنند، طرف مقابل نیز نمی تواند به آن پی ببرد. بعید است طرف مقابل بدون حرف زدن بداند شما از چه نوع حرکتی خوشتان می آید و چه کاری را نمی پسندید. بیان احساسات و خواسته ها هنگام رابطه زناشویی برای همسران لذت آور و تحریک کننده است و میزان رضایتمندی آنها را از رابطه زناشویی افزایش می دهد.

۸-خیالپردازی حین نزدیکی عادتی ناپسند است

تمایلات جنسی مسئله ای صرفاً فیزیکی نیست و قسمت عمده ای از آن تخیلات فکری است. خیلی از زوج ها با فکر کردن به همسرشان می توانند ارضا شوند .پس اینکه یک تخیل را وارد ذهنتان کنید تا تحریک شوید اصلا عادت زشتی نیست. هر چیزی که مغز را تحریک کند در رابطه با همسرتان قابل انجام است و فکرها و خیالپردازی ها هم جزئی از آن است. این خیال پردازی ها تاثیر مثبتی بر روابط جنسی دارند زیرا به کشف نیازها و خواست های شخصی کمک می کند. این یک باور اشتباه است که خیالپردازی حین نزدیکی عملی نادرست است.

۹-در حین رابطه جنسی انرژی و کالری بالایی مصرف می شود

بر اساس بررسی های انجام شده، یک رابطه جنسی مقدار کمی کالری می سوزد. بسیاری از مردم میزان بالایی از رابطه جنسی را تجربه نمی کنند تا مقدار زیادی انرژی مصرف کنند و کالری بالایی بسوزانند. درواقع میانگین رابطه جنسی تنها ۵ دقیقه است و افزایش ضربان قلب و گردش خون شما تنها برای ۱۵ ثانیه به طور می انجامد که آن هم در طول تجربه اوج لذت جنسی است و بعد از آن سریعا همه چیز به حالت نرمال بر میگردد.

۱۰-اوج سن تمایل جنسی خانم ها و آقایون ۱۰ سال با هم اختلاف دارد.

سطح هورمون در مردان در ۱۸ سالگی به اوج خود می رسد. اما در مورد زن ها در اواسط ۲۰ سالگی به اوج خود می رسد. بالا بودن این هورمون ها ارتباط مستقیمی با نیاز جنسی در افراد دارد، بنابراین هرچه نیاز شما بیشتر باشد هورمون های موجود در بدن شما نیز بیشترند. اما اگر ما معتقد باشیم که رابطه جنسی مکرر موجب افزایش میل جنسی می شود، آنگاه فرق خاصی میان خانم ها و آقایان در این زمینه وجود ندارد. میل جنسی به طور مداوم تغییر می کند و فاکتورهای بیشتری نسبت به سن در آن لحاظ می شود.

۱۱-رابطه جنسی احتمال سکته قلبی به خصوص در مردان را افزایش می دهد

واقعیت این است که رابطه جنسی معتدل باعث بهبود کارکرد قلب می شود. در یک تحقیق انجام شده، مردانی که در هفته دو بار یا بیشتر رابطه جنسی داشته اند، کمتر نیازمند عمل قلب باز بوده اند. احتمال بروز حمله قلبی در حین آمیزنش جنسی هم بسیار پایین است. همچنین مردانی که سیگار نمی کشند و یا دیابت ندارند، احتمال بروز حمله قلبی در حین رابطه جنسی برای آنها یک در میلیون است. اما اگر قلب شما از قبل مشکل داشته باشد نیز باعث بروز عارضه خاصی نمی شود زیرا در واقع بسیاری از مردم در حین رابطه جنسی فعالیت خاصی انجام نمی دهند. در واقع تمامی فعالیت انجام شده در حین آمیزش جنسی با بالا رفتن از دو طبقه پله ها برابر است.

عطیه رضایی

روانشناس بالینی