8 مارس روز جهانی زن

8 مارس در میانه قرن نوزدهم میلادی, تظاهرات جمعی از کارگران زن در نیویورک منتج به تشکیل اتحادیه کارگران شد این واقعه در 8 مارس 1857 اتفاق افتاد, که روز جهانی زن نامیده شده است در این مقاله به تاریخچه این روز پرداخته شده است

تاریخ پیدایش روز جهانی زن به اواسط قرن نوزدهم باز می گردد، یعنی هشتم مارس ۱۸۵۷میلادی، که در این تاریخ کارگران زن کارگاه های منسوجات و پارچه بافی در نیویورک در اعتراض به شرایط بد خود و پایین بودن دستمزدهایشان به خیابان ها آمدند و دست به تظاهرات زدند.

پلیس به آنها حمله کرد و زنان معترض را مورد ضرب و شتم قرار داد. این زنان معترض دو سال بعد در همان ماه مارس، اولین اتحادیه کارگران را به ثبت رساندند.

اعتراضات همچنان ادامه یافت تا این که در سال ۱۹۰۸ میلادی، ۱۵ هزار زن در نیویورک برای حقوقی چون ساعات کار کمتر، دستمزد بالاتر و حق رأی در تظاهراتی عظیم شرکت کردند.

در سال ۱۹۱۰ اولین کنفرانس بین المللی زنان در شهر کپنهاک، پایتخت دانمارک، تشکیل شد و در دومین سال این کنفرانس، روز جهانی زن توسط کلارا زدکین، سوسیالیست آلمانی، به ثبت رسید اما روز خاصی برای آن در نظر گرفته نشد.

در تاریخ ۱۹ مارس ۱۹۱۱ میلیون ها نفر در کشورهای اتریش، دانمارک، آلمان و سوییس روز جهانی زن را گرامی داشتند.

مدتی بعد در ۲۵ مارس، آتش سوزی در یک کارخانه نساجی در نیویورک باعث مرگ دست کم ۱۴۰ کارگر زن پارچه باف شد. در اعتراض به ایمنی پایین کارخانجات و تلفات بالای این حادثه، هزاران زن در سراسر اروپا در هشتم مارس سال ۱۹۱۳ دست به تظاهراتی آرام زدند.

«نان و گل سرخ» از شعارهای فعالین حقوق زنان بود که بعدها در ترانه ای به نام «نان و گل های رز» تجلی یافت.

جوآن بائز، خواننده آمریکایی- مکزیکی سبک فولک و از فعالین حقوق بشر، جزو خوانندگانی است که ترانه «نان و گل های رز» را در دهه ۶۰ میلادی خوانده است.

تظاهرات روز جهانی زن در هشتم مارس ۱۹۱۷ در روسیه، اولین قدم در انقلاب کمونیستی این کشور در ماه اکتبر همان سال بود.

در سال های اخیر، روز جهانی زن در کشورهای بسیاری چون الجزایر، ارمنستان، بوسنی و هرزگوین، برزیل، چین، کوبا، ایتالیا، اسراییل، رومانی، تاجیکستان و ویتنام تعطیل رسمی است.

از ترانه های دیگر مربوط به جنبش زنان می توان به ترانه «نیکلا و بارت تقدیم به توست» اشاره کرد.

نیکلا و بارت، دو کارگر ایتالیایی الاصل آنارشیست بودند که در سال ۱۹۲۷ در آمریکا اعدام شدند و چون در اوایل قرن بیستم جنبش زنان با جنبش های کارگری و جنبش های چپ نزدیک و همراه بود، این ترانه به عنوان ترانه جنبش های زنان معروف شد.

در رومانی این روز مصادف با روز مادر است و در کشور ارمنستان از هشتم مارس تا هفتم آوریل، ماه زن را گرامی می دارند و در ایتالیا آقایان به خانم ها در این روز گل زرد هدیه می دهند.

سازمان صلیب سرخ جهانی در آستانه روز زن در سال ۲۰۰۹، نسبت به وضعیت بحرانی زنانی که در کشورهای در حال توسعه در شرایط جنگی به سر می برند و نیاز مبرم به مراقبت های پزشکی دارند هشدار داده است.

منبع: رادیو فردا