اینستاگرام نوع دیگری از افیون!

فضای مجازی به طور کلی زندگی ها را دگرگون کرده است. جدای از آنکه روزنامه دیگر کارایی ندارد و یا تلوزیون رسمی تنها راه خبر گرفتن و سرگرم شدن نیست،تلکنولوژی عصر نوینی را رغم زده است! نسل کنونی، نسل عصر رسانه های گوناگون است، از تلگرام تا اینستاگرام، اما این رسانه ها هر کدام تاثیرات خودشان را بر روح و روان جوانان و نسل جدید دارند. در این مقاله در مورداین مسئله بیشتر بخوانید.

مرلین مونرو، از مهم ترین بازیگران قرن بیستم می گوید:
اینکه بخواهی [همچون] شخص دیگری باشی، هدر دادن هویت فردی است که خودت هستی.
تصور کنید که ساعات اولیه ی روز است، تنها چند دقیقه پیش از خواب برخواسته اید و می خواهید کار روتین هر روز خود را انجام دهید؛ گوشی موبایل را بر می دارید و شروع به تماشای پست های افرادی می کنید که در Instagram آن ها را فالو کرده اید. در همین لحظه است که متوجه موضوع مهمی می شوید: «مردم، اکثرا خوشحال تر از شما به نظر می رسند.»
مشاهده می کنید که یکی از دوستان تان به سفری دلنشین رفته است؛ دوستی دیگر به تازگی ازدواج کرده؛ فرد دیگری به تازگی از سفر خود برگشته؛ دوست دیگری اخیرا شرکت نوپایی را در یکی از شهرها تأسیس کرده؛ در همین حین شما با خود فکر می کنید که آیا شیر موجود در یخچال تان هنوز قابل خوردن است یا اگر آن را به همراه غلات صبحانه تان بخورید، دل درد می گیرید و مریض می شوید.
اشتباه نکنید؛ این مقاله قرار نیست صرفا به یک سری یاوه سرایی درباره ی شبکه های اجتماعی، اثرات مخرب پیشرفت سرسام آور فناوری و تغییرات حاصل شده در زندگی ما انسان ها بپردازد؛ نه تنها نگارنده ی مقاله بلکه قطعا عده ی زیاد دیگری از مردم معتقد هستند که فناوری الزاما خوب یا الزاما بد نیست؛ این به خود ما بستگی دارد که به چه نحوی از آن بهره بگیریم.
اما موضوع مهمی هست که باید بدانید؛ اجازه دهید به موضوع مهمی مثل اثرات مخرب اینستاگرام، یک نگاهی علمی کوتاه داشته باشیم.
یک نگاه علمی
پیش از هر چیزی، موضوع مهمی را باید بدانید؛ اسنپ چت، اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی، همه و همه توسط افرادی طراحی و توسعه داده شده اند که روزها تلاش کرده اند تا بالاخره بتوانند به راهی دست پیدا کنند تا با اتکاء به آن، کاری کنند که شما نخواهید اپلیکیشن آن ها را ببندید. درواقع هدف آن ها، این است که شما از اپلیکیشن شان همواره استفاده کنید.
مدتی پیش مقاله ای جالب در رسانه ی هافینگتن پست درباره ی آثار مخرب شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام روی اعتمادبه نفس و سلامت روانی افراد منتشر شد که واکنش های متعددی را به دنبال داشت؛ آن مقاله، یوتیوب را بهترین و اینستاگرام را بدترین شبکه ی اجتماعی برای سلامتی روانی افراد جوان معرفی می کرد. نویسنده ی هافینگتن پست نوشته بود: «شبکه های اجتماعی که طبق بررسی های صورت گرفته، اعتیادآورتر از سیگار و الکل هستند، هم اکنون به شدت به درون زندگی جوانان نفوذ کرده اند؛ به حدی که به هنگام صحبت درباره ی سلامت روانی جوانان، نمی توان از آثار مهم شبکه های اجتماعی روی این مقوله چشم پوشی کرد.»
این یعنی شبکه های اجتماعی اگر به شکلی درست مورد استفاده قرار نگیرند، می توانند همان آثاری را روی ما داشته باشند که الکل و حتی مواد مخدر روی مصرف کنندگان شان دارند. هر موقع کسی پست های ما را لایک می کند یا زیر آن ها کامنت می گذارد، در بدن مان دوپامین ترشح می شود و احساس لذت می کنیم. دوپامین درواقع ترکیبی آلی است که نقشی حیاتی در بدن و مغز دارد؛ تحقیقات علمی زیادی، ارتباط بین اجتماعی بودن و میزان ترشح دوپامین در بدن را اثبات کرده اند. دوپامین همچنین نقش پر رنگی در اضطراب اجتماعی دارد. همین لذت ناشی از دوپامین می تواند وابستگی ایجاد کند و حالتی اعتیادآور به خود بگیرد.
نکته ی حائز اهمیت اینجا است که هیچ کس به ما نشان نداده است که چگونه به درستی از شبکه ای اجتماعی نظیر اینستاگرام استفاده کنیم؛ احتمالا بسیاری از شما حتی تا زمان خواندن این مقاله، چیزی درباره ی دوپامین و اثرات آن در بدن نمی دانستید. بنابراین به طور عادی هیچ نگرانی خاصی درباره ی استفاده ی بیش از حد از شبکه های اجتماعی نداشته اید.
نگارنده ی این مقاله که پیش تر به اسنپ چت علاقه داشته، می گوید که حالا بیشتر درگیر اینستاگرام شده است. وی می گوید یکی از اصلی ترین دلایلش برای علاقه به اینستاگرام، این است که می توان به سادگی در هر زمان و هر مکان لحظه های کوتاهی از زندگی را با دیگران به اشتراک گذاشت.
اما تصور کنید که ساعت ۶ عصر است و در کافی شاپ نشسته اید، یک عصر جمعه ی دل انگیز با دوست خود در کافه هستید و درباره ی موضوعی که به آن علاقه دارید، بحث می کنید؛ در همین هنگام چند نفر را درکنار خود می بینید که ظاهرا با هم دوست هستند؛ همگی سرشان را در گوشی فرو برده اند و به شکلی عجیب به نمایشگر آن خیره شده اند.
این افراد با هم صحبت نمی کنند؛ خودشان را با گوشی سرگرم کرده اند، مدام ویدیوهای کوتاه می گیرند، روی آن ها فیلتر می گذارند و در فضای آنلاین به اشتراک می گذارند. برای گرفتن تصاویر سلفی، دو-سه ثانیه لبخند می زنند؛ لبخندی که از ته دل نیست و صرفا یک لبخند ظاهری به حساب می آید. به گونه ای عکس را ثبت می کنند که انگار حضور دوربین اصلا برای شان مهم نیست و صرفا در حال خوش گذرانی با دوستان هستند. همه ی این کارها را می کنند تا سرانجام عکسی که برای پست کردن در اینستاگرام می گیرند، فوق العاده و جذاب از آب در بیاید تا نهایتا بتوانند با دو خط جمله ی بزرگان، آن را پست کنند و لایک بگیرند.
۹۹درصد از مواردی که در اینستاگرام می بینید، غیرواقعی هستند
بدترین نوع تنهایی، این است که با خودتان راحت نباشید.
-مارک توین، نویسنده ی فقید آمریکایی
بگذارید توضیح درباره ی این بخش از مقاله را با مثالی از یکی از حساب های کاربری محبوب اینستاگرام آغاز کنیم. چسی کینگ یکی از نخستین اینفلوئنسرهایی است که به انتشار پست هایی به منظور افزایش آگاهی مردم درباره ی آثار منفی شبکه های اجتماعی روی سلامتی افراد پرداخت.
وی می گوید: «حتی آن زمان هایی که جثه ی بزرگی نداشتم، وقتی زیاد ورزش می کردم و غذای کمی می خوردم، همیشه می خواستم بدنم را بپوشانم؛ چرا که حس می کردم بدن بی نقص و فوق العاده ای ندارم. اما حالا اولویت اصلی ام این است که شاد باشم و با ظاهر فعلی ام احساس راحتی کنم. امروز من از بدنم و آنچه که برایم انجام می دهد، قدردانی می کنم. ما به دنبال نیامده ایم که همگی مثل عروسک باربی به صورت ۲۴ساعته و هفت روز هفته، فوق العاده به نظر برسیم. ما انسان هستیم و همگی باید این امکان را داشته باشیم که همیشه به طرز دیوانه واری احساس راحتی بکنیم و شاد باشیم.»
آمار به دست آمده از تحقیق روی ۱٬۵۰۰جوان بین ۱۴ تا ۲۴سال، نشان داده است که اینستاگرام نه تنها روی روح و روان آن ها آثاری جدی دارد، بلکه کیفیت خواب آن ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. ظاهرا این پلتفرم به اشتراک گذاری تصویر و ویدئو، به نوبه ی خود حتی می تواند آثاری روی قلدری کردن، اضطراب، افسردگی و نوعی ترس جدی نسبت به نادیده گرفته شدن توسط اطرافیان داشته باشد.
آن هایی که به اینستاگرام اعتیاد پیدا می کنند، همواره نگرانند که نکند پستی را از دست بدهند و آن را لایک نکنند، بنابراین همیشه صفحه ی اصلی آن را باز می گذارند و ساعات طولانی از وقت خود را در این اپلیکیشن تلف می کنند. درواقع به دلیل همه گیر شدن اینستاگرام، امروزه سندرم FOMO (ترس از دست دادن) به شدت رواج یافته است.
کسی که به خودش ایمان دارد، برای متقاعد کردن دیگران تلاش نمی کند؛ کسی که از خودش راضی و خشنود باشد، نیازی به تأییدشدن از سوی دیگران ندارد؛ اگر کسی خودش را قبول کند و بپذیرد، تمام دنیا نیز او را قبول می کنند.
-لائوتسه، فیلسوف مشهور چینی
مشکل اینجا است که اکثر مردم با خودشان سرراست نیستند و در حقیقت خودِ واقعی شان را در فضای آنلاین نشان نمی دهند. موضوع بحث این نیست که اینستاگرام به عنوان یک پلتفرم، به خودیِ خود مخرب است و آثار منفی متعددی دارد؛ موضوع این جا است که نحوه ی استفاده ی اکثر ما از آن، درست نیست. کاربران این شبکه ی اجتماعی نباید به هنگام حضور در آن، شخصیتی جدید برای خود بسازند و خود را مانند کس دیگری نشان دهند تا صرفا بتوانند فالوورهای خود را راضی نگه دارند؛ فالوورهایی که درهرصورت حتی اگر پست هایتان را نیز لایک کنند، در واقعیت آن طوری که فکرش را می کنید برای شما اهمیت قائل نیستند.
نباید فراموش کنیم ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اهمیت زیادی برای زیبایی و اصطلاحا باحال بودن قائل است، کسی نمی تواند این حقیقت را کتمان کند. بااین حال باید بدانید که اگر خودتان باشید، مقبولیت بیشتری خواهید داشت.