دکوراسیونی با گل های خشک

اگرچه گل های تازه, طراوت و زیبایی خاصی به خانه می دهند اما شاید دوست داشته باشید از گل هایی که هدیه گرفته اید یک یادگاری ماندگار بسازید بنابراین شاید بد نباشد روش های خشک کردن گل ها را یاد گرفته و آنها را در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید

اگرچه گل های تازه، طراوت و زیبایی خاصی به خانه می دهند اما شاید دوست داشته باشید از گل هایی که هدیه گرفته اید یک یادگاری ماندگار بسازید. بنابراین شاید بد نباشد روش های خشک کردن گل ها را یاد گرفته و آنها را در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید.

● کتاب؛ قدیمی ترین روش

یادتان هست وقتی مدرسه ای بودیم، گل ها را لای کتاب های درسی مان خشک می کردیم؟ این شاید قدیمی ترین روشی باشد که همه ما آن را بلدیم. از کتاب های سنگین برای خشک کردن گل استفاده کنید و گل را لای کاغذ با روزنامه قرار داده و در بین صفحات کتاب بگذارید. سپس یک آجر، اتو یا هر وسیله ی سنگین را روی کتاب قرار دهید. توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده کنید چون روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی گیرد. در روزهای اول هر ?? ساعت یک بار به گل ها سر بزنید و اگر ممکن باشد روزنامه های آن ها را عوض کنید تا سریع تر خشک شوند. مدت خشک شدن گل ها در این روش ۱۰الی ۱۲روز است. این روش برای خشک کردن انواع برگ ها، گل بنفشه، ژریرا و داودی و مینیاتوری مناسب است.

● اتو کردن؛ سریع و ساده

برای سریع تر خشک کردن گل ها می توانید از روش اتو کردن استفاده کنید. گل را در بین دستمال کاغذی قرار دهید و چند روزنامه در زیرو روی آن قرار داده و سپس آن را با اتو خشک کنید. این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسبت نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می کند و گل هایی مثل گل رز و نرگس را نمی توان به این شکل خشک کرد. این روش برای خشک کردن سریع گل هایی مثل بنفشه و یاس مناسب است.

● آویزهای وارونه

گل هایی را که باید به شکل اصلی خشک کنید، مثل گل رز باید به صورت وارونه در یک فضای خشک و خنک آویزان کنید. به طوری که ساقه بالا باشد و گلبرگ ها پایین. چند روز بعد، گل شما با حفظ شکل اصلی اش خشک می شود اما در این روش رنگ گل تغییر خواهد کرد و زرد و قهوه ای خواهد شد.

● محلول گلیسیرین و آب داغ

گل رز، کاملیا و میوه های خوشه ای (مثل انگور) را با این روش خشک می کنند. برای این کار یک پیمانه گلیسیرین را با دو پیمانه آب داغ که در آن نمک را حل کرده اید ، مخلوط کنید و بعد شاخه ها را در آن فرو ببرید. زمانی که برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می شویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آن ها رسیده و خشک شده اند. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند.

● گل را پرس کنید

دستگاه پرس از دو صفحه نئوپان که دارای سوراخ هایی در ? طرف بوده تشکیل شده است که به وسیله پیچ و مهره روی هم بسته می شوند. در روش پرس کردن ابتدا گل ها را در لای روزنامه قرار داده و سپس آنها را بین دو صفحه دستگاه پرس بگذارید و با پیچ محکم کرده تا گل ها کاملاً تحت فشار باشند و خشک شوند. گل ها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد. گل های جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس کردن خشک نکنید بلکه آن ها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری که سر آن ها بالا باشد خشک کنید.

گل هایی از قبیل ژربرا، بنفشه، داودی، مینیاتوری، مارگریت، و هم چنین گل ها و برگ هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند را می توان با روش پرس کردن، خشک کرد.

● استفاده از مواد شیمیایی

بسیاری از گیاهان را می توان با مواد شیمیایی جاذب رطوبت خشک کرد. مخصوصاً گیاهان حساس مانند ارکیده و لیلیوم در مواد شیمیایی بهتر خشک می شوند. این مواد عبارتند از: سیلیکا ژل، بُراز، نمک، اسید بوریک، زاج، آرد ذرت و شن.

سبک ترین و مناسب ترین ماده شیمیایی براز است که برای کارهای هنری و خشک کردن گل ها مورد استفاده قرار می گیرد که در داروخانه ها موجود است. برای خشک کردن گل توسط براز، ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی می ریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار می دهیم. سپس مقداری براز را روی گل می پاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تکان می دهیم تا براز کاملاً روی تمام گلبرگ ها را بپوشاند. اگر براز حالت چسبندگی داشت کمی آرد ذرت را با آن مخلوط می کنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود.

● دانه های ژله ای سیلیکا

سیلیکا ژل را می توان از داروخانه خریداری کرد. اما دم دستی ترین روش تهیه سیلیکا ژل آن است که بسته های کوچک آن را از جعبه کفش ها یا کیف هایی که به تازگی خریده اید جمع کنید. سیلیکا ژل یک ماده شیمیایی است که نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است. این ماده وقتی که رطوبت به خود می گیرد به رنگ صورتی می شود. ولی می توان دوباره از آن استفاده کرد. برای این منظور آن را در فر گاز قرار می دهیم تا خشک شود و دوباره به رنگ آبی در آید. سیلیکا ژل کاملاً رطوبت را از گل می گیرد و باعث می شود که بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد. دانه های سیلیکا ژل کمی درشت هستند و باید آن ها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خُرد کنیم و بوسیله چای صاف کن آن را روی گل بپاشیم تا دانه های درشت سیلیکا ژل لای گلبرگ ها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلی را که در مواد شیمیایی خشک می کنیم باید ۲ تا ۵/۲ سانتی متر باشد. هر طوری که گل را در مواد بگذاریم به همان شکل خشک خواهند شد. معمولاً برای خشک کردن گل های حساسی چون لیلیوم، آنتریوم و ... از مواد شیمیایی استفاده می کنیم تا شکل ظاهری گل تغییر نکند. هر یک از مواد شیمیایی خشک کننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.

● خشک کردن با شن

برای این کار می توانید از شن های ساحل دریا استفاده کنید. ابتدا شن ها را شسته تا کاملاً تمیز کنید و روی میز یا سینی خشک کنید. حالا گل ها را در داخل شن بخوابانید. دقت داشته باشید که سنگریزه های درشت در میان شن ها نباشد تا آسیبی به گلبرگ های گل وارد نشود. چند روز بعد گل های خشکتان را از شن ها تحویل بگیرید!