والواشر طیف الکترونیک و کاربردهای آن در نورپردازی ساختمان

والواشر یک المان نورپردازی است که از کنار هم قرارگرفتن منابع نوری تشکیل شده و اصلی ترین خاصیت آن باریک بودن و حجم کم آن است.اصلی ترین کاربرد والواشرها نورپردازی تزئینی نمای بیرونی و داخلی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری می باشد اما با این حال کاربردهای متنوع دیگری نیز برای والواشر وجود دارد. از آن جمله می توان به روشنایی فضاهای بیرونی و یا داخلی سرپوشیده، روشنایی و یا نورپردازی مراکز تفریحی و رستوران ها و همینطور فروشگاه های بزرگ و تالارهای پذیرایی اشاره کرد.

والواشر در صنعت برق و ساختمان و به خصوص در میان طراحان نورپردازی یک نام شناخته شده است. وال واشر (والواشر) بر گرفته از یک تکنیک نورپردازی است. این تکنیک با پخش نور بر روی سطح بزرگ استفاده می شود. در واقع والواشر از زمانی معنی پیدا کرد که طراحان نورپردازی به دنبال وسیله ای برای نورپردازی سطوح بزرگ و مخصوصا دیوارها بودند، چون در صورت استفاده از پروژکتورهای متداول که عمدتا حجم بزرگی داشتند و برای پوشش کل سطح باید از سطح فاصله میگرفتند و در اینجا وجود خود پروژکتور مانعی برای زیبایی محیط می شد. به همین دلیل طراحان نورپردازی از وال واشر استفاده کردند تا بتوانند سطوح بزرگ را به وسیله آنها پوشش داد .
والواشر یک المان نورپردازی است که از کنار هم قرارگرفتن منابع نوری تشکیل شده و اصلی ترین خاصیت آن باریک بودن و حجم کم آن است که سبب عدم به هم ریختگی و نازیبایی در محیط می شود و با قرارگرفتن در یک فضای کوچک و کنار سوژه نورپردازی، هم نور حجیم و زیبایی بدهد و هم در تعادل محیط کمک شایانی می کند. به عبارت ساده تر اگر برای همان نورپردازی بخواهیم از پروژکتور یا المان های دیگر استفاده کنیم باید اولا منبع نوری را از سطح مورد نظر فاصله داده و با زاویه قرار دهیم (که این در همه جا امکانپذیر نیست) و دوم اینکه خود پروژکتور درمعرض دید قرار میگیرد و سبب ایجاد ناهماهنگی و به هم ریختگی در سوژه می شود .
کاربردهای والواشر :
اصلی ترین کاربرد والواشرها نورپردازی طیف الکترونیک، تزئین نمای بیرونی و داخلی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری می باشد اما با این حال کاربردهای متنوع دیگری نیز برای والواشر وجود دارد. از آن جمله می توان اشاره ای داشت به:
1. روشنایی فضاهای بیرونی و یا داخلی سرپوشیده
2. روشنایی و یا نورپردازی مراکز تفریحی و رستوران ها و همینطور فروشگاه های بزرگ و تالارهای پذیرایی
3. نورپردازی تزئینی بدنه ی پل ها اشاره کرد.
مزایای فیزیکی، نوری و الکتریکی استفاده از والواشر :
1. نصب آسان در مکان های مختلف
2. مقاومت در برابر ضربه
3. حجم کم و جاگیری اندک و به هم ریختگی کمتر در محیط نورپردازی
4. قابلیت افزایش طول بدنه به واسطه طولی بودن و هزینه تولید و خرید پایینتر نسبت به پروژکتورها
5. مقاومت در برابر شرایط جوی و محیطی مثل نور خورشید، اشعه ماورا بنفش، آب و گرد و خاک