چرا برام خواهر و برادر نمیارید

دکتر کتایون خوشابی به والدین جوان می آموزد چگونه به این پرسش فرزندشان جواب بدهند

این روزها کم نیستند والدینی که تصمیم گرفته اند فقط یک فرزند داشته باشند. هر کدام از آنها هم دلایل متفاوتی دارند و البته برخی از این دلایل هم قانع کننده اند...

در «فرزندپروری» این هفته قصد نداریم در مورد فواید یا معایب تک فرزندی صحبت کنیم و مثلا نمی خواهیم بگوییم که این تک فرزندها با چه مشکلاتی مواجه هستند یا اینکه به دلیل برخورداری از توجه و امکانات بیشتر، پیمودن راه های موفقیت برای آنان هموارتر است یا دشوارتر؛ بلکه می خواهیم پاسخ صحیحی برای پرسش ها و کنجکاوی های کودکان در مورد تک فرزند بودنشان پیدا کنیم و اگر به هر دلیلی؛ چه شرایط اقتصادی، چه شرایط جسمانی، مشغله کاری زیاد، بحران های روانی و نداشتن آمادگی روانی نخواستیم صاحب فرزند دومی شویم، چگونه دلیل بچه دار نشدن مجدد را برای آنها توضیح دهیم. اگر شما هم صاحب یک فرزند هستید و نمی خواهید بچه دیگری داشته باشید ولی نمی دانید به سوال ها و درخواست های او برای داشتن خواهر یا برادر دیگر چگونه پاسخ دهید، توصیه ها و هشدارهای دکتر کتایون خوشابی، فوق تخصص روان پزشکی کودکان، را بخوانید.

▪ چگونه با کودک زیر ۵ سال در این مورد صحبت کنیم؟

بسیاری از والدین تصور می کنند اگر فقط یک فرزند داشته باشند، ممکن است عواقبی داشته باشد؛ مثلا لوس، تنبل، خودخواه یا لجباز بار بیاید در حالی که شیوه فرزندپروری و تربیت در این زمینه تاثیر دارد. اگر والدین شیوه تربیت درست را بلد نباشند، نه تنها در تربیت یک فرزند بلکه در تربیت فرزندان بیشتر نیز با مشکل مواجه خواهندشد. پس خودخواه شدن، لجبازی یا مشکلات دیگر تک فرزندان ربطی به تنها بودن آنها ندارد و مشکل را باید در نحوه تربیت والدین جست. قاعدتا مساله داشتن فرزند و اینکه ما چند فرزند داشته باشیم، در حیطه مسوولیت و اختیارهای والدین است و ربطی به بچه ها ندارد. قبل از شروع هر صحبتی در این مورد با کودک زیر ۵ سال باید به او گفت: «ما همه تنها به دنیا می آییم» و بلافاصله موضوع را عوض کنیم و ادامه دهیم: «وقتی بزرگ شدی، راجع به این موضوع صحبت می کنیم.» زیرا او مفاهیم را خیلی خوب درک نمی کند. حتی می توانیم بگوییم: «اگر خدا خواست، به ما هم فرزند دیگری می دهد.»

▪ به کودکی که بالای ۵ سال دارد چه بگوییم؟

در این زمان بهتر و راحت تر می توان صحبت کرد، البته به شرطی که نگرش خود والدین غلط نباشد. مثلا اگر تصور می کنند آمدن فرزند دوم مشکلات اولی را کم می کند و به دلیل مشکلاتی که کودک اول دارد، فرزند دوم را قربانی شیوه تربیت نادرست کودک اولی می کنند، باید فکر و نگرش خود را اصلاح کنند.

اگر والدین آمادگی مادی، معنوی و روانی لازم را ندارند، آستانه تحمل مادر پایین است یا پدر برای کودک وقت نمی گذارد یا هر دو به دلیل مشغله کاری فراوان خسته و عصبی هستند و پرخاشگری می کنند، نباید آوردن فرزند دوم را راه حلی برای تربیت غلط خود بدانند و به فکر فرزند دیگری بیفتند.اگر خودشان مرد باشند نمی?توانند با کودک درست حرف بزنند. این والدین باید برای بار آوردن صحیح فرزندشان آستانه تحمل خود را بالا ببرند و با خود بگویند باید برای تربیت کودک خود وقت بگذاریم و اجازه خطا و شکست را به او بدهیم. متاسفانه در برخی خانواده هافقط تاکید روی تعداد فرزندان است و این اصرار بر اساس باور ذهنی آنهاست که خانواده طبیعی با دو یا تعداد بیشتری فرزند تکمیل می شود. برای کودک بزرگ تر از ۵ سال اینگونه می توان توضیح داد که همه پدر و مادرها تعداد اعضای خانواده شان را خودشان تعیین می کنند و من و پدرت هم هر موقع تصمیم گرفتیم، فرزند دومی خواهیم داشت. در واقع باید خیلی واضح به کودک گفت که ما تصمیم نداریم فرزند دیگری داشته باشیم و این اصلا جای بحث ندارد. نباید کودک را در این امر دخالت داد. حتی والدین می توانند بگویند «وجود تو برای ما عزیز است و نیازی به فرزند دیگری نیست» و بحث را خاتمه دهند. اگر با قاطعیت پاسخ دهند با واکنشی از سوی کودک مواجهه نمی شو ند و کودک در این مورد بحث نخواهد کرد. ولی اگر وعده های دروغ به کودک بدهیم، او مدام از ما می پرسد که کی این اتفاق می افتد و هر روز از پدر و مادرش خواهر و برادر می خواهد.

▪ اگر یکی از والدین به دلیل بیماری نخواهد صاحب فرزند دیگری شود یا به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی تصمیم به داشتن یک فرزند داشته باشند، چطور؟

گفتن موضوع بیماری به کودک نه تنها مشکلی را حل نمی کند و حس کنجکاوی او را ارضا نخواهدکرد، بلکه باعث افزایش اضطرابش می شود. در مورد مسایل اقتصادی هم بهتر است ارزش پول را به کودکان زیر ۱۱ سال توضیح داد و در مورد مسایل مالی با آنها صحبت کرد. مثلا باید به آنها گفت که قیمت این جنس گرانقیمت از بودجه ما بیشتر است و بهتر است چیزی بخریم که متناسب با پول ماست. کودک باید یاد بگیرد با شرایط اقتصادی خانواده سازگار شود و با آن کنار بیاید. اما در مورد بچه دار شدن قضیه متفاوت است؛ اگر پیش از ۱۱ سالگی در مورد مشکلات اقتصادی به عنوان دلیلی برای بچه دار نشدن مجدد با کودک صحبت شود ممکن است بگوید من هر روز پول هایم را جمع می کنم و قلکم را می شکنم تا بتوانم خواهر یا برادری داشته باشم. پس در مورد مساله ای به این مهمی، بدون توضیح اضافی باید بگوییم که تصمیم ما داشتن یک فرزند است و دیگر جای هیچ بحثی نیست. توضیحات اضافی فقط مایه دردسر می شود.

▪ در سنین بالاتر چگونه باید در این مورد صحبت کرد؟

از آنجا که بهترین فاصله سنی بین بچه ها ۶-۴ سال است، در ۱۱ سالگی اینقدر فاصله سنی زیاد شده که بچه بزرگ تر چنین درخواستی نمی کند. بنابراین از ۱۱ سالگی به بعد، چون تفکر فرزند منطقی تر می شود و مسایل را بهتر درک می کند، می توانیم حتی علت اصلی اینکه چرا فرزند دومی نداریم را کاملا برایش توضیح دهیم و بگوییم ما همین تعداد عضو خانواده را انتخاب کرده و فقط تو را خواسته ایم.

سهیلا عابدین پور