چرا درختان تهران خشک میشوند آیا حال درختان چنار ولیعصر خوب است مسئولان چه بلایی سر تهران آورده اند

تهران در شب ها به دلیل روشنایی معابر جذابیت خاصی دارد, اما همین نورهای رنگارنگ باعث بروز مشکلات محیط زیستی شده است شاید برای شما هم خشکی و بدون طراوت بودن برگ های درختان سوال باشد
هر چند باید تاکید کرد که بروز هر یک از نارسایی های محیط زیستی به دلایل متعدد بروز می کند, اما ریسه هایی که شهرداری برای تزیین بین درختان می گذارد در این مساله بی تاثیر نیست در سال های اخیر اغلب درختان تهران از بین رفته است از سوی دیگر درختان باقیمانده در این شهر نیز با اتخاذ تصمیمات ناکارآمد از سوی نهادهای مختلف وضعیت مناسبی ندارند به بیان دیگر می توان گفت که درختان پایتخت این روزها در وضعیت اورژانسی به سر می برند

خیابان ولی عصر طولانی ترین خیابان خاورمیانه است. این روزها چنارهای سر به فلک کشیده اش وضعیت مناسبی ندارند. با بررسی دلایل تشدید کننده معضلات محیط زیستی باید گفت که نورپردازی های این خیابان تبری بزرگ برای زدن آخرین ضربه به تنه این درختان است. حال باید هر فردی خود قضاوت کند که آیا رنگ های قرمز، آبی، سبز، بنفش و... که با لامپ های ال ای دی به درخت ها تابانده و خاموش و روشن می شوند واقعا برای زیباسازی فضای شهری نیاز است؟ آیا نمی توان تمهیدات مناسب و بی خطر برای افزایش زیبایی فضای شهری اتخاذ کرد؟ همچنین در لابه لای درختان لامپ های چشمک زنی تعبیه شده که منظره ای شبیه شهاب باران را میان شاخ و برگ درختان ایجاد کرده است. حتی برخی مغازه دارها هم درختان جلوی مغازه خود را این گونه آذین بسته اند. درست است که در فرهنگ ما چراغانی کردن در اعیاد و جشن ها جایگاه خاص و ریشه تاریخی دارد، اما نباید به این بهانه به محیط زیست آسیب زد. چرا اصرار داریم شب ها را همچون روز روشن کنیم؟ هوای شهر را آلوده کردیم و تا پای تنه درختان زمین را سنگفرش کردیم. بر بدن آنها پلاک با میخ کوبیدیم، روی تنه شان یادگاری نوشتیم و با تانکرهای شهرداری جای آبیاری پای درختان، آب را به خودرو های پارک شده در کنار خیابان می پاشیم و در جوی خالی می کنیم و البته گزارش می دهیم که آبیاری کردیم! حالا دیگر چرا خواب و استراحت شبانه را از درختان کهنسال خیابان های تهران دریغ می کنیم؟ این روش نادرست در نورپردازی درختان در حال الگوشدن برای شهرهای دیگر است و دیر یا زود باید در سوگ درختانی بنشینیم که گویی بی دلیل ناگهان خشک شده اند. طبیعت به کندی و البته به سختی از ما انتقام می گیرد.

نبودقوانین برای حمایت از درخت دربرابر برق

در بسیاری از شهرها با وجود عواقب احتمالی، هیچ قانون بازدارنده ای برای صاحب یک ملک خصوصی به منظور جلوگیری از کاشت یک درخت دقیقا در زیر خطوط برق وجود ندارد. برای مثال با یک رعد و برق در شهر شاهد تخریب سیم ها، کانال ها، قطعی برق و شکستن درختان و بروز خسارت های فراوان هستیم. اما هیچ قانونی وجود ندارد که به یک شهر یا سازمان اجازه دهد در صورت بروز مشکل با هزینه ارزان اقدام به جابه جایی درختان تازه کاشته شده کند. این در حالی است که یک راه حل برای مشکل برخورد درختان بلند با خطوط برق، حذف درختان و جایگزین کردن آنها با گونه های کوچک تر است. با این حال، بسیاری از شهرها دستورالعمل هایی را برای درختان مزاحم وضع کرده اند و در صورت لزوم این گونه درختان را با هزینه مالک هرس یا جابه جا می کنند. بنابراین شهرداری ها باید قوانینی وضع کنند که به موجب آن حفظ یا کاشت درختان خطر آفرین و برخورد آنها با کابل های برق را غیر قانونی اعلام کند. از آنجا که خطوط برق احتمالا در مالکیت شرکت ها قرار دارد، این قانون باید به شهرداری اجازه دهد تا درختانی را که به سمت کابل های برق در حال رشد هستند جابه جا کند.

روشنایی درشب ها و اختلال در زندگی درخت

یک کارشناس محیط زیست درباره تاثیر برق و روشنایی آن روی درختان به «آرمان» می گوید: در روز گیاهان در برابر نور خورشید فتوسنتز کرده و ماده ای به نام گلوکز تولید می کنند. گیاهان شب ها گاز کربنیک را جذب و به ماده آلی تبدیل می کنند، اما این عمل باید در محیط کاملا تاریک انجام شود. چون با ایجاد روشنایی در پیرامون درخت عمل فتوسنتز انجام می شود. محمدرضا فاطمی می افزاید: باید در طول شبانه روز یک عمل نوری در درخت انجام شود که به واسطه آن گیاه به تولید ماده آلی بپردازد و در شب ها نیز ترکیبات دیگر تولید کند. به گفته او رشد اصلی گیاه در شب ها انجام می شود. در این شرایط باید روزانه در ساعات بعد از ظهر آبیاری درختان انجام شود و به این ترتیب درخت برای تولید ماده آلی در شب ها از آب کافی برخوردار باشد. به گفته او با ایجاد روشنایی در محیط پیرامون درختان در شب ها چرخه ایجاد ماده آلی و رشد گیاه مختل می شود. این کارشناس محیط زیست می افزاید: شب ها ایجاد هرگونه روشنایی حتی نور اندک درخت را وادار به تولید فتوسنتز می کند. در این شرایط گیاه قدرت رشد و تولید ماده آلی ندارد و در نتیجه درختان به تدریج از بین می روند. با بررسی اقدامات شهرداری برای خیابان ولیعصر باید گفت که این اقدام در بلندمدت باعث از بین رفتن سرمایه گیاهی در شهر تهران می شود. این در حالی است که درختان چنار در خیابان ولیعصر با قدمت 70-80 ساله در جهان منحصر به فرد هستند. شهرداری قبل از انجام هرگونه طرح زیبا سازی شهری باید با مطالعه نکات علمی و کاملا کارشناسی شده وارد عمل شود. فاطمی می افزاید: یکی از دلایل عمده زردی یا ریزش برگ درختان را می توان روشنایی در شب ها دانست، چون به دلیل نبود شرایط مناسب، گیاه نمی تواند مواد غذایی خود را به شکل مناسب تهیه کرده و رشد کند.

او در پاسخ به این سوال که در سال های اخیر به شکل قابل توجهی از حجم درختان تهران کاسته شده است؛ با این تفاسیر چرا شهرداری به عنوان مدعی رسیدگی به وضعیت درختان این اقدام غیر کارشناسی را انجام می دهد؟ تاکید می کند: شاید در بین کارشناسان این سازمان یک فرد با تخصص لازم در این زمینه وجود ندارد. اغلب آنها کارشناسان فضای سبز هستند و صرفا از بعد فیزیکی و در زمینه کاشت درخت فعالیت کنند. در این حوزه متخصص وجود ندارد. شهرداری برای احیای درختان باید چراغ های این خیابان را به شکل بر عکس نصب کرده و طول تیرهای چراغ برق را کاهش دهد. برای مثال می توان با کاهش نیم متر طول تیر چراغ برق و کاهش ارتفاع آذین بندی نور را به سمت پایین تاباند تا به این شکل برگ ها در فضای تاریک بتوانند به فعالیت طبیعی خود ادامه دهند. درضمن پرندگانی که در شب ها در بین شاخ و برگ های درختان لانه سازی می کنند نیز می توانند در فعالیت گیاهان تاثیرگذار باشند. این کارشناس محیط زیست می گوید: نور موجود در درختان باعث فرار پرندگان و جذب پشه می شود. بنابراین شهرداری باید در این زمینه با به کارگیری نظرات کارشناسان در اقداماتش تجدید نظر کند. به گفته فاطمی شهرداری باید هرگونه نور رسانی به درخت را در اسرع وقت متوقف کند. در این وضعیت عامل استرس برای گیاه از بین می رود و گیاه به تدریج روند رشد طبیعی خود را می یابد. او درباره برگ ریزان درختان در فصل گرما می گوید: ریزش برگ درخت عکس العمل طبیعی گیاه در مقابل شرایط محیطی است. با گرم شدن هوا درخت توانایی آبرسانی مناسب به همه اندام ها را ندارد و در این وضعیت برخی از برگ های مسن خشک می شوند و به این شکل شاهد ریزش برگ درختان هستیم. هم اکنون آب کامل در اختیار درختان نیست و درخت با مواجهه با موج گرما به ریزش برگ های مسن می پردازد. به گفته او عوامل متعددی در بروز نارسایی در محیط زیست تاثیرگذار است که برای حفظ درختان در محیط زیست باید عوامل تهدید کننده را کاهش داد.

اقدامات نمایشی برای زیبا جلوه دادن پایتخت

بی شک هدف شهرداری تهران از نور پردازی درختان زیباسازی شهر بوده است، اما شهرداری باید پیش از تصمیم برای زیباسازی شهر، برای آن هزینه و فایده کند. در واقع این اقدام را می توان ظلم به طبیعت پایتخت دانست. این در حالی است که در آموزه های دینی ما شکستن شاخه درخت به شکستن بال فرشتگان تشبیه شده است، چه برسد به خشک کردن تدریجی یک درخت با نورپردازی غیرضروری. هیچ فردی در این کره خاکی حق ندارد که یک موجود زنده را بازیچه امیال خود قرار دهد. بر اساس بررسی های میدانی در خیابان ولیعصر و دیگر نقاط پرتردد شهر باید گفت که چنین نورپردازی ای ضرورت ندارد. در واقع این اقدامات نمایشی طبیعت پایتخت را نشانه رفته است. بی شک راه های متعددی برای نشاط بخشیدن به فضاهای شهری یا حتی نورپردازی مناسب در چارچوب موازین استاندارد وجود دارد. برای مثال تخریب 50 باغ در 15 سال گذشته، فقط در یک منطقه تهران و تخریب عمدی بیش از 150 باغ در پایتخت از یک سو و ساخت بیش از 300 برج در همین مدت نشان از یک مساله تحت عنوان تغییر چهره شهر به سمت فضای سبز کمتر و ساختمان های بلندمرتبه بیشتر دارد. هم اکنون آمار ساخت بلندمرتبه ها در پایتخت ایران افزایش یافته است و خبرهای بیشتری هم از قطع، سوزاندن یا خشکاندن درختان باغات نیز شنیده می شود. این در حالی است که باید برای احیای درختان هر شهر با نگاه کارشناسی وارد عمل شد.

خیابان ولیعصر، بلندترین خیابان مشجر تهران و همچنین بلندترین خیابان خاورمیانه با درازای 9/17 کیلومتر است که از میدان راه آهن در میانه جنوبی تهران آغاز شده و به میدان تجریش در منطقه شمیرانات در شمال تهران می رسد. از بین رفتن تدریجی درختان چنار قدیمی که هویت بخش خیابان هستند، معماری ناهمگون در اطراف خیابان، نامتناسب بودن حرکت اتوبوس های تندرو با بافت تاریخی خیابان و افزایش تعداد جانوران موذی در مسیر آبراه های حاشیه خیابان از مشکلات فعلی این خیابان است. از این رو قطع درختان چنار خیابان ولیعصر از مهم ترین خطراتی است که زیبایی و هویت این خیابان را تهدید می کند. بر اساس اعلام کارشناسان محیط زیست هر روز لایه ای از آلودگی و چرک روی برگ چنارهای این خیابان را می گیرد و عمر آنها را به یک سوم کاهش می دهد. عدم نگهداری مناسب، نفوذناپذیر شدن کف جوی آب خیابان به علت استفاده از بتن در کف آن، نفوذ آهک و سیمان ناشی از مصالح ساختمانی و همچنین خشک کردن تعمدی درختان خیابان ولیعصر توسط برخی صاحبان مراکز بازرگانی از جمله عواملی است که سبب آسیب دیدن درختان چنار خیابان ولیعصر شده است.

در حال حاضر از مجموع ۶۰ هزار درختی که در سال های گذشته در خیابان ولیعصر از میدان راه آهن تا میدان تجریش تنفس می کردند، تنها ۲۰ درصد مجموع درخت های چنار این خیابان یعنی ۱۱ هزار و ۸۰۰ درخت باقی مانده اند و بقیه از بین رفته اند. نابودی درختان چنار خیابان ولیعصر در حالی است که عمر چنار در شرایط خوب حدود ۴۰۰ سال است. در تیر سال ۱۳۹۲ و در پی اعتراض به قطع چند درخت چنار دیگر خیابان ولیعصر، شهرداری در اطلاعیه ای اعلام کرد که چنارهای قطع شده، پوسیده بودند و ممکن بود بر سر رهگذران بیفتند. از آنجا که این خیابان با چنارهایش به ثبت ملی رسیده است برای قطع چنارها باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام شود، ولی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اظهار بی اطلاعی از قطع درختان گفت: در جریان موضوع نیستم و برای این کار استعلامی نیز از سازمان میراث فرهنگی گرفته نشده است. مسعود نصرتی افزود: خیابان ولیعصر علاوه بر خانه های تاریخی با درختانش به ثبت رسیده است. به همین دلیل اگر قرار است طرحی در خیابان ولیعصر (عج) انجام شود باید سازمان میراث فرهنگی نیز در جریان آن قرار بگیرد. در زمستان ۱۳۹۳، بخش عمده ای از درختان چنار باغ ۲۶۰۰ متر مربعی پسیان که در مجاورت خیابان ولیعصر واقع شده است، به رغم اعتراضات گسترده قطع شد و محل برای ساخت هتلی ۱۷ طبقه گودبرداری شد.

انقراض چنارهای ولیعصر از امیریه به پایین

آذر سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی نسبت به از بین رفتن درختان خیابان ولیعصر (عج) به ویژه از امیریه به پایین از طریق فاضلاب شهری اظهار تاسف کرد. پیروز حناچی اظهار کرد: ۱۸ هزار درخت چنار از میدان تجریش تا میدان راه آهن در معرض تهدید جدی قرار دارد، البته بخش های جنوبی. از پایین امیریه به سمت انتهای خیابان ولیعصر (عج) تقریبا از بین رفته و دیگر درخت بلند در این منطقه دیده نمی شود. او افزود: فاضلاب خانه های شمال شهر وارد شریان های اصلی می شود و از دو طرف خیابان ولیعصر به طرف پایین می رود. هیچ اقدامی هم برای کنترل این آب ها صورت نمی گیرد که باعث آلودگی و بیماری درختان می شود. حناچی با تاکید بر اهمیت خیابان ولیعصر (عج) گفت: خیابان ولیعصر (عج) آن قدر مهم است که باید بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی ایران برای حفظ آن تلاش کنند. او ادامه داد: درختان چنار تهران مریض می شوند، آفت می گیرند و در توفان ها ممکن است بشکنند. بنابراین وقتی یک درخت از بین رفت باید سه درخت به جای آن بکارند تا محور ولیعصر حفظ شود. به گزارش ایسنا، آن زمان معاون وزیر راه و شهرسازی به کاشت چنارهای ولیعصر (عج) در ۶۰ سال قبل اشاره و خاطرنشان کرد: این درختان ۶۰ سال پیش کاشته شدند و ما الان داریم بهره آن را می بریم. ما نیز هم اکنون باید درخت بکاریم تا انشاا... دیگران ۶۰ سال آینده بهره آن را ببرند.

مصوبه شورای شهر برای حفظ درختان خیابان ولیعصر

دی سال گذشته اعضای شورای شهر تهران بر اساس طرحی شهرداری را موظف به حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر (عج) کردند. در سیصد و هجدهمین جلسه شورای شهر تهران مهدی چمران در توضیح طرح «حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر (عج)» با اشاره به اینکه خیابان ولیعصر به دلیل وجود درختان چنار حاشیه ای منحصر به فرد است، گفت: ساختمان های بلند بر خیابان جلوی نور درختان را گرفته اند و این امر مشکلاتی را به وجود آورده است،

چرا که درختان ذاتا از ساختمان ها فرار می کنند و به وسط خیابان کشیده می شوند. او افزود: بر اساس این طرح که به کمیسیون ماده پنج پیشنهاد می شود، از شهرداری خواسته ایم تا به منظور جلوگیری از تخریب درختان از میدان راه آهن تا میدان تجریش از هرگونه عملیات اجرایی و عمرانی توسط بخش دولتی، عمومی و خصوصی که به درختان آسیب می رساند جلوگیری کند.

او اظهار کرد: در این طرح شهرداری موظف شده است تا در ساخت و سازهای جدید پلاک هایی که بر خیابان واقع شده اند، عقب نشینی به عمق سه متر را رعایت کنند و همچنین ایجاد و ساخت هرگونه کنسول یا پیش آمدگی در این خیابان ممنوع است. چمران همچنین افزود: بر اساس این طرح دو موضوع دیگر در کمیسیون اضافه شد که ایجاد و ساخت کانال تاسیساتی جدید و خط تونل مترو در عمق کارشناسی باید صورت گیرد تا آسیبی به ریشه های این درختان نرسد. رئیس شورای شهر تهران گفت: موضوع دیگری که باعث آسیب به درختان خیابان ولیعصر شده است، کف سازی جوی آب کنار خیابان است که این موضوع باعث جلوگیری از نفوذ آب به زمین و ریشه درختان می شود، در حالی که کف این جوی ها باید خشکه چینی شوند و ما در این طرح نسبت به اصلاح و بهسازی کف سازی جوی آب از مصالح نفوذپذیر تاکید کرده ایم. او با اشاره به اینکه نصب یا جابه جایی کیوسک بر روی جوی آب کنار خیابان نیز ممنوع می شود، افزود: شهرداری موظف است هر یک متر به یک متر درختانی با بن 10 ساله بکارد که امیدوارم با این پیشنهادات بتوان به حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر کمک کرد. همزمان یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز پیشنهاد داد: در بازسازی و نوسازی پلاک های بر خیابان موضوع نمای معماری ایرانی و اسلامی را نیز در نظر بگیرید. غلامرضا انصاری همچنین افزود: شهرداری را موظف کنید تا در پیاده راه سمت غرب حد فاصل میدان ونک تا چهار راه پارک وی پروانه جدید ساختمانی صادر نکند تا این سمت خیابان به یک پیاده راه سبز تبدیل شود. همزمان رئیس کمیته محیط زیست شورا با اشاره به اینکه خیابان ولیعصر شاخص هایی چون طول 17کیلومتری آب روان و درختان چنار دارد، پیشنهاد داد: خیابان ولیعصر به وضعیت اولیه برگردد و برای آن طرحی موضعی تهیه شود. محمد حقانی تاکید کرد: به جای احداث مترو در زیر خیابان ولیعصر، استفاده از ال آر تی بهترین گزینه حمل و نقلی برای این خیابان 17 کیلومتری است. چمران تاکید کرد: با توجه به اینکه درختان این خیابان در شرایط نامناسبی قرار دارند، این طرح به صورت موضعی می تواند به حفظ آنها کمک کند و شهرداری روی موضوعاتی از قبیل طرح سیما و منظر معماری، حفظ میراث و غیره مشغول کار است. در پایان پس از بحث و بررسی طرح مورد نظر، اعضای شورا به آن رأی دادند و برای تایید نهایی به کمیسیون ماده پنج پیشنهاد شد تا پس از تایید توسط شهرداری اجرایی شود.

آرمان