چند راه برای پولدار شدن

شما می گویید من هیچ وقت پولدار نخواهم شد, زیرا تحصیلات خوبی نداشته ام ولی من تحصیلکردگانی را می شناسم که همیشه جیب شان خالی بوده است یا برعکس مردم کم سوادی که ثروت های افسانه ای داشته اند

شما می‌گویید من هیچ وقت پولدار نخواهم شد، زیرا تحصیلات خوبی نداشته‌ام ولی من تحصیلکردگانی را می‌شناسم که همیشه جیب‌شان خالی بوده است یا برعکس مردم کم‌سوادی که ثروت‌های افسانه‌ای داشته‌اند.

برای پول درآوردن یا جمع کردن آن، باید بتوانید با آن راحت باشید. اگر نتوانید با پول احساس راحتی کنید هوشیارانه یا ناهوشیارانه ترتیب از دست دادن آن را فراهم می‌کنید، برای ثروتمند بودن باید نسبت به ثروتمندان دیگر احساس خوب و مثبت داشته باشید، اگر قبول موفقیت برای شما تشویش و ناراحتی به دنبال بیاورد همیشه خود را دور از موفقیت‌ها نگه خواهید داشت. پزشکان، خود از انواع بیماری‌ها رنج می‌برند زیرا آنها زندگی خود را در اطراف مردم بیمار می‌گذرانند، فقرا دوستان فقیر و اغنیا دوستان غنی دارند، افراد موفق دوستان موفق دارند و الی آخر. لذا اگر برای تغییر زندگی خود مصمم هستید، برای تغییر محیط خود نیز مصمم شوید، با هر فردی که دوستی کنیم اخلاق او بر ما تاثیر می‌گذارد، ما جزئی از دنیای روزمره خود هستیم، خیلی‌ها فقر را به معنویت ربط می‌دهند و معتقدند فقر از پرهیزگاری است در عین این که کتاب‌های دینی ما را به دستگیری از فقرا تشویق می‌کند، نه به ملحق شدن به آنها.

برای ثروتمند شدن تصمیم خود را بگیرید

برای کسب ثروت، تصمیم‌گیری اولین گام شماست و به موجب همین تصمیم‌گیری است که خود را متعهد به تلاش می‌کنید و با توجه به نظام باورهای صحیح و نگرش‌های مناسب تلاش‌تان را هدفمند می‌سازید و حرکت می‌کنید.

تفکرات خود را تغییر دهید

روان‌شناسان معتقدند چگونگی باورهای ذهنی انسان تعیین‌کننده کیفیت زندگی اوست؛ به عبارت دیگر ثروتمند یا فقیر بودن فرد، ماحصل تفکر اوست. تحقیقات متعدد علمی نیز موید این مهم هستند و تاکید می‌کنند انسان‌ها در زندگی چیزی را به دست می‌آورند که انتظارش را دارند؛ اگر انتظار تنگدستی و فقر دارید شک نکنید همان هم نصیب‌تان می‌شود، زیرا ذهن خود را به شیوه‌ای تربیت کرده‌اید که مدام در جهت بی‌پولی گام بر می‌دارد. به این مثال​ توجه کنید:

شاید بعدها برایتان اتفاق افتاده باشد مازاد پولی را که به دست آورده‌اید ​ با ولخرجی‌های نابه‌جای خود از دست داده باشید و پس از آن، خود را سرزنش کنید که لازم نبود فلان خرید را داشته باشید، اما نمی‌دانید که چرا آن پول را خرج کردید.

جواب سوال خود را در نحوه تفکرتان جستجو کنید؛ بی‌گمان همیشه با خود اندیشیده‌اید:​که من پولدار نخواهم شد، چون در آمد خوبی ندارم​؛ شما به موجب همین تفکر، پول غیرمنتظره‌ای را هم که به دست می‌آورید، سریع خرج می‌کنید؛ چون مغز شما برنامه‌ای مدون و تکراری دارد که گوشزد می‌کند «هی، تو هیچ وقت پولدار نمی‌شوی» و این حالت عجیبی است که باعث می‌شود اندیشه‌های ناهشیارتان قدرت عمل پیدا کرده تا کاری کنند به شرایط عادی یعنی بی‌پولی برگردید.

با توجه به این حقیقت می‌توان اذعان کرد فقر نتیجه تفکر فقیرانه است. پس در دومین گام توصیه می‌شود اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، نوع تفکر خود را عوض کنید و از پول و ثروتمند شدن خود صحبت کنید و پیوسته در جهت تعمیم و ترمیم نظام‌های باور​ خود بکوشید.

هدفمند رفتار کنید

در گام سوم، نقشه پولدار شدن خود را طراحی کنید و برای دستیابی به آن شروع به هدف‌یابی و هدف‌گذاری کنید.تهیه این نقشه مدون، نه‌تنها اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت تان را مشخص می‌کند بلکه شما را با نقاط قوت و ضعف عملکردتان نیز آشنا می‌سازد و باعث می‌شود سریع‌تر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در جهت رفع مشکل​​ یا تقویت مسیر انتخابی قدم بردارید.

از افراد ثروتمند الگوپذیری کنید

در گام چهارم، افراد ثروتمند را زیر نظر بگیرید و از رازهای موفقیت‌شان پرس‌وجو کنید. بهتر است در جستجوی نقاط قوت و جالب نظر شخصیت‌شان باشید که به پیروزی‌شان منجر شده است. به این ترتیب در خواهید یافت تمایز ویژگی‌های شما با آنان چیست و لذا برای اصلاح، بهبود یا حتی ایجاد آن ویژگی چه باید کنید، اما یادتان باشد همیشه واقع‌بین باشید و از بلندپروازی‌های نابه‌جا بپرهیزید و شخصی را الگوی خود قرار دهید که می‌توانید مثل او عمل کنید نه بیشتر و نه کمتر.

پس انداز را شروع کنید

در گام پنجم، اشتباه فقرا را تکرار نکنید، آنان عادت کرده‌اند اول خرج کنند بعد به فکر اندوختن و کشیدن طرح و نقشه پس‌انداز بیفتند. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید برعکس این روش عمل کنید یعنی اول برای پولدار شدن خود نقشه بکشید و برنامه‌ریزی کنید، سپس خرج کنید.

پول خرج کنید

روان‌شناسان معتقدند استطاعت پول خرج کردن برای خود، بخشی از روند رسیدن به استقلال مالی است و وقتی کسی از پولی که دارد خرج می‌کند و لذت آن را نیز می‌برد، انگیزه لازم را برای پولسازی بیشتر و ثروتمند شدن در خود به وجود می‌آورد؛ لذا در گام ششم توصیه می‌کنیم‌، همیشه پس‌انداز نکنید، گاهی اوقات لازم است برای خود پول خرج کنید.

خود را تشویق کنید

کوچک‌ترین موفقیت خود را در این مسیر تشویق کنید و مدام برای خود خاطرنشان کنید که شایسته ثروت و ثروتمند شدن هستید.

اما در پایان لازم به یادآوری است ثروتمند واقعی شدن تنها زمانی است که کار کردن به خاطر پول کنار گذاشته شود چراکه برنده مسابقه، هیچ گاه هنگام بازی، به تابلوی امتیازات نگاه نمی‌کند. از سوی دیگر یادتان باشد تمام دارایی ما همین لحظه اکنون است. میزان آرامش ذهن و کارایی فردی حالتان را هرگز به ثروت مادی فردا نفروشید.

نسرین صفری